Reklama

Polityka obronna

Sztandar dla Dowództwa Operacyjnego RSZ i koniec misji afgańskiej [FOTO]

Fot. Robert Suchy/Defence24.pl.
Fot. Robert Suchy/Defence24.pl.

Prezydent Andrzej Duda wręczył dowódcy operacyjnemu, generałowi broni Tomasz Piotrowskiemu, sztandar dla Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Uroczystość, zorganizowana w święto DORSZ, była też okazją do przekazania głowie państwa ostatniej polskiej flagi przywiezionej przez ostatnią zmianę w misji afgańskiej. Sztandar ufundował wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

"Jest to nie tylko ważny dzień dla Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych im. gen. Bronisława Kwiatkowskiego, ale także i ogromny zaszczyt dla mnie, że mogłem nadać i wręczyć ten sztandar właśnie temu dowództwu" - powiedział prezydent podczas uroczystości na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

Podkreślił, że Dowództwo Operacyjne RSZ, istnieje od 17 lat i w tym okresie przeprowadziło polskie wojsko – w tym służące w kraju i poza granicami - "przez wszystkie najbardziej skomplikowane i najbardziej trudne zadania i wydarzenia".

"Polacy w tym czasie [tj. w 2004 roku kiedy powstało Dowództwo Operacyjne - przyp. Defence24.pl] nie tylko byli tą armią, która została świeżo przyjęta do Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale także i mieli zadania w różnych miejscach na świecie" - zaznaczył.

Reklama
Reklama

Podkreślił, że często były to zadania bardzo trudne, "związane z ogromną odpowiedzialnością za życie, nie tylko naszych żołnierzy i pracowników wojska wykonujących służbę w ramach Kontyngentu, ale także z życiem i zdrowiem mieszkańców krajów, w których byli, (...) żołnierzy i pracowników wojsk sojuszniczych".

"Niejednokrotnie polscy żołnierze ratowali zdrowie, życie, ryzykowali życiem. Niestety byli także tacy, którzy z misji już nie powrócili, polegli tam gdzieś na obcej ziemi ku rozpaczy nas wszystkich, największej swoich bliskich" - powiedział. "Dziękuję za to, że państwo to udźwignęliście, chcę bardzo mocno podkreślić, udźwignęliście z powodzeniem" - zaznaczył prezydent.

Odniósł się też do zakończenia misji w Afganistanie. "Dzisiaj z rąk pana płk. Pawła Pytko, dowódcy ostatniej zmiany polskiego kontyngentu w Afganistanie, odebrałem polską flagę, nasz narodowy sztandar, który został zabrany z Afganistanu przez ostatniego opuszczającego to miejsce polskiego żołnierza, w ramach zakończenia misji, która trwała 20 lat" - powiedział prezydent.

Ocenił, że misja w Afganistanie była jedną z najtrudniejszych w dziejach Wojska Polskiego w czasach pokoju. "Misja, w której poległo 44 polskich żołnierzy i pracowników wojska, a prawie tysiąc zostało rannych i poszkodowanych" - podkreślił Duda.

Prezydent podziękował "oficerom, żołnierzom i pracownikom wojska, którzy wykonali naszą misję w Afganistanie od samego początku przez cały czas naszej obecności tam". "Z całego serca w imieniu Rzeczypospolitej dziękuje, żeście nas tam z męstwem i odpowiedzialnością reprezentowali budując zarazem dobrą opinię o naszym kraju i naszych żołnierzach. Dziękuję za każdy dzień służby, który został tam zrealizowany dla Rzeczypospolitej" - powiedział Duda.

O zakończeniu misji w Afganistanie i roli jaką, w tej ekspedycji polskich wojsk odegrało Dowództwo Operacyjne RSZ mówił również szef MON Mariusz Błaszczak. "Misja w Afganistanie została podjęta ze względu na atak na Stany Zjednoczone. U podłoża tej misji legł atak terrorystyczny na naszego sojusznika. Okazaliśmy solidarność" – powiedział szef MON. "Jesteśmy od tego, żeby wspierać naszych sojuszników w potrzebie, dlatego że liczymy na wzajemność, gdyby nasza ojczyzna takiego wsparcia potrzebowała" - dodał.

image
Fot. Robert Suchy/Defence24.pl
image
Fot. Robert Suchy/Defence24.pl 
image
Fot. Robert Suchy/Defence24.pl
image
Fot. Robert Suchy/Defence24.pl
image
Fot. Robert Suchy/Defence24.pl 
image
Fot. Robert Suchy/Defence24.pl

Szef MON podkreślił znaczenie Dowództwa Operacyjnego RSZ, do którego zadań należy dowodzenie żołnierzami służącymi na zagranicznych misjach. "Dowództwo Operacyjne odgrywa ważną rolę w Wojsku Polskim. Jakość dowodzenia, jakość operacji, świadczy o wartości Wojska Polskiego, zarówno w operacjach antykryzysowych w Polsce, jak i za granicą" – powiedział Błaszczak.

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych jest głównym organem dowodzenia, odpowiedzialnym za dowodzenie operacyjne (w trakcie prowadzonych działań) Siłami Zbrojnymi, przekazanymi w jego podporządkowanie. W praktyce są to np. jednostki Polskich Kontyngentów Wojskowych, ale też m.in. siły i środki pozostające w dyżurach bojowych związanych z ochroną przestrzeni powietrznej.

Dowództwo rozpoczęło działalność pod nazwą Dowództwo Operacyjne 1 lipca 2004 r. W wyniku zmian ustawowych w 2007 roku, Dowództwo zostało przemianowane na Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych. Z dniem 1 stycznia 2014 roku na mocy nowelizacji ustawy o urzędzie Ministra Obrony Narodowej utworzone zostało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Do zadań i odpowiedzialności DO RSZ należy m.in.: zarządzanie kryzysowe NATO, reagowanie na zagrożenia życia ludzkiego w kraju, przygotowanie Stanowiska Dowodzenia Naczelnego Dowódcy oraz dowodzenie operacyjne do czasu jego powołania, przygotowanie i prowadzenie ćwiczeń z serii ANAKONDA, kierowanie misjami poza granicami kraju w ramach operacji Sojuszu Północnoatlantyckiego, Organizacji Narodów Zjednoczonych, Unii Europejskiej oraz innych państw koalicyjnych, a także ochrona granicy państwowej w przestrzeni powietrznej.

Decyzję o nadaniu Dowództwu imienia jego byłego dowódcy, który zginął w katastrofie smoleńskiej, gen. Bronisława Kwiatkowskiego, ogłosił w kwietniu 2019 r. minister Błaszczak.

MSz, PAP

Reklama

Komentarze (5)

 1. andys

  1. Moim zdaniem, sztandary powinny mieć tylko jednostki liniowe, to one powinny być symbolem chwały, odwagi i poświecenia żołnierzy słuzących w nich. 2. Co to jest Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych? Kilka biurek, telefonów, samochodów-limuzyn itd.

  1. Onuce i walonki

   Zgadzam się w 100%. Nic dodać nic ująć.

  2. nie ma jak propaganda...

   pełna zgoda !!! Mnie "zastanawia" też symbol Polski Walczącej na naszywkach WOTowców. Na pewne Rzeczy trzeba sobie zasłużyć, no i może trochę pokory Panie D itp.

  3. SAS

   Polska Walczącą to byli żołnierze ochotnicy bez żołdu, na pewno nie zawodowcy z apanażami.

 2. szarig

  Jak mozna dokonywac agresji na panstwo, które do Polski nie miało żadnego problemu, a teraz jeszcze dokonywanie czegoś co jest kpina dla żołnierzy, którzy ginęli w Afganistanie. To chore.

 3. Jampol

  Jakie znaczenie ma nadawanie jednostkom niebojowym sztandarów ! Jaka role będzie pełniła ta organizacja w czasie W , czy w ogóle będzie istniała !??

  1. y

   Łatwo to sprawdzić. Wszystko jest w odpowiednich aktach prawnych dostępnych w internecie. A dowództwo z samej swej istoty jest "bojowe". Niebojowe to mogą być np, szefostwa.

 4. Danisz

  w sztandarach i orkiestrach reprezentacyjnych jesteśmy najlepszą armią w Europie!

 5. Cat

  Andys zapomniałeś o dobrej wypłacie.

Reklama