Reklama

Polityka obronna

Sejm: Kluby za projektem upraszczającym formalności przy przekazywaniu uzbrojenia

Autor. MO Ukrainy/Twitter

Sejm w czwartek debatował nad rządowym projektem zmian w ustawie o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa oraz ustawy o Agencji Mienia Wojskowego. Dotyczący on uproszczenia formalności przy przekazywaniu uzbrojenia, gdy końcowym użytkownikiem tego uzbrojenia ma być inne państwo. Sejmowe komisje przyjęty ten projekt w środę wieczorem.

Reklama

Sprawozdawca komisji Krzysztof Tchórzewski (PiS) podkreślił, że celem projektu jest wprowadzenie usprawnień procedur dotyczących obrotu towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym "w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa obronności państwa, a także udzielania pomocy i wsparcia". "Ustawa ułatwia pomoc Polski Ukrainie, a także usprawni nasze działania w przypadku zagrożenia Polski" - Tchórzewski. Dodał, że sejmowe komisje wnoszą o uchwalenie projektu bez poprawek.

Reklama

Wojciech Zubowski (PiS) podkreślał wagę projektu w kontekście wydarzeń na Ukrainie. Wniósł o bezzwłoczne przejście do dalszych prac nad projektem i przyjęcie zaproponowanych w projekcie ustawy rozwiązań.

Paweł Poncyljusz (KO) zwrócił uwagę, że projekt "realnie" wpłynął do Sejmu w środę. "Zdając sobie sprawę, że mamy sytuację nadzwyczajną nie oponujemy przed treścią tej ustawy. Natomiast tryb tego procedowania jest o tyle ryzykowny, że wiele razy w tej izbie szybkie procedowanie, wręcz takie sprinterskie kończyło się potem koniecznością kolejnych nowelizacji, a więc tworzeniem takiego szumu prawnego, gdzie coś obowiązuje przez dwa, trzy miesiące" - powiedział poseł KO.

Reklama

Podkreślił, ze KO nie kwestionuje tego, że muszą być prostsze zasady przekazywania sprzętu wojskowego poza Polskę. Zadeklarował, że KO popiera przedstawiony projekt, ale apeluje, żeby jeszcze przynajmniej w trakcie prac senackich "rząd zreflektował się nad możliwością zrobienia pewnych wyłączeń, jeśli chodzi o taki sprzęt, który nie jest sensu stricte uzbrojeniem czy amunicją".

Robert Obaz (Lewica) powiedział, że proponowane zmiany mają wspomóc wypełnianie zobowiązań międzynarodowych Polski i umożliwić jeszcze skuteczniejsze udzielania pomocy i wsparcia. Dodał, że ustawa jest wyrazem solidarności z Ukrainą oraz wkładem w budowanie nowego systemu bezpieczeństwa Polski. Obaz powiedział, że Lewica jest za przyjęciem i za jak najszybszym uchwaleniem projektu.

Również Mieczysław Kasprzak (PSL) zadeklarował poparcie dla projektu. Jak zauważył, potrzebne są "ułatwienia i procedury nie mogą trwać, ta decyzyjność musi być szybka, jeżeli chodzi o pomoc walczącej Ukrainie".

Dobromir Sośnierz (Konfederacja) zapowiedział, że jego koło poprze procedowany projekt. Zwracał też uwagę, że posłowie otrzymali propozycje zmian znów na ostatnią chwilę. Jak podkreślił, państwo nie może tak funkcjonować. "Z zamkniętymi oczami spróbujemy to poprzeć w imię powagi sytuacji" - mówił Sośnierz.

O poparciu dla projektu poinformował Mirosław Suchoń z Polski 2050. Jak podkreślił, nowe przepisy mają usprawnić procedury i są odpowiedzią na wypełnienia zobowiązań międzynarodowych.

Projekt zmienia zapisy ustawy o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, a także ustawy o Agencji Mienia Wojskowego (AMW).

Generalnie - według obowiązujących przepisów - przy wykonywaniu dostaw towarów, technologii i usług o znaczeniu strategicznym istnieje obowiązek uzyskania od ministra gospodarki zezwolenia na ich wywóz. Do wniosku o udzielenie zezwolenia należy dołączyć certyfikat importowy (CI) lub oświadczenie końcowego użytkownika (OKU).

Zasadniczo zaproponowana zmiana polega na wprowadzeniu wyjątków umożliwiających niedołączanie CI i OKU do wniosku o udzielenie zezwolenia na obrót towarami o znaczeniu strategicznym. Chodziłoby o sytuacje nieodpłatnego przekazywania takich produktów i uzbrojenia siłom zbrojnym państw obcych na podstawie przepisu ustawy o AMW.

Źródło:PAP
Reklama
Reklama