Polityka obronna

Rozpoczęły się morskie ćwiczenia przeciwlotnicze NATO Formidable Shield 2019

Źródło zdjęcia: nato.int
Źródło zdjęcia: nato.int

Manewry Formidable Shield zaczęły się 7 maja br. Bierze w nich udział dziewięć krajów: Kanada, Dania, Francja, Włochy, Holandia, Norwegia, Hiszpania, Wielka Brytania i USA. Działania wspierają także Niemcy i Belgia.

Formidable Shield 2019 to wspólne ćwiczenia sojuszników w zakresie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej (integrated air and missile defence – IAMD). Za ich przeprowadzenie odpowiada Naval Striking and Support Forces NATO (STRIKFORNATO) i robi to w imieniu 6. Floty USA.

Ćwiczenia odbywają się w pobliżu zachodnich wysp przynależących do Szkocji, w rejonie archipelagu Hebryd Zewnętrznych. Bierze w nich udział 13 okrętów, ponad 10 statków powietrznych i personel liczący ok. 3300 osób. Ich celem jest sprawdzenie współpracy krajów członkowskich NATO w zakresie m.in. wymiany danych wywiadowczych czy wspólnego budowania świadomości sytuacyjnej, oraz planowania działań na poziomie NATO.

Działania w ramach Formidable Shield są dla sojuszników okazją do poprawy współdziałania i koordynacji w sytuacji zagrożenia. Chodzi o pracę struktur NATO odpowiedzialnych za dowodzenie, kontrolę i raportowanie.

Te operacje morskie stanowią wyjątkową okazję na poprawienie naszej interoperacyjności i przetestowanie naszych możliwości, kiedy to razem pracujemy nad utrzymaniem bezpiecznego i dobrze prosperującego regionu europejskiego.

wicedmirał Lisa M. Franchetti, dowódca STRIKFORNATO i 6. Floty USA

Manewry potrwają do 19 maja. Ćwiczenia Formidable Shield mają być wydarzeniem cyklicznym, które będzie demonstrować gotowość państw członkowskich do zaangażowania w obronę wspólnego bezpieczeństwa, a zarazem realizować zadania w zakresie odstraszania potencjalnych przeciwników, którzy rozważaliby zaatakowanie któregoś z krajów NATO.

Komentarze (2)

 1. Dkrjtotok

  Trzeba było wysłać ten dywizjon S-60 co mamy

 2. As

  A my też mamy na okrętach ręczne wyrzutnie i powinniśmy ćwiczyć

  1. Wertrew

   Czepiasz się. Nasz MON wie lepiej. Nasi wielcy specjaliści wiedzą że żadne okrety śmigłowce broń przeciwpacerna amunicja precyzyjna nie mają sensu. Jedyny sens mają tabuny dzieciaków z OT przebrane za żołnierzy i biegające po lasach z karabinami w ręku. To taka nasza narodowa specjalność stawianie na słabe formacje bez znaczenia a potem wielu lament i płacz.