Reklama

Polityka obronna

Środowy przegląd mediów z Defence24.pl; Putin wzmocnił NATO; Rosja ma plan aneksji Białorusi

Autor. Kremilin.ru

Codzienny przegląd mediów z Defence24.pl

Reklama

iotr Jendroszczyk, Rzeczpospolita, „Kręta droga niemieckich leopardów na front. 'Szanse na batalion? Pół na pół'": Po niemieckiej zgodzie na eksport Leopardów na Ukrainę, podejmowane są próby, aby sformować batalion. „Berlin usilnie stara się skompletować batalion nowoczesnych czołgów dla Ukrainy, ale wygląda na to, że zobowiązanie to przyjęto w Niemczech na wyrost. Zgodnie z ustaleniami Ukrainę wesprzeć miały dwa bataliony leopardów, najprawdopodobniej po 31 maszyn w każdym. \[...\] Polsce przypadła rola koordynatora batalionu złożonego ze starszych modeli czołgów. Niemcy zaś podjęli się skompletowania batalionu nowoczesnych leopardów 2A6. W formowaniu obu miało uczestniczyć wiele państw, których armie posiadają takie czołgi, różnych typów."

Reklama

Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Jak długo Rosja może jeszcze prowadzić wojnę?": Putin po porażkach na Ukrainie i zachodnich sankcjach rozważa masowe cięcia w wydatkach na infrastrukturę i opiekę socjalną. Czy przeciętny Rosjanin odczuje wojnę na własnej skórze? „Finanse państwa, nastawienie opinii publicznej, skala uzbrojenia oraz mobilizacja rekrutów zdecydują o tym, czy Rosja zdoła odnieść zwycięstwo w Ukrainie – uważa 'Financial Times'. Zachodnie sankcje się nie sprawdziły. Przynajmniej nie w takim stopniu, w jakim to zakładano. \[...\] W ubiegłym roku dochód narodowy Rosji skurczył się o ledwie 2,1 proc., znacznie mniej, niż to się stało w Ameryce w czasie kryzysu finansowego sprzed 15 lat. Moskwa odniosła sukces dzięki zwyżce cen energii i znalezieniu nowych odbiorców. Ale to może się wkrótce skończyć"

Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Polsko-brytyjska odpowiedź na Iskandery": Otoczone dyskrecją polsko – brytyjskie prace nad nowym orężem przeciwrakietowym, który ma odeprzeć rosyjskie rakiety Kalibr - przebiegały w błyskawicznym tempie. „Rakietowa 'Mała Narew', najnowszy system do obrony polskiego nieba zajął w poniedziałek pozycję na podwarszawskim Lotnisku Bemowo. Ta precyzyjna broń do osłony lotnisk, zgrupowań wojsk i... wyrzutni Patriot, to prawdziwa polska Wunderwaffe. \[...\] Jego zdaniem, system Patriot i system Narew stanowią 'bardzo ważny argument jeśli chodzi o odstraszanie'. - Będziemy oba systemy konsekwentnie rozbudowywali i wzmacniali; będziemy konsekwentnie rozbudowywali zdolności przeciwlotnicze i przeciwrakietowe - zapewnił minister."

Reklama

Tomasz Walczak, Super Express, „Wizyta prezydenta USA w Polsce jest zwieńczeniem jedności Zachodu": Wywiad z byłym szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego, generałem Stanisławem Koziejem. „\[...\] moim zdaniem Bidenowi zależy na tym, aby nie doprowadzić do rozłamu w NATO. Mówiąc do prezydentów flanki wschodniej, będzie mówił do liderów flanki zachodniej. Wizyta w Kijowie pokazała, kto jest liderem Zachodu. To USA i prezydent Biden, który mówi „róbcie to co ja". Przywódcom państw Zachodu będzie trudno robić inną politykę. Każde odstępstwo od powstrzymywania Rosji w Ukrainie będzie teraz traktowane jako zdrada. Nie wyobrażam sobie, aby Macron czy Scholz próbowali rozmawiać z Putinem. Wczoraj ten Rubikon został przekroczony w Kijowie."

Krzysztof Grzybowski, Polskie Radio, „Szczyt B9 w Warszawie. Gen. Komornicki: Joe Biden może mieć w odwodzie coś ważnego do zakomunikowania": Wywiad z byłym wiceszefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, generałem Leonem Komornickim. „Wystąpienie Bidena w Warszawie było koncyliacyjne. Stwierdził, że przegrana Ukrainy będzie dla niej końcem. Natomiast wygrana będzie oznaczała koniec wojny. Nie powiedział, że końcem Rosji. Wystąpił też z apelem do Rosjan, że wojna nie jest przeciwko Rosji. Ukraina się broni, a Zachód jest zobowiązany do udzielenia pomocy. Było też przesłanie do Chin, o tym, że autorytaryzmy skazane są na porażkę. Wspomniał, że zamiast finlandyzacji NATO, do Sojuszu Północnoatlantyckiego przystąpiła Finlandia i Szwecja. To wszystko było spójne i jasno wybrzmiało.\[...\]"

Piotr Grochmalski, Gazeta Polska Tygodnik, „Rok klęsk Rosji – jak Putin wzmocnił potęgę Polski i NATO": Czas na podsumowanie 12 miesięcy od rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę. Czy ten rok był porażką Rosji? „Rosja jest zaledwie cieniem państwa sprzed agresji. Utraciła na rzecz Pekinu swoją pozycję w Azji Środkowej i na Kaukazie. Swoimi działaniami Putin osiągnął skrajnie odmienne efekty od tych, które były jego celem. Zamiast rozbić NATO, potężnie wzmocnił jego znaczenie jako gwaranta europejskiego bezpieczeństwa. Dążąc do zniszczenia potencjału państw obszaru Trójmorza, wyzwolił ogromną zmianę geopolityczną, której fundamentem staje się obszar Europy Środkowej i wschodnia flanka NATO. Ale Putin, radykalnie wbrew intencjom, doprowadził też do procesu narodzin nowoczesnego narodu ukraińskiego."

Konrad Wysocki, Gazeta Polska Tygodnik, „Odstraszyć agresora": Na teren lotniska na warszawskim Bemowie została przerzucona kompletna jednostka ogniowa systemu Patriot: radar kierowania ogniem, wyrzutnie oraz wozy zabezpieczenia. „Polska przyspiesza proces wdrażania systemów rakietowych Patriot do służby w armii. Oprócz integracji uzbrojenia, w ostatnich dniach przeprowadzono także operację przemieszczenia i przygotowania jednostki bojowej, która stanęła na lotnisku Warszawa-Babice. Równocześnie kolejna grupa polskich żołnierzy wyruszyła do Stanów Zjednoczonych, by odbyć szkolenie z obsługi systemu zarządzania polem walki IBCS."

Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, „Straszenie Zachodu i legitymizacja ludobójstwa": Putin zapowiedział zawieszenie udziału w traktacie jądrowym. „Wczoraj rosyjski dyktator Władimir Putin wygłosił orędzie o stanie państwa przed Zgromadzeniem Federalnym. Nie brakowało w nim gróźb pod adresem Zachodu, odniesień do rzekomej walki Kremla z neonazizmem oraz przypisywania NATO dążenia do zniszczenia Rosji. Putin zapowiedział również, że nie zaprzestanie inwazji na Ukrainę. \[...\] Nie obyło się również bez gróźb. - Im więcej broni dalekiego zasięgu zostanie dostarczonej na Ukrainę, tym dalej będziemy musieli odsuwać zagrożenie od naszych granic - powiedział Putin."

Rafał Stefaniuk, Nasz Dziennik, „W Warszawie rozstrzyga się los Europy": Stany Zjednoczone zatrzymają imperialne plany Rosji? „Niepokojące informacje płyną z Niemiec. Według tamtejszej prasy do 2030 r. Rosja chce anektować Białoruś. Takie założenia zawarto w strategii, którą - według mediów - Federacja Rosyjska rozpisała względem Białorusi. I tak, naród białoruski ma przestać całkowicie istnieć. Białorusini mają stać się Rosjanami poprzez przejęcie kontroli nad mediami, kulturą i językiem. Ma to być możliwe dzięki opanowaniu białoruskiej polityki i armii przez rosyjską agenturę. Podobne plany Władimir' Putin ma mieć także wobec Estonii, Łotwy, Litwy, Mołdawii oraz Ukrainy."

Jacek Zalewski, Puls Biznesu, „Wędka za cienka na grube ryby": Czy w przyszłości możliwa będzie polonizacja uzbrojenia sprowadzanego za ze Stanów Zjednoczonych? „Koreanizacja pierwowzorów z USA wywołuje naturalne pytanie, czy w przyszłości u nas możliwa będzie analogiczna polonizacja uzbrojenia sprowadzanego za grube miliardy zza Atlantyku. Zwięzła odpowiedź brzmi nie, przynajmniej w podobnej skali. Idea polonizacji importowanej broni jest oczywiście znana od wielu lat. Po przełomie ustrojowym zmodernizowano np. radziecki czołg T-72, na bazie którego narodził się PT-91 Twardy, produkowany przez Bumar-Łabędy.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Sorien

  Mało się pisze o planach ataku ruskich na Mołdawię a to może być jedno z kluczowych wydarzeń tej wojny . Położenie Mołdawi i południowej części obwodu odeskiego nie są ciekawe tam jest tylko jeden most - nie zdziwie się jak coś wykombinują

 2. Thorgal

  Już dawno temu nieznani eksperci mówili że będzie przejecie Białorusi przez Putina... I tak oto kolejne dekady będziemy znów będziemy nękani ze wszystkich stron...Oby tym razem kraje wschodniej europy nie dały się omamić kolonialistom ze wschodu i biedoty z atomem ze wschodu......

 3. Rusmongol

  Co jak co le tym faszystom z Rosji trudno odmówić że do perfekci opanowi różne sposoby kr@dzieży cudzej ziemi.

 4. Ma_XX

  i tak oto weszła nowa era GBU-39 SDB - rozwaliły bazę wagnerowców w Mariupolu

Reklama