Reklama

Polityka obronna

Środowy przegląd mediów; Polacy bardziej ufają NATO niż Wojsku Polskiemu; Izrael rozpoczął niszczenie tuneli pod Gazą.

Autor. NATO/ X

Codzienny przegląd mediów sektora bezpieczeństwa i obronności.

Reklama

Paweł Kryszczak: Gazeta Polska Codziennie:„Kolejne FA-50 i Chunmoo zasilają wojsko polskie” „W tym miesiącu piąta para lekkich samolotów FA-50 oraz wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa K239 Chunmoo wraz z czterema modułami wyrzutniami do zabudowy na pojeździe Jelcz zostały dostarczone do Polski. Docelowo Wojsko Polskie będzie dysponować 48 samolotami z rodziny FA-50 oraz 288 modułami wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo. Dzięki niedawnej dostawie Siły Powietrzne dysponują już 10 lekkimi samolotami bojowymi FA-50. Do końca 2023 r. dostarczonych zostanie aż 12 samolotów FA-50 do Sił Powietrznych. Należy zwrócić uwagę na błyskawiczne tempo realizacji kontraktu na ten sprzęt wojskowy. W lipcu 2022 r. zawarto umowę ramową związaną z pozyskaniem z Korei Południowej samolotów FA-50. Natomiast we wrześniu ubiegłego roku zostały zawarte dwie umowy wykonawcze dotyczące pozyskania od strony koreańskiej lekkich samolotów bojowych z rodziny FA-50. Przedmiotem pierwszej umowy, zawartej pomiędzy skarbem państwa - Agencją Uzbrojenia a Korean Aerospace Industries, jest dostawa 12 lekkich samolotów bojowych FA-50 w konfiguracji analogicznej do zamawianej przez Siły Powietrzne Republiki Korei wraz z pakietami szkoleniowym i logistycznym oraz usługą wsparcia technicznego. Wartość umowy to ok. 705 mln dol. netto, a dostawy wszystkich elementów zostaną zrealizowane do końca 2025 r.”

Reklama

Rp.pl:„Izrael rozpoczął niszczenie tuneli pod Gazą. Cywile: Nie ma wody, nie ma żywności” „Izraelska armia, po otoczeniu Gazy, największego miasta w Strefie Gazy, rozpoczyna lokalizowanie i niszczenie sieci tuneli używanych przez Hamas, które znajdują się pod miastem. Jak podaje Reuters jest to kolejna faza izraelskiej ofensywy rozpoczętej po ataku Hamasu na Izrael z 7 października. Izraelskie siły, po wejściu przed ponad tygodniem do Strefy Gazy (wcześniej była ona pod regularnym ostrzałem izraelskiej armii prowadzonym z ziemi, powietrza i wody), otoczyły Gazę i podzieliły enklawę na pół, koncentrując się na walkach z Hamasem w jej północnej części.

Obecnie, jak informuje izraelska armia, jej oddziały prowadzą walki w Gazie. Z kolei Hamas podaje, że zadaje ciężkie straty izraelskim oddziałom. Hamas i Islamski Dżihad twierdzą, że organizują liczne zasadzki na izraelskie wojska pancerne. Minister obrony Izraela, Jo’aw Gallant oświadczył, że Izrael ma „jeden cel - terrorystów z Hamasu w Gazie, ich infrastrukturę, ich dowódców, bunkry”. Rzecznik izraelskiej armii, adm. Daniel Hagari oświadczył, że izraelskie wojska inżynieryjne używają materiałów wybuchowych, aby zniszczyć sieć tuneli zbudowanych przez Hamas pod Gazą. System podziemnych tuneli ma liczyć setki kilometrów.”

Reklama

Grzegorz Wszołek: Gazeta Polska:„Dowódca komandosów, intelektualista w mundurze, twórca sukcesu WOT” „Najbardziej imponuje mi jego przeszłość w jednostkach komandosów. Wykonywały one więcej zadań w Iraku i Afganistanie od regularnych sił, dużo liczniejszych. Kukuła sprawdził się w boju i doskonale przewodził ludziom zdolnym do niekonwencjonalnych zadań - mówi o nowym Szefie Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Roman Polko, były dowódca GROM. Jak podkreśla, gen. Wiesław Kukuła ma ogromne zasługi dla zmiany wizerunku polskiej armii. - WKU nie działało, bo powszechne było kombinatorstwo, zwolnienia. To właśnie gen. Kukuła zreformował źródło patologii w wojsku. Po niespodziewanym podaniu się do dymisji w końcówce kampanii wyborczej ówczesnego Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmunda Andrzejczaka i dowódcę operacyjnego Rodzajów Sil Zbrojnych gen. Tomasza Piotrowskiego, zastąpili ich odpowiednio generałowie Wiesław Kukuła i Maciej Klisz. Temu pierwszemu w mediach od razu przypięto łatkę kogoś bez doświadczenia, kto jedynie dowodził WOT i jest zdolny - tak, nadal pojawiają się takie głosy - do wyprowadzenia wojsk na ulice, byle nie dopuścić Donalda Tuska do władzy. Tymczasem Kukuła to stosunkowo młody. elitarny generał „specjals” i ojciec „terytorialsów”, niemający związków z Moskwą. A to właśnie związki z Rosją- naleciałość czasów komunistycznych - były skazą na wizerunku części polskich wojskowych, którzy w III RP musieli z jednej strony dryfować w stronę sojuszu z USA i NATO, a z drugiej byli po sowieckich kursach w latach 70. i 80. Generał Wiesław Kukuła to człowiek nowej fali w Siłach Zbrojnych RR Rocznik 1972, energiczny, obeznany w świecie mediów społecznościowych, gdzie z powodzeniem komunikuje się z internautami. Kukuła został Szefem Sztabu Generalnego 10 października 2023 roku. 27 października został on wskazany przez Prezydenta Andrzeja Dudę jako osoba przewidziana do mianowania na stanowisko Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych na czas wojny.”

Money.pl:„Polska armia dostanie tysiąc rakiet i sto wyrzutni. Umowa warta 20 miliardów złotych” „Polska Grupa Zbrojeniowa i brytyjska firma MBDA UK zawarły we wtorek kolejną umowę przemysłową w programie Narew, wartą ponad cztery miliardy funtów. W jej rezultacie polski przemysł obronny dostarczy Siłom Zbrojnym RP ponad tysiąc rakiet CAMM ER i ponad sto wyrzutni. O podpisaniu umowy poinformowali minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak na platformie X i Polska Grupa Zbrojeniowa, która jest liderem Konsorcjum PGZ-NAREW. Jak podała PGZ, umowa zakłada dostawy elementów rakiet i wyrzutni systemu Narew i transfer technologii i wiedzy w zakresie ich wytwarzania. Umowa pozwoli na docelowe wytwarzanie elementów systemu Narew przez spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej wchodzące w skład konsorcjum - czytamy na stronie PGZ. Wartość kontraktu to ponad cztery miliardy funtów, czyli równowartość ponad 20 miliardów złotych.”

polskieradio.pl: „Kontrofensywa na Krymie. Brytyjski resort obrony: Ukraina odzyskuje coraz odleglejsze cele” „Brytyjskie Ministerstwo Obrony przekazało we wtorek, że „Ukraina uderza w coraz odleglejsze cele na okupowanym Krymie”. Jako przykład podało atak na stocznię w położonym na okupowanym Krymie Kerczu, podczas którego uszkodzona została rosyjska korweta. Ukraińskie wojsko informowało, że uszkodzona jednostka była jednym z najnowocześniejszych okrętów rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Resort obrony Wielkiej Brytanii w codziennej aktualizacji wywiadowczej powołał się na ukraińskie i rosyjskie źródła, według których w sobotę nowo wybudowana korweta rosyjskiej marynarki została prawie na pewno uszkodzona w ataku na stocznię Zaliw w Kerczu na okupowanym Krymie. Stojący w stoczni okręt Askold, korwetę rakietową klasy Karakurt, zwodowano w 2021 r. i nie przyjęto jeszcze do służby w rosyjskiej marynarce. „Zdarzenie miało miejsce dalej na wschodzie Krymu niż większość poprzednich ukraińskich ataków dalekiego zasięgu. Zdolność Ukrainy do uderzenia w krymską infrastrukturę stoczniową prawdopodobnie spowoduje, że Rosja rozważy przeniesienie jej dalej od linii frontu, co opóźni dostawę nowych statków”- napisał brytyjski resort obrony.”

polskieradio.pl: „Państwa NATO o zamiarze zawieszenia Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie” „To reakcja na łamanie przez Rosję zapisów w dokumencie i wycofanie się z traktatu. Ustanawia on prawnie wiążące i możliwe do zweryfikowania limity dla kluczowych kategorii konwencjonalnego sprzętu wojskowego. Państwa NATO będące stronami Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie (CFE) zamierzają zawiesić jego działanie - ogłoszono we wtorek w komunikacie. To odpowiedź na wycofanie się Rosji z CFE.”Rosja nadal demonstruje lekceważenie dla kontroli zbrojeń (…), a także podważa ład międzynarodowy oparty na zasadach. Uznając rolę CFE jako kamienia węgielnego euroatlantyckiej architektury bezpieczeństwa, sytuacja, w której państwa sojusznicze przestrzegają traktatu, podczas gdy Rosja tego nie robi, byłaby nie do utrzymania” - zadeklarowali członkowie NATO w opublikowanym we wtorek oświadczeniu.”W związku z tym państwa sojusznicze zamierzają zawiesić działanie Traktatu CFE na tak długo, jak będzie to konieczne, zgodnie z ich prawami wynikającymi z prawa międzynarodowego. Jest to decyzja w pełni popierana przez wszystkich członków NATO” - dodano.”

Gazeta.pl: „Ukraiński dowódca zawieszony. Zjawił się na uroczystości „kilka minut” po ataku Rosjan” „Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Walerij Załużny odwołał ze stanowiska Dmytro Łysiuka - dowódcę 128. Samodzielnej Zakarpackiej Brygady Szturmowej. Łysiuk spóźnił się o godzinę na piątkową uroczystość odznaczenia żołnierzy, którą sam zorganizował. Na miejsce przybył kilka minut po rosyjskim ataku, w którym zginęło 19 żołnierzy. Przypomnijmy, Rosjanie zaatakowali w ubiegły piątek w obwodzie zaporoskim, niedaleko frontu. W wyniku ataku zginęło dziewiętnastu ukraińskich żołnierzy. Odnotowano także rannych wśród ludności cywilnej. Rosjanie obrali za cel żołnierzy ze 128. Samodzielnej Zakarpackiej Brygady Szturmowej, uczestniczących w ceremonii wręczenia odznaczeń państwowych z okazji Dnia Wojsk Rakietowych i Artylerii. Ukraińskie media poinformowały we wtorek, że naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Walerij Załużny odwołał ze stanowiska Dmytro Łysiuka - dowódcę 128. Samodzielnej Zakarpackiej Brygady Szturmowej. Na czas oficjalnego śledztwa w sprawie śmierci personelu w dniu 03.11.2023 r. dowódca 128. Samodzielnej Zakarpackiej Brygady Szturmowej został zawieszony w pełnieniu obowiązków decyzją Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Informację tę potwierdził również prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dowódca brygady został zawieszony na czas trwania śledztwa. Cała sytuacja jest analizowana - podkreślił. Dowódca brygady wydał rozkaz ustawienia artylerzystów do odznaczenia z okazji Dnia Wojsk Rakietowych i Artylerii w pobliżu linii frontu w obwodzie zaporoskim, ale sam nie przybył na wydarzenie, które okazało się tragiczne i które sam zorganizował.”

Rp.pl: „Sondaż: Polacy bardziej ufają NATO niż Wojsku Polskiemu” „W porównaniu do badania z ubiegłego roku w Polsce spadło zaufanie do większości instytucji publicznych - wynika z sondażu IBRiS dla Onetu. Polacy najbardziej ufają NATO, najmniej - mediom publicznym.(..) Z badania wynika, że spośród instytucji publicznych w Polsce największym zaufaniem cieszy się NATO. W sondażu zaufanie wobec Sojuszu Północnoatlantyckiego wyraziło 74,7 proc. badanych (29,9 proc. „zdecydowanie”, 44,8 proc. „raczej”). Nieufność do NATO zadeklarowało 6,9 proc. ankietowanych (2,8 proc. „zdecydowanie”, 4,1 proc. „raczej”). Na drugim miejscu znalazło się wojsko, któremu ufa 69,7 proc. (28,1 proc. „zdecydowanie”, 41,6 proc. „raczej”), a nie ufa - 13,4 proc. respondentów (8,4 proc. „raczej”, 5 proc. „zdecydowanie”). Ostatnie miejsce na podium zajęła Unia Europejska (53 proc. wskazań pozytywnych, 31 proc. - negatywnych). Według sondażu, najmniejszym zaufaniem Polaków cieszą się media publiczne, którym ufa 25 proc. ankietowanych (12,8 proc. „zdecydowanie”, 12,2 proc. „raczej”). Nieufność wobec tych instytucji zadeklarowało 61,2 proc. respondentów („zdecydowanie” 50 proc., a „raczej” 11,2 proc.).”

PB.pl:„Nitro-Chem podpisał kolejne umowy związane z dostawami trotylu dla armii amerykańskiej” „Kierownictwo Nitro-Chemu – jednego z największych na świecie producentów materiałów wybuchowych - podpisało we wtorek z amerykańską spółką Paramount Enterprises International umowy związane z dostawami trotylu dla armii amerykańskiej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele polskiego i amerykańskiego przemysłu obronnego. Uroczyste podpisanie umów odbyło się we wtorek w Warszawie; wziął w nim udział m.in. prezes Nitro-Chemu Dominik Sawicki i John Coney, dyrektor Paramount Enterprises International (amerykańskiej firmy logistycznej odpowiedzialnej za dostarczanie materiałów wybuchowych dla przemysłu zbrojeniowego USA), przedstawiciele firm zbrojeniowych i transportowych z Polski i USA oraz przedstawiciele dyplomacji i wojska. Według podpisanych umów, polski trotyl zostanie przeznaczony na potrzeby realizacji zamówień w ramach amerykańskich rządowych programów uzbrojenia na rok 2025.”

Reklama

Komentarze (4)

 1. Solfernus

  Polacy ufają czemuś czego nie ma bo nie istnieje NATO tylko Państwa i armie tych państw w strukturach mitycznego Sojuszu!

  1. Rusmongol

   Więc gdy napisze że afam straży pożarnej to znaczy że bkadze bo straż to grypa ludzi z różnym sorzeyem, w różnych miastach i różnych jednostkach a nie jakaś mityczna straż.

  2. Solfernus

   Rusmongol - nie bo straż pożarna ma strukturę pionową jednonarodowa z jednym językiem a armie państw NATO nie maja struktury pionowej - ba w każdym Państwie NATO jest ona inna, inny język inne procedury itd.!!!

 2. Art22

  A od kiedy fa50 jest samolotem bojowym

 3. Vixa

  Onet i wszystko jasne. Wiem nawet jaki będzie następny sondaż: Polacy ufają armii UE bardziej niż Wojsku Polskiemu.

  1. Jonny Tomala

   Masz rację ten sondaż nie jest nawet guzika warty. Z tego co wiem instytucja, która cieszyła się w Polsce największym zaufaniem społecznym i to od wielu lat to była Straż Pożarna, tutaj nawet nie jest wymieniona w zestawieniu. No chyba, że ostatnio je utraciła, nie wiem tylko co mogłoby być powodem takiego gwałtownego spadku zaufania.

 4. wsw13

  Czy władze Nitro-Chemu zutylizowały już poprzednie odpady .

Reklama