Polityka obronna

Środowy przegląd mediów z Defence24.pl; niemieckie problemy z czołgami; Wojskowe Targi Służby i Pracy

Fot. Defence24.pl

Codzienny przegląd mediów z Defence24.pl

Mateusz Czmiel, Wirtualna Polska, „Bundeswehrze brakuje czołgów. NATO bez zamówień?": Jak donoszą media jednostka z Turyngii, która od co najmniej dwóch lat przygotowywało się do misji VJTF, musiałaby w trybie pilnym pożyczyć czołgi od innych jednostek, aby dotrzymać zobowiązań sojuszniczych. „Według informacji stacji ZDF, Bundeswehra ma duże trudności z wywiązaniem się ze swoich zobowiązań wobec VJTF - sił szybkiego reagowania NATO \[...\] 393. batalion Pancerny stacjonujący w Turyngii, który miał być trzonem niemieckich sił VJTF, boryka się ze znacznymi awariami czołgów podstawowych Leopard 2 A7 – pisze 'Spiegel'. dostępnymi w ciągu kilku dni, aby dawało to możliwość szybkiej reakcji militarnej sojuszu na ewentualne ataki. 'Przynajmniej tak właśnie Niemcy obiecały NATO' – dodaje 'Spiegel'."

Karina Strzelińska, Wirtualna Polska, „'Zamówienia z Polski spadły im z nieba'. Seul ubija złoty interes": Południowokoreański prezydent - Yoon Suk-yeola - oświadczył, że zrobi wszystko, by kraj stał się czwartym największym eksporterem broni do 2027 roku, zaraz po Stanach Zjednoczonych, Rosji i Francji. „Korea Południowa stała się jednym z największych eksporterów uzbrojenia na świecie. Broń od Seulu zakupił m.in. rząd w Warszawie. 'Zamówienia z Polski były dobrodziejstwem dla rządu prezydenta Yoon Suk-yeola' - wskazuje 'The New York Times'. \[...\] Hanwha Aerospace, największy południowokoreański kontrahent w branży obronnej, dostarczyła wojsku Południa około 1200 haubic K9 od końca lat 90. Setki kolejnych trafiło m.in. do Indii, Turcji, Estonii, Finlandii i Norwegii. Wyprodukowane przez firmę K9 stanowiły 55 proc. światowego rynku eksportu samobieżnych haubic w latach 2000-2021. Ogromne zamówienia Polski i innych krajów znacząco zwiększają tę skalę - kolejnym członkiem NATO, który obecnie negocjuje zakup południowokoreańskich K9 jest Rumunia."

Anna Słojewska, Rzeczpospolita, „Unia Europejska kupi amunicję dla walczącej Ukrainy":  We wtorek i w środę w Sztokholmie na nieformalnym spotkaniu mają dyskutować ministrowie obrony 27 państw UE na temat amunicji dla Ukrainy. „UE zamówi i kupi pociski, żeby wspomóc ukraińską artylerię. To mały krok w stronę wspólnego rynku uzbrojenia. Kilka tygodni temu Wołodymyr Zełenski zaapelował o pilne dostawy wszelkiego rodzaju amunicji, w szczególności pocisków kalibru 155 mm. \[...\] Ciągle mamy możliwości dostaw amunicji dla Ukrainy nawet w ciągu kilku tygodni. Ale wiemy, że państwa będą gotowe to robić, tylko jeśli zaproponujemy wiarygodne sposoby zwiększenia produkcji w UE po to, żeby mogły uzupełnić swoje zapasy – mówi 'Rzeczpospolitej' Thierry Breton, unijny komisarz rynku wewnętrznego odpowiedzialny też za przemysł obronny".

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Armia kusi kandydatów na targach pracy": W czasie targów będzie można poznać różne formy służby, które można pełnić w Siłach Zbrojnych RP. „Resort obrony narodowej organizuje 17 i 18 marca pierwsze Wojskowe Targi Służby i Pracy. Odbędą się one m.in. w Olsztynie i piętnastu innych miastach Polski Wojsko szuka chętnych do pracy w strukturach \[...\] 17 marca w południe rozpocznie się uroczysta przysięga wojskowa kilkuset żołnierzy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej i Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT). Przez cały dzień czynna będzie bezpłatna strzelnica i baza paintball. Będzie można spróbować swoich sił m.in. na trenażerze skoków spadochronowych. Na stoisku medycznym chętni zrobią zaś podstawowe badania diagnostyczne. Nie zabraknie wojskowej grochówki. Wojskowi kucharze będą ją podawać z pieczonym na miejscu żołnierskim chlebem."

Rzeczpospolita, „Zamieszanie po wywiadzie z Mariuszem Błaszczakiem. MON tłumaczy błędem w tłumaczeniu": Polska przekazała już Ukrainie pierwsze cztery czołgi Leopard 2. Jeszcze w tym tygodniu zostanie wysłanych kolejnych dziesięć maszyn. „Ukraińskie media poinformowały we wtorek, powołując się na wywiad z Mariuszem Błaszczakiem, który ukazał się w hiszpańskim dziennik 'La Razon', że na Ukrainie są już systemy Patriot. MON informuje, że doszło do pomyłki przy tłumaczeniu. \[...\] Intencją wicepremiera, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka było zaznaczenie (w wywiadzie dla La Razon - red.), że to dzięki staraniom Polski podjęto decyzję o przekazaniu baterii Patriot - przekazali przedstawiciele MON."

Rzeczpospolita, „USA uzbroją ukraińskie myśliwce w swoje pociski powietrze-powietrze?": Czy amerykańska pomoc zwiększająca siły ognia ukraińskiego lotnictwa i wzmocnienia potencjału ukraińskiej obrony powietrznej, pomoże w planowanej ofensywie? „Amerykańska armia bada możliwość uzbrojenia w nowoczesne, zachodnie pociski powietrze-powietrze poradzieckich samolotów, wykorzystywanych przez ukraińskie Siły Powietrzne - podaje amerykański serwis 'Politico'. \[...\] Pentagon ma sprawdzać możliwość uzbrojenia ukraińskich MiG-ów w pociski średniego zasięgu AIM-120 AMRAAM - kierowane pociski powietrze-powietrze, przeznaczone do użycia przez zachodnie myśliwce, takie jak F-16 - podaje 'Politico', powołując się na trzy źródła, w tym dwa źródła w Departamencie Obrony."

Dominik Héjj, Dziennik Gazeta Prawna, „Węgrzy szkolą ukraińskich żołnierzy? Słowacki minister wywołał niemałą burzę...": Węgry miały przekazać, że na ich terytorium szkolą się ukraińscy żołnierze. Po doprecyzowaniu węgierskie ministerstwo obrony narodowej przekazało, że Węgierskie Siły Zbrojne z powodów humanitarnych uczestniczą w szkoleniach ukraińskich lekarzy wojskowych. „Według słowackiego ministra obrony narodowej - tak. Węgierski MON doprecyzowuje. W czasie opublikowanej w mediach dyskusji dotyczącej tego, co dla Słowacji i regionu oznacza rok rosyjskiej wojny z Ukrainą, omawiano kwestie pomocowe. Minister obrony narodowej Słowacji, Jaroslav Naď powiedział, że Czechy i Polska w większym stopniu pomagają Ukrainie w walce z rosyjskim agresorem, aniżeli Słowacja, ale 'komuż pomagać, jak nie naszemu sąsiadowi'. Według portalu parameter.sk, z sali ktoś krzyknął, że Węgry takiej pomocy nie udzielają."

Konrad Wysocki, Gazeta Polska Tygodnik, „Czworonożny żołnierz": W polskiej armii jest ich około dwustu psów służbowych. „W polskiej armii jest ich około dwustu. Zajmują się m.in. rozpoznaniem terenu, wykrywaniem materiałów wybuchowych i narkotyków, poszukiwaniem osób czy zadaniami związanymi z patrolowaniem i obroną oraz akcjami ratowniczymi. Do służby trafiają tylko najlepsi, którzy przeszli specjalistyczne szkolenie. Psy, bo o nich mowa, stanowią duże wsparcie w wielu trudnych operacjach. Służą pod okiem wykwalifikowanych przewodników, a ich rola w wojsku systematycznie rośnie."

Piotr Grochmalski, Gazeta Polska Tygodnik, „Czy Chiny uzbroją Rosję?": Jeśli Chiny dostarczą broń Rosji będzie to miało kolosalne znaczenie w stosunkach z Zachodem. „Informacje o tym, iż Pekin rozważa dostawy broni dla Rosji, wywołały głębokie zaniepokojenie na świecie. Może to bowiem doprowadzić do gwałtownej eskalacji konfliktu i nadania mu wymiaru globalnego. \[...\] ChRL zalewają rosyjski rynek produktami o podwójnym zastosowaniu. Chińskie komercyjne drony są wykorzystywane przez Rosję na froncie. Ale także przemysł rosyjski na potęgę zaczyna wykorzystywać chipy wymontowywane ze sprzętu chińskiego - pralek, lodówek czy telewizorów. Chiny mają dostarczać też elektronikę do Iranu, która służy do produkcji dronów, wysyłanych następnie do Rosji. Oficjalnie jednak rząd chiński twierdzi, iż nie dostarcza Moskwie śmiercionośnej broni \[...\]"

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Cywile dozbrajają ukraińskie wojsko": W ciągu ostatnich miesięcy odbyło się wiele zrzutek prowadzonych przez społeczeństwa wielu krajów, które zbierały środki na zakup sprzętu wojskowego dla Sił Zbrojnych Ukrainy. „Wysiłek zbrojny Ukrainy wspierają nie tylko państwa, lecz także społeczeństwa, organizując zbiórki na dostawy m.in. dronów zarówno cywilnych, jak i bojowych oraz pojazdów terenowych i transporterów opancerzonych. \[...\] Dzięki zbiórce przeprowadzonej przez fundację im. Serhija Prytuły zebrano 6,4 mln dol. na zakup 101 lekkich wozów bojowych Combat Vehicle Reconnaissance (Tracked) - CVR(T) dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Wśród wersji CVR(T), które zostały kupione dla ukraińskiego wojska od firmy prywatnej, znalazły się m.in. transportery opancerzone FV103 Spartan, pojazdy ewakuacji medycznej Samaritan, wozy dowodzenia Sułtan, zmodernizowana wersja transportera opancerzonego Stormer, wozy minowania Shielder, a także wóz zabezpieczenia technicznego Samson."

Komentarze (10)

 1. Gregorius

  Podobno Włosi mają zamówić 250 Leopardów 2A7, Wiem wiem, zaraz się co niektórzy będą śmiać, że pewnie za 30lat, ale akurat z Niemieckiej gospodarki bym się nie nabijał, jak będą chcieli to produkcje zwiększą, przypomnę że w latach 80 produkowali 300 na rok... . I niech ktoś mi wytłumaczy dlaczego juz kolejny kraj wybiera antyeuropejskiego "sojusznika" , który nie ma mocy produkcyjnych, a nie super azjatyckiego sojusznika, który tak "wspiera" Ukraine.

 2. Al.S.

  Krzysztof33, Czyj jest Onet? Polska Wiki: Właściciel: Ringier Axel Springer Polska. Status właścicielski - tu podaje się różne kraje: Niemcy, Szwajcarię, itd, Jest rozmyty, jak to u współczesnych korporacji, ale o "ojczyźnie kapitału" decyduje przede wszystkim historia firmy, kluczowe osoby i usytuowanie siedziby głównej. Siedziba: Hamburg, Niemcy. Prezes: Mathias Döpfner, czyli raczej nie Chińczyk. Historia: Wydawnictwo powstało w 1946 w Hamburgu z inicjatywy niemieckiego dziennikarza Axela Springera. Teraz po angielsku: There are questions as to how, in the lean post-war years, Springer was able to finance so large and rapid an expansion. (Jak u diabła zdołał w cienkich latach po wojnie zbudować takie imperium? Nie ma jak rodzinka! Relatives: Werner Lorenz (father-in-law). Kim był ów Werner? Werner Lorenz – polityk nazistowski, niemiecki zbrodniarz wojenny, szef VoMi (Głównego Urzędu Kolonizacyjnego dla Niemców etnicznych) oraz SS-Obergruppenführer. Ależ skąd, jacy znowu Niemcy?

 3. piter4440

  No cóż pani Urszula Von Der Leyen wzorowo wykończyła bundeswere. Normalnie bym pogratulował ale czasy gorsze a niemiaszki zdają się być poraz pierwszy po tej właściwej stronie. Teraz podobno jej w głowie kandydatura na szefa NATO....

 4. wert

  widać jaką szkodliwą decyzją było POpulistyczne "zawieszenie" zety zamiast jej zreformowanie/ucywilizowanie na wzór np finski czy żydowski. Tylko masowa i powszechna wola walki społeczeństwa wyposażonego w nowoczesną broń zatrzyma kacapów. Zadziwiające jak ludzie mieniący się patriotami chcą powrotu do "waadzy" zdrajców i sprzedawczyków połowy Polski, Pomylić się może każdy, błędy POwtarza idiota

  1. niezniszczalny

   Ta PiS-owska infiltracja na Defence24 robi się nie do zniesienia. Zamiast konstruktywnych komentarzy dziecinne kapitalizowanie losowych słów tylko dlatego, że zawierają litery P i O - na wasze nieszczęście "Polska" też zaczyna się od liter P i O a pisuar od P, I i S. Zamiast kulturalnej wymiany zdań - opluwanie i oskarżenia o zdradę Męczące to jest. Idźcie się wyżywać gdzie indziej - polecam przysiady, brzuszki i hantle w domowym zaciszu. Teraz, żeby mój komentarz odnosił się chociaż częściowo do tematyki portalu. Stan niemieckiej armii jest przykry i niebezpieczny dla bezpieczeństwa Europy. To najsilniejsza gospodarka naszego rejonu i stety-niestety funkcjonujemy wszyscy jak naczynia połączone. Słusznie że zaopatrujemy się w innych rejonach świata - szkoda że też się późno za to wzięliśmy. Już w 2008 roku powinna się nam zapalić czerwona lampka. Na nasze szczęście rosja jest w stanie jaki nie ma na świecie swojego analogu.

  2. VIS

   [email protected] prawda w oczy kole?

  3. iunctim

   Wert. Rządzicie już 8 lat. Cóż wam przeszkadza odwiesić zetke. Boicie się? Ile lat będziesz zwalać winę na tych co przedtem rządzili 20?

 5. Edmund

  Niemiecki Onet pisze: ,,Miażdżący raport polskich specjalsów o karabinku Grot po szkoleniu z Ukraińcami". Akurat po olbrzymich zamówieniach do Polskich Sił Zbrojnych, doskonałych ocenach Ukraińców oraz osób z całego świata interesujących się bronią na kanale Youtube.

  1. szczebelek

   Zakupu dokonał minister z PIS-u, więc jest najgorszy gdyby to był Klich czy Siemioniak to byłby wielki sukces.

  2. Przemysław Frącisz

   zamiast bezwarunkowo chwalić wszystko co stworzył pis warto się pochylić i przyjrzeć sprawie a tak przy okazji, zajmij się "Edmund" pracą to że po linii partyjnej dostałeś robotę w jakiejś spółce skarbu państwa lub urzędzie centralnym nie znaczy że masz się obijać

  3. Chyżwar

   @Przemysław Frącisz Ty zaś zamiast wypisywać co bądź dowiedz się, że Grot w wersji A0 i A1, bo takie właśnie pojechały na Ukrainę, to jedyny zachodni karabin, który nie zacina się kiedy jakiś Ukrainiec wpakuje mu do magazynka mix amunicji pochodzącej od różnych producentów. Może wówczas coś ci się rozjaśni w głowie.

 6. szczebelek

  Podczas manewrów NATO 18 Pum z 18 miało awarie natomiast niemiecka jednostka pancerna będąca pięścią szpicy uzbrojona w 40 nowoczesnych czołgów LEO2A7 potwierdza, że tylko połowa z nich jest sprawna... Golf i LMed muszą czuć dumę 🤣🤣🤣

 7. Spinoza

  System służby wojskowej obecnej Rzeczypospolitej Polskiej nie może wzmacniać armii. Mądrzy, wykształceni młodzi ludzie nie pójdą do wojska. Bo zarobkowo wyjadą do swoich bogatych sąsiadów, Niemiec czy Francji, a do wojska zaciągną się tylko biedni młodzi ludzie z niskim poziomem wykształcenia. Poza tym w żadnym kraju na świecie rodzice nie chcą posyłać swoich dzieci do wojska. Z tego powodu Rzeczpospolita Polska pilnie potrzebuje nowelizacji obowiązującego prawa o służbie wojskowej. Wszyscy polscy mężczyźni w wieku kwalifikującym się do młodego polskiego poboru muszą jednakowo podlegać obowiązkowej służbie wojskowej.

  1. DIM1

   @Spinoza. W moim odczuciu masz rację. Ale nie "obowiązkowi", gdyż z człowieka zmuszanego do służby żołnierz będzie tak kiepski, że szkoda było pieniędzy na jego szkolenie. Wprowadzić można (na przykład) system kupowania zwolnienia od zasadniczej służby wojskowej. Za które to pieniądze godziwie wynagradzać można chętnych do niej, ludzi ze smykałką - zamiłowaniem. Jak choćby tutejsi cywilni czytelnicy. Samej reformy wymaga też forma tej służby. Przy tym dla mężczyzn i dla kobiet. Podpatrzyłbym Izrael...

  2. DIM1

   @Spinoza. Niegłupio byłoby też wprowadzić zasadę, że przy zbliżonych kwalifikacjach, bezwzględne pierwszeństwo w przyjęciach do służby publicznej mają kandydaci z odbytą zasadniczą służbą wojskową. Nie tylko, że zachęcałoby to do służby, ale i wzmocniłoby odporność całej struktury państwa, na wypadek wojny. Dlaczego do jasnej [ ... ] te takie proste i oczywiste, przy tym bezkosztowe dla budżetu metody pozyskiwania żołnierza nie zostały jeszcze wprowadzone ?

  3. DBA

   [email protected] Nie tak do końca. W wojsku nie potrzeba zbyt wielu wielkomiejskich "Einsteinów". Dla młodzieży z mniejszych miast wybranie armii będzie racjonalne pod pewnymi warunkami - dla decydujacych się na odbycie słuzby zasadniczej np. zdobycie dodatkowych kwalifikacji uznawanych w cywilu ( kierowca, operator sprzętu ciężkiego, mechanik lotniczy...), a dla wybierajacych wojsko zawodowo system stypendialny w szkołach cywilnych, czy mozliwośc uzyskania mieszkania służbowego, To działało nawet za PRL, gdy "ludowe wojsko " nie cieszyło sie zbytniim poważaniem. A wyjazdy zarobkowe na zachód to wynik nawet nie braku pracy w Polsce, ale brak np perspektyw mieszkaniowych

 8. DIM1

  I bardzo dobrze, że Niemcy nie wywiążą się ze zobowiązań wobec NATO. Woda na nasz młyn. My mamy wywiązać się celująco. Przed nami, generalnie przy pierwszej nadarzającej się okazji historycznej, przed nami dokończenie sprawy likwidacji Prus Wschodnich. My albo Prusy Wschodnie. Czy tam Roso-Prusy Wschodnie, dla Polski jest to jeden pies. Co wiadomo nam już, z zupełną pewnością, z analizy historii.

 9. DDR

  To co się dzieje w Niemczech to efekt podporządkowania kraju daleko posuniętej infatylizacji polityków bez wykształcenia ale za to zaangażowanych ideologicznie

 10. Edmund

  To nawet nowoczesne Leopardy 2A7 mają znaczne awarie? Coś niedobrego dzieje sie z technologią niemiecką, albo jakiś sabotaż.