Reklama

Polityka obronna

Środowy przegląd mediów z Defence24.pl: Satelity odmienią polskie rozpoznanie; W sprawie czołgów Berlin posłucha Waszyngtonu

Autor. Airbus Defence&Space

Codzienny przegląd mediów z Defence24.pl

Reklama

Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Kosmiczne oczy pomogą wojsku": Airbus Defence and Space dostarczy Siłom Zbrojnym RP naziemną stację do zarządzania satelitarną obserwacją, sporządzania analiz pozyskiwanych fotograficznych materiałów o wysokiej rozdzielczości i przygotowania ich do operacyjnego wykorzystania. „Nadchodzi przełom w rozpoznaniu dla polskiej armii. Europejski koncern Airbus dostarczy satelity, które pozwolą precyzyjnie śledzić działania wojenne. \[...\] Jean-Marc Nasr, szef działu systemów kosmicznych w Airbus, zapewnia, że dzięki kosmicznemu kontraktowi Polska otrzyma jeden z najbardziej zaawansowanych systemów satelitarnej obserwacji Ziemi na świecie, co zapewni Siłom Zbrojnym RP 'większą suwerenność w korzystaniu ze zróżnicowanych źródeł informacji wywiadowczych w domenie kosmicznej'. Polscy specjaliści dodają, że dzięki działaniu w ramach satelitarnej konstelacji będzie można obserwować znacznie większy obszar Ziemi, niż jest to możliwe w przypadku jednego satelity."

Reklama

Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Leopardy dla Kijowa: Niemcy posłuchają Ameryki": Jakie czołgi trafią na Ukrainę? „Na razie nie ma co prawda mowy o tym, że Biały Dom zdecydował się na dostarczenie Ukraińcom własnych czołgów Abrams. Jednak nie bez koordynacji z USA szykują się do tego Brytyjczycy. Zdaniem „Spiegla" chodzi o kilkanaście czołgów Challenger 2. Decyzja Londynu miałaby zostać ogłoszona oficjalnie na spotkaniu w amerykańskiej bazie Ramstein 20 stycznia, a więc z błogosławieństwem Waszyngtonu. Z kolei Francuzi mieliby być gotowi do przekazania jako kompensatę dla krajów, które dadzą leopardy Ukraińcom, swoje czołgi Leclerc"

Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, „Zimowe piekło na froncie": Od ostatniego weekendu wschodnią Ukrainę skuła fala mrozów sięgająca -18 stopni. Paradoksalnie mróz zamiast ostudzić zapał Rosjan do walki, zwiększył zajadliwość ataków. „Nie zważając na straty, rosyjska armia atakuje miasta Bachmut i Sołedar. Eksperci głowią się: po co? \[...\] Nie wiadomo, czy braki w amunicji to sygnał, że Kreml na rosnące kłopoty z zaopatrywaniem swej armii, czy może zbiera zapasy w innym miejscu frontu na ewentualną ofensywę.\[...\] Zagadką pozostaje, po co Rosjanie tak zażarcie atakują obie miejscowości. Po ich ewentualnym zdobyciu natkną się bowiem na dwa znacznie większe miasta obwodu donieckiego Słowiańsk i Kramatorsk, równie dobrze ufortyfikowane."

Reklama

Dominik Hejj, Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Turcja i Węgry wciąż blokują rozszerzenie": Czy Turcja w końcu odblokuje przystąpienie do NATO dwóm krajom skandynawskim? „Przełom lutego i marca albo koniec czerwca to najbardziej prawdopodobne terminy ratyfikacji traktatów akcesyjnych Finlandii i Szwecji. Turcy wciąż jednak eskalują swoje żądania \[...\] Z czego wynika zwłoka Ankary? - Dla Turcji kwestia terroryzmu i Kurdów oraz Ruchu Fethullaha Culena ma fundamentalne znaczenie, czego na Zachodzie często nie dostrzegamy. Skuteczne naciski w tej sprawie na Szwecję i Turcję wpłynęłyby na postrzeganie sprawy przez całe NATO. Odwlekanie ratyfikacji jest też narzędziem presji na Stany Zjednoczone w celu odblokowania współpracy zbrojeniowej czy uzyskania swobody działania w Syrii \[...\]"

Konrad Wysocki, Gazeta Polska Tygodnik, „Ferie na poligonie": Już po pierwszych cyklach szkoleń zorganizowanych przez resort obrony narodowej okazało się, że inicjatywa odniesie wielki sukces. „Podstawy posługiwania się bronią, działania z zakresu bezpieczeństwa i radzenia sobie w trudnych warunkach takie umiejętności chce nabyć coraz więcej Polaków. Świadczy o tym ogromne zainteresowanie pierwszą edycją akcji 'Trenuj z wojskiem', którą zorganizowano jesienią. Chętnych było znacznie więcej niż przewidzianych miejsc. Dlatego już w najbliższą sobotę MON rusza z kolejną edycją tej inicjatywy. Będą w niej mogli brać udział także uczniowie."

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „ORP Gen. T. Kościuszko wspiera sojuszników": Ceremonia przekazania dowodzenia nad Stałym Zespołem Okrętów NATO Grupa 1 (SNMG1) odbyła się w bazie Królewskiej Holenderskiej Marynarki Wojennej w Den Helder 6 stycznia. „W tym miesiącu komandor Jeanette Morangz Królewskiej Holenderskiej Marynarki Wojennej (Koninklijke Marinę) przekazała dowodzenie Stałym Zespołem Okrętów NATO Grupa 1 (Standing NATO Maritime Group 1 - SNMG1) kontradmirałowi Thorstenowi Marksowi z Marynarki Wojennej Niemiec (Deutsche Marinę). W skład SNMG1 wchodzi m.in. należąca do polskiej Marynarki Wojennej fregata rakietowa ORP 'Gen. T. Kościuszko'."

Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, „Armia agentów Łukaszenki": Informacja o liczbie agentów białoruskiego KGB znalazła się w grudniowym wydaniu gazety „Razwiedczyk", branżowego periodyku Służby Wywiadu Zagranicznego Rosji (SWR). „Jak wynika z informacji opublikowanych przez rosyjski wywiad, liczba funkcjonariuszy Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego (KGB) Białorusi oscyluje wokół 10 tys. Obawiając się spisku, w ubiegłym roku Alaksandr Łukaszenka dokonał czystek w tej formacji i zmienił prawo tak, by KGB podlegał wyłącznie jemu. \[...\] Jak wspomniano w artykule, SWR i KGB nawiązały ścisłą współpracę m.in. przy 'identyfikacji i tłumieniu dywersyjnej działalności Zachodu', bezpieczeństwie w sferze informacyjnej oraz zwalczaniu zagrożeń hybrydowych."

Reklama

Komentarze (2)

  1. Piotr2511

    Czyli jak rozumiem od tego roku mamy już dostęp do satelitów Francuskich?

  2. GB

    Jak donosi Onet rosyjski załogowy statek kosmiczny Sojuz opuści ISS bez załogi z powodu tego iż ma dziurę w kadłubie. Tylko tą dziurę nie zrobił jakiś meteoryt jak donosi Onet, tylko odłamek po zniszczonym w kosmosie rosyjskim satelicie trafionym przez rosyjską rakietę ASAT jesienią 2021 roku. Powstała wtedy chmura odłamków na orbicie zagrażająca także ISS. I się ruscy doczekali szczęśliwego trafienia w ich statek kosmiczny.... Brawo.

Reklama