Reklama

Polityka obronna

Środowy przegląd mediów; Szojgu grozi atakami na magazyny zachodniej broni; Warszawa stolicą odsieczy dla Ukrainy

Autor. mil.ru

Codzienny przegląd mediów sektora bezpieczeństwa i obronności.

Reklama

Onet.pl:„Wiceminister obrony Rosji aresztowany za łapówkę. Jego wystawne życie było szeroko opisywane przez opozycyjne media” „Wiceminister obrony gen. Timur Iwanow od ośmiu lat odpowiadał w rosyjskim MON za wszystkie wojskowe budowy. Iwanow zajmował stanowisko wiceministra obrony od 2016 r. Wcześniej pracował w strukturach rosyjskiej agencji energii atomowej Rosatom, gdzie nadzorował obiekty tej agencji w Bułgarii i Turcji. W 2012 r. został zastępcą przewodniczącego rządu regionu moskiewskiego, którego gubernatorem był wówczas Siergiej Szojgu, obecny minister obrony. Razem z Szojgu Iwanow przeniósł się do Ministerstwa Obrony. Iwanow od wielu lat jest znany rosyjskim mediom z wystawnego życia wraz ze swoją drugą żoną Swietłaną. Dosłownie obsypywał swoją żonę drogimi prezentami. Na przykład w 2008 r. podarował jej Astona Martina DB9 Coupe o wartości ok. 100 tys. dol. W 2022 r. media opublikowały emaile pani Swietłany, z których wynikało, że jest ona właścicielką jachtów i willi, antyków i biżuterii. Iwanowowie wynajmowali mieszkanie o powierzchni 300 m kw. w centrum Moskwy, ale byli też właścicielami posiadłości o powierzchni ponad 10 tys. m kw. z domem o powierzchni 1600 m kw. w elitarnej wiosce Uspienskoje, W tej samej podmoskiewskiej wiosce mieszka domniemana partnerka Putina Alina Kabajewa. W 2012 roku Iwanow dokupił jeszcze dworek szlachecki z XIX w. w jednej z ekskluzywnych dzielnic stolicy Rosji.

Reklama

Onet.pl:„Andrzej Duda odnosi się do rosyjskiej broni jądrowej przy granicy z Finlandią. „Najskuteczniejsza odpowiedź””Najskuteczniejszą odpowiedzią, jakiej może udzielić NATO, jest właśnie umocnienie militarne Zachodu na wszystkie możliwe sposoby - powiedział Andrzej Duda podczas wizyty w Kanadzie, komentując najnowszy ruch Moskwy. Polski prezydent wyraził satysfakcję z deklaracji Wielkiej Brytanii o podniesieniu wydatków na obronność do 2,5 proc. Przebywający z wizytą w Warszawie premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak zapowiedział, że jego kraj zwiększy wydatki na obronność do 2,5 proc. PKB do roku 2030. Szef brytyjskiego rządu poinformował, że wydatki na obronność wzrosną z 64,6 mld funtów w bieżącym roku do 78,2 mld funtów w 2028 r., a następnie do 87 mld funtów w 2030 r. Razem oznacza to wzrost wydatków na obronność w ciągu najbliższych sześciu lat o 75 mld funtów.Decyzję tę skomentował na konferencji prasowej w Edmonton w Kanadzie prezydent Andrzej Duda. Cieszę się, że dzisiaj została ogłoszona decyzja rządu brytyjskiego o podniesieniu wydatków na obronność do 2,5 proc. PKB. To jest właściwy kierunek. Jestem usatysfakcjonowany, cieszę się, że jest on realizowany powiedział. W ocenie prezydenta zwiększanie wydatków na obronność i wzmacnianie potencjału militarnego państw NATO to najlepsza droga, by odstraszyć potencjalnych agresorów i zapewnić pokój w przyszłości. Dzisiaj tym agresorem jest Rosja, która napadła na Ukrainę. Musimy się tak umocnić, by nikt nie odważył się nas napaść oświadczył Duda.Prezydent został zapytany, czy zbrojenie się państw Sojuszu i jednoczesne rozmieszczenie broni nuklearnej przez Rosję przy granicy z Finlandią to zmierzanie do bezpośredniego starcia między państwami NATO a Rosją. Wręcz przeciwnie. To nie jest żadne zmierzanie do bezpośredniego starcia. To droga do zapobieżenia bezpośredniemu starciu — powiedział Duda.”

money.pl:„Stany uderzą w Chiny tak jak w Rosję? Nieoficjalnie: jest plan na spotkanie w Pekinie” „Stany Zjednoczone mogą zagrozić odcięciem chińskich banków od globalnego systemu finansowego, by skłonić Chiny do wstrzymania wsparcia dla rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego - wynika z ustaleń „Wall Street Journal”. Według dziennika z takim planem do Pekinu jedzie sekretarz Antony Blinken. Jak pisze gazeta, sankcje - podobne do tych, które USA nałożyły na największe rosyjskie banki na początku inwazji - mają być głównym narzędziem Blinkena podczas jego rozpoczynającej się we wtorek wizyty w Chinach. Gdyby Stany Zjednoczone rzeczywiście zdecydowały się na ich wprowadzenie, oznaczałoby to praktyczne odcięcie objętych nimi banków od transakcji dolarowych. Według „WSJ” jest jednak wątpliwe, czy groźba nawet tak poważnych sankcji nadszarpnie „kompleksowy i kwitnący” handel między Chinami a Rosją, który umożliwił Władimirowi Putinowi odbudowę przemysłu zbrojeniowego.”

Reklama

Onet.pl:„Siergiej Szojgu zapowiada: zintensyfikujemy ataki” „Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu zapowiedział we wtorek w Moskwie, że siły zbrojne jego kraju zintensyfikują ataki na ukraińskie magazyny, w których przechowywana jest zachodnia broń. Szojgu oświadczył również, że Rosja „rozwiała mit o wyższości zachodniej broni”, a jej siły „przejęły inicjatywę na froncie walk o długości tysiąca kilometrów”. Wypowiedź ministra padła w kontekście sobotniego głosowania w amerykańskiej Izbie Reprezentantów, w rezultacie którego USA przekażą Ukrainie nowy pakiet pomocy wojskowej o wartości bliskiej 61 mld dolarów. W ramach pakietu mają znaleźć się systemy rakietowe dalekiego zasięgu ATACMS, a także amunicja i rakiety przechwytujące przeznaczone dla systemów obrony powietrznej, przypomniała agencja Reutera.

Proporcjonalnie do zagrożeń, jakie stwarzają Stany Zjednoczone i ich sojusznicy, będziemy nadal poprawiać skład i strukturę sił zbrojnych oraz zwiększać produkcję najpopularniejszej broni i sprzętu wojskowego powiedział Szojgu.

Wp.pl:„Istnieje ryzyko przełamania”. Siewiera alarmuje ws. frontu w Ukrainie” „Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, na spotkaniu dziennikarzami w Poznaniu powiedział, że „istnieje ryzyko” przełamania przez Rosjan linii frontu w Ukrainie. - To się niestety materializuje w ostatnich kilkudziesięciu godzinach – zaznaczył.Rosyjskie oddziały przełamały front m.in. w okolicach miejscowości Oczeretyne w obwodzie donieckim. Siewiera powoływał się na ostatnie raporty, dotyczące sytuacji na froncie w okolicach Czasiw Jaru i Awdijiwki w obwodzie donieckim. Tam już teraz punktowo doszło do przełamania linii frontu z wdarciem się (rosyjskiej armii - red.) w oddziały tyłowe Sił Zbrojnych Ukrainy. To sytuacja niezwykle niebezpieczna. To najwyższa pora, by pomoc sojusznicza Zachodu dotarła na Ukrainę mówił szef BBN.”

Wp.pl:„Ewidentnie mają dość Putina. Zwiększą pomoc dla Ukrainy” „Szwecja, która już wysłała na front wiele bardzo cennej broni, zamierza zwiększyć pomoc dla Ukrainy. Poza dodatkowym wsparciem finansowym na zakup systemów obrony powietrznej skandynawski kraj bierze pod uwagę przekazanie armii obrońców kolejnego arsenału ze swoich zasobów. Chodzi o systemy RBS-70. Szwedzki minister obrony Pål Jonson potwierdził, że jego kraj dołączy do niemieckiej inicjatywy, która ma na celu znalezienie i zakup dodatkowych systemów obrony powietrznej dla Ukrainy. Poszukiwania koncertują się przede wszystkim na systemach Patriot, ale dla Kijowa cenna jest również inna broń pozwalająca skutecznie wykrywać i niszczyć rosyjskie pociski oraz samoloty. Szwedzi mogą przynajmniej w pewnym stopniu odpowiedzieć na takie potrzeby. W tej chwili skoncentrujemy się na wkładzie finansowym, a także prawdopodobnie na transferze RBS 70, ponieważ może to zmniejszyć presję na pozyskanie systemów Patriot – powiedział Pål Jonson. RBS 70 to przenośny przeciwlotniczy system rakietowy krótkiego zasięgu, którego produkcję w zakładach Saab Bofors Dynamics rozpoczęto w 1977 r. Ukraińcy żołnierze już go znają, ponieważ nieznana liczba egzemplarzy RBS 70 trafiła na front w 2023 r. Co ważne, to broń, która okazała się bardzo skuteczna w zwalczaniu rosyjskiego lotnictwa, więc kolejny transfer z pewnością byłby dodatkowym wzmocnieniem ukraińskiej armii.”

pb.pl:„Siły rosyjskie powoli i dużym kosztem, ale robią postępy na Ukrainie” „Zdobycie kontroli nad mającą niewielkie znaczenie strategiczne miejscowością Nowomychajliwka, co zajęło rosyjskim siłom 73 dni i wymagało dużego nakładu sił, pokazuje ich powolne, ale stopniowe postępy - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony. W codziennej aktualizacji wywiadowczej podano, że w poniedziałek rosyjski resort obrony ogłosiło przejęcie kontroli nad Nowomychajliwką w obwodzie donieckim, na południe od Marjinki i na północny wschód od Wuhłedaru. Wyjaśniono, że Nowomychajliwka ma ograniczone znaczenie strategiczne, ale leży na drogach do kolejnych osad, które rozciągają się po obu stronach rzeki Suchi Jały w południowej części obwodu donieckiego. W aktualizacji poinformowano, że rosyjskie wojska miały wkroczyć do Nowomychajliwki 9 lutego, a centrum miejscowości osiągnąć 24 marca. Ukraińska 79. Samodzielna Brygada Desantowo-Szturmowa Tawrija przekazała, że siły rosyjskie w czasie sześciomiesięcznych walk wokół tej miejscowości użyły 30 tys. żołnierzy i straciły 300 sztuk uzbrojenia. Zwrócono uwagę, że rosyjskie siły potrzebowały 73 dni, od momentu wejścia do Nowomychajliwki, aby pokonać dystans mniejszy niż 5 km i całkowicie przejąć kontrolę nad tą miejscowością, i wymagało to dodatkowych rezerw operacyjnych. „To pokazuje powolny, ale stopniowy postęp sił rosyjskich. Na tej osi rosyjskie siły będą prawdopodobnie dążyć do postępów w kierunku miejscowości Konstantynówka, leżącej 2 km na zachód od Nowomychajliwki. Dalsze postępy na północ od Wuhłedaru mogą ostatecznie pozwolić na ominięcie umocnień Wuhłedaru. Te umocnienia spowodowały wyjątkowo wysoką liczbę ofiar wśród rosyjskich sił lądowych” - oceniono.”

Rp.pl:„Ukraina czeka na broń z USA. Rosjanie zaczęli stosować nową taktykę ataków” „Ukraińskie Siły Powietrzne poinformowały, że w nocy Rosjanie zaczęli stosować nową taktykę podczas ataku z wykorzystanie dronów Shahed. We wtorek nad ranem Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy przekazały, że obrona powietrzna wyeliminowała 15 z 16 wrogich dronów Shahed. Bezzałogowce strącono nad czterema regionami kraju — obwodami mikołajowskim, odeskim, kijowskim i czerkaskim. W nocy Rosjanie wystrzelili także dwa pociski balistyczne Iskander-M. Jednocześnie w swoich atakach rosyjskie wojsko miało zastosować nową taktykę. Póki nie otrzymamy pomocy od Stanów Zjednoczonych, wróg będzie próbował zintensyfikować ostrzał przy użyciu różnych metod, tak jak dzisiaj przy pomocy dronów powiedział Ilia Jewłasz, rzecznik Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy. Rosjanie próbowali wysłać jednego lub dwa Shehedy w różnych kierunkach i w różnych odstępach czasu, aby maksymalnie utrudnić walkę dodał rzecznik. Dodatkowo Rosjanie podczas nocnego ataku chcieli dokonać rozpoznania, jak Ukraina wykorzystuje mobilne grupy ogniowe.”

Gazeta.pl:„Media: Rosja rozmieściła taktyczną broń jądrową na granicy z NATO” „Rosja rozmieściła taktyczną broń jądrową na granicy z Finlandią - poinformował „The Moscow Times”. Rosyjskie media powołują się na źródła z ministerstwa obrony. „The Moscow Times” opisało w poniedziałek 22 kwietnia, że rosyjska armia rozmieściła taktyczne systemy broni jądrowej na granicy z Finlandią, która zerwała z wieloletnią tradycją neutralności i przystąpiła w kwietniu 2023 roku do NATO. Gazeta powołuje się na dziennik „Izwiestija”, który na podstawie informacji uzyskanych z rosyjskiego ministerstwa obrony opisał, że kompleksy rakietowe operacyjno-taktyczne Iskander-M zostały rozmieszczone w przygranicznym regionie Karelii. „Zdolne do wystrzeliwania zarówno pocisków manewrujących, jak i balistycznych, w tym z głowicami nuklearnymi, Iskandery stały się częścią oddzielnej brygady rakietowej, która z kolei stała się częścią niedawno utworzonego leningradzkiego okręgu wojskowego” - czytamy. W tym okręgu znajdują się również 11 i 14 Korpusy Armijne, które stacjonują w obwodach kaliningradzkim i murmańskim - opisuje Izwiestija, powołując się an swoje źródła. Admirał Władimir Wałujew, były dowódca Floty Bałtyckiej przekazał, że utworzenie brygady jest odpowiedzią na przystąpienie Finlandii do NATO. Obecnie granica Rosji z krajami Sojuszu wzrosła o prawie 1300 kilometrów.”

Piotr Grochmalski: Gazeta Polska:„Następna wojna Putina” „Na Kremlu od dawna analizowany jest wariant, który ma w krótkim czasie zmienić charakter toczącej się wojny na Ukrainie i odciąć Kijów od wsparcia ze strony USA i Europy Putin może podburzyć Bałkany aby odwrócić uwagę Zachodu od tego konfliktu. Tymczasem ukraińska wojna decyduje nie tylko o losie Europy, lecz także o przyszłości NATO. Inwazja włodarza Kremla na drugie pod względem wielkości państwo na Starym Kontynencie pokazała, że nie ma nic innego, co byłoby w stanie skutecznie zastąpić Sojusz jako gwaranta europejskiego bezpieczeństwa. Gdy pojawia się realna groźba ze strony Putina otwarcia na Bałkanach drugiego frontu w Europie, Berlin w coraz większym stopniu destabilizuje Europę. Wykorzystuje wojnę do przyspieszonego procesu federalizacji UE i przekształcenia jej w niemiecki projekt. Istotnym elementem tych działań jest próba wykorzystania środków unijnych do odbudowy niemieckiego przemysłu zbrojeniowego. Temu ma też służyć, forsowana przez kanclerza Scholza, koncepcja niemieckiego projektu europejskiej tarczy antyrakietowej. Została ona krytycznie oceniona przez państwa posiadające największe na kontynencie armie - Włochy, Francję, Polskę i Hiszpanię. A to oznacza, iż cały projekt miał przede wszystkim politycznie wzmocnić Berlin. Andreas Schwarz z SDP komentując te działania Niemiec, otwarcie stwierdził: „Przejmujemy kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa Europy”.”

Maciej Czarnecki: Gazeta Wyborcza:„Więcej broni dla Ukrainy” „Po przełamaniu impasu w Izbie Reprezentantów USA Pentagon kończy układać listę nowego uzbrojenia dla ukraińskiej armii. Rekordowy pakiet pomocy zapowiedzieli Brytyjczycy, których premier gościł wczoraj w Polsce. W największym z dotychczasowych pakietów pomocowych Wielkiej Brytanii dla Ukraińców ma znaleźć się m.in. 60 lodzi; ponad 1,6 tys. pocisków, w tym dla systemów obrony powietrznej oraz Storm Shadow, czyli pocisków manewrujących dalekiego zasięgu; 4 mln sztuk amunicji do broni ręcznej; 400 pojazdów - w tym 162 pojazdów opancerzonych i 160 pojazdów przeciwminowych Husky. Poza tymi zasobami z resortu obrony Ukraina otrzyma od Wielkiej Brytanii dodatkowe 500 mln funtów na zakupy amunicji, obrony powietrznej, dronów i wsparcie inżynieryjne. Sunak: Londyn zwiększy wydatki na obronę Obrona Ukrainy przed brutalnymi zakusami Rosji jest kluczowa dla bezpieczeństwa naszego i całej Europy. Jeśli Putin odniesie sukces w tej wojnie, nie zatrzyma się na polskiej granicy - powiedział brytyjski premier Rishi Sunak przed wylotem do Polski. To samo, nieco w innych słowach, powtórzył podczas konferencji prasowej w Warszawie.”

Marek Kozubal: Rzeczpospolita:„Warszawa stolicą odsieczy dla Ukrainy” „Podróż do Polski brytyjskiego premiera oraz sekretarza generalnego NATO może być porównywalnaz tą, jaką po wybuchu wojny w Ukrainie odbył Joe Biden. Wyprawa nad Wisłę Rishiego Sunaka wiąże się z podtrzymaniem nadziei walczących Ukraińców. Istotne nie są bowiem gesty - jak spotkanie z brytyjskimi żołnierzami - czy ogólne deklaracje, ale konkrety. Ważne jest to, kiedy taka pomoc nadchodzi. Dzisiaj mamy sytuację kryzysową na froncie. Rosjanie napierają, zdobywając kolejne wsie na wschodzie Ukrainy, chcąc tym samym zrobić prezent na 9 maja Putinowi. W tym samym czasie Ukraińcy muszą ograniczać zużycie amunicji, bo jej zapasy się kurczą. Kryzys częściowo jest wynikiem opieszałości Kongresu USA, którego Izba Reprezentantów (większość mają w niej ludzie Donalda Trumpa) przez wiele miesięcy wstrzymywała podejmowanie decyzji. To zmieniło się dopiero teraz. Co ważne, kryzys ten spowodował, że dzięki twardej polityce przywódców kilku państw, m.in. Francji, Wielkiej Brytanii i Polski, doszło do mobilizacji krajów europejskich, które ponownie stawiają na wolną Ukrainę. Z takim pakietem do Warszawy przyjechał premier Zjednoczonego Królestwa. Pomoc o wartości 500 mln funtów obejmuje min. dostawy 60 łodzi bojowych, ponad 1600 pocisków uderzeniowych i obrony powietrznej, a także dodatkowych precyzyjnych pocisków kierowanych Storm Shadow, ponad 400 pojazdów, w tym 160 pojazdów Husky, 162 opancerzonych i 78 terenowych innych typów, a także prawie 4 mln sztuk amunicji do broni strzeleckiej.”

Reklama

Komentarze (4)

 1. Ech,

  Skoro miedzy UE a Ukraina sa 3 linie kolejwe - czmeu Rosanie ich nie zniszcza? Dla mnie to logiczny cel

 2. Popolupo

  Znaczy sie Warszawa pierwszym celem ROsji?Przepraszam..drugim..tuz po Rzeszowie...No i ta wizyta anglosasow...nic dobrego to nie wrozy Polsce...

  1. rED

   Celem czego? Shahedóów? Wyślecie ich 15 i 2 Kindżaly?

  2. GB

   W Rzeszowie i okolicach stacjonuje amerykańska brygada, a na lotnisku w Rzeszowie bateria Patriot i służby logistyczne, razem kilka tysięcy Amerykanów. Ja przypominam tylko że w Pearl Harbor zginęło ponad 2000 Amerykanów, ale w 1945 r Japonia kapitulowała bezwarunkowo. Obecność Anglosasów w Rzeszowie źle wróży ruskim.

 3. TIGER

  HSW we współpracy z Agencją Uzbrojenia powinna zacząć pracę nad polskim pociskiem hipersonicznych dostosowanym do F-35. Zasięg 1 000-1500 km, a prędkość maks. 6-8 machów, ale nasuwa się jedno ale czy F-35 będzie w stanie to unieść?

  1. GB

   Od razu zaproponuj X-Wingi. Takie samo prawdopodobieństwo zbudowania w Polsce. Jaka firma w Polsce produkuje silniki scramjet? Jaka firma w Polsce produkuje systemy naprowadzania zdolne sterować rakietą lecącą z prędkością ponad 5 Ma? Poza tym HSW nie produkuje żadnych rakiet i nie ma żadnego doświadczenia w ich projektowaniu i produkcji.

  2. DanielZakupowy

   No tak i powini zacząć pracować nad gwiazdą śmierci na sznurku. Czy Ty sobie zadajesz sprawę jaj mało podmiotów ma technologię i możliwości produkcji tego typu uzbrojenia?

 4. GB

  W nocy Ukraińcy skutecznie zaatakowali dronami 2 ruskie rafineria (w O. Smoleńckim i Woronożu) oraz fabrykę traktorów w Lipiecku (produkującą także sprzęt i części wojskowe).

Reklama