Reklama

Polityka obronna

Prezydent wręczy nominacje generalskie

Gen. Krzysztof Król. Fot. SG WP.
Gen. Krzysztof Król. Fot. SG WP.

Prezydent Andrzej Duda wręczy w poniedziałek 29 czerwca dwie nominacje generalskie.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda, na podstawie art. 134 ust. 5 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, mianował dwóch oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie. Akty mianowania zostaną wręczone przez Prezydenta RP w poniedziałek, 29 czerwca 2020 r - podało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Na stopień generała broni mianowany został:

generał dywizji Krzysztof Król – Zastępca Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Gen. Król jest zastępcą Szefa SG WP od sierpnia 2018 roku. Wcześniej, od 2016 do 2018 roku był zastępcą dowódcy Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie, z kolei w latach 2012-2016 - dowodził Brygadą Wsparcia Dowodzenia tego korpusu. Służył również w Dowództwie Wojsk Lądowych, Kwaterze Dowództwa Regionalnego NATO w Neapolu i Kwaterze NATO Sił Połączonych Centrum w Heidelbergu. Uczestniczył w misjach w Iraku - na stanowisku szefa Oddziału Operacyjnego G3 Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe w 2005 roku oraz w latach 90. XX wieku - w Libanie.

Stopień generała dywizji otrzymał w 2018 roku, a generała brygady - w roku 2016. 

Gen. Król jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Inżynieryjnych we WrocławiuAkademii Obrony Narodowej w Warszawie, Akademii Humanistycznej w Pułtusku oraz Akademii Sił Zbrojnych w kanadyjskim Toronto. W 2016 roku uzyskał stopień naukowy doktora w dziedzinie nauk społecznych, w dyscyplinie nauki o obronności Akademii Obrony Narodowej.

Na stopień generała brygady mianowany został:

pułkownik Jarosław Stocki – Szef Zarządu Obrony Przed Bronią Masowego Rażenia Inspektoratu Rodzaju Wojsk Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Płk Stocki pełni to stanowisko od 2016 roku, uczestniczył m.in. w przygotowaniu polskich pododdziałów chemicznych do dyżurów w Siłach Odpowiedzi NATO. Wcześniej, m.in. w 2012 roku był zastępcą szefa obrony przed bronią masowego rażenia w trakcie zabezpieczenia mistrzostw Europy w piłce nożnej.

Reklama

Komentarze (29)

 1. Ege

  Grunt się pali pod stopami, trzeba szybko awansować swoich.

 2. Oset

  No mamy tyłu generałów ze nawet Chiny nam zaczną zazdrościć. Teraz mogą nawet w 30 jedna CASA lecieć i w razie wypadku i tak jest na podmiane

 3. GieTek

  Zawrotne tempo awansowania. Czy rankiem pan oficer wie, jakim jest generałem?

  1. Artylerzysta

   2016, 2018, 2020... Na froncie tak nie awansowali

 4. Obserwator

  Więcej generałów niż jednostek operacyjnych,?!

  1. y

   No zobacz jak jest w Rosji i w USA. A dopiero potem komentuj.

  2. qwert

   No to jak jest? Jakieś info na ten temat? (Raczej nie ma takiego zagęszczania generałów)

  3. Raczej? Nie wiem, ale skoro mi się wydaje,to tak jest??? Poziom magla już dawno osiągnąłeś a teraz szukasz dna?

 5. BAD BOY

  Spokojnie ...założenia są następujące jeden generał na pluton wojska a w plutonie 3pałkowników , 6półpałkowników,8 domus majorów, 12elcapitanos i wszystko i każdy ma takie egoo że za h. .nie pójdzie w pole uprawiać taktykę i teraz wiecie gdzie idą pieniądze na koncepcje zwane mniemanologią stosowaną

  1. y

   Bo według Ciebie i Tobie podobnych trolli to wojsko powinno być bez oficerów i podoficerów. Wyłącznie sami żołnierze. Rozkazów by nie wydawali (bo wszyscy równi sobie). Decyzje podejmowali by przez głosowanie (tylko w jakim składzie?) No i rzecz jasna mieliby furę (albo dwie) pieniędzy. Sprzęt to wtedy mieliby kosmiczny. Bo są oczywiście najlepiej przygotowani do wszelkich zakupów. A wiedza którą dysponują jest przeogromna. Byłoby to naprawdę nowatorskie na skalę wszechświata. Według Takich jak ty Trolli, to żołnierze awansując - głupieją. Najmądrzejsi są szeregowi po gimnazjum. A najgłupsi to są generałowie z dyplomami kilku uczelni lub doktoratami. Po wielu latach służby, awansując krok za krokiem. A że wszędzie na świecie jednak są generałowie, oficerowie i podoficerowie to opatentuj to. Może ktoś to kupi od Ciebie. Na przykład Rosja... (Chociaż po październikowej rewolucji już tego próbowali, ale szybko wrócili do stopni wojskowych).

  2. Paweł

   Muszą być oficerowie, ale nie aż tylu. 20 generałów i admirałów dla WP starczy. Naucz się przy okazji czytania ze zrozumieniem i czym są sarkazm, ironia.

 6. dajcie to

  Generał w polskiej armii to taki anioł stróż. Każdy szeregowiec ma swojego.

  1. y

   Nie wiedziałem, że w WP mamy tylko 60 szeregowych. Dziwne masz informacje. Ze Sputnika? Bo w moim batalionie szeregowych jest ponad 300...

  2. andys

   A wiesz ilu z nich, nosi w plecaku buławy generalskie?

 7. ww

  To już dawno przestało być zabawne

 8. GieTek

  Zawrotne tempo awansowania. Czy rankiem pan oficer wie, jakim jest generałem?

 9. Jato

  Wybierze, czy mianuje ?! Bo w Sądzie Najwyższym miał mianować, a wybral.

 10. :)

  Znowu ? Nie wypowiadam się tutaj bo w kwestiach wojska jestem amatorem ale kurde co raz kogoś awansują

 11. 22

  A może by tak kupić do naszych T - 72 jakąś skuteczną amunicję p-panc ?

 12. Były

  Pierwsza nominacja generalska z okazji Wyborów... A niedługo Święto Wojska...

 13. Fanklub Daviena

  Mamy siły zbrojne o najwyższych na świecie kwalifikacjach! Nie chodzi tylko o procent generałów: majorów też jest u nas więcej niż kaprali! :)

  1. y

   Tak jest w Rosji? Nie wiedziałem... Bo akurat w WP majorów brakuje. Podobnie jak np. kapitanów i chorążych. I nie każdy może awansować na te stopnie. A dla Twojej i Tobie podobnych trolli wiadomości - ilości poszczególnych etatów wynikają z przyjętej struktury organizacyjnej. A ta jest pochodną koncepcji funkcjonowania sił zbrojnych. Zarówno w czasie pokoju jak i wojny.

 14. SimonTemplar

  Jedyny obszar w wojskowości, gdzie żaden kraj nam nie dorównuje to ilosc generałów na ilość żołnierzy. Tu daleko wyprzedzają Chiny, USA i Rosję.

  1. HanSolo

   Chiny USA i Rosje... razem wzięte rzecz jasna.

 15. Tomek pl

  To która jednostka ukompletowania na poziomie 20%a można powiedzieć zkadrowana potrzebuje swojego wodza z gwiazdką

  1. Desantowiec

   Wszystkie takie Komplecik tylko w batalione dowództwa

  2. A to rezerwiści nie zasługują na wykształconego dowódcę? Większość państw, które w planach mają obronę, nie atak posiada wojsko skadrowane.

 16. Zły jest tylko jeden

  A nie mówiłem? Coś tydzień temu o to pytałem, i PROSZĘ JUŻ JEST!!! Więc brawo, brawo!! Przecież wciąż "mamy średnio mniej generałów niż inne nowoczesne, europejskie armie"!! Po co nam rakiety na śmigłowcach, po co nam w ogóle śmigłowce, po co nam nowoczesny granatnik ppanc czy system Narew? Po co nam następca wycofywanych wkrótce OS i KUBów? Grunt , żeby generałów "wyprodukować" więcej. TO jest ta nowoczesna armia, to jest ta zapowiadana modernizacja techniczna, to ta Orka, Kruk, Homar, Rybitwa, Płomykówka, Pegaz, Wilk, Grot, i dziesiątki innych przecież zupełnie NIE-pilnych jak widać rzeczy do zrobienia w wojsku.

 17. Dobromir

  generałów nigdy nie za wiele! do tego adiutant, limuzyna, potem sowita emerytura.

  1. Przecież mamy tylko dwóch. W niektórych armiach taki generał brygady, czy kontradmirał (OF-06) nawet nie nazywa się generałem/admirałem.

 18. asdf

  Dwa dragany, cztery kapitany

 19. Sternik

  No to mamy materiał na 5 dywizję. Dywizję generałów. Jedyna w świecie.

 20. Kiks

  Długopis chyba szuka wyborców. Każy na wagę złota albo raczej emerytury, bo przecież mamy za mało generałów zwłaszcza tych służalczych obecnej władzy.

 21. andys

  A więc zza biurka i najlepiej z dobra znajomoscią języka angielskiego.

 22. Vin

  W przypadku W na pierwszej linii będą nas bronić sami generałowie.

 23. Sukcesik

  Awanse, gaże, socjal. Tym zwykle są zainteresowani oficerowie WP

 24. Meska

  Kolejna nominacja generalska. W produkcji generałów nikt na świecie nas nie może pokonać. Oj biedny ten kraj... To już dawno przestało być śmieszne.

 25. IU

  tak bez dialogu technicznego?

Reklama