Reklama

Polityka obronna

Środowy przegląd mediów z Defence24.pl; Węgry przeciwko NATO; Abramsy szybciej w Ukrainie

Fot. Premier Węgier Viktor Orban/www.kormany.hu

Codzienny przegląd mediów z Defence24.pl

Reklama

Gazeta.pl, „Co dalej z Grupą Wagnera? Tysiące skazanych najemników ma zostać zwolnionych" W nadchodzących tygodniach tysiące skazanych Rosjan, którzy walczyli dla Grupy Wagnera, prawdopodobnie zostaną ułaskawione i zwolnione - informuje w codziennym komunikacie Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii. Ministerstwo podkreśla jednocześnie, że około połowy zrekrutowanych więźniów zostało zabitych lub rannych. Dalej czytamy, że z Rosji napływają dowody, wskazujące, że Grupa Wagnera spełnia obietnicę zwolnienia skazanych."

Money.pl „Wydatki na obronność. Sekretarz generalny NATO skrytykował członków" „W 2022 roku spośród 30 państw Sojuszu tylko siedem osiągnęło cel, jakim jest wydawanie co najmniej 2 proc. PKB na obronność - powiedział we wtorek sekretarz generalny Jens Stoltenberg. \[...\]. Oprócz Polski, która na obronność w 2022 roku wydała 2,42 proc. PKB, w siódemce znalazła się Grecja (3,54 proc.), USA (3,46 proc.), Litwa (2,47 proc.), Wielka Brytania (2,16 proc.), Estonia (2,12 proc.) i Łotwa (2,07 proc.)."

Katarzyna Jaroch, Gazeta Wyborcza, „Wojsko Polskie walczy w oktagonie. Minister Błaszczak i MON zaprasza do Pruszkowa na walki MMA żołnierzy' „Galę MMA żołnierzy w Pruszkowie organizuje Ministerstwo Obrony Narodowej, a w jej promocję włączył się minister obrony Mariusz Błaszczak, który w mediach społecznościowych zaprasza do wzięcia udziału w wydarzeniu. \[...\]. Przed galą, na parkingu koło hali CKiS w Pruszkowie, gdzie impreza się odbędzie, chętni będą mogli potrenować sporty walki, zobaczyć sprzęt wojskowy i tradycyjnie zjeść grochówkę. \[...\]. Jak podają organizatorzy, celem projektu jest popularyzacja sportów walki wśród żołnierzy i społeczeństwa."

Rzeczpospolita, „MFW przekaże Ukrainie 15,6 mld dol. USA przyspieszą dostawę abramsów „ „Jak podaje Reuters decyzja Pentagonu oznacza, że czołgi Abrams trafią na Ukrainę o ok. rok wcześniej niż zakładano, gdy w styczniu USA ogłosiły, że przekażą 31 swoich czołgów podstawowych ukraińskiej armii. Pentagon wyjaśnił, że dostawy czołgów na Ukrainę przyspieszy decyzja, by dostarczyć ukraińskiej armii wersję czołgu zasilaną olejem napędowym, jak większość innych pojazdów używanych przez ukraińską armię (inne wersje abramsów mogą być zasilane kerozyną, paliwem samolotowym JP-1 i niskooktanową benzyną."

Wirtualna Polska, „Węgry przeciwko decyzji NATO. To narusza jedność Sojuszu" Minister spraw zagranicznych i handlu Węgier, Peter Szijarto skomentował swoją rozmowę z Jensem Stoltenbergiem w sprawie zwołania Komisji NATO – Ukraina: „Ta decyzja narusza jedność NATO, ale nie możemy nie przyjąć do wiadomości decyzji sekretarza generalnego - stwierdził Szijjarto. Dodał jednak, że na spotkaniu ma być dyskutowana kwestia ochrony mniejszości narodowych. - Węgry nie poprą żadnej poważnej integracji, dopóki nie zostaną przywrócone prawa węgierskiej społeczności narodowej w Ukrainie - dodał Szijjarto, \[..\]."

Komentarze (9)

 1. Kaszana

  Szczebelek , mówisz o tych słowach delikatnych że nie popierają ale to decyzja Węgier.? Ostatnio wylalo sie że dalej braliśmy ropę od ruskich a krzyczelismy na innych. A teraz przypomnij sobie sytuację jak krytykują Niemcy mimo że sporo wysyłają ( tak jak pisałem z oporami ale jednak) jak Morawiecki krzyczał że 5000tys hełmów to kpina. To jak nazwać to co robią Węgry. Albo stosujemy jednakowe standardy albo niech milczą. A TVP nie oglądam( nie,nie oglądam też tvn) bo to partyjne szambo. Włącz sobie stare wydania dziennika tv, to samo tylko że teraz dodatkowo non stop pojazd na opozycję. Zawsze TVP lagodniejszym okiem patrzyła na władzę, wiadomo dlaczego, ale to co jest teraz to jest tv russija

 2. Kaszana

  Zawsze mnie zastanawia że wszyscy drą łacha z niemca( fakt na początku nie popisywał się, ale teraz opornie ale dużo pomaga) a o Węgrzech cisza. Nie dość że nie pomagają to wręcz przeszkadzają. No ale jedyni prawdziwi patrioci nie krzyczą głośno, TVP milczy bo to najlepszy koleżka naszego małego Napoleona. A za to z byle powodu walą w niemca.

  1. szczebelek

   Widać, że nie oglądasz TVP, bo wielokrotnie politycy zjednoczonej prawicy potępili Węgry za brak pomocy Ukrainie chociaż takie opinie, o których mówisz wygłasza się w TVN-ie. Wiesz, że Niemcy w dalszym ciągu są drugim importerem za Chinami w stosunku do Rosji, a na trzecim jest Turcja. Byle powody to rozmowy Olafa z Putinem czy też jak najwcześniejsza normalizacja stosunków po zawarciu pokoju. Pomijam szczegół, że Niemcy w pomóc wojskową zaliczają socjal dla Ukraińców 😂🤣.

  2. Orangutan

   Dalej kupujemy wiele produktów (owoce, warzywa, materiały budowlane, surowce, ryby itd) z Rosji - tego też nie mówią oficjalnie.

 3. Markus

  NA Ukrainie !!

  1. X

   Racja. Ale co zrobisz..? Nastały takie świętoj...we "mody" językowe. Ciekawe co będzie, gdy przyjdą zmiany na Kubie. Czy też będzie na przykład "Bradley w Kubie" Niektórzy będą mieli kosmate myśli...

  2. kapusta

   @Markus, @X - Prof. Marek Łaziński z Uniwersytetu Warszawskiego w tekście pt. "Przyimki 'na', 'w' oraz 'do' przed nazwami państw, krajów i krain. Historia i współczesne wahania normatywne" zwrócił uwagę, że połączenia "w Litwie" i "w Ukrainie" jeszcze do końca XVIII przeważały w naszym języku, a w wieku XIX nadal były typowe. Ergo to nie "w" jest 'modą językową' ale raczej wasze "na". Dodać należy szanowni ignoranci, że nazwy wysp to inna para kaloszy. A tak w ogóle, jak nie macie nic sensownego do napisania nt. artykułu to nara

  3. Adam S.

   Albo w Ukrainie. Obie wersje są poprawne, Rada Języka Polskiego wypowiedziała się o tej formie. Używaj sobie której chcesz, ale nie pouczaj innych, bo się kompromitujesz brakiem wiedzy.

 4. szczebelek

  Węgry robią źle tłumacząc się interesami narodowymi, ale same społeczeństwo ma takie podejście w stosunku do Ukrainy. Na szczęście tylko ujadają, a karawana jedzie dalej.

 5. Chinol

  JA uwazam Orbana - za ostaniego prawdzwego politka w Europie. Reszta to juz dziala masowo. Jedyny ktry jak sam mowil - UE stracila niezalznsc- robia wsztsko co USa powie. Byc moze teraz tak bedzie Rosja bedzie Wasalem chin a EUropa wasaem USa. (dolaczy tez Australia I Kanada) Orban ostrai ktry dnba o swoj narod a moze i o cala europe. Oczywiscie przy masowej propagndzie anty Wegry- nie latwo dojsc o co chdzi. Wiele wypowiedzi przekszacanych uwranych w polowie i z kootekstu.

 6. Golf

  Peter Szijarto- odznaczony na Kremlu za zasługi dla...Rosji !! Sojusznik z NATO ? Sojusznik ?????

  1. X

   Nooo, ale chyba niedawny "sojusznik" Polski..? ;/ Jeździli tam pociągami, ci z pewnej Gazety P, i im podobni.

 7. Trew

  Mniejszość węgierska na Ukrainie to V kolumna Putina, niech się cieszą że nie zostali natychmiast wydaleni z Ukrainy na Węgry ze względów bezpieczeńśtwa.

 8. PPPM

  Węgry to zakała NATO. V kolumna Putina. Odnośnie pomocy dla Ukrainy - Polacy kupują ostatnio uzbrojenie za granicą. Obawiamy się przy tym, o logistykę mając zaledwie kilka typów danego asortymentu uzbrojenia (2-3). Ukraina z kolei ma kilkadziesiąt typów, czasami pojedynczych egzemplarzy uzbrojenia pochodzących z różnych krajów, bez zaplecza logistycznego i to w wojennych warunkach i sobie radzi. Jak? A może martwimy się na wyrost o naszą logistykę, jak sobie poradzi? Ponadto uważam, że przekazywanie Ukrainie nowoczesnego uzbrojenia, gdzie dojście do perfekcji przy jego obsłudze to lata nauki/praktyki (a nie tygodni jak w przypadku Ukrainy) to marnotrawstwo potencjału, który zapewne nigdy nie będzie w pełni wykorzystany. Ukraina powinna otrzymywać Uzbrojenie, które zna. Takiego na świecie jest mnóstwo. Myślę, że można zorganizować tego rodzaju pomoc. Kwestia odpowiedniej polityki hegemona. Pomóc raz a dobrze, a nie po kropelce. w tym przypadku kropla nie drąży skały.

 9. DBA

  Wagnerowców - zeków można bez problemu po pół roku służby ułaskawić i przywrócic na łono 'wolnych" narodów ruskich. Mozna im nawet zatrzeć winy i przywrócic status obywatela FR. Oczywiście jako posiadajacego pełnię praw obywatelskich można zmobilizować do regularnej armii rosyjskiej i wysłać na front na Ukrainę.