Reklama

Polityka obronna

Środowy przegląd mediów z Defence24.pl: Czy Gierasimow zapobiegnie klęsce Rosji?; Prigożyn idzie po władzę

Autor. NATO

Codzienny przegląd mediów z Defence24.pl

Reklama

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „NATO w Polsce liczne jak nigdy": Jak przekazało niemieckie biuro ministerstwa obrony do Polski przyjechał już zespół wdrożeniowy systemu Patriot i trwają ostatnie przygotowania do przyjęcia zespołu mającego obsługiwać system. „Pierwsi niemieccy żołnierze już przyjechali do Polski. Po rozmieszczeniu patriotów naszych sąsiadów obecność sojusznicza nad Wisłą będzie najsilniejsza w historii \[...\] Ostrożnie szacując, niemieckich żołnierzy będzie w Polsce co najmniej 150. To kolejne wzmocnienie Polski przez sojuszników z NATO. Po 1993 r., gdy Rzeczpospolitą opuścili ostatni żołnierze radzieccy, najwięcej sojuszników na naszym terytorium było w 2016 r. podczas ćwiczeń Anakonda w 2016 r. Wówczas gościliśmy 18 tys. żołnierzy z 19 państw sojuszniczych, w tym prawie 14 tys. z USA, a ponad 1 tys. z Hiszpanii. Ćwiczyło wtedy również 35 wojskowych z Ukrainy. Ale wtedy sojusznicy przyjechali do Polski na dwa-trzy tygodnie."

Reklama

Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, „Nowi bohaterowie Rosji chcą udziału we władzach": Władze Kremla padły ofiarą własnych intryg, wspierając nielegalny w Rosji proceder najemnictwa, by uniknąć wysyłania na różne wojny własnych żołnierzy. „Kreml próbuje zmniejszyć popularność i wpływy najemników z Grupy Wagnera, przyćmiewających regularną armię. \[...\] Rozpychający się na rosyjskiej scenie politycznej były kryminalista, a obecnie multimiliarder Prigożyn skupił już wokół siebie 'radykalnych marginałów' w rodzaju wodza Czeczenii Ramzana Kadyrowa. Teraz zaczęła się erozja centralnego establishmentu politycznego i wojskowego, którego część najwyraźniej chce przejść na zwycięską stronę najemników i ich wodza."

Rzeczpospolita, „Think tank: Rosja chce być gotowa na duże wojny, nie tylko na Ukrainie": W najnowszej analizie Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) można przeczytać o możliwych scenariuszach wojny przygotowywanych przez ministra obrony Rosji. „Minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu, zapowiedział, że wdroży polecenie Władimira Putina, dotyczące przeprowadzenia zakrojonej na szeroką skalę reformy wojskowej w latach 2023-2026, by rozbudować konwencjonalne siły zbrojny Rosji \[...\] Jak zauważa ISW reformy zapowiedziane przez Szojgu mają z jednej strony przygotować Rosję do przedłużającej się wojny na Ukrainie, a z drugiej - stworzyć warunki do szybkiego zwiększenia potencjału bojowego rosyjskiej armii."

Reklama

Sebastian Przybył, Interia, „Brytyjski ekspert: Ukraina musi otrzymać czołgi, by zdążyć na ofensywę": W miniony weekend Wielka Brytania ogłosiła, że przekaże Ukrainie 14 czołgów Challenger 2, stając się tym samym pierwszym państwem, które zaoferowało jej czołgi podstawowe zachodniej produkcji. Brytyjski wojskowy wskazuje również, że to ostatnia szansa żeby pomóc Ukrainie przed planowaną wielką ofensywą wojsk rosyjskich. „NATO musi zdecydować w Ramstein o przekazaniu Ukrainie czołgów, bo inaczej żołnierze na froncie nie zdążą nauczyć się ich obsługi przed spodziewaną ofensywą Rosji - przestrzegł brytyjski ekspert wojskowy prof. Michael Clarke, komentując piątkowy się szczyt sojuszników w niemieckiej bazie lotniczej. \[...\] Jak stwierdził, standardowe szkolenie załogi czołgu trwa około 20 tygodni i wprawdzie w obecnej sytuacji można je skondensować do 10-12 tygodni, ale nadal oznacza to, że jeśli Ukraińcy mają zdążyć przejść nawet to skrócone szkolenie przed początkiem spodziewanej nowej ofensywy Rosji, piątek jest praktycznie ostatnią szansą na podjęcie decyzji."

Dawid Szczyrbowski, Interia, „Kissinger w Davos: Koncepcja neutralnej Ukrainy nie ma dłużej sensu": Zaskakujące słowa Henry'iego Kissingera, byłego dyplomaty i współpracownika prezydenta Richarda Nixona. „Przed wojną na Ukrainie byłem przeciwny członkostwu tego kraju w NATO, bo bałem się, że uruchomi to proces, który teraz obserwujemy. Jednak koncepcja neutralnej Ukrainy nie ma dłużej sensu; po rozmowach pokojowych NATO powinno dać Kijowowi gwarancję członkostwa - powiedział Henry Kissinger w rozmowie z profesorem Uniwersytetu Harvarda Grahamem Allisonem podczas Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos."

Sylwia Bagińska, Wirtualna Polska, „Rosyjska propaganda: 'Wojsko Polskie tworzy oddziały LGBT'": Nagranie, które rozpowszechniają propagandowe media w Rosji pokazał w mediach społecznościowych kanał Nexta. „Rosyjska propaganda znów uderza w Polskę. Tym razem media podporządkowane pod Kreml chcą przekonać Rosjan, że w Wojsku Polskim tworzone są specjalne oddziały LGBT. Przygotowali pod to kłamstwo specjalne wideo. \[...\] Następnie kontynuuje: 'polskie władze nie są przeciwko tworzeniu specjalnych jednostek w armii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych'. Informacja ta jest kłamstwem."

Radosław Opas, Wirtualna Polska, „Wagnerowcy w Serbii? Prezydent Vucić reaguje": Informacje o udziale Serbów w wojnie w Ukrainie po stronie Rosji zaczęły krążyć w mediach społecznościowych w połowie stycznia. Jest reakcja szefa serbskiego resortu obrony Milosa Vucevica. „Rosja powinna zaprzestać rekrutacji Serbów do walki u boku paramilitarnej Grupy Wagnera w Ukrainie - powiedział we wtorek serbski prezydent Aleksandar Vucic. Przed dołączaniem do najemników przestrzegł też minister obrony. \[...\] Vucic zaprzeczył zarzutom, jakoby Grupa Wagnera była obecna w Serbii. Agencja Reutera przypomina, że ochotnicy z Serbii brali udział w walkach w Ukrainie w 2014 i 2015 roku, gdy wspierali prorosyjskich separatystów w Donbasie"

Konrad Wysocki, Gazeta Polska Tygodnik, „Nowa dywizja, większe bezpieczeństwo": Jak wskazało Ministerstwo Obrony Narodowej nowy związek taktyczny Wojska Polskiego - 1. Dywizja Piechoty Legionów - obejmie zasięgiem obszar województwa podlaskiego i część Mazowsza. „Rejonem odpowiedzialności 1. Dywizji Piechoty będzie obszar między 16. a 18. Dywizją Zmechanizowaną, a więc głównie województwo podlaskie, a także część Mazowsza. Dowództwo nowej jednostki będzie się mieściło w Ciechanowie. Warto zaznaczyć, że jesienią ubiegłego roku minister Błaszczak ogłosił powstanie tam nowego batalionu \[...\] Nowa dywizja będzie formowana w tzw. systemie czwórkowym. Oznacza to, że w jej skład wejdą cztery brygady, a każda z nich będzie złożona z czterech batalionów. W podobny sposób formowana jest 18. Dywizja Zmechanizowana i modernizowana 16. Dywizja. Oprócz batalionów zmechanizowanych utworzony zostanie również batalion artylerii."

Piotr Grochmalski, Gazeta Polska Tygodnik, „GIERASIMOW - ostatnia nadzieja Putina": Rosyjska propaganda twierdzi, że  Gierasimow miałby przygotować rosyjską armię do konfrontacji militarnej z Sojuszem Północnoatlantyckim. Czy tak jest naprawdę? „Rosyjska propaganda twierdzi, iż wysłanie gen. Walerija Gierasimowa na pierwszą linię jest punktem przełomowym konfliktu. Obsadzenie go w roli dowódcy wojny ma wzbudzić nową falę nadziei na zwycięstwo Rosji. W rzeczywistości ta wielka operacja propagandowa jest ostatnią próbą partii wojny wciąż liczącej na cudowny, radykalny zwrot w toczącym się konflikcie, który stał się pasmem katastrofalnych, upokarzających klęsk rzekomo drugiej armii świata."

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Brytyjskie ćwiczenia ważne dla Polski": 3 Korpus Lotniczy Wojsk Lądowych Wielkiej Brytanii (3 Army Air Corps - 3 Regt AAC), uwzględnił wyzwania oraz zagrożenia płynące z lekcji obecnego konfliktu na Ukrainie. Wprowadzono zmienne do ćwiczeń Talon Guardian, podczas których wykorzystano śmigłowce szturmowe AH-64E Apache. „Żołnierze wojsk lądowych Wielkiej Brytanii (British Army) operujący na śmigłowcach szturmowych AH-64E Apache dostosowują swoją taktykę, aby stawić czoła wyzwaniom współczesnego pola walki. Zwiększenie mobilności punktów serwisowych oraz ich rozproszenie, połączone ze zmianą sposobu operowania śmigłowców szturmowych, znacząco zwiększą przeżywalność żołnierzy operujących w Korpusie Lotniczym Wojsk Lądowych Wielkiej Brytanii."

Olga Doleśniak – Harczuk, Gazeta Polska Codziennie, „W Ramstein Niemcy muszą zdecydować o losie leopardów": Wywiad z Roderichem Kiesewetterem (CDU) - deputowanym do Bundestagu, wiceprzewodniczącym Parlamentarnego Gremium Kontrolnego, członkiem komisji spraw zagranicznych. ,Uważam, że za blokowaniem dostaw czołgów stoi urząd kanclerski, ale i pewne kręgi SPD, które powodowane wciąż obecnym przywiązaniem do narracji bliskiej Rosji wyciągają błędne wnioski dla naszej strategii. Poza tym ludzie ci spoglądają na zagrożenie, jakie Rosja stanowi dla całej Europy, z pewną Z przykrością trzeba przyznać, że mimo łamania przez Rosję prawa międzynarodowego i ogromu popełnionych przez nią zbrodni wojennych, mimo niszczycielskiej wojny Rosji wymierzonej w Ukrainę w pewnych środowiskach wciąż dominuje naiwne i romantyczne postrzeganie tego państwa. Patrząc pod tym kątem, widać, na ile zapowiedziany przez Olafa Scholza punkt zwrotny w polityce Niemiec \[Zeitenwende\] nie zdołał jeszcze wpłynąć na zmianę sposobu rozumowania urzędu kanclerskiego."

Wacław Radziwinowicz, Gazeta Wyborcza, „Teorie spiskowe w głowach na Kremlu": Komentarz do ostatnich wypowiedzi przedstawicieli Kremla. „Lokatorzy rosyjskiego Olimpu raz za razem przypominają światu, jaką sieczkę mają w głowach, opowiadając o watahach bojowych komarów czy nietoperzy rzekomo hodowanych przez Amerykanów w laboratoriach w Ukrainie, by niosły na Moskwę śmiercionośne wirusy.\[...\] Ale to już dawno wiadomo, że ludzie Kremla wymyślają różne kłamstwa -jak to, usilnie powtarzane i kolportowane przez swoje telewizje, humanitarnej misji, jaką niosą narodowi ukraińskiemu - a potem przyjmują, czy starannie udają, że przyjmują za prawdę to, co mówi ich telewizja."

Reklama

Komentarze (7)

 1. atom

  Nie zdzierżyłem, Morawiecki w Dawos rzucił tekst:" wszyscy moi rozmówcy niepomiernie się dziwią jak Polska bez zwiększenia deficytu budżetowego wygospodarowała 4% na Armię?......................... po minie wnioskuje że też się zdziwił

  1. CdM

   A to takie proste. Wystarczy umieścić wydatki w funduszu, a fundusz poza budżetem, i kupować na kredyt. Choć oczywiście, z gwarancjami SP,

  2. X

   Możeeee, Matousz chce skończyć z tym socjalem i przekierować wszystko na armię..... "Rozmówcy" chyba nie wzięli tego pod uwagę hihihihi

 2. papa lebel

  Co do wiarygodności Gierasimowa - niech każdy sam sobie odpowie na pytanie: Czy pożyczyłbyś 2zł facetowi ze zdjęcia powyżej?

  1. CdM

   Załużny twierdzi, że uczył się od Gierasimowa i że to świetny strateg. A gęba rosyjska, po prostu.

 3. Sorien

  Gdzie są ci forumowicze co już gdybali jaki cios śmiertelny zada Ukraina kacapom ? Gdzie ci co śmiali się z ruskiej mobilizacji że one jeszcze osłabi ich armię ? Gdzie ci co już za pewnik i formalności brali zwycięstwo UA ? Siedzą cicho bo doszło do nich że nie mają pojęcia o konfliktach zbrojnych ... Jak pisałem że kacapia po ofensywie ostatniej Ukraińskiej na Cherson już nie będzie miała dużo do gadania to śmiali się .... Przez takich jak wy dziś Ukraina jest w tarapatach społeczeństwa zachodu lyknely propagandę że Rosja na 100% przegrała więc na lajcie uzbrojenia nie byli presji wysyłać a Teraz..... No właśnie dziecięcy optymizm czasem zabija

  1. Komi

   A po czym wnosisz, że ruska mobilizacja przynosi jakieś spektakularne efekty? Bo ruscy tak mówią? Na razie to nikt nie wie, co będzie, kluczowy jest ruch zachodu w sprawie ciężkiego sprzętu.

 4. cywilnycywil

  Najlepsza jest ta wiadomość o oddziałach LGBT w Wojku Polskim :-D Na miejscu Rosjan już zainwestowałbym w żelazne majty dla swoich żołnierzy :-D bo jak taki oddział zajdzie od tyłu... Rosja to stan umysłu. Niefortunnie ten dziwny naród jest jednocześnie śmiertelnie niebezpieczny. Śmiejmy się z nich ale z armatami i karabinami skierowanymi na Wschód.

 5. Esteban

  Wiem, że nie powinno się czepiać fizjonomii, ale większość orków wygląda na zdjęciach (pewno na żywo nie jest lepiej) jakby występowali w filmach i mutantach.

 6. Rusmongol

  Czy to nie ten gość, który w Czeczeni podczas wojny rozkazał cywilom siedzieć obok stanowisk rosyjskich wojsk żeby Czeczeni nie mogli do nich strzelać? Po prostu zbr@dniarz wojenny. W Rosji takich masa.

 7. X

  Z taką miną, to on daleko nie zajedzie, aj hołp ;)

Reklama