Reklama

Polityka obronna

"Potencjał Wojska Polskiego wzrośnie trzykrotnie". Relacja z Sejmowej Komisji Obrony

Autor. Michał Bruszewski/Defence24.pl

Pakiet wzmocnienia sił zbrojnych do roku 2025 to nie tylko zakupy sprzętu, ale także rozbudowa infrastruktury i bazy szkoleniowej. Potencjał wojska ma wzrosnąć niemu trzykrotnie – mówili przedstawiciele MON posłom z komisji obrony.

Reklama

Wiceszefowie resortu, oficerowie ze Sztabu Generalnego i Agencji Uzbrojenia zaprezentowali w czwartek informację o pakiecie wzmocnienia sił zbrojnych do roku 2025 i udziale w nim polskiego przemysłu. Opozycja zarzucała rządowi, że zakupy sprzętu za granicą odbywają się bez planu i kosztem krajowych zakładów oraz ośrodków badawczych.

Reklama
Reklama

Gen. bryg. Cezary Janowski ze Sztabu Generalnego zwrócił uwagę, że potencjał sił zbrojnych ma wzrosnąć średnio trzykrotnie, w tym wojsk pancernych 2,5 raza, wojsk rakietowych i artylerii sześciokrotnie, a obrony powietrznej 5,5 raza. Podkreślił, że pakiet wzmocnienia przewiduje nie tylko zakupy sprzętu, ale także rozbudowę infrastruktury i zwiększenie przedsięwzięć szkoleniowo-dydaktycznych.

Zastępca szefa Agencji Uzbrojenia płk Robert Frommholz zwrócił uwagę, że z ok. 400 umów realizowanych przez Agencję do pakietu wsparcia zakwalifikowano ok. 50. Zapewnił, że MON podejmuje działania na rzecz włączenia polskiego przemysłu w projekty zakupu sprzętu z zagranicy, w tym z USA i Korei Południowej.

Według wiceministra obrony Wojciecha Skurkiewicza doświadczenia z Ukrainy, gdzie Rosja prowadzi wojnę o "charakterze eksterminacyjnym", wskazują, że założeniem planów operacyjnych powinna być obrona granic, a Wojsko Polskie musi być zdolne do odstraszania i samodzielnej obrony.

Podkreślił, że zaproponowane przez opozycję przepisy przejściowe do ustawy o obronie ojczyzny, które nałożyły na rząd obowiązek opracowania pakietu wzmocnienia na lata 2023-2025, zostały przyjęte w lipcu bez jednego głosu sprzeciwu. Przypomniał plany zwiększenia liczebności armii do 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. w terytorialnej służbie wojskowej.

"Zakupy od trzech lat wyglądają jak pamiątki z podróży ministra Błaszczaka" – ocenił Paweł Poncyljusz (KO), który dodał, że takie nabytki jak armatohaubice z Korei "kanibalizują zdolności krajowe" kosztem armatohaubic Krab i zdolności produkcyjnych Huty Stalowa Wola, która według zapowiedzi ma wytwarzać licencyjne K9. Dodał, że wprowadzenie koreańskiego sprzętu może oznaczać "problemy z amunicją", która mimo tego samego kalibru nie jest taka sama, jak do Krabów i użyta w nich będzie powodować szybsze zużycie luf, może też zagrażać załogom. Poddał w wątpliwość celowość zakupu koreańskich samolotów szkolno-bojowych FA-50, wskazując, że pod względem zdolności "nigdy nie zbliżą się do F-16", a w warunkach bojowych działały tylko w konfliktach asymetrycznych, przeciw partyzantce niezdolnej zwalczać cele powietrzne.

Oficjalna prezentacja Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych pokazana publicznie na Sejmowej Komisji ON w dniu 12.01.2023
Oficjalna prezentacja Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych pokazana publicznie na Sejmowej Komisji ON w dniu 12.01.2023
Autor. Zarząd Planowania Użycia Sił Zbrojnych/MON

Zwrócił uwagę, że podczas gdy pociski przeciwpancerne Spike są montowane w zakładach Mesko, wyrzutnie Javelin "przyjdą do jednostek w pudełkach". Pytał, czy polskie zakłady uzyskają kompetencje w produkcji silników i przekładni do czołgów.

"Ukraina także dlatego jest w stanie się bronić, że cały czas ma swój przemysł, który produkuje na przykład rakiety" – powiedział Poncyljusz. Dodał, że "biegunkowe zakupy" byłyby uzasadnione w razie bezpośredniego zagrożenia atakiem, ale w obecnej sytuacji należy dbać o zamówienia dla rodzimych zakładów.

Oficjalna prezentacja Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych pokazana publicznie na Sejmowej Komisji ON w dniu 12.01.2023
Oficjalna prezentacja Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych pokazana publicznie na Sejmowej Komisji ON w dniu 12.01.2023
Autor. Zarząd Planowania Użycia Sił Zbrojnych

Według Czesława Mroczka rząd PiS zwlekał z modernizacją techniczną, zamawiając np. dwie z ośmiu uznanych za konieczne baterii Patriot, a "obudził go huk rosyjskich armat na Ukrainie". Wytknął także rządzącemu obozowi, że odstąpienie od zakupu śmigłowców Caracal uzasadniał niedostatecznym offsetem, a myśliwce F-35 "wynegocjował zero offsetu". Przypomniał, że PiS zniósł przepis, który wymagał, by 2 proc. wydatków obronnych przeznaczać na prace badawczo-rozwojowe.

"Od roku 2016 systematycznie rośnie wartość zamówień u kontrahentów krajowych" – replikował wiceszef MON Marcin Ociepa. Dodał, że latach 2016-2021 wynosiła ona ok. 4,5 mld zł rocznie, w ubiegłym roku było to 6 mld zł. Na bieżący rok z 40 mld zł planowanych na zakupy sprzętu ok. 11 mld ma trafić do polskich wykonawców, w tym 6 mld zł do spółek PGZ.

Do najważniejszych umów z podmiotami krajowymi, realizowanych w bieżącym roku, zaliczył zakupy przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun od zakładów Mesko w Skarżysku Kamiennej(537 mln zł w br.), 32 wielozadaniowych śmigłowców AW149 w programie Perkoz od PZL-Świdnik należących do włoskiej grupy Leonardo (3,223 mld zł na ten rok), śmigłowiec zwalczania okrętów podwodnych AW101 (ta sama firma, stroną umowy także jest Świdnik - 281 mln zł), fregatę Miecznik (1 mld zł), modułów ogniowych Regina z armatohaubicami Krab (500 mln zł) przeciwlotnicze zestawy rakietowo-artyleryjskie od PGZ (236 mln zł), umowę w programie obrony powietrznej Mała Narew z PGZ (246 mln zł), modernizację czołgów Leopard 2A4 przez zakłady należące do PGZ (447 mln zł), pojazdy z Jelcza (188 mln zł), zakupy KTO Rosomak (148 mln zł), a także program niszczyciela min Kormoran II (100 mln zł), zakupy dronów z PGZ i Grupy WB oraz lornetek noktowizyjnych z PCO za 84 mln zł.

Oficjalna prezentacja Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych pokazana publicznie na Sejmowej Komisji ON w dniu 12.01.2023
Autor. Zarząd Planowania Użycia Sił Zbrojnych/MON

Na remonty sprzętu w krajowych zakładach resort planuje wydać w tym roku 2,6 mld zł.

Oficjalna prezentacja Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych pokazana publicznie na Sejmowej Komisji ON w dniu 12.01.2023
Autor. Zarząd Planowania Użycia Sił Zbrojnych/MON

"Za naszych rządów zamówiono 168 Krabów" – powiedział Ociepa, przypominając, że 54 sztuki tego systemu zamówiła także Ukraina. Dodał, że kontrakty na fregaty Miecznik, opancerzone samochody kategorii MRAP i czołgi Abrams zawarto przez rosyjską inwazją. Powtórzył, że MON kupi tyle armatohaubic Krab, ile HSW będzie mogła wyprodukować. "Będziemy zamawiać w polskim przemyśle tyle, ile jest w stanie dostarczyć, ale będziemy także kontynuować zakupy z zagranicy" – powiedział. Zadeklarował, że program okrętów podwodnych Orka "jest w kolejce", ale priorytetem są okręty nawodne i inne zdolności morskie.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (23)

 1. sidematix

  Nie dajcie sobie takich bajek wmawiać. NIC NIE WZROŚNIE. Żeby coś wzrosło trzeba to coś wyhodować albo sobie kupić. Do jednego i drugiego potrzebne są PIENIĄDZE a Polska po ostatnich wydatkach premiera Morawieckiego jest kompletnym bankrutem. Z Unii pieniędzy nie ma i nigdy nie będzie chyba, że zrezygnujemy z niepodległości już całkowicie.

  1. wert

   i tak tpo sobie tłumacz. A my będziemy się cieszyć z silnego WP

  2. Kremlin

   Nom. Jak się choćby cieszymy z flotylli korwet i dywizjonu okrętów podwodnych. Eh,,, Nawet kraje nam sprzedające broń (konkretnie Wlk. Brytania) nie bardzo wierzą w to iż mamy pieniądze. Tak jak banki, które w październiku nie chciały naszych obligacji. Amerykański sojusznik zawiódł nasze zaufanie całkowicie czego dowodzi kontrakt na 116 M1A1 (wszystko srogo płatne). Sukcesem byłoby gdybyśmy byli choć w stanie w końcu ogarnąć te trzy dywizje. Wymienić sprzęt, uzupełnić stany... a oni już dwie kolejne formują poprzez wytarganie jednostek z trzech istniejących. Nie mówiąc już o posyłaniu nowoczesnego sprzętu na Ukrainę. To wszystko jest działaniem propagandowym, pod wybory.

  3. Krzysztof33

   sidemax trochę mijasz się z rzeczywistością. Na razie otrzymaliśmy z budżetu UE 5 miliardów złotych za sprzęt przekazany Ukrainie. On nas jedynie zależy czy szybko otrzymamy kasę z KPO. Nie rozumiem dlaczego według ciebie mamy "rezygnować z niepodległości" , czy trak Holandia na przykład zrezygnowała, albo Włochy????

 2. Krzysztof33

  Te "prezentacje" to jakieś koszmarne brednie, a obrazek "wzrost potencjału" to obraza logiki. To jest po prostu wstyd na posiedzeniu SKON coś takiego pokazywać.

 3. zibi

  z prezentacji wynika że dla Leopardów nie będzie już miejsca, zostaną tylko Abramsy i K2, tak więc sztandarowy projekt modernizacji Leo zakończy się wg nich sukcesem, czyli kasa poszła i czołgów też ni będzie.....

  1. Czesław

   A o zakonserwowanym zapasie sprzętowym to szanowny Pan słyszał ?

  2. Kremlin

   Zakonserwowane co? Mamy aktualnie 13 batalionów czołgów, każdy z etatem 58 maszyn. Nam jeszcze czołgów III generacji brakuje aby wypełnić nimi stan jednostek.

 4. DIM1

  Owszem, pilna rozbudowa możliwości WP jest... skrajnie pilna. Zauważcie Państwo, że w wypadku dezintegracji Rosji, po tej wojnie, aktualnie stanie się pytanie, co dalej z Roso-Prusami Wschodnimi ? Acha, Niemcy... Ale RFN winna jest Polsce zabójczo wysoką kwotę odszkodowań wojennych, których oczywiście nie planuje, ani "nie ma jak" zapłacić... - Czy to jest wystarczająco jasne ?

  1. Kremlin

   Amerykanie nie są zainteresowani jakąś dezintegracją Rosji na co mamy stamtąd sygnały. Po co im chaos na terenach od Bałtyku po Morze Barentsa? Pamiętajmy choćby o arsenale jądrowym. Pamiętajmy też, że Rosja nadal może go użyć na Ukrainie i tym samym wygrać tą wojnę w ciągu doby.

 5. ms19

  Szkoda czasu straconego dla wzmocnienie wojska w latach 2005- 2021. Niestety obecna opozycja w tym temacie też nie ma się czym chwalić. Gdzie był Pan Poncyljusz jak liwidowano dywizję itd. itd

 6. Rudy 102-

  Obrona powietrzna jako PIORYTET polski system Narew z rakieta CAMM Er

  1. Chyżwar

   Priorytetów jest w cholerę i jeszcze więcej. Dziękuj za to idiom, którzy zamiast interesować się obronnością czy NATO interesowali się tym, co powie UE. ze szczególnym uwzględnieniem Niemów.

 7. Chyżwar

  Propaganda start. Ruskie racje żywieniowe to co bądź. Propaganda stop. Ruskie racje żywnościowe są przyzwoite. Być może nie wszystko co tam jest każdemu smakuje, ale ich suchary w odróżnieniu od naszych nie służą do ćwiczenia zębów, żeby można było wyciągnąć nimi zawleczkę granatu. Propaganda start. Żrą przetrenowane. I żarli, bo tam wszyscy kradli. Propaganda stop. Są w stanie należyte żarcie produkować. Jako wyborca nieuprzejmie żądam wyników zamiast bzdur. Tabelki z prezentacji interesują mnie tyle samo, co zeszłoroczny śnieg pokazywany mi przez więcej niż trzy dekady przez ześwinionych polityków.

 8. Piotr Glownia

  Można mieć potencjał i to ważne jest, by mieć potencjał. Acz ilu ludzi z potencjałem, bez właściwej porady i przygotowania, było w stanie samodzielnie rozwinąć ten potencjał i w pełni go wykorzystać? To nie jest kwestia zarządzania zasobami osobowymi i uzbrojenia. Sama ilość czołgów wojny nie wygra. Cała układanka pada płasko na twarz, nawet zakładając, że zapewnimy każdemu pojedynczemu miejskiemu garnizonowi WO pełno-warstwową obronę plot. Gdzie szkolić 200 tys zielonych cywilów z mobilizacji ulokowanych po miejskich garnizonach pozbawionych w większości nawet strzelnicy do strzelania do celów statycznych? Tu w tych miejskich garnizonach cała ta koncepcja potencjału leży i umiera, bo wojsko garnizonowe jest czasami gorsze nawet od zielonych cywilnych mobików. Modernizacja polskich poligonów to oszustwo i sprawa leży martwa jak i przypoligonowy garnizon, choćby z kontenerów.

  1. Czesław

   Pan wybaczy, ale o szkoleniu nie ma Pan bladego pojęcia, i zwyczajnie ..... bredzi. A wystarczy tylko trochę wysiłku intelektualnego.

 9. Piotr Glownia

  Niemcy mają firmę w swojej Zbrojeniówce (nie pamiętam jak się zwała), która zbudowała nie tylko Niemcom nowoczesne poligony na których certyfikują się dowództwa polskich dywizji, lecz też wybudowała Rosji jeden nowoczesny poligon. Stąd też moje pytanie do MON, posłów w Sejmie i do dowództwa WP: - W razie ponownej wojny, kiedy Niemcy i Rosjanie razem napadną na Polskę, to planujecie szanowni panowie prosić Rosjan i Niemców o paromiesięczne zawieszenie działań wojennych z nimi i szkolenie u nich nowych dywizji WP na tych poligonach w Niemczech i w Rosji??? To jest ten wasz plan wzmocnienia kondominium Polski w oparciu o poligony Rosji i Niemiec? Nie czas zrzucić w końcu kolonialne niewolnicze kajdany z wasalnego myślenia i planowania?

 10. Orthodoks

  Pewnie że fajnie byłoby mieć dużą, nowoczesną i sprawną armię, taką na miarę marzeń MB i to na już. Tylko że obecne działania na hurra, bez ładu i składu, niezbilansowane zakupy w ogromnej większości za granicą, kadry, demografia, wpływ tych wydatków na gospodarkę w połączeniu z rosnącym socjalem może wykończyć nas bez wojny.

  1. Czesław

   A teraz poprosimy o merytoryczne uzasadnienie tych tez. Bo inaczej to zwykłe bicie piany.

  2. X

   MB miał czas na te "marzenia", a teraz jest trochę ........ blada. Choć uczciwie trzeba powiedzieć, że dopiero wojna dała "przyzwolenie polityczne" na zbrojenia. Gdyby tylko nie ich gigantyczne rozdawnictwo, to może nie musieliby nas teraz tak zadlużać..?

  3. sidematix

   Czesław, dostałeś merytoryczny, skrócony opis sytuacji w jakiej znajduje się Polska. Bardzo wyważony bo ja bym to określił dużo bardziej dosadnymi słowami. Resztę, znajdź sobie w danych GUS, ministerstwa finansów, ministerstwa gospodarki i ministerstwa zdrowia. Tam jest wszystko i jak sobie przejrzysz i przemyślisz to nie tylko włos ci się zjerzy ale wręcz kapcie spadną. Sytuacja finansowa Polski przed 2020 rokiem była trudna ale stabilna. Po epoce lockdownów, szczepionek, szpitali widmo, dodatków covidowych i innych cudów na wianku Polska jest kompletnym BANKRUTEM. I zawdzięczamy to jednej osobie. Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i jego ekipie. W związku z tym NIE BĘDZIE żadnych K9, K2 ani innych wojskowych zabawek.

 11. patriota39

  Spójna koncepcja. Priorytetowo traktowane wojska lądowe z dominującą rolą artylerii rakietowej i lufowej dużego kalibru, obrona przeciwlotnicza i lotnictwo. Podkreślenie znaczenia bsl (rozpoznanie, precyzyjne uderzenia). Marginalna, czysto defensywna rola marynarki wojennej traktowanej jako część obrony wybrzeża. Offset na F-35 to trzeba było negocjować w latach 2000-2005. Wtedy w Polsce były głosy, że są to technologie zbyt nowoczesne dla polskiego przemysłu. Goleń podwozia, struktura statecznika??? Powraca pytanie o F-15 i drugi bwp (Redback).

 12. dzemo2

  Przez 7 lat rządów zamówiono 168 Krabów, a w pół roku zamówili 212 K9A1 i innych 800+ K9 Czy Ociepa się samobiczuje? Sam na siebie donosi? A K9 będą produkowane w HSW. Krabów nie da sie więcej produkować w HSW, ale K9 się da.

  1. Falco

   Zamówili tyle ile PGZ jest w stanie wyprodukować i tyle w temacie.

  2. wert

   kolejny "wszechwiedzoncy". Surówkę lufy na gotową lufę lufownia HSW obrabia 7 miesięcy. Polska NIE posiada technologii wytopu surówek, musi je kupować za granicą a w EU jest ich BARDZO MAŁO. Korea wytapia surówki!!! Kiedy dotrze do zakutych łbów że SAH bez lufy to nie SAH?

  3. zibi

   Falco - PGZ wyprodukuje tylko tyle ile zamówiono, jakby zamówiono 50 rocznie pewnie tyle by zrobili, żaden zakład nie wyprodukuje haubic na zapas, to nie bułki ....

 13. Anka

  Wojna to albo przełomowa myśl wojskowa albo zwykła ekonomia. Rosja przełomu nie czyni więc zdecyduje ekonomia - trzeba więc kupować z głową, zwiększać produkcję krajową i nastawić się na długie lata, a nie zadłużyć po korek. A co mamy teraz - rozkurcz zwieraczy. Zakupy jak papieru toaletowego w kowidzie - byle więcej, byle co. Zmarnowanie Borsuka i Kraba, erzac zamiast samolotów. Dobrze, że choć są te Abramsy i amunicja (bo oczywiście w Polsce produkować amunicji się nie da).

  1. Lelum Polelum

   Czy możesz sprecyzować "zmarnowanie Borsuka"? Czy tak tylko bijesz pianè dla jej bicia?

  2. RAF

   Anka@ Cos uslyszalas w TVN-ie, cos przeczytalas na Onecie i teraz tylko powtarzasz. Nikt nie marnuje Borsuka i Kraba, wszystkie beda/sa produkowane.. O sprzecie i wojsku tez chyba nie masz pojecia twierdzac, ze kupowane jest byle co. Ale moglabys przynajmniej uwaznie przeczytac artykul i odpowiedzi MONu. Sytuacja na calym swiecie jest bardzo grozna i dynamiczna, potrzebujemy wiekszosci sprzetu na wczoraj.

  3. Orthodoks

   RAF@ Naprawdę Rosja będzie w stanie zaatakować nas i całe NATO już jutro? Wojna w Ukrainie i logika mówiątrochę co innego. Owszem trzeba się mocno dozbroić, ale z rozsądkiem. Nie sztuka zadłużyć się na pokolenia, czy zaciskać zęby z niekoniecznie uzasadnionego strachu. I mimo wszystko, trochę lodu na głowę i mierzmy siły na zamiary, bo możemy źle skończyć bez wojny.

 14. Sorien

  Nie wiem na jaką wojnę my się szykujemy ale napewno nie na tą najbardziej realna na terenie NATO .... czołgi , bwp ?serio ? Czy konflikt na UA nic nie uczy ? Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe typu Himars/grad , pobór obowiązkowy bo wojna taka będzie potrzebowała duzo ludzi , rakiety dalekiego zasięgu do niszczenia zaplecza wroga . Siły pancerne dobre były jak jechało się tysiącami i tysiące się produkowało na zapleczu w krótkim czasie . Zróbcie dziś tysiące Abramsow albo leopardów za 8mln$ za sztukę w czasie wojny borsuki nie tańsze (niemiecka puma 17 mln euro SIC!) . Mówię to w koło i mówił będę mam nadzieję że takich jak ja będzie więcej przez co mld $ będą lepiej sporzytkowane przez co będziemy silniejsi do obrony . Ruscy przejęli Javeliny wysłali je do Iranu i napewno też do Chin tam to skopiują przez co czołgi na dzisiejszym polu walki będą jeszcze bardziej bez sensu

  1. kreceniewora

   I pewnie właśnie dlatego Ukraina ciągle się domaga zachodnich czołgów, genialny z ciebie strateg.

  2. RAF

   Sorien@ Wojna na Ukrainie pokazuje, ze wszystko jest potrzebne, a sposob uzycia danego sprzetu zalezy od miejsca, sil przeciwnika i celu jaki chce sie osiagnac. Bardzo ciezko zajac teren nie posiadajac sil pancerno - zmechanizowanych. Skoro czolgi i bwpy sa dla ciebie za drogie to pzostaja tylko jeszcze lzejsze KTO i samochody opancerzone. Tylko takie pojazdy jeszcze prosciej zniszczyc i nie potrzeba do tego Javelinow. Idac twoim tokiem myslenia nalezaloby zrezygnowac ze wszystkich pojazdow bo sa latwe do zniszczenia. Tylko wtedy cofamy sie o ponad 100 lat. Wlasnie po to w czasie I WS wymyslono czolgi, aby zdobywanie terenu bylo latwiejejsze, a straty w ludziach mniejsze. Nie bez powodu Ukraincy wolaja o coraz wiecej czolgow, a Rosjanie wycigaja z magazynow nawet bardzo stare pojazdy.

  3. RAF

   Sorien@ Wbrew pozorom czolg wczale nie tak latwo zniszczyc jesli jest oslaniany przez piechote i wspierany przez drony czy smiglowce.. Tylko musi dzialac w systemie, w ktorym poszczegolne elementy sie wzajemnie wspieraja i oslaniaja. Oczywiscie atak musi byc poprzedzony dzialaniami artylerii i lotnictwa, aby straty w ludziach i sprzecie byly jak najmniejsze. Czolgi beda ewoluowaly w kierunku pojazdow lepiej opancerzonych i o wiekszej sile ognia, z czasem tez bezzalogowych, ale zastapic ich nie ma czym. Czyba, ze ktos wymysli naped antygrawitacyjny i bedzie mozna uzywac podobnie opancerzonych platform latajacych, ale na to sie nie zanosi.

 15. atom

  Jakoś trudno w to uwierzyć, zadecyduje brak kasy i demografia, nic się nie mówi gdzie "wytrzasną "specjalistów, szkoli ich się 2-5 lat, już były problemy z obsadą pierwszych 2 dyw Wisły - fakt głównie z angielskim, całkowicie pomijalny problem aktualnej wojny na UA - Logistyki, samych ciężarówek kilkanaście/kilkadziesiąt tys, a gdzie warsztaty itp i na koniec (miłość do Korei wynika z tego że zgodzili się na te zakupy i daja kredyt - jak wieść niesie na "godziwy" - dla nich %) , dadza więcej, bo USA mają priorytet w płatnościach, na marginesie kowboje bardzo oszczędnie dopieszczaja swych "najlepszych" sojuszników - 288mln dolców - u nich na waciki

  1. RAF

   atom@ To nie wierz. Z takim podejsciem to najlepiej usiasc i plakac.

 16. .-.

  Chwalcie się potęgą jak już będziemy potężni. Inaczej jest to infantylne i groteskowe. Ja to za 5 lat będę miał jeta i prywatną wyspę.

 17. "Potencjał Wojska Polskiego wzrośnie trzykrotnie" tak samo jak 500 plus spowodowało rewolucję demograficzną... tyle, że w odwrotnym kierunku. Przez ostatnie 30 lat boleśnie przekonaliśmy się, że politycy to taki dziwny twór, który czego się nie dotknie to zostawi w dużo gorszym stanie niż zastał. Moim zdaniem władzę w kraju powinno sprawować wojsko i naukowcy, wtedy będziemy mieć "fides et ratio" zamiast "hulaj dusza" i przysłowiowego karmienia gołębi.

  1. Bob22

   A szanowny Pan GB był już w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku , bo to już przerabialiśmy . Dzisiaj mamy "hulaj dusza" , a w krajach cywilizowanych nazywa się to Hyde Park , jednak nikt z tego tytułu nie nawołuje do puczu.

  2. Tomasz

   Szybko demokracja by stała się fikcją. Nie przesadzaj z tymi osądami. Mamy problemy, ale to raczej wina bierności społeczeństwa, które nie jest w stanie wyłonić właściwych liderów. Każdy który się pojawia jest natychmiast atakowany przez radykałów z każdej strony i za byle co. To wszystko powoduje, że kto inteligentniejszy trzyma się z dala od polityki chyba że jest cynikiem i idzie tam dla układów.

  3. Sorien

   Dzięki 500+ rozrodczość w grupie kobiet 18-30 lat wzrosła zauważalnie ..... Dane które przytaczają nieprzychylni ludzie są danymi prawdziwymi ale mierzonymi u kobiet w wieku 18-55(o ile dobrze pamiętam bo nie wiem czy nie 50 np) więc by ten wskaźnik urusl to kobiety 18-30 musiały by rodzice po 4-5 dzieci by nadrabiać statystyki kobiet które już nie rodzą albo co najwyżej sporadycznie w grupie wieku 30-55 . Rozrodczość na świecie mierzona jest właśnie 18 albo 16 do 50 albo 55 co jest kłamliwe i pokazuje dopiero za wiele lat .....

 18. atom

  Chciałbym w to wierzyć, ale rozbije się to o kase i brak kadr/żołnierza, gdyby to było na poważnie to już w tym naborze do szkół oficerskich/pdf był by znaczący nabór - a nie jest. Co do prezentacji, jest niespójna, ale są ciekawostki dotychczas nie ogłaszane, a więc po kolei: Prezentacja 1- Dyw A/B?, gdzie tu 1?, Prez2 - F15? ile? tu uwaga jestem za dokupieniem 16F35, samoloty przewagi pow winny być zabezpieczone umowami z NATO (po coś tam jesteśmy), zwraca uwagę wzrost potencjału z 2tys+ do 6tys środków pow? co tam jest , bo smigła i samoloty wszelakie za cholerę nie dają 6tys -drony duże?, Prez3 - AS21? ile? podobno kadłub mamy wspólnie "dłubać" i ZSSW30/40?,Prez 4 - za Komara (gdzieś było info że na zamówienie UA klecimy Komara2?) jakiś Grot czyli co?, pdst ppk Javelin i to z póki pewnie (Moskit out?), no i RCL Carl-Gustaw?

 19. bc

  Wiele ważnych informacji się pojawiło ale jak zwykle większość polnetu robi ...burzę o formę slajdów z powerpainta co nie ma żadnego znaczenia. MON powinien chyba nakręcić kolejną wersję spotu "Wojsko Polskie Modernizacja".

 20. Flaczki

  Dokupick 16 F35 plus 23 F15EX i dotego AWACS, KC/MRTT i bedzie super. Marynardce kupic 4/6 okrenty podwodne z rakietami i bedziemy uzbrojeni porzadnie.

 21. DDR

  Czyli chleb podrożeje ale czołgi stanieją

 22. rwd

  Czyli jednak coś kombinują z tym F-15 ale wyjątkowo bez przecieków.

 23. mc.

  4 sprawy (do każdej prezentacji) : 1/ rozplanowanie jednostek nie pokazuje 1 DL (Dywizji Legionów) - bardzo ważnej jednostki. Po raz kolejny zwracam uwagę że 6 dywizja powinna być... Dywizją Powietrznodesantową im Gen Sosabowskiego. Dywizja ta powinna posiadać brygadę pancerną, brygadę artyleryjską i brygadę rakietową. Wszystkie elementy (pancerna, artyleryjska i rakietowa) z możliwością szybkiego przebazowania na Litwę,Łotwę i Estonię. 2/ F-15. Rozumiem że dostaniemy "dotację amerykańską" na te maszyny. 3/ AS-21 rozumiem że będzie to wspólny projekt polsko-koreański (z naszym dużym wkładem w konstrukcję kadłuba i wieżę ZSSW-30) 4/ Należy publicznie ogłosić, że ze względu na "nieokreśloną postawę" Izraela wobec Ukrainy Polska wstrzymuje wszelkie kontakty zbrojeniowe z Izraelem. MSBS - zamówienie na najbliższe 10 lat, po 70 tys rocznie.

  1. Hubert

   Dlaczego zakładasz 'dotacje' na F-15? Kupimy te myśliwce od USA nowe albo wycowywane z uwagi na wprowadzane do służby spore ilości F-35.

  2. mtesu

   Na prezetacji zawartej w artukule jest chyba blad - zamiast F15 winno byc F35.

  3. mtesu

   Na prezetacji zawartej w artukule jest prawdopodobnie blad. ZamaistF15 winien byc F35.

Reklama