Reklama

Polityka obronna

Środowy przegląd mediów z Defence24.pl; NATO modernizuje wojska pancerne; Konferencja prasowa Szojgu

Autor. orbjørn Kjosvold / Forsvaret

Codzienny przegląd mediów z Defence24.pl

Reklama

Konrad Wysocki, Gazeta Polska Tygodnik, „Progres zamiast exodusu": 164 tysięcy żołnierzy pod bronią - to obecny stan polskiej armii wg resortu obrony narodowej. Resort również twierdzi, że nie ma exodusu z wojska, a jedynie naturalna rotacja kadr. „Z opublikowanych przez MON danych wynika, że w 2022 roku odsetek zwolnień ze służby faktycznie oscylował wokół 9 tys. osób (8988). Jednak liczba powołań żołnierzy zawodowych wyniosła aż 13742 osoby. To najwyższy wskaźnik od ponad 13 lat, czyli od momentu likwidacji obowiązkowej służby wojskowej. Liczba żołnierzy pod bronią na koniec ubiegłego roku wyniosła 164 tys. Wlicza się w to m.in. 36 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Będzie ich jeszcze więcej, gdyż na bieżący rok resort obrony przygotował 25 tys. miejsc w ramach dobrowolnej, zasadniczej służby wojskowej. Celem władz jest utworzenie armii liczącej 300 tys. żołnierzy: 250 tys. zawodowych i 50 tys. reprezentujących WOT."

Reklama

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Norwegia i Czechy stawiają na leopardy": Kraje NATO modernizują swoje wojska pancerne. „Rząd w Oslo kilka dni temu zdecydował się na zakup 54 czołgów Leopard 2A7, które zastąpią obecnie eksploatowane przez Królewską Armię Norwegii czołgi Leopard w wersji 2A4NO. Na niemiecką konstrukcję od koncernu Krauss-Maffei Wegmann (KMW) zdecydowały się też Czechy. Niedawno w mediach społecznościowych Czeskie Siły Zbrojne potwierdziły plany zakupu czołgów Leopard 2A7. Wcześniej zaś Niemcy zobowiązały się dostarczyć Czechom 14 czołgów Leopard 2A4. W zamian Praga ma dostarczyć Ukrainie wiekowe T-72"

Rzeczpospolita, „Łotwa. Płonie fabryka dronów Edge Autonomy": Ogień w zakładach, które znajdują się w miejscowości Mārupe. dostrzeżono o godzinie 15. Przyczyny pożaru nie są jeszcze znane. „We wtorek 7 lutego wybuchł pożar w amerykańskiej fabryce dronów na Łotwie, która produkowała bezzałogowe statki m.in. dla Ukrainy i sojuszników z NATO. \[...\] Na miejscu ratownicy stwierdzili, że budynek pali się otwartym ogniem, który szybko się rozprzestrzeniał i tworzył gęste zadymienie. W akcji gaśniczej bierze udział blisko 50 strażaków, dziewięć cystern, trzy auta z wysięgnikami, a także straż pożarna Międzynarodowego Portu Lotniczego w Rydze."

Reklama

Rzeczpospolita, „Szojgu mówi o sukcesach rosyjskiej armii. 'Operacja wojskowa udanie się rozwija'": Minister obrony Rosji przedstawił szacunki dotyczące ukraińskich strat. „Obecnie operacja wojskowa udanie rozwija się w rejonie Wuhłedaru i Artiemowska (tak Rosjanie określają Bachmut - red.) - poinformował na konferencji prasowej Siergiej Szojgu, minister obrony Rosji. \[...\] Pomimo bezprecedensowej pomocy wojskowej państw zachodnich, wróg ponosi znaczące straty. Tylko w pierwszym miesiącu tego roku wynoszą one ponad 6,5 tys. żołnierzy, 26 samolotów, 7 śmigłowców, 208 bezzałogowe statki powietrzne - wyliczał Szojgu."

Reklama

Komentarze (5)

 1. Ralf_S

  "Pomimo bezprecedensowej pomocy wojskowej państw zachodnich, wróg ponosi znaczące straty. Tylko w pierwszym miesiącu tego roku wynoszą one ponad 6,5 tys. żołnierzy, 26 samolotów, 7 śmigłowców, 208 bezzałogowe statki powietrzne - wyliczał Szojgu." Zapomniał jeszcze o dwóch zatopionych lotniskowcach, czterech SSBN, 17 bombowcach strategicznych i jednej Gwieździe Śmierci :] Jak się chwalić, to się chwalić.

 2. Kleofas04

  Podsumowując Leopard 1A5 z pukawka 105 mm Doskonały na lasy w Nadrenii

 3. Komi

  Mam pytanie do znawców tematu, bo ja kompletnym laikiem jestem i tylko sobie tutaj poczytuję, co inni piszą. Czy Niemcy naprawdę nie są w stanie zwiększyć, może nie od razu ale w ciągu 2-3 lat mocy produkcyjnych tak, żeby móc produkować kilkaset czołgów rocznie? Czy ta niemoc wynika z jakichś przyczyn politycznych?

  1. RAF

   Komi@ Jakby chcieli to by zwiekszyli, ale w naszym interesie jest zeby tego nie robili. Im slabsze Niemcy tym lepiej dla Polski. Przynajmniej nie ma zagrozenia militarnego z zachodu. W razie wojny z Rosja taki pseudosojusznik w niczym nie pomoze, a zaszkodzic potrafi.

  2. Był czas_3 dekady

   Sprawa jest oczywista, że nie muszą zwiększać produkcji czołgów do ilości proponowanej przez ciebie. Kiedyś Niemcy wszczynali wojny, podbijali tereny, zagrabiali majątki narodowe. Do tego potrzebowali silnej armii. Dzisiaj rządzą w strefie UNII i podbijają kraje dyrektywami tworząc swoje strefy wpływów. Silna armia jest kosztowna w utrzymaniu i im niepotrzebna. Rosjan nie obawiają się, bo to ich sojusznik, gospodarczy sprzymierzeniec.

 4. PPPM

  Śladowe ilości zakupów przez Czechy i Norwegię Leopardów i czas oczekiwania na te czołgi to kpina z sojuszników.. Dobrym posunięciem w PL było nawiązanie współpracy z Koreą. Mam nadzieję, że przyczyni się to w przyszłości do rozwoju kompetencji pancernych w Polsce. Problem widzę natomiast gdzie indziej. Mianowicie związki zawodowe. Dziwię się, że PIS lekką ręką zmienia Konstytucję, a nie jest w stanie załatwić sprawy związków zawodowych w branży zbrojeniowej. Pracownicy przedsiębiorstw działających na rzecz obronności, powinni mieć zakaz zrzeszania się.

  1. Sorien

   No tak pozwolić pracodawcą by robili z nimi co chcieli - tęskno za czasami niewolnictwa widzę

  2. DBA

   Proponujesz militaryzacje przemysłu zbrojeniowego? To może niech ci pracownicy maja takie same uprawnienia emerytalne jak mundurówka, w której też działaja zw zaw.

  3. PPPM

   Absolutnie militaryzacji nie proponuję, natomiast prywatyzację już tak. Co do Związków zawodowych swoje twierdzenia opieram na sytuacji w Gliwicach. Jeszcze niedawno wojsko kupowało to, co związkowcy chcieli, a nie to co było potrzebne. W moim mniemaniu , w obecnych uregulowaniach związki robią więcej szkody niż pożytku i to całkiem legalnie. Branża zbrojeniowa jest bardzo ważna. Bardzo ważne jest też jej sprawne funkcjonowanie i zarządzanie, a z ZZ nie zawsze się da.

 5. DBA

  Skąd ci Ukraińcy wytrzasnęli 26 samolotów?

  1. Komi

   Pewnie F16 dostarczone przez sojuszników. Myślę, że FR jest na tym etapie, że byliby w stanie pokazać nawet zdjęcia zestrzelonych samolotów

  2. rED

   Ruskie wliczają friendly fire

Reklama