Przegląd tygodnia - bezpieczeństwo i obronność (01.01.-08.01)

8 stycznia 2021, 14:41
Zrzut ekranu 2021-01-8 o 15.23.25
Fot. MON (powołanie pełnomocnika ds. inwestycji), J. Sabak, DrDannielle/CC BY-SA 4.0, Tasnim News Agency (CC BY 4.0) (pocisk rakietowy)
Defence24
Defence24

Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia ostatniego tygodnia w obszarze bezpieczeństwa i obronności.

Miliony na remonty śmigłowców transportowych. Wojskowe Zakłady Lotnicze nr. 1 w Łodzi zostały wybrane przez 3. Regionalną Bazę Logistyczną Wydział Techniki Lotniczej do realizacji napraw głównych śmigłowców wojskowych Mi-17 w latach 2021-2023. Wartość kontaktu oszacowano na 105,6 mln zł - informowaliśmy 5 stycznia.

Ponad 105 mln zł na remonty śmigłowców Mi-17


Rusza sprawa inwestycji w infrastrukturę dla Amerykanów. Płk Dariusz Mendrala został 4 stycznia dyrektorem zakładu inwestycji NATO oraz pełnomocnikiem ds. realizacji inwestycji wynikających z umowy o współpracy obronnej między Polską a USA. Umowa z 15 sierpnia 2020 r. reguluje kwestie jurysdykcji nad amerykańskimi żołnierzami w Polsce oraz wsparcia logistycznego dla amerykańskiej obecności wojskowej ze strony polskiej, w tym sprawy podziału kosztów utrzymywania obiektów wykorzystywanych przez wojska amerykańskie. 

MON powołał pełnomocnika ds. inwestycji wynikających z umowy z USA


Senat za budżetem MON. Senacka Komisja Obrony Narodowej pozytywnie zaopiniowała we wtorek ustawę budżetową na 2021 r. w częściach dotyczących obrony i sił zbrojnych. Wydatki obronne w 2021 r. mają wynieść 51, 8 mld zł.

Senat pozytywnie o budżecie MON


Pieniądze na T-72 przechodzą na rok 2021. 397,75 mln złotych zostało przesuniętych z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej na rok 2020 na rok kolejny – napisano w Dzienniku Ustaw z 30 grudnia 2020 roku. Największe przeniesienie środków (ponad 100 mln złotych) ma dotyczyć modernizacji i zabiegów odmładzających czołgi T-72.

400 mln zł przesunięte w budżecie w MON. T-72 na czele listy


Leasing Embraerów przedłużony. Inspektorat Uzbrojenia poinformował o decyzji udzielenia PLL LOT wartego 99 mln zł kontraktu dotyczącego dalszego czarteru dwóch samolotów Embraer ERJ-175 w konfiguracji do przewozów HEAD i VIP w roku 2021. Decyzja związana jest z opóźnieniem dostawy dwóch samolotów co najmniej do marca 2021 roku.

LOT zarobi na opóźnieniach w dostawie Boeingów dla VIP


Iran znów wzbogaca uran. Iran poinformował 4 stycznia, że wznowił wzbogacanie uranu do poziomu 20 proc. zawartości rozszczepialnego izotopu U235, co odbywa się w podziemnych zakładach nuklearnych w Fordo na południe od Teheranu. Oznacza to kolejne złamanie zawartego w 2015 roku porozumienia światowych mocarstw z Iranem w sprawie likwidacji jego wojskowego programu atomowego w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych na Teheran międzynarodowych sankcji.

Iran wznowił wzbogacanie uranu


Amerykańskie Iron Dome w komplecie. Izraelskie ministerstwo obrony poinformowało 4 stycznia, że US Army otrzymała drugą baterię systemów antyrakietowych Iron Dome. To sprzęt dla drugiej i ostatniej jak na razie planowanej jednostki. Waszyngton pozyskał baterie w celu ochrony własnych instalacji przed atakiem pociskami rakietowymi oraz oceny ich przydatności i ustalenia zakresu ich ewentualnego wykorzystania w programie IFPC Inc 2-I.

Amerykanie odebrali drugą baterię Iron Dome


Izrael chce więcej F-35. Benny Gantz, minister obrony Izraela powiedział 4 stycznia, że będzie chciał zakupić dla swojego kraju dodatkowy, trzeci już, dywizjon samolotów wielozadaniowych F-35I Adir. Tym samym liczba planowanych do zakupu samolotów przez to państwo wzrośnie prawdopodobnie z 50 do 75.

Izrael chce więcej F-35. Powodem sprzedaż tych samolotów Arabom


Koniec blokady Kataru. Arabia Saudyjska i sojusznicze kraje Zatoki Perskiej ogłosiły 5 stycznia, że otworzą granice lądowe i morskie oraz przestrzeń powietrzną, kończąc tym samym bojkot Kataru.

Państwa arabskie "odpuszczają" Katarowi


Manewry dronów w Iranie. Siły Zbrojne Iranu ogłosiły, że we wtorek rozpoczęły się zakrojone na szeroką skalę manewry z udziałem ich bezzałogowych statków powietrznych (BSP) różnych typów. Mają one przede wszystkim ukazać możliwości wojskowych dronów rodzimej produkcji, które są na co dzień stosowane w różnych rodzajach irańskich sił zbrojnych.

Irańskie manewry dronowe


Stan wyjątkowy w Waszyngtonie. Burmistrz Waszyngtonu Muriel Bowser ogłosiła 7 stycznia, że stan wyjątkowy będzie obowiązywał w amerykańskiej stolicy do 21 stycznia, czyli pierwszego dnia po zaprzysiężeniu na prezydenta zwycięzcy listopadowych wyborów Demokraty Joe Bidena. To następstwo zamieszek, w wyniku których w dniu zatwierdzenia wyników głosowania przez Kongres (6 stycznia) do Kapitolu wdarli się zwolennicy prezydenta Trumpa, wymuszając przejściowe przerwanie procesu certyfikacji wyników głosowania.

W Waszyngtonie stan wyjątkowy do pierwszego dnia po inauguracji Bidena

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24