Reklama

Polityka obronna

Uroczyste otwarcie Garnizonu USA w Polsce

U.S. Army Garrison - Poland - Garnizon Sił Zbrojnych USA w Polsce
Fot. MON/Twitter

Minister obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wziął udział w uroczystym otwarciu przekształcenia Regionalnej Grupy Wsparcia (Area Support Group Poland, ASG-P) w garnizon Sił Zbrojnych USA (US Army Garrison Poland, USAG-P.)

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Jak napisało MON na twitterze US Army Garrison Poland będzie ósmym stałym garnizonem sił zbrojnych USA w Europie i pierwszym stałym garnizonem wojsk amerykańskich w Polsce. Jednostka powstaje dzięki decyzji prezydenta USA z 2022 r. i będzie zajmować się wsparciem infrastrukturalnym dla żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Polsce. Do zadań pierwszego, stałego garnizonu US Army w Polsce, należeć będzie także m. in. kierowanie i zarządzanie wysuniętymi placówkami wojsk amerykańskich w naszym kraju.

Wysunięte dowództwo V Korpusu US Army, funkcjonujące w Polsce od 2020 r. i otrzymało nazwę „Camp Kościuszko" w lipcu 2022. Jego głównym zadaniem jest koordynacja działań i nadzór nad siłami lądowymi USA w Europie (US Amry Europe) oraz współpraca i synchronizacja działań sił amerykańskich z wojskami NATO.

W czasie uroczystości głos zabrał minister Błaszczak, który powiedział: "jesteśmy świadkami stałej obecności wojsk amerykańskich na ziemi polskiej. To historyczny moment. Bardzo doceniamy to, że wojska amerykańskie są na stałe w naszym kraju. Bardzo ważne jest to, żeby świat zachodni był zjednoczony".

Dodając dalej: "jesteśmy świadkami wypełnienie deklaracji przez rząd amerykański. Możemy mieć satysfakcję, że tak dobrze układa się nasza współpraca. To bardzo ważne dla naszego bezpieczeństwa, budowania naszej interoperacyjności i całej wschodniej flanki NATO". Minister Błaszczak podkreślił również, że: "od dziś rozpoczyna swoją działalność amerykański garnizon. To są dobre informacje dotyczące bezpieczeństwa Polski i wschodniej flanki NATO. Nasza współpraca z USA układa się wzorowo, modelowo. Naszym celem jest budowanie interoperacyjności z wojskami"

Komentarze (2)

 1. Pucin:)

  To istota bytu RP - nikt łącznie z Chinami nie ośmieli się zbombardować-ostrzelać garnizonu USA-ARMY!!!! Nawet Jarek!!!!! :0

  1. Darek

   I co tam jeszcze na sputniku piszą?

  2. Mlody12345

   Myślę że się myślisz, niedługo Jarek wezwie ambasadora USA na dywanik, tym razem nie spodoba mu się kolor mundurów żołnierzy amerykańskich 😂😂😂😂😂

  3. Pucin:)

   @Mlody12345 - niestety chyba masz racje!!!! Wódz Naczelny zagląda i dyryguje wszystkim łącznie z WC a lud : "ciemny" (żeby nikogo nie obrazić) słucha!!!!!! :)

 2. rwd

  Dla naszego bezpieczeństwa obecność wojsk USA jest kwestią być albo nie być. I postarajmy się tego nie zepsuć.

  1. Darek

   Spokojnie, niemcy nie zepsuli garnizonów mimo nord strimów to niebieska piłeczka jest mniej warta :)