- Wiadomości
Pilne spotkanie w Pentagonie. Hegseth wzywa niemal 800 generałów i admirałów
Sekretarz Obrony USA, Pete Hegseth, wydał rozkaz zwołania wyjątkowego spotkania dla niemal 800 najwyższych rangą oficerów amerykańskich sił zbrojnych. Spotkanie odbędzie się 30 września 2025 roku w bazie Korpusu Piechoty Morskiej w Quantico, Wirginia. Rozkaz obejmuje generałów i admirałów pełniących funkcje dowódcze, oraz ich doradców. Nie podano oficjalnego powodu spotkania.

Nieoficjalnie mówi się, że spotkanie może być powiązane z planowanymi przez Hegsetha zmianami w kierownictwie armii, w tym odwołaniami niektórych generałów oraz znaczną redukcją ich liczby. W ostatnich miesiącach administracja pod jego przewodnictwem zapowiedziała zmniejszenie liczby generałów i admirałów o 20 procent w ramach strategii określanej hasłem „Mniej generałów, więcej żołnierzy”. Takie posunięcia mają na celu uproszczenie hierarchii dowodzenia, ale jednocześnie budzą obawy o destabilizację struktur dowodzenia i możliwe zakłócenia w gotowości operacyjnej armii.
Brak oficjalnych informacji na temat celu spotkania sprawił, że wielu obserwatorów spekuluje, iż może ono być związane z nową strategią obronną administracji, koncentrującą się na bezpieczeństwie wewnętrznym, modernizacji struktur dowodzenia oraz reorganizacji kadry generalskiej. Niejasności dotyczące agendy i skali spotkania rodzą jednak pytania o wpływ tych decyzji na spójność i efektywność działań wojskowych.
Zobacz też
Zwołanie tak licznego zgromadzenia najwyższych dowódców bez podania konkretnego celu stanowi sytuację bez precedensu. Konsekwencje mogą być dalekosiężne, zarówno pod względem strukturalnym, jak i strategicznym. Wiele wskazuje, że spotkanie może sygnalizować poważne zmiany w kierownictwie armii oraz w sposobie zarządzania jej najwyższą kadrą dowódczą.
WIDEO: "Żelazna Brama 2025" | Intensywne ćwiczenia na poligonie w Orzyszu