Reklama

Polityka obronna

Poniedziałkowy przegląd mediów z Defence24.pl; Najsilniejsza armia lądowa w Europie; MON manipuluje danymi

Autor. Maciej Nędzyński / CO MON

Codzienny przegląd mediów z Defence24.pl

Reklama

Jacek Karnowski, Michał Karnowski, Sieci Prawdy, „To będzie najsilniejsza armia lądowa w Europie": Wywiad z Mariuszem Błaszczakiem, wicepremierem oraz ministrem obrony narodowej. „\[...\] To będzie najsilniejsza armia lądowa w Europie, liczna, wyposażona w nowoczesną broń. Armia aktywna w NATO, najsilniejszym sojuszu militarnym w historii świata, oraz współdziałająca z silnym komponentem amerykańskim na polskiej ziemi. Kończymy kolejne inwestycje z tym związanie. W Powidzu powstają duże magazyny dla amerykańskiej armii, jestem w stałym kontakcie z moimi partnerami z NATO, zwłaszcza z USA i Wielkiej Brytanii, którzy mocno za nami stanęli w trudnych chwilach. Warto też docenić estońską pomoc po białoruskim ataku hybrydowym."

Reklama

Szymon Krawiec, Łukasz Pacholski, Wprost, „Im silniejsze Wojsko Polskie, tym mniejsze zagrożenie wojną": Wywiad z Mariuszem Błaszczakiem, wicepremierem oraz ministrem obrony narodowej. „Zależy mi na czasie. Będziemy te programy rozwijać. Według mojej koncepcji, chcę jak najszybciej wyposażyć konkretne brygady pancerne w czołgi. Sprzęt ma być przesuwany pomiędzy jednostkami. Uzbrojenie 1. Dywizji Zmechanizowanej im. 1. Dywizji Piechoty Legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego ma obejmować oba typy pojazdów, co jest związane z zadaniami, które stawiamy przed nią, czyli zabezpieczeniem zarówno bramy brzeskiej (we współpracy z 18. Dywizją Zmechanizowaną) oraz przesmykiem suwalskim (we współpracy z 16. Dywizją Zmechanizowaną). Abramsy są idealne do zadania na południu odcinka odpowiedzialności i współpracy z 18. Dywizją Zmechanizowaną. Z kolei na północy będą K2 Black Panther, które fantastycznie pasują do warunków geograficznych panujących w województwach warmińsko-mazurskim oraz podlaskim."

Jakub Mielnik, Wprost, „Ofensywa coraz bliżej": Coraz więcej państw decyduje się na wsparcie Ukrainy ciężkim sprzętem, jak również samolotami bojowymi. „Do państw, które wyślą Ukrainie czołgi dołączy Grecja a być może także Turcja. Amerykanie forsują plan przekazania Kijowowi myśliwców F-16, a w Iranie zniszczono właśnie fabrykę dronów używanych przez Moskwę. \[...\] Rozkręca się także dyskusja nad dostarczeniem Ukraińcom myśliwców F-16. Jeszcze niedawno pomysł ten wydawał się równie fantastyczny, jak Patrioty czy Leopardy w Ukrainie. Jednak obecnie polski rząd zadeklarował gotowość do wysłania na wojnę naszych F-16, powielając udany manewr z Patriotami i Leopardami. Nacisk wydaje się skoordynowany z USA, gdzie Pentagon mocno naciska na Biały Dom w sprawie amerykańskiej zgody na ten krok. Wydaje się ona tylko kwestią czasu."

Reklama

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Nowe pociski dla Ukrainy": W kolejnym pakiecie pomocy USA dla Ukrainy znajdą się pociski GLSDB (Ground Launched Small Diameter Bomb). Czy zmienią one losy wojny? „Amerykanie najpewniej dostarczą obrońcom rakiety o zasięgu 150 km. Ale jeśli nie będzie ich co najmniej kilka tysięcy, nie zmienią losów wojny \[...\] Biorąc pod uwagę, że Zachód dostarcza ukraińskim obrońcom coraz bardziej zaawansowane systemy uzbrojenia, nie można wykluczyć, że za kilka czy kilkanaście miesięcy także ATACMS-y trafią do Ukrainy. Ale na razie mnożą się obawy dotyczące ofensywy Rosjan, która może ruszyć już w najbliższych tygodniach. I choć liczba żołnierzy rosyjskich na wschodzie Ukrainy w ostatnich miesiącach znacznie wzrosła, to nie ma pewnych informacji dotyczących tego, jak wielu zmobilizowanych szkoli się jeszcze na poligonach Rosji i Białorusi. O tym najpewniej przekonamy się wiosną."

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Niepotrzebna manipulacja MON": Polemika dziennikarska z danymi opublikowanymi przez resort obrony narodowej. „Gdyby wziąć na poważnie plansze, które publikuje szef resortu obrony Mariusz Błaszczak, to dzisiaj w zasadzie w Polsce nie powinniśmy mieć wojska. \[...\] Informacja Błaszczaka obarczona jest jednak błędem. Nie tylko dlatego, że na jego liście znalazła się 16. Brygada Zmechanizowana w Morągu, która została zlikwidowana w 2008. Trzeba bowiem przypomnieć, że niektóre jednostki ulegały przekształceniu. Przykład pierwszy z brzegu. Błaszczak twierdzi, że zlikwidowana została 1. Eskadra Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Pal licho błąd, bo nie 1., lecz 10. eskadra. A fakty? 1 stycznia 2010 r. z „przeformowania" 32. Bazy Lotniczej i 10. Eskadry Lotnictwa Taktycznego powstała 32. Baza Lotnictwa Taktycznego. Czy samoloty z Łaska zniknęły? Nie.\[...\]"

Wiktor Młynarz, Gazeta Polska Codziennie, „Amerykanie zestrzelili chiński balon": Incydent z balonem szpiegowskim sprawił, że stosunki USA z Chinami stały się jeszcze bardziej napięte.  „Amerykański myśliwiec F-22 zestrzelił chiński balon szpiegowski. \[...\] Prezydent Biden dowiedział się o balonie w środę i nieoficjalnie wiadomo, że od razu chciał go zestrzelić. Wojskowi mieli go jednak przekonać, że to zły pomysł. Według nich balon nie przyniósłby Chinom żadnych ważnych informacji wywiadowczych, a jego zestrzelenie nad ziemią stanowiłoby ryzyko dla mieszkańców. Zdecydowano się na to dopiero wtedy, gdy przeleciał nad wybrzeżem Karoliny Południowej. Myśliwiec F-22 wystrzelił do niego rakietę, a jego resztki wpadły do oceanu. Amerykańskie media informują nieoficjalnie, że zostaną odzyskane przez nurków i trafią do siedziby FBI w Quantico, gdzie przyjrzą się im także przedstawiciele wywiadu."

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Zachód musi odbudować ukraińskie wojska lotnicze": Czy myśliwce, które mogą zostać przekazane Ukrainie, mogą zmienić równowagę sił w wojnie z Rosjanami? „Siły Zbrojne Ukrainy, aby mogły powstrzymać nadchodzącą rosyjską ofensywę, a następnie przejść do odbicia okupowanych terenów, potrzebują nie tylko kolejnych czołgów oraz bojowych wozów piechoty, lecz także większej liczby rakiet dalekiego zasięgu oraz samolotów bojowych. \[...\] Przede wszystkim Kijów musi sformułować wniosek do francuskiego ministerstwa obrony dotyczący dostaw samolotów myśliwskich. Ponadto dostarczone samoloty bojowe francuskie nie mogą zostać wykorzystane przez ukraińskie siły zbrojne na terytorium Rosji. Decyzja o dostawach samolotów bojowych do Ukrainy nie może również osłabić francuskiego potencjału obronnego. Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział przejście od mieszanej floty myśliwców Dassault Rafale oraz Mirage 2000 wyłącznie na samoloty Dassault Rafale."

Maciej Nowicki, Newsweek, „Szpiedzy Kremla szturmują Europę": Wojna wywiadów trwa najlepsze w Europie. Co Rosja ugra swoimi służbami specjalnymi? „Czy Rosja planuje zamachy terrorystyczne w stolicach Europy, aby odwrócić uwagę od wojennych porażek w Ukrainie? \[...\] Rosyjskich szpiegów, którzy przez lata żyją poza granicami kraju, misternie konstruując swe fałszywy życiorysy, nazywa się 'nielegalnymi'. Przygotowanie ich do zadania jest niezwykle kosztowne i trudne. Tylko co pięćdziesiąty kandydat kończy odpowiednie szkolenie. Jest ich bardzo niewielu - około 70 zdaniem zachodniego wywiadu. Niełatwo ich zdemaskować. Ale od kiedy rozpoczęła się wojna przeciwko Ukrainie, podejmują znacznie większe ryzyko i znacznie częściej wpadają."

Piotr Filipczyk, Sieci Prawdy, „W bezpieczeństwie nie ma kompromisów": Wywiad z Arturem Gocelem, prezesem Polskiego Holdingu Obronnego. „Rzeczywiście nie ukrywam, że chcemy rozbudowywać nasz potencjał i zwiększać zatrudnienie. Dotychczas usługi ochrony, świadczone przez nas od wielu lat, w sposób naturalny koncentrowały się na obiektach związanych z produkcją dla celów wojskowych. W tym obszarze wypracowaliśmy i stosujemy najwyższe standardy zapewniania bezpieczeństwa. Uważam, że to doświadczenie, posiadany przez nas unikatowy know-how oraz stosowane rozwiązania w obszarze rzeczywistej i profesjonalnej ochrony, nie tylko powinny, lecz także w dzisiejszym, niestabilnym otoczeniu geopolitycznym wręcz muszą objąć duże grono podmiotów.\[...\]"

Reklama

Komentarze (7)

 1. atom

  Najsilniejsza Armia w Europie? u Lisowskiego występuje gość, analityk z górnej półki Marek Meisner, na pytanie co sądzi o ostatniej fali odejść, znamienne słowa wypalił:", nie chcę o tym mówić, ale z info które mam o tym co się dzieje w SZ powiem krótko - jestem przerażony", zresztą potwierdził to co mówią moi byli podwłądni i ich podwładni, zarówno z operacyjnych i WOT. Polecam też materiały portalu Ad Arma, nie po drodze mi z nimi z poglądami, ale analizy mają rzetelne, w przeciwieństwie do MON

  1. cywilnycywil

   @atom, do Twojej wypowiedzi dodam kawałek własnych obserwacji z minionych ok. 30 lat. Niemal wszystkie te lata słyszałem zapowiedzi: co to Wojsko Polskie będzie miało już niedługo... Czekałem, obserwowałem, czytałem, i... znów nic albo jakieś ochłapy. Ale kolejni ministrowie MON mieli kolejne obietnice: noooooo bo do tej pory to mieliśmy trudności / poprzednia władza nawaliła - ale teraz to już na serio będzie zmiana. I tak od przetargu - do przetargu. Prawie wszystko uwalone i zaczynane od nowa albo zmiana koncepcji. Dla mnie symbolem minionych czasów zostanie "Korweta Gawron" i te wszystkie helikoptery, które Macierewicz miał kupić - jak zwykle już niedługo. Nikt z nich jednak nie wpadł na diabelski pomysł obecnej władzy: zabrać własnym żołnierzom i oddać obcym. Nawet złodziej obcym kradnie a swoim daje. Kim są nasi "przywódcy"?

  2. hermanaryk

   Marek Meissner "analitykiem z górnej półki"? Piłeś - nie pisz :)

 2. ANDY

  widać że p. MB uwierzył we własną propagandę ... i w to co suflują za granicą ( szczególnie anglosasi w celu takim samym jak w 39" ... ) - jak na razie to jesteśmy najbardziej rozbrojonym narodem na świecie -o tym cicho sza i dalsze ograniczenia ... i z rozbrojoną armią poprzez bezwarunkową pomoc UK ( nie rozwijam tematu aby komentarz się ukazał ... ) z zapowiedziami wzmocnienia ale praktycznie w najgorszy możliwy sposób poprzez zakupy uzbrojenia całkowicie gotowców z półki z symbolicznym udziałem polskich komponentów ... a co do budowy silnego przemysłu zbrojeniowego w Polsce z Koreą ... to co najwyżej przez pośpiech i brak profesjonalizmu ( tak przypuszczam ... ) zostanie u nas zainstalowana co najwyżej mało zawansowana montownia z całkowitym pominięciem rodzimego potencjału naukowo-badawczego ... a dalsza obstrukcja w promocji czy chodź by zamówienia przyzwoitych zamówień w naszych firmach nadal traktowana jest po macoszemu ....

  1. Negatyw

   Przekazaliśmy całe uzbrojenie Wielkiej Brytanii?! Skandal! Kto na to pozwolił!!

  2. ANDY

   negatyw@- jak nie wiesz gdzie toczy się konflikt ... i brak argumentów na obronę tej radosnej "twórczości" MON-a rozbrojenia naszej armii i darmowej bezwarunkowego transferu naszego uzbrojenia kosztem jednostek liniowych (jak w przypływie szczerości przyznał PAD ...) na rzecz UKA !!! to nie ośmieszaj się - no cóż poraża ta skandaliczna postawa naszych władz

 3. RGB

  Nie rozumiem o co to całe bicie piany. Nie możemy dopuścić do tego żeby Ukraina została przejęta przez Rosję, to byłaby dla nas strategiczna katastrofa. Do obrony 1000 kilometrowej granicy od Bałtyku po Słowację nawet 2000 najnowocześniejszych czołgów to mało. Dlatego trzeba zrobić wszystko żeby Ukraina nie przegrała. To co dajemy dzisiaj jest tylko ułamkiem tego co musielibyśmy mieć, gdyby Ukraina poniosła klęskę. Każdy przekazany sprzęt, każdy przekazany czołg działa na naszą korzyść,

  1. K.

   @RGB . Pewnie , że wolna Ukraina jest w naszym interesie , ale silna Polska to być albo nie być Ukrainy ( szkolenie żołnierzy , zaplecze remontowe , właściwie nieograniczona pomoc dla ludności cywilnej uciekającej przed wojną ) . . Niektórzy zapominają o tym co już wysłaliśmy i co jest zapowiadane i o tym ile nam zostało . Jeżeli oddamy wszystko to co teraz opowiada taki Łukaszenką lub Putin może budzić politowanie . ale za chwilę może być realną groźbą . Trzeba także myśleć o naszej kadrze , jeżeli takie procesy przebiegają ich kosztem to na co mają czekać ? To co jest obecnie zamawiane i co jest planowane to pieśń przyszłości . Jeżeli czołgi przybędą do rok , dwa lub więcej to certyfikacja jednostki to kolejne trzy lata . Chcesz przez te lata być zdany na łaskę i niełaskę innych ? NASZA armia jest NASZYM priorytetem .

 4. Spinoza

  Rosja dokonała inwazji na Ukrainę, aby przywrócić dawną sowiecką chwałę, a kilka lat później oczekuje się, że Rosja będzie mocno naciskać na Polskę. Polska musi w tym momencie dobrze zaplanować swoją obronę. Rosjanie nie atakują tak, jak chcą Polacy. Rosjanie wybiorą metodę, na którą Polacy są najbardziej narażeni i której Polacy najbardziej nienawidzą. Rosja to kraj artyleryjski. W pierwszej kolejności będzie próbował zniszczyć polskie siły pancerne silnym ogniem artyleryjskim. Polska musi zdać sobie sprawę, że ma poważny niedobór artylerii i musi znacząco zwiększyć swoją artylerię. (Pierwsze prawo wojny) Unikaj metody, której chce przeciwnik, miejsca, którego chce i czasu, którego chce.//Don't Worry Be Happy ~~

  1. cywilnycywil

   @Spinoza, dobrze napisane. Rosjanie wcale nie muszą czekać aż się na nowo uzbroimy (bo, jak widać, własnie jesteśmy w fazie rozzbrajania) i będziemy gotowi do obrony. Rosjanie są podli ale to nie są głupcy. A propos artylerii: coraz więcej źródeł potwierdza, że na Ukrainie jest i ginie coś ok. 72 sztuk polskich AHS Krab. To oprócz wszystkiego innego co oddaliśmy, nie wspominając o wielu pociągach amunicji. Zaczadzeni NATO experci twierdzą, że nie ma się czego bać, bo w razie wojny NATO nas obroni. Ja się tylko pytam: będą nas bronić jak wykrwawiającej się Ukrainy - do ostatniego Polaka - czy może jednak trochę bardziej? No bo 5 Artykuł Traktatu NATO wcale nie mówi, że ta wspólna obrona działa automatycznie. Najpierw wszyscy muszą się wypowiedzieć, czy chcą.

 5. cywilnycywil

  Przeczytaliście? Francuzi mówią tak: "Decyzja o dostawach samolotów bojowych do Ukrainy nie może również osłabić francuskiego potencjału obronnego." A Polacy? Romantycznie oddajemy wszystko jak leci, osłabiamy własną armię - a potem się zobaczy. I to wszystko po 30 latach osłabiania Wojska Polskiego, trwania niemal w letargu, ciągłego uwalania przetargów i zaczynania ich od nowa. Zdrada stanu czy głupota? Ja właśnie obudziłem się ze złudzeń. Z trudem przełknąłem oddanie dużej ilości Krabów. Ale informacja o rozmowach nt. przekazania naszych F-16 mnie powaliła, Każda wojna jest dynamiczna i różnie skończyć się może. Jeżeli - nie daj Boże - Ukraina przegra, to my przed Rosją kijami bronić się będziemy. Tym bardziej, jeżeli - drugie nie daj Boże - USA zaplącze się w konflikt z Chinami. Polscy przywódcy wystawili nasz kraj do Nagrody Darwina.

  1. Dada81

   A czytasz coś więcej, niż tylko krzykliwe tytuły w tabloidach? Info o polskich F16 dla Ukrainy zostało oficjalnie zdementowane. Odnośnie Krabów, właśnie po to je, jak i posowieckie czołgi oddajemy, żebyśmy się tymi patykami bronić nie musieli. Poza tym jeden Abrams, czy K2 jest wart w boju tyle, co kilka ruskich złomów z latającą wieżą. Konflikt między USA, a Chinami, nawet jeśli wybuchłby teraz, to będzie bitwa marynarek wojennych, samolotów pokładowych i pocisków manewrujących. Wojska lądowe USA, które stacjonują w Europie, nie wezmą w niej udziału, bo nikt inwazji na Chiny kontynentalne przeprowadzać nie będzie.

  2. K.

   @cywilnycywil . Zgadza się , do tego jesteśmy krajem przyfrontowym . Mogę zrozumieć T-72 , Twardych już niekoniecznie . Leopardów nie powinni w ogóle oddawać bo podzielą los Kraba Uwalili Reginę w zakładanym kształcie i kupili z półki K9 . Pod względem opancerzenia K2 to dramat . FA-50 , do czego to się może przydać ? Najlepsze jest to , że najpierw kupiono a następnie chcą negocjować warunki , kto tak postępuje ?

  3. CQ

   @cywilnycywil ... Yoda???

 6. PGR

  Silni, zwarci, gotowi - to już było.

 7. Mlody12345

  Zgadzam się z panem ministrem, mamy tak dużą armię że brakuje już sprzętu żeby ją wyposażyć 😂😂😂

Reklama