Reklama

Polityka obronna

Szef MON znów mówi o podwyżkach dla żołnierzy

Szef MON Mariusz Błaszczak. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
Szef MON Mariusz Błaszczak. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Szef MON Mariusz Błaszczak po raz kolejny zapowiedział podwyżki dla żołnierzy od początku 2019 r. Wciąż nie padły konkretne kwoty, ale według doniesień prasowych możliwe, że przeciętne uposażenie zasadnicze wzrośnie o ok. 380 lub o ok. 460 zł. Ogłoszenia decyzji w tej sprawie można się spodziewać przy okazji obchodów święta Wojska Polskiego w przyszłym tygodniu.

O podwyżkach Mariusz Błaszczak mówił w środę podczas wizyty w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Kosowie. – 15 sierpnia już niedługo. Chciałem podkreślić, że złożyłem do budżetu wniosek o podwyżki dla żołnierzy Wojska Polskiego. Rząd pana premiera Mateusza Morawieckiego jest rządem, który dba o to, żeby doceniać tych, który służą Polsce – powiedział Błaszczak do żołnierzy.

Po raz pierwszy zapowiedź podwyżek pojawiła się w przemówieniu Błaszczaka na święcie Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych pod koniec czerwca. Minister mówił wtedy, że uposażenia wzrosną od początku 2019 r.

W środę "Dziennik Gazeta Prawna" napisał, że rozważane są dwa warianty podwyżki. Bardziej optymistyczny oznaczałby, że uposażenia w wojsku wzrosną średnio o prawie 460 zł, mniej optymistyczny – o 380 zł.

Uposażenia zasadnicze żołnierzy oraz funkcjonariuszy służb specjalnych i mundurowych stanowią wielokrotność kwoty bazowej zapisanej w budżecie państwa na dany rok. Od 2009 r. kwota ta się nie zmienia i wynosi 1523,29 zł (tylko Służba Celno-Skarbowa ma wyższą). Każda formacja ma swój mnożnik, według którego obliczane jest przeciętne uposażenie brutto.

W przypadku Wojska Polskiego mnożnik wynosi obecnie 3,20 i jeśli porównać go z innymi formacjami, to należy do najniższych.

Przeciętne uposażenie zasadnicze żołnierzy zawodowych wynosi więc obecnie ok. 4875 zł. Jeśli informacje DGP są prawdziwe, to średnie pobory żołnierzy wzrosną do 5332 zł (mnożnik 3,50) lub do 5255 zł (mnożnik 3,45).

Mowa tutaj o wartości średniej. Obecnie bowiem zasadnicze uposażenie (bez dodatków) szeregowego wynosi 3,2 tys. zł, a "czterogwiazdkowego" generała – niecałe 16 tys. zł. Jest to określone w rozporządzeniu MON w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych. Jeśli zostanie ustalona nowa wartość mnożnika dla żołnierzy, to rozporządzenie trzeba będzie zmienić i zapisać nowe wartości uposażenia zasadniczego dla poszczególnych stopni wojskowych. Wcale nie jest więc przesądzone, że wszyscy żołnierze dostaną podwyżki po równo.

Natomiast rozporządzenie w sprawie określenia wielokrotności bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie żołnierzy jest wydawane przez prezydenta z kontrasygnatą premiera. Poprzednia zmiana mnożnika dla żołnierzy weszła w życie z początkiem 2017 r. Podwyżki wyniosły wówczas przeciętnie 380 zł.

Reklama

Komentarze (22)

 1. siema

  no obiecane podwyżki dla żołnierzy ale zapadła cisza w eterze.Prezydent nawet nie wspomniał o podwyższeniu mnpżnika kwoty bazowej!Wojsko jest traktowane po macoszemu tylko SW ma gorszy mnożnik.Jak będą chcieli obciąć odprawy to trzeba myśleć o odejsciu

 2. Pplk

  Juz niedługo w wojsku będzie tak samo jak w policji...nie będzie normalnych chętnych do pracy...

 3. Grredo

  Podwyżki, podwyżki a sprzęt podstawowy gdzie? gdzie Borsuk zamiast trumny Bwp, gdzie prawdziwe modernizację Pt91, gdzie Narew, gdzie akunicja kadetowa, kumulacyjna i precyzyjna dla naszej artylerii? jak dostaliśmy super ofertę na pełną produkcję w Polsce rakiet to najpierw pokłócili się z Izraelem, by potem skasować program i na końcu i tak kupić od LockheedMartin a dwa lata zmarnowane. straciłem nadzieję na realne możliwości wzmocnienia polskich możliwości obrony. Polski żołnierz nadal ma być mięsem ekspedycyinym a nie dobrze wyposażonym i wyszkolonym obrońcą.

  1. Tomas

   Slyszal pan o tym ze Gruzja miala izraelskie drony i wczasie rosyjskiej inwazji na gruzje drony zostaly wylaczone z uzytku bo prawdopodobnie izrael dogadal sie z ruskimi i sprzedal im programy sterujace?

 4. wielki

  No cóż przestać płakać i w mundur . Jak tam dobrze.

 5. Kuba

  Janukowycz też podnosił płace Berkutowi. Nie pomogło...…….

 6. clash

  Podwyzki ,awanse i wungiel je we wsi ...znaczy sie wojna bedzie

 7. Ja

  Ten czlowiek zapomina o pracownikach cywilnych , do dzis za najniższą krajowa gdzie nie gdzie. Malbork pozdrawia pana ministra.

 8. małe be

  nie oszukujmy się, żołnierz wie że o jego wartości i szacunku decyduje nie pensja tylko wyszkolenie i sprzęt jakim potrafi się posłużyć. a z tym drugim krucho. nie mówie, żeby nie dawać podwyżek tylko dawać na sprzęt. mówie że dawanie podwyżek bez sprzętu to głupota bo nawet w oczach żołnierzy nic to nie poprawi. zakupy, panowie, zakupy. jak nie umiecie to podajcie się do dymisji. znajdą się skuteczniejśi ludzie.

 9. Ułan1981

  Do Zły na zakup munduru jest mundurówka, a nie nie na zakupy w galeriach. Wojsko krzywdy nie ma jeśli chodzi o przywileje i pensje. Lepiej te pieniądze wydać na uzbrojenie. Wyborców trzeba kupić a społeczeństwo mamić defiladami i złudzeniem silnej armii. Smutne.

 10. Gts

  Dred, teraz tez ich tylko czaruje. Potem sie okaze ze przecietny zolnierz dostanie 100zl netto i koniec, a on z sekretarzami za dobra robote dostanie 70 tys zl premii. Nie osiagnal nic, jego resort lezy na lopatkach jesli chodzi o prawdziwa obronnosc do tego zadnyych osoagniec w realizacji modernizacji. Nawet jesli podpisal w koncu patriota to i tak wszyacy wiedza w jakich okolicznosciach. Teraz zas zeby nie byli kompletntm posmiewiskiem w NATO probuja na sile sciagnac te Adelaidyzeby czymkolwiek mozna bylo sie pochwalic... z nimi jest jak z glupim i umarlym, obaj nie zdaja sobie sprawy ze swojego polozenia, za to boli wszystkich na okolo. Tak samo ci oderwani od pluga czy z glebokiego zaplecza biblioteki, muzeum, plebanii ministrowie nie zdaja sobie w ogole sprawy jakie szkody wyrzadzaja polskiej obronnosci czy gospodarce. Im sie zdaje ze jak rozrzucaja setki na ulicy to dokonuja cudu gospodarczego. Jest tam jednak grupka ktora wie o co chodzi i wiedza ze to wszystko nie jest obliczone na silna polske a na napchanie sie przy korycie przez dwie kadencje...

 11. Ronon Dex

  Między \" mówić\" a \"dać\" jest duża różnica...

 12. Zirytowany

  W sam raz, by żołnierze mogli sobie kupić nowe kevlarowe hełmy...

 13. KrzysiekS

  KrzysiekS->Zły To o czym mówisz to źle dysponowane środki po prostu część powinna być do osobistej decyzji każdego żołnierza który wydają ją według własnego uznania na nazwijmy to na ochronę osobistą (inaczej mówić płaci za to MON ty decydujesz co jest ważniejsze ładne gacie czy kamizelka kuloodporna). Sorry ale to chyba pokazuje o czym mówię.

 14. KrzysiekS

  Czyli prosta zasada dostaną pieniądze to nie będą mówić o nieprawidłowościach w MON gratuluję.

 15. Stg44

  Polska była już w lepszej formie w \'39 bo przez ostatnie naście lat to stagnacja,koncepty i obietnice

 16. robertpk

  przetargi na sprzęt są anulowane jeden po drugim... - na coś te pieniądze trzeba wydać, więc wydaje się na trzydziestoletnie fregaty, wyrzutnie rakiet bez żadnego transferu technologii no i podwyżki, żeby zamknąć usta kadrze.

 17. 123

  do Hanys. deficyt Polski za 2017 wynosił 25,3mld do szacowanego 59,3mld. To o 20mld mniej niż w 2016 i o 17,3mld mniej niż w 2015. Biorac pod uwagę dane jakie jakie można znaleśc na stronie MF podatek z tytułu akcyzy wzrósł o około 33mld PLN w stosunku do roku 2016 i 40mld w stosunku do roku 2015.

 18. Taghmata Omnissiah

  Nic dziwnego że nie ma kasy na modernizację skoro ciągle coraz więcej jest jej przejadane, zwiększają nakłady na obronność a jednocześnie maleje ilość pieniędzy na modernizacje. Absurdalna sytuacja, czym więcej tym mniej.

 19. dred

  Będąc ministrem MSWiA obecny p.minister MON nawet nie chciał słyszeć o jakichkolwiek podwyżkach dla funkcjonariuszy. Myślę, że obecna wladza obudzi się z ręką w nocniku, tak jak z ręką w nocniku obudziła się obecna opozycja.

 20. Synek

  Szybko zapomni po wyborach...

 21. zły

  To dobrze, że będą podwyżki. Żołnierze będą mieli kasę na zakup mundurów po tym 2 RBLog anulowała przetarg na zakup 200 tys mundurów polowych.

 22. Hanys

  Deficyt budżetu za ubiegły rok - 51 mld zł. Zadłużenie Skarbu Państwa liczone wg nowej metodologii Eurostatu - 6 bln zł. Dane sprzed obniżenia wieku emerytalnego, po obniżeniu wartość zadłużenia wzrośnie. 100 tys pomysłów Dobrej Zmiany na wydawanie pieniędzy, ani jednego na ich zarabianie. Jak myślicie, kiedy to 3,14...olnie?

Reklama