Reklama

Polityka obronna

Podwyżki dla cywilnych pracowników wojska

Fot. Marta Rachwalska/Defence24.pl
Fot. Marta Rachwalska/Defence24.pl

Zdecydowałem o przyznaniu podwyżek pracownikom cywilnym Wojska Polskiego. […] Bez pracowników cywilnych niemożliwy byłby skuteczny rozwój Sił Zbrojnych - poinformował szef resortu obrony Mariusz Błaszczak na Twitterze. Jak wskazał, na ten cel przeznaczonych zostanie prawie 115 mln zł.

Minister obrony narodowej podjął decyzję o przeznaczeniu w 2018 roku kwoty 114,5 mln zł na podwyżki wynagrodzeń pracowników resortu obrony narodowej. Wypłata wyższych wynagrodzeń nastąpi do 30 czerwca 2018 r., z wyrównaniem od 1 stycznia 2018 r.

Wynagrodzenia wzrosną o średnio 200 zł na osobę. Większe pensje otrzymają przede wszystkim pracownicy zatrudnieni na stanowiskach specjalistycznych kluczowych dla Sił Zbrojnych oraz pracownicy, którzy do tej pory zarabiali najmniej.

Jak podkreśla resort obrony, pracownicy cywilni wojska zarabiają mniej niż ich odpowiednicy w innych resortach. Główną intencją MON jest wyrównywanie dysproporcji płacowych na takich samych stanowiskach pracy. Pracodawcy będą zobowiązani do uzgodnienia szczegółowych zasad podziału pieniędzy przeznaczonych na podwyżki z zakładowymi organizacjami związkowymi.

Reklama

Komentarze (9)

 1. Dred

  Mundurowi podwyżki od stycznia 2019 roku a pracownicy cywilni wojska dalej na końcu z wynagodzeniami 2100 naręke.

 2. ron

  Podwyżka W stosunku do poprzedniego miesiąca do wypłaty 95 zł

 3. Kasia

  Jestem pracownikiem RON i zastanawiam się za co i dlaczego nas tak ludzie nie nawidzą i mylą ciągle z żołnierzami? My nie mamy przywilejów, a post dotyczy pracowników. Czy nie mamy takiego samego prawa do pracy, jak inne istoty społeczne? Z tego, co wiem, to by normalnie świat mógł funkcjonować, potrzeba wielu zawodów i między innymi: piekarzy, kucharzy,nauczycieli,artystów lekarzy,policjantów, sprzedawców, żołnierzy, spawaczy, mechaników, rolników, polityków, pracowników sfery budżetowej również, itd.,itp. Ukończyłam studia magisterskie z oceną bardzo dobrą i z wyróżnieniem (kształcenie na własny koszt) nie byle jakie (jak to wyżej ktoś nas podsumował) i nic z tego nie wynikło... Staż 20 lat pracy i nie mam nawet najniższego wynagrodzenia, czyli 2100 zł (i ani brutto ani nawet netto nie będzie najniższej po tych niby naszych wszystkich dodatkach). To, że jestem pracownikiem RON nie oznacza, że jestem marginesem społecznym, też ciężko pracuję i mam do tego prawo, mam odprowadzane podatki i wszelkie składki, rodzinę i dzieci na utrzymaniu. Pracuję w WOGu i często jest wiele ogłoszeń o wolnych etatach więc można próbować. Szybko się Panie i Panowie przekonacie, jak pracownicy są traktowani i, że nie jest, to taki miód o jakim się ciągle pisze i mówi... Pracownik, to nie żołnierz zawodowy. Dlatego bardzo się cieszę, że Minister o nas pomyślał.

  1. leon

   Sraty taty ,dziś księgowa powiedziała że przelicznik jest tak zrobiony że dostaniemy po 30 zł albo nic ,tyle dostaniesz !!!!!!!!!!!

 4. WOGERS

  \"Wynagrodzenia wzrosną o średnio 200 zł na osobę. Większe pensje otrzymają przede wszystkim pracownicy zatrudnieni na stanowiskach specjalistycznych kluczowych dla Sił Zbrojnych oraz pracownicy, którzy do tej pory zarabiali najmniej.(...)\" w praktyce to specjalista ze stolicy dostanie 350 a elektryk z Giżycka 50, średnia wyjdzie ..... system płac w budżetówce jest chory, dysproporcje w zarobkach pomiędzy poszczególnymi WOG ami na tych samych stanowiskach różnica do 1000 zł przez jakieś \"widełki\" w PZUP, nie wspominając o wliczaniu stażu pracy do podstawy wynagrodzenia co daje sytuacje w których wieloletni pracownik resortu zarabia tyle ze stażowym co nowo przyjęty.

 5. Lech

  Pracowników cywilnych źle się traktuje we wszystkich służbach mundurowych choć to oni zazwyczaj są lepiej wykształceni no ale nie noszą mundurów. Często bywa tak, że cywil wykonujący tę samą pracę co mundurowy nie mając mundurówki i wcześniejszych uprawnień emerytalnych zarabia połowę tego co kolega w mundurze. Premie zazwyczaj też ma znacząco niższe. Teraz na szczęście rynek pracy pozwala na zmianę pracy i gorąco do tego zachęcam - okazuje się, że spokojnie można dostać pensję 50-100% wyższą i jest się traktowanym jak pełnowartościowy pracownik. Służby zrozumieją jak bardzo błędną politykę prowadzą jak braknie fachowców chętnych do pracy i posypie się im m.in. administracja. Zresztą jak popatrzymy jak wysokie stanowiska mundurowe marnowane są np. w kadrach, finansach czy pionach administracyjno gospodarczych to ręce opadają.

  1. KB

   Bo Wojkowy służy a pracownik cywilny pracuje!!

  2. WS

   Haha. A jaka to różnica?

  3. WOGERS

   Prawda jest taka że niewielu cywilnych pracowników RON zbliża się do pensji szeregowego , obecna podwyżka nie zmieni dysproporcji płac pomiędzy pracownikami na tych samych stanowiskach w różnych garnizonach. Cały system wymaga zmiany, siatka płac w PZUP pochodzi z 1998 zał nr.2 tego dokumentu!!! Różnice w wynagrodzeniu wynoszą po 1000 w tzw, \"widełkach\", średnia podwyżka płacy o 200 zł będzie wyglądać następująco, elektryk z Giżycka 50 , specjalista z Warszawy 350.

 6. aaaaaaaaaaaaaaaaaaaad

  Do wszystkich którzy napiszą że rozdawnictwo i że się nie należy. Wejdźcie sobie na stronę swojego powiatowego urzędu pracy i znajdźcie jakieś oferty pracy w WOGach (znajdziecie na pewno, jest ich sporo i przybywa). Szybko zmienicie zdanie jak zobaczycie jakie stawki są oferowane. Za wysługę też nie ma dużo ( przy podstawie około 2500brutto wychodzi poniżej 500zł w momencie kiedy do przejścia na emeryturę masz rok). I ja mówię tutaj o specjalistach- administratorzy sieci, technicy, starsi technicy, teleinformatycy, elektrycy czy monterzy

  1. PKP kargo

   Ja służyłem na Krzesinach i miałem 160 zł Mc 24h/9m... Służby dla lubej ojczyzny nie przeliczasz na pieniądze... Husar dostawał kwartalnie 190 zł od króla pokrywalo to ledwie żywność dla pocztu(koszt pocztu to kilka tysięcy zlotych) i nikt nie płakał i była pewność, że wygra jak się zjawi...chca zarabiać niech zmienia branże... Co za problem glazurki się nauczyć i 30zl/m2 lub uprawnienia na koparke etc... Panie kolego nie wiem jaki masz zawód, ale w kraju mamy milion urzędników plus wojsko i inni którzy nie robią PKB tylko żyją z ludzi pracy... To trzeba ograniczać... Ludzie muszą wiedzieć, że mają robić, a nie za biurkiem 1000 generałów... I 10tys cywilnych na co? Żołnierze tego przejąć nie mogą i tak mało co ćwiczą...od 7 do 15 bez musztry, wart, karnych kompanii,mycia jednostki i bez kary śmierci za dezercje i zdradę... 80tys cywili w mundurach

  2. Xxxx

   Pan nie dostrzega pewnych ryzyk: 1. Broń za miliardy w MON kupują cywile opłacani po 2000-4000 zł na rękę, przy czym górny przedział, to radca prawny w MON, podczas gdy radca prawny w cywilu ma 6-10 tys. zł netto, specjalista 4,5-5,5 tys. zł netto 2. Budowy i remonty budynków za 5-20 mln zł nadzorują i rozliczają osoby z pensją 2,5-3,0 tys zł netto, a w cywilu stawka to 5-7 tys. zł netto. Pytanie, ile w ten sposób traci MON i Skarb Państwa, bo z karabinem po 2 latach szkolenia i Kiepskiego można wysłać do walki, ale specjalisty z niego nikt już nie zrobi... Trzeba mieć środki na to by ...WYDAWAĆ środki z głowa

  3. PKP kargo

   Rozumiem i dostrzegam, to jest wina systemu... Który mocno utrudnia dorabianie się... 200zl czyli 50 euro,3h pracy na rusztowaniach w Holandii...nie lepiej obniżyć VAT do 20% i zwiększyć kwotę do 30tys zł? Na 200 i 500zl tyle jest wart Polak? Jeżeli jest tak jak piszesz, niech firmy prywatne robią przetargi na sprzęt i infrastrukturę... Trzeba ograniczać budżetowki do minimum... I każdy więcej zarobi i będzie szczęśliwy a mon z WP zamiast na bzdury to zacznie w armię polowa inwestować a nie urzędnicza...rok w rok za 250 mln zł to można trochę kupić... A ci dostaną 200 wojsko 300 policja 300 to ile już miliardów na przeżarcie poszło... I kto to finansuje? Dudus czy Donek? Bo mnie się zdaje, że mi odbierają z portfela i innym co muszą tyrac i spłacać kredyty na mieszkania

 7. Dropik

  Na coś trzeba wydać te pieniądze bo przecież nie na nowy sprzęt którego nie umimy kupić

 8. Mjr Jaworski BYDGOSZCZ

  Znam osobę, która skończyła studia, ma ponad 20 lat pracy i dostała w wojsku wynagrodzenie 1600 zł. MON powinien wyłapać wszystkie takie przypadki i zabrać premie przez rok wszystkim dwoódcom jednostek, którzy tak okradają pracowników cywilnych, bo wiadomo, że to kwestia rozdysponowania środków.

  1. Anna

   To prawda, niecałe dwa lata przed emeryturą w wigilię Ustka mam podstawę 2065 zł. Jak to się ma do średniej płacy w RON

  2. Heniu

   Ja sam tez pracowałem 22lata stażu w różnych firmach a w kpa Oksywie 2014 praca etat 1410 netto bitwa pod grunwaldem

  3. PW

   Człowiek po studiach nie oznacza, że coś umie. To również trzeba brać pod uwagę... Teraz co 3 osoba ma studia to już żaden prestiż.

 9. PKP kargo

  Czyli na pół roku 115 mln zł to w 2019 230mln zl... Rozdawnictwo jest kotwica ORP POLSKA. dlaczego zamiast podwyżek, nie obniżycie podatków i nie zwiększycie kwoty wolnej oraz nie obniżycie kosztów pracy...firmy państwowe w tym kraju to dramat... Przykład maszynista w państwowce ma średnio 4500netto a w prywatnej zarobi ponad 7000netto to gdzie jest 2500? Ano jest w socjalu szeroko pojętym...prezesurka, pokoiki socjalne, koledzy rządzących,dialogi, ekspertyzy... Jakbym tych band darmozjadow socjalnych(jeneraly, politycy, eksperci, dyrektorzy i inni) nie utrzymywał to bym miał skończony dom i 10 letniego gelandenwagen 400 bez kredytu oraz mógłbym regularnie jeździć na kreml składać raport odnośnie tego co się dzieje w kraju...

Reklama