Reklama

Polityka obronna

Polska Marynarka ćwiczy, jak zatrzymać Czerwony Sztorm

Autor. Sztab Generalny Wojska Polskiego

Bateryjny Moduł Bojowy Morskiej Jednostki Rakietowej 3. Flotylli Okrętów w Siemirowicach zostanie przetransportowany na Islandię na pokładzie ukraińskiego samolotu An-124-100M Rusłan. Polscy żołnierze wezmą tam udział w międzynarodowych ćwiczeniach Northern Viking 2024. Informacje przekazał Sztab Generalny Wojska Polskiego.

Ćwiczenia Northern Viking to coroczne manewry organizowane na Islandii, które początkowo odbywały się co dwa lata, ale od 2006 roku zwiększono ich częstotliwość. Ich celem jest przetestowanie zdolności Islandii oraz jej sojuszników w NATO do działania w trudnych warunkach północnego Atlantyku. Scenariusze ćwiczeń obejmują różnorodne operacje, w tym walkę z okrętami podwodnymi, współpracę z siłami straży przybrzeżnej oraz zwiększenie świadomości w zakresie operacji morskich i obrony powietrznej.

Reklama

W poprzednich edycjach Northern Viking, takich jak w 2022 roku, zaangażowano wiele krajów NATO, koncentrując się na operacjach morskich i powietrznych oraz ćwiczeniach ratunkowych. Celem było zwiększenie gotowości bojowej oraz efektywności działań w wielonarodowych operacjach

Czytaj też

Głównym uzbrojeniem Morskiej Jednostki Rakietowej są wyrzutnie pocisków NSM wraz z rozbudowanym systemem dowodzenia. Zasięg pocisków szacowany jest na około 200 km. Dodajmy, że w 2023 roku zakupiono wyposażenie dla dwóch kolejnych Morskich Jednostek Rakietowych, z pociskami nowej generacji, zwiększonymi zdolnościami celów lądowych oraz rozszerzonymi zdolnościami dowodzenia.

Użycie elementów Morskiej Jednostki Rakietowej akurat na Islandii ma też symboliczny charakter. Nie tylko pozwala to na wzmocnienie potencjału obronnego wyspy, która jest ważnym węzłem logistycznym NATO. Przypomnijmy, że znana i ceniona książka Toma Clancy’ego „Czerwony Sztorm” jeszcze w czasach Zimnej Wojny opisywała radziecki atak na Islandię. Można więc postawić tezę, że Polska Marynarka Wojenna staje się elementem systemu NATO, który ma zatrzymać współczesny „Czerwony Sztorm”.

Reklama

Współpraca: Jakub Palowski

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama