Reklama

Polityka obronna

Sikorski: na szczycie NATO będziemy chcieli wzmocnić wschodnią flankę

Autor. Sebastian Indra/MSZ/X

Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski powiedział, że na szczycie NATO Polska będzie starać się o utworzenie jednostki NATO w Bydgoszczy oraz wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu.

Rozmowa odbyła się na antenie Radia ZET. Minister zaznaczył, że pod względem bezpieczeństwa ośrodek prezydencki, opozycja oraz rząd są zgodni i mówią jednym głosem. Pytany, czy będą przed szczytem konsultacje na linii prezydent-rząd stwierdził, że jak najbardziej takie rozmowy mogą się odbyć na podobnej zasadzie, jak miało to miejsce w przypadku wizyty w Chinach.

Czytaj też

„Po pierwsze jedziemy tam jako wzór do naśladownictwa. Po drugie jako kraj, który udzielił olbrzymiego wsparcia dla Ukrainy, co jest teraz nie tylko priorytetem państw członkowskich, ale ma być uchwalone jako misja Sojuszu” – mówił Sikorski.

Reklama

Zapowiedział, że delegacja będzie zabiegać na szczycie o utworzenie w Bydgoszczy drugiej instytucji NATO-wskiej, Połączonego Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina (JATEC). Dodał, że Polska będzie również starała się przeforsować koncepcję wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu.

Szef MSZ odniósł się również do kwestii Legionu Europejskiego. Jego zdaniem takie siły mogłyby być zdolne do działania w perspektywie dwóch lat.

Szczyt NATO odbywa się w dniach od 9 do 11 lipca w Waszyngtonie.

Reklama
Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (2)

  1. Prezes Polski

    Jeśli Trump wygra wybory i zrobi to, co się mówi, to perspektywa wojny będzie bardzo realna. Czas znaleźć jakichś sojuszników, bo ślepa wiara w USA może być bardzo zgubna.

  2. Zam Bruder

    Na razie pan premier zadeklarował.wraz z panem kanclerzem wzmocnienie naszej granicy. Granicy z naszym zachodnim sąsiadem...

Reklama