Reklama

Polityka obronna

Soloch na Defence24 Day: warunkiem modernizacji jest odpowiednie finansowanie

Fot. Kreatyw Media/Defence24.pl
Fot. Kreatyw Media/Defence24.pl

W swoim wystąpieniu podczas drugiej edycji konferencji Defence24 Day szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Paweł Soloch wskazał przede wszystkim na założenia najnowszej strategii bezpieczeństwa narodowego — zwłaszcza w przedmiocie modernizacji Sił Zbrojnych. W kwestii unowocześnienia potencjału SZ i roli przemysłu szef BBN podkreślił, że punktem wyjścia jest zwiększenie wydatków.

Ważnym wątkiem wystąpienia była część dotycząca spodziewanego horyzontu czasowego podwyższania skali procentowej środków budżetowych na obronność. "Rozpoczęliśmy wcześniej starania w BBN, by osiągnąć ten poziom 2,5 proc. wydatków na obronność szybciej — do 2024 roku" - podkreślił Soloch. Wskazał przy tym, że wprawdzie problemy z COVID rodzą realne ryzyko cięć wydatków obronnych, ale jest mocne postanowienie, by utrzymać współczynnik procentowy.

Co do zamysłów zakupowych, szef BBN odniósł się m.in. do kwestii finansowania Marynarki Wojennej, wskazując na rozważany zakup dwóch szwedzkich okrętów podwodnych.

Innym ważnym wątkiem poruszonym przez Solocha była kwestia wielowarstwowej obrony powietrznej i zaangażowanie polskiego przemysłu, zwłaszcza w programie Narew, który mógłby otrzymać dodatkowe finansowanie spoza budżetu do czasu osiągnięcia 2,5 proc. PKB na obronę.

image
Grafika: Katarzyna Głowacka/Defence24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama