Polityka obronna

Polska w Funduszu Innowacji NATO

Fot. nato.int
Fot. nato.int

Państwa członkowskie NATO podpisały porozumienie w sprawie utworzenia pierwszego w historii Sojuszu Północnoatlantyckiego Funduszu Innowacji. Ma on na celu promowania nowoczesnych rozwiązań i technologii, a także wspieranie ich pod względem finansowym poprzez dobrowolnie wpłacane przez członków Sojuszu składki.

Deklaracja intencji w sprawie Funduszu Innowacyjnego NATO została podpisana w piątkowy poranek, w brukselskiej Kwaterze Głównej NATO, przez szefów resortów obrony z Belgii, Republiki Czeskiej, Republiki Estonii, Republiki Federalnej Niemiec, Republiki Greckiej, Węgier, Republiki Włoskiej, Republiki Łotwy, Republiki Litewskiej, Wielkiego Księstwa Luksemburg, Królestwa Niderlandów, Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Portugalskiej, Rumunii, Republiki Słowackiej, Republiki Słoweńskiej oraz Zjednoczonego Królestwa.

Celem Funduszu jest promowanie nowoczesnych technologii (NATO stawia na rozwój tzw. Nowych Przełomowych Technologii EDTs) jak i wspieranie oraz inwestowanie w startupy i środowiska akademickie pracujące nad technologiami podwójnego zastosowania, bądź przełomowymi lub kluczowymi dla bezpieczeństwa NATO. Składki wpłacane na rzecz Funduszu są dobrowolne.

To przedsięwzięcie jest rozwijane obok zainicjowanego podczas tegorocznego szczytu w Brukseli podobnego porozumienia o charakterze cywilno-wojskowym DIANA - Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic, której celem jest współpraca pomiędzy państwami członkowskimi w zakresie opracowywania nowych technologii (biorąc pod uwagę chociażby bogate doświadczenia amerykańskiej Agencji DARPA). Razem stanowią elementy strategii NATO 2030 i w pełni wejdą w życie po madryckim szczycie, które odbędzie się w czerwcu przyszłego roku. 

Reklama
Reklama

Przedstawiciele państw członkowskich NATO zobowiązali się do wzmocnienia naszego Sojuszu, włączając w to działania mające na celu promowania i ochronę innowacji. [...] Wspólnie zapewnimy naszym obuwatelom bezpieczeństwo w szybko zmieniającym się świecie.

Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO

Ponadto, polski minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, podczas wizyty w Brukseli podpisał także Listy Intencyjne w sprawie współpracy w dziedzinie wybranych zdolności obrony powietrznej (GBAD i C-RAM) oraz CBRN. Pierwszy list, dotycząca naziemnej obrony powietrznej GBAD powstała w październiku 2020 roku z inicjatywy 9 państw i zakłada koordynację w budowie modułowych systemów obrony powietrznej, by te mogły funkcjonować w kolektywnym systemie obronnym. Drugi natomiast dotyczy systemów C-RAM (Counter Rocket, Artillery and Mortar) i zakłada wspieranie odpowiednich rozwiązań, które są najkorzystniejsze pod względem ekonomicznym (nie zapominając również o efektywności).

Komentarze (2)

 1. Jagoda

  Żadne traktaty i umowy nie powstrzymają Niemiec oraz Francji przed próbami zdominowaniem Europy i podporządkowaniem sobie innych państw. Te "Europejskie instrumenty wsparcia przemysłu zbrojeniowego" będą służyły w 80 % wsparciu przemysłu Niemiec i Francji. Pozostałe 20 % będzie po to aby twierdzić inaczej. Skąd moje przekonanie o tym ? Mówią o tym fakty.

  1. były porucznik zmechu

   Czego przykładem jest zakup Abramsów?. @Jagoda, mam nadzieję, że się mylisz - NATO to coś więcej i tam niekoniecznie wszyscy dadzą się podporządkować Niemcom na podobieństwo UE.

 2. Lekony

  Bardzo dobre wiadomosci

  1. Polish blues

   Wreszcie coś konstruktywnego

  2. ;))

   super dobre i konkretne wiadomości nareszcie