Reklama

Polityka obronna

Piątkowy przegląd mediów z Defence24.pl; Rozmowy o szkoleniu ukraińskich pilotów; Produkcja czołgów K2 w WZM Poznań

Fot. . Armée de l'Air

Codzienny przegląd mediów z Defence24.pl

Tomasz Molga, Wirtualna Polska, „Oto powód burzy wokół Naddniestrza. Rosja zostawiła tam wojskowy skarb": Nowe wyjaśnienie dla tak rosnącego napięcia w regionie Mołdawii i Naddniestrza. To łakomy kąsek dla Rosjan, jak i Ukrainy. „Radziecka armia pozostawiła w Naddniestrzu zapasy broni. - To skarb dla obu stron wojny w Ukrainie - uważa ppłk rez. Maciej Korowaj. \[...\] Zmagazynowane w Naddniestrzu uzbrojenie po radzieckiej 14. armii pozwoliłoby na wyekwipowanie w sprzęt czterech brygad zmechanizowanych, szacuje ppłk rez. Maciej Korowaj, były żołnierz wojsk pancernych i analityk rosyjskiej taktyki wojennej. Powołuje się na własne analizy tego potencjału, wykonane na podstawie rosyjskojęzycznych źródeł. Oznaczałoby to, że zapomniany arsenał Naddniestrza to kilkaset transporterów i bojowych wozów piechoty, około 100 czołgów oraz jednostki artylerii rakietowej."

Monika Mikołajewicz, Wirtualna Polska, „Francja potwierdza. Trwają rozmowy o szkoleniu ukraińskich pilotów w Polsce": Francuski minister obrony potwierdził, że trwają rozmowy z Ukrainą na temat szkolenia ukraińskich pilotów w Polsce oraz przekazania francuskich samolotów bojowych Mirage 2000-C. „Jak informuje BFM TV, we wtorek podczas posiedzenia w senacie minister obrony Francji Sébastien Lecornu odniósł się do pytań o przekazanie Ukrainie wycofanych ze służby samolotów bojowych Mirage 2000-C. Choć uznał, że nadrzędną potrzebą jest obecnie wspieranie Kijowa dostawami amunicji, potwierdził, że trwają rozmowy na temat ewentualnego przekazania myśliwców. Francuski polityk odniósł się także, do pojawiających się informacji o szkoleniu ukraińskich pilotów nad Wisłą."

Mateusz Czmiel, Wirtualna Polska, „Putin zwołuje pilną naradę. Kreml właśnie realizuje swoją prowokację": W związku z wydarzeniami w Briańsku, Putin na piątek zwołał naradę bezpieczeństwa. „Żołnierze ukraińskich sił zbrojnych mieli przekroczyć granicę na północy kraju i wtargnąć do obwodu briańskiego w Rosji. Rosyjskie media donoszą o ofiarach, zakładnikach i wybuchach, a Putin zwołuje pilną naradę bezpieczeństwa. \[...\] Po kilkudziesięciu minutach głos w tej sprawie zabiera rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Twierdzi, że w obwodzie briańskim 'podejmowane są działania w celu zniszczenia terrorystów'. Pieskow powiedział, że w związku z wydarzeniami w obwodzie briańskim, Putin nie pojedzie do Stawropola, gdzie miał otworzyć Rok Nauczyciela i Mentora."

Adrian Siwek, Gazeta Polska Codziennie, „Sprzęt wojskowy w polskich rękach": Wiceszef sejmowej komisji obrony narodowej - Piotr Kaleta - podsumował ostatnie doniesienia na temat Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych Poznań, w których czołgi K2 będą serwisowane, remontowane i produkowane. „Najnowocześniejsze czołgi K2 będą serwisowane, remontowane i produkowane w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych w Poznaniu. To bardzo dobrze, że ten sprzęt będzie produkowany w Polsce. Polska armia musi być niezależna i docelowo za jakiś czas bardzo byśmy chcieli, aby ta najnowsza technologia w jak największym procencie mogła być skupiona w polskich zakładach- ocenił Piotr Kaleta w rozmowie z 'Codzienną'. \[...\] W Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych Poznań, czołgi K2 będą serwisowane, będą remontowane i będą produkowane. To jest dobra informacja dla Poznania, Wielkopolski; to są kolejne nowe miejsca pracy, to jest utrzymanie tych miejsc pracy, które zostały w WZM stworzone - mówił."

Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Lockheed Martin wchodzi do 'Wisły' w Grudziądzu": W WZU będą wytwarzane sterowniki ogrzewania (heater controller units). To jeden z istotnych komponentów wyposażenia naziemnego superpocisków PAC-3 MSE. „Ważne komponenty do superrakiet PAC -3 MSE firmy Lockheed Martin, przeznaczonych do systemu Patriot, będą produkowały w Grudziądzu Wojskowe Zakłady Uzbrojenia z grupy PGZ. Właśnie podpisano w tej sprawie kontrakt wart 7 mln zł (1,5 mln dol). \[...\] To pierwszy kontrakt produkcyjny amerykańskiego giganta zbrojeniowego związany z programem obrony przeciwrakietowej 'Wisła'."

Rzeczpospolita, „Żołnierki nie potrzebują staników. MON odpowiada RPO": Żołnierze zawodowi w Polsce dostają bieliznę bez zróżnicowania płci - biustonosze czy figi damskie dostają tylko studentki w uczelniach wojskowych oraz szkołach podoficerskich. Rzecznik Praw Obywatelskich prosi resort obrony o wyjaśnienia w sprawie równoważnika pieniężnego dla kobiet służących w armii. „Rzecznik zauważył, że w rozporządzeniu MON z 21 kwietnia 2022 r. określającym normy bielizny osobistej dla żołnierzy zawodowych uwzględniono elementy kobiecej garderoby. Znalazły się tam: biustonosz (3 sztuki na rok), figi damskie (12 sztuk na 2 lata) oraz kostium kąpielowy (sztuka na 2 lata). Przysługują one jednak wyłącznie kobietom studiującym w akademiach, uczelniach wojskowychj i szkołach podoficerskich."

Money.pl, „USA uzbroją tajwańskie myśliwce. Raytheon i Lockheed Martin z umową wartą 619 mln dol.": Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Tajwanowi amunicji do myśliwców F-16 w ramach umowy o wartości 619 milionów dolarów. „Amerykańskie koncerny Raytheon Technologies i Lockheed Martin mają wyprodukować dla Tajwanu amunicję do myśliwców F-16. Departament Stanu USA właśnie zatwierdził umowę sprzedaży wartą 619 mln dol. \[...\] Według Tajpej w południowo-zachodni róg tajwańskiej strefy identyfikacji obrony powietrznej wleciało 17 chińskich myśliwców J-10 i cztery myśliwce J-16"

Komentarze (1)

  1. Ma_XX

    Mirage jest całkiem niezły - choć to rozwiązanie na kilka lat, biorąc pod uwagę ich wiek, grunt, że potencjalnie na szybko, w ilości nawet do 60 sztuk i bez zgody wujka Sama. Z drugiej strony chęć wejścia w rynek może wymusi na wujku Samie szybsze decyzje do potencjalnego wysłania np. F-16

    1. xdx

      Gdzieś czytałem., ze Amerykanie przygotowują 50 F16 i 20 A10 dla Ukrainy , podobno szkolenie na F16 już się odbywa. Oprócz tego pewne kraje maja się zastanawiać nad przekazaniem Tornad w zamian za przyspieszenie dostaw F35. Ale jak to zwykle życie pokaże ile jest prawda, plotki sieją obie strony to akurat normalne.