Reklama

Polityka obronna

Sondaż CBOS: Polacy za obecnością wojsk NATO

Fot. 10thCAB US Army
Fot. 10thCAB US Army

67% Polaków uważa, że w Polsce powinny stacjonować wojska innych państw NATO – wynika z najnowszego badania Centrum Badania Opinii Społecznej. 

Jak informuje MON odsetek zwolenników obecności w naszym kraju wojsk innych państw NATO jest obecnie najwyższy w historii.

image
Ilustracja: MON

 Aż 67% badanych jest zdania, że w Polsce powinny stacjonować wojska innych państw NATO, w tym 24% popiera to zdecydowanie, a 43% umiarkowanie. Jest to więc o 2% więcej niż przeprowadzonym w lutym 2017 roku poprzednim badaniu na ten temat. Przeciwnego zdania było wg. aktualnego sondażu jedynie 5% ankietowanych. 

Według najnowszego badania wśród Polaków utrzymuje się bardzo wysoki poziom poparcia dla członkostwa naszego kraju w NATO. Aż 79% popiera obecność Polski w Sojuszu, z czego 43% "zdecydowanie:", a 36% "raczej". Zaledwie 3% ankietowanych opowiedziało się natomiast przeciwko członkostwu Sojuszu (w tym 2% raczej, a 1% zdecydowanie). 

Samo poparcie dla członkostwa w NATO jest jednak niższe o 3% w stosunku do poprzedniego badania z zeszłego roku. 

Na pytanie czy Polska niepodległość jest zagrożona twierdząco odpowiedziało 40% ankietowanych, a 48% przecząco przy tym kak wynika z badania obecnie, aż 61%  Polaków jest przekonanych, że Polska może być pewna zaangażowania sojuszników z NATO w ewentualną obronę naszych granic.

Przed wiosenną sesją Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, która odbyła się w Warszawie w dniach 25–28 maja, Centrum Badania Opinii Społecznej zbadało stosunek Polaków do członkostwa naszego kraju w Sojuszu Północnoatlantyckim i związane z tym kwestie dotyczące naszego bezpieczeństwa.
Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (336) przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 10–17 maja 2018 roku na liczącej 1121 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Reklama

Komentarze (11)

 1. precz z propagandystami

  Przepraszam ale sentencja ze wstępu artykułu jest zwykłą manipulacją. Nie wnikając w proces badawczy sformułowane wnioski mówią zupełnie coś innego i są nieco bardziej szczegółowe więc może zacznijcie od nich i brnijcie do nieuprawnionego uogólnienia a nie stawiacie tezę której nie da się treścią obronić. Polacy nie są głupi. Czasem dajemy się jak każdy człowiek zmanipulować ale we własnych wnioskach jesteśmy o wiele bardziej rozwinięci niż próbują to zdefiniować propagandyści.

  1. tylko tak... (Ryszard Pełka)

   Z badań przeprowadzonych przez CBOS w maju br. wynika, że 24 procent ankietowanych, czyli jedna czwarta (1/4) Polaków, zadeklarowało zdecydowane poparcie dla stacjonowania w Polsce wojsk innych państw NATO. Natomiast 43 procent respondentów, czyli mniej niż połowa Polaków, również wyraziło takie poparcie, ale umiarkowane. Łączny odsetek zwolenników obecności wojskowej NATO w Polsce wynosi więc 67 procent, czyli dwie trzecie (2/3) Polaków wyraża takie opinie. Zdecydowanym przeciwnikiem stacjonowania w Polsce wojsk państw NATO było 5 procent respodentów, czyli co dwudziesty Polak. Natomiast 17 procent ankietowanych wyraziło w tej sprawie umiarkowany sprzeciw. Łączny odsetek oponentów obecności żołnierzy NATO wyniósł więc 22 procent, a więc jedna piąta (1/5) Polaków wyraziła takie opinie. Jednak w sposób wybiórczy podając dane ankietowe, to przecież można w sposób wręcz dowolny udowadniać stawiane tezy...

  2. tylko tak... (Ryszard Pełka)

   Z badań przeprowadzonych przez CBOS w maju br. wynika, że 24 procent ankietowanych, czyli jedna czwarta (1/4) Polaków, zadeklarowało zdecydowane poparcie dla stacjonowania w Polsce wojsk innych państw NATO. Natomiast 43 procent respondentów, czyli mniej niż połowa Polaków, również wyraziło takie poparcie, ale umiarkowane. Łączny odsetek zwolenników obecności wojskowej NATO w Polsce wynosi więc 67 procent, czyli dwie trzecie (2/3) Polaków wyraża takie opinie. Zdecydowanym przeciwnikiem stacjonowania w Polsce wojsk państw NATO było 5 procent respodentów, czyli co dwudziesty Polak. Natomiast 17 procent ankietowanych wyraziło w tej sprawie umiarkowany sprzeciw. Łączny odsetek oponentów obecności żołnierzy NATO wyniósł więc 22 procent, a więc jedna piąta (1/5) Polaków wyraziła takie opinie. W związku z powyższym na proponuję na przyszłość, żeby podawane były wszystkie dane, a nie tylko wybiórcze oraz zachowywane było chociażby miniumum obiektywizmu...

 2. Polanski

  Ciekawe. Odkryto 11-12 ruskich agentów. Bravo! Rozumiem, że już siedzą?

  1. rozbawiony wiadomo kim i czym

   Bardzo ciekawe, ale... Nie - ruskich, a jankeskich. Nie - odkryto, a wykryto. Nie - siedzą, a lecą. A po za tym, jak zwykle, to niestety nadal nic nie rozumiesz... ;-)

 3. andys

  Jesli nie pominąłem czegoś, to badania dotyczyły wojsk NATO. USA sa wprawdzie członkiem NATO i formalnie wyniki badań sugerują, że jesteśmy za obecnością wojsk USA w Polsce. Myślę, że na pytanie o akceptacji pobytu wojsk USA w Polsce, odpowiedzi nie byłyby tak jednoznaczne.

 4. ZZZ

  W czasach gdy Duda nie był prezydentem, zwykł mawiać o CBOS tak: CBOS to rządowa sondażownia, to fundacja nad którą pieczę sprawuje Prezes Rady Ministrów.

  1. Podbipieta

   A założył to tow. Gierek w 1971 r.I co z tego? Inne sondażownie lepsze?

 5. Łukasz

  Machiavelli pisał, że wojska sojuszników są równie złe co najemne, a nawet gorsze bo działają w interesie innego państwa, a nie tego w którym przebywają niosąc pomoc. Prawda niezmienna od tysiącleci.

  1. Podbipieta

   A Makiawela to tylko obowiązkowego (na niektórych kierunkach studiów ) czyli ,,Księcia\" pan przeczytał czy tez moze zdarzyło się panu przeczytać ,,Opowieści florenckie\"? Zapewne nie bo za długie i za smętne...prawda?

 6. żuber

  Ciekawe skąd takie statystyki. Czyżby większość Polaków chciała wojsk okupacyjnych w naszym kraju? Nie sądzę. Bzdura. Pewnie i tak nie opublikują...

  1. Nikt

   Okupacja to zupełnie co innego

 7. as

  Wniosek z tego może być przewrotny. Rozwiązać Wojsko Polskie, zlikwidować MON a za 2 mld dolarów dywizja USA \"opędzluje\" nam obronę. Wyjdzie 5x taniej. A to że tracimy atrybuty państwowości ? to decyzja polityków

 8. zazo

  ocziwiscie ze sa za. jedyni ktorzy sa przeciw to ruskie trole. widac jak na dloni jak bardzo ich to boli.

 9. proste

  Obecność wojsk USA nie powinna w żaden sposób osłabiać możliwości modernizacyjnych polskich sił zbrojnych i być za cenę zakupu droższego, mniej zaawansowanego amerykańskiego uzbrojenia bez transferu technologii.

 10. PKP kargo

  Czy amerykańscy żołnierze złoża przysięgę że w razie ataku zostają na naszym terytorium i będą walczyć do końca, przynajmniej amunicji... I czy trampek im powie, dopóki nie wytracicie amunicji w boju to po was nie przyjedziemy?

 11. Yossarian

  Czy nie byłoby racjonalniej, rozwiązać i za pieniądze MON wynająć profesjonalną armię?

Reklama