Reklama

Polityka obronna

Przegląd tygodnia - bezpieczeństwo i obronność (01.05-07.05)

Fot. OBRUM, Kyle Heller/MOD (OGL v1.0), www.gover.pl, TTL/Wikimedia (domena publiczna)
Fot. OBRUM, Kyle Heller/MOD (OGL v1.0), www.gover.pl, TTL/Wikimedia (domena publiczna)

Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia ostatniego tygodnia w obszarze bezpieczeństwa i obronności.

Zmarł reorganizator Wojsk Lądowych. 6 maja zmarł generał broni Edward Pietrzyk. W latach 2000–2006 był dowódcą Wojsk Lądowych i w tym czasie brał udział w przygotowaniu nowej doktryny obronnej Rzeczpospolitej i reorganizacji SZ RP. W 2001 roku otrzymał awans na generała broni. Następnie w latach 2007-2008 był ambasadorem nadzwyczajnym w Republice Iraku, gdzie został poważnie ranny w zamachu bombowym na terenie Bagdadu.

Zmarł generał broni Edward Pietrzyk


Eksportowy sukces OBRUM-u. Jak poinformował 5 maja Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych OBRUM, partia mostów towarzyszących na podwoziu samochodowym MS-20 Daglezja została dostarczona dla klienta zagranicznego i obecnie przechodzi ona odbiory końcowe.

Polskie Daglezje dostarczone do Wietnamu


Nowy prezes w Fabryce Broni. 30 kwietnia 2021 r. Rada Nadzorcza Spółki rozstrzygnęła konkurs na stanowisko Prezesa Zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o., powołując na nie Pana Piotra Szczepańskiego, który przejął obowiązki z dniem 5 maja 2021 r. Postępowanie zakończyło się również na stanowisko Członka Zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o, którym został Seweryn Figurski.

Nowy skład zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom Sp. z o.o.


Francuscy generałowie ostrzegają przed wojną domową. Dwudziestu emerytowanych, francuskich generałów wystosowało list otwarty do Prezydenta Emmanuela Macrona oraz parlamentarzystów z apelem o przywrócenie honoru i statusu służby w całej klasie politycznej, ostrzegając ją jednocześnie przed zbliżającymi się nieuchronnie: chaosem i wojną domową - informowaliśmy 2 maja.

Generałowie apelują do polityków o honor. We Francji


Royal Navy kontra Francuzi. Brytyjska marynarka wyśle dwie łodzie patrolowe na wyspę Jersey - dependencję Korony Brytyjskiej na kanale La Manche - jako "środek zapobiegawczy" w związku z groźbami Francji, że odetnie ona dostawy prądu lub zablokuje główny port wyspy poinformowano 5 maja.

Brytyjskie okręty na Jersey. Reakcja na groźby Francji


Wielkie zamówienie egipskie. 4 maja Egipt zdecydował się na zakup kolejnych 30 maszyn wielozadaniowych Dassault Rafale oraz przeznaczonego do nich uzbrojenie produkcji MBDA. Wartość kontraktu na samoloty szacowana jest na 4,5 mld dolarów i jak donoszą media, w ponad 80% zostanie pokryta dziesięcioletnim kredytem gwarantowanym przez rząd Francji.

Kolejne Rafale kupione przez Egipt


Czystki na Białorusi. Ponad 80 białoruskich wojskowych i funkcjonariuszy struktur siłowych zostało pozbawionych stopni wojskowych i specjalnych na mocy dekretu Alaksandra Łukaszenki. Nazwisk nie podano, ale chodzi o osoby, które popierały protesty obywateli po zeszłorocznych wyborach prezydenckich.

Łukaszenka robi czystki po protestach. Dziesiątki zdegradowanych


Ludowe siły obronne w Mjanmie. Rząd jedności narodowej Mjanmy, utworzony przez przeciwników wojskowej junty, która w lutym obaliła demokratycznie wybrane władze, poinformował 5 maja, że utworzył "ludowe siły obronne", aby chronić swoich zwolenników przed atakami i przemocą ze strony wojska.

Mjanma: opozycja tworzy własne siły obronne


Następca Shadowa szybciej. Armia USA zaczęła otwarcie mówić o możliwości przyspieszenia wyboru docelowego rozwiązania, tak aby można je było wdrożyć do jak najszybciej do służby. to wynik udanych testów zaproponowanych konstrukcji - informowaliśmy 5 maja.

US Army: taktyczne drony nowej generacji już wkrótce


Reklama

Komentarze

    Reklama