Reklama

Polityka obronna

Rozmowy polsko-amerykańskie: Wisła i Homar kluczowe dla budowy relacji strategicznych

Podczas spotkania podsekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Tomasza Szatkowskiego z Sekretarzem Sił Lądowych USA Dr. Markiem T. Esperem podkreślono szczególne znaczenie programów „Wisła” i „Homar” dla budowy wzajemnych relacji strategicznych - możemy przeczytać w komunikacie MON. 

Wiceminister T. Szatkowski podkreślił historyczną wagę relacji łączących Polskę i Stany Zjednoczone. Zaznaczył, że bieżąca współpraca doprowadziła do istotnej poprawy sytuacji bezpieczeństwa w regionie Europy Środkowej i Wschodniej oraz daje perspektywę dalszych możliwości rozwoju wzajemnych relacji. Podkreślił równocześnie potrzebę kontynuowania zaangażowania amerykańskiego na rzecz bezpieczeństwa Europy. Sekretarz M. Esper potwierdził status Polski jako silnego sojusznika Stanów Zjednoczonych oraz istotną rolę naszego kraju w polityce bezpieczeństwa USA.

Omówiono zaangażowanie USA w Europie w ramach tzw. wzmocnionej Wysuniętej Obecności (enhanced Forward Presence - eFP) oraz tzw.European Deterrence Initiative (EDI). Istotnym wątkiem dyskusji były różne aspekty wojskowej obecności USA w Polsce oraz wspólne polsko-amerykańskie projekty w dziedzinie obronności.

Poruszone zostały także kwestie intensyfikacji wspólnych ćwiczeń oraz potrzeby w zakresie dostosowania infrastruktury poligonowej Sił Zbrojnych RP na rzecz zapewnienia możliwości realizacji szkolenia bojowego. 

Omawiano również kwestię poprawy interoperacyjności i budowy oczekiwanych zdolności operacyjnych SZ obydwu krajów w kontekście trwającej modernizacji Sił Zbrojnych RP. Podkreślono znaczenie programów „Wisła” i „Homar” jako szczególnie ważnych dla budowy wzajemnych relacji strategicznych.

Reklama

Komentarze (10)

 1. Polak z Polski

  Polska powinna wstrzymać się z podpisaniem umowy na zakup systemu Patriot i HIMARS w USA. Bezwarunkowe poparcie dla Izraela w konflikcie z Polską podważa wiarygodność Stanów jako naszego sojusznika. Przepłacimy krocie i nie dostaniemy dostępu do technologii, a użycie tych broni może być uzależnione od zgody Amerykanów. Należy wznowić rozmowy z innymi oferentami udostępniającymi technologię i zapewniającymi samodzielność w podejmowaniu decyzji o jej użyciu. USA sprzedadzą Polskę jak w Teheranie i Jałcie.

 2. AAA

  Hegemon się rozeźlił ustawą o IPN i przygotowuje własną.... 447. Tu przynajmniej jakiś sprzęt za te miliardy nam przyślą, może nie najnowszy, ale jednak. Na mocy ustawy 447 już nie będą musieli niczego przysyłać, a jedynie my zapłacimy

  1. Kwa

   Hegemon, zaczął przygotowywać ustawę 447 kilka tygodni temu...

 3. Vv

  Wstrzymać zakup Wisły w trybie natychmiastowym. Ten system jest nic nie warty. Kupimy tylko 211 rakiet o zasięgu 38 km do celów balistycznych a o strzelaniach do samolotów możemy tylko pomażyć.

  1. Willgraf

   DOKŁADNIE zakup systemu patriot to czysty sabotaż , ten system nie spełnia żadnych założeń WISŁY

 4. uwaga

  jeśli nie będzie transferu technologii rakiet o zasięgu ponad 120km to będzie sabotaż niestety, potrzebujemy odpowiedzi na rosyjskie tornado a nie 1 ATACMS na wyrzutni himars ktorego na sztuki dostarcza nam usa

  1. Marek1

   uwaga - napisz o tym do MON. Może o tym ... \"nie wiedzą\" biedaki ;))

 5. Patriot

  \"\"Wisła \"i \"Homar\" szczególne znaczenie dla budowy wzajemnych relacji strategicznych\"-to po co udają ,że prowadzą negocjacje z Izraelskim IMI?Przecież izraelczycy też czytaja takie informacje ,które przekreślaja ewentualne uzgodnienia i pociągają koszty.Wszystko uzgodnione.Kupimy Himarsa i nie ma co marzyć o pociskach Extra/150 km/czy Lora i pełnych technologiach.

  1. Marek1

   Patriot - po wywołaniu w b.\"odpowiednim czasie\" awantury z Izraelem o mało w sumie ważną ustawę, o syst. Lynx od IMI możesz już zapomnieć. CO z tego, ze jest lepszy, tańszy od Himars i daje szansę na samodzielność rakietową Polski ? Ano NIC - nie jest z USA i to załatwia całość sprawy, jaskrawo pokazując jaki jest prawdziwy charakter \"sojuszniczych\" stos. USA -RP.

 6. wersa

  Jak widać, ostatnia wizyta wujka z USA odniosła skutek. MON postawił do pionu i już nie ważny offset, możliwości, cena....ważne że amerykanckie....

  1. wawa

   to z jednej strony dobrze, bo będzie postęp. A jakie by miało być, Rosyjskie?

  2. King

   To mamy kupować z Izraela? A wiesz kto dzisiaj pojechał na konsultacje do Moskwy?

  3. Boczek

   O czym Ty piszesz, rezygnacje z offsetu to był właśnie temat Macierewicza. Zapomniałeś jak zerwał H225M ze wzgledu na niewystarczający offset, po czym zaczął nazywać offset szkodliwym w sprawnym pozyskiwaniu ?

 7. JJB

  Rozwój stosunków polsko - izraelskich w ostatnich dniach zdaje się raczej poddawać w wątpliwość zakup Homar w wersji Lynx

  1. Marek1

   JJB - b. trudno uwierzyć w \"przypadkową\" koincydencję awantury z Izraelem w kluczowym czasie decyzji dotyczącej wartego kilka mld $ progr. Homar. B. szkoda, że syst. Lynx przepadł, bo w KAŻDYM aspekcie był lepszy od starzejącego się Himarsa, a co NAJWAŻNIEJSZE dawał wielką szansę na osiągnięcie w perspektywie kilku lat pełnej niezależności w produkcji własnych taktycznych syst. rakietowych. Teraz już jest pozamiatane niestety i powróciliśmy na \"swoje miejsce\" w orszaku hegemona ...

  2. dana

   być może ta awantura to nie przypadek. Może ktoś celowo dolał oliwy do ognia w odpowiedni sposób. Tak działają najlepsze służby świata.

  3. evo

   Szkoda by było. IMHO biznes jest biznes i nie należało by tego mieszać z polityką. Ale realia są inne. Pożyjemy, zobaczymy.

 8. grzecznie podpisze wszystko, co mu jankesi położą na biurko, szkoda!

  Teraz już wiadomo, w jakim celu wymieniono AM na MB.

  1. dede

   być może masz rację, ale jeśli tak to i źle i dobrze. źle, bo mniej korzystnie, dobrze bo wreszcie ruszy

 9. Kazz 45

  Wzajemne relacje strategiczne USA też budowała kiedyś z WIetnamem Połódniowy.................

 10. wawa

  ostatnie zdanie oznacza: dalsza lub zwiększona obecność wojsk USA za Homara /Himlars/?

Reklama