Polityka obronna

Piątkowy przegląd mediów z Defence24.pl; Finlandia wkrótce w NATO; Służby działały profesjonalnie

Fot. Sgt. Tatum Vayavananda/marines.mil

Codzienny przegląd mediów z Defence24.pl

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Jak działają szpiedzy Moskwy": Wywiad z ppłk. rez. Maciejem Korowajem, byłym oficerem Wojska Polskiego, specjalizującego się w działaniach służb białoruskich i rosyjskich. „\[...\] apogeum ich działalności przypadło mniej więcej pół roku od wybuchu wojny. Trzeba też pamiętać, że służby nie działają tak że od razu łapią za rękę i likwidują siatkę. \[...\] Dzieje się tak do momentu kiedy stwierdzają, że mają już wszystkie informacje, które pozwalają na procesowe przygotowanie zatrzymania. Najpewniej wiedzieli też, że grupa już realizuje zaawansowane czynności np. instaluje urządzenia GPS na transportach kolejowych, lub przygotowuje zamachy na infrastrukturę kolejową. Wtedy najpewniej kontrwywiad stwierdził, że to jest najlepszy moment do dokonania zatrzymania. Moim zdaniem ABW zrobiła to w bardzo profesjonalny sposób, a wskazuje na to liczba zatrzymanych osób."

Rzeczpospolita, „Kamiński o członkach rozbitej grupy szpiegowskiej: Przygotowywali akty dywersji na zlecenie Rosji": Minister koordynator służb specjalnych - Mariusz Kamiński - poinformował, że funkcjonariusze ABW zabezpieczyli kamery, sprzęt elektroniczny oraz nadajniki GPS, które miały być montowane na transportach z pomocą dla Ukrainy. „Minister-koordynator służb specjalnych podkreślił, że sprawa jest 'dynamiczna i rozwojowa', a podległe mu służby 'na czele z ABW' prowadzą 'intensywne czynności', o efektach których opinia publiczna zostanie poinformowana 'w odpowiednim terminie'. - Zapewniam wszystkich obywateli, że mogą czuć się bezpiecznie. Służby działają, służby robią swoje, ta sytuacja jest pod kontrolą\[...\]"

Fakt, „Będzie chronić Polskę i Europę": Już niedługo zacznie funkcjonować baza wojskowa w Redzikowie. Były szef BBN wypowiedział się na jej temat. „Zwraca też na to uwagę gen. Roman Polko, były dowódca GROM-u. - Systemy rozmieszczone w bazie będą mogły zwalczać rakiety wystrzeliwane z różnych miejsc - wyjaśnia generał. \[...\] Czy w bazie będą służyć polscy żołnierze? - To jest baza amerykańska. Nie sądzę, aby został tam zatrudniony militarny polski personel. Co nie oznacza, że nie będziemy mieć do niej dostępu, bo Amerykanie bardzo się przed nami otwierają. Działamy w NATO w systemie koalicyjnym - przypomina generał Polko."

Jan Manicki, Interia, „Szef MON: USA wyraziły zgodę na zakup przez Polskę 800 rakiet Hellfire": O decyzji Departamentu USA poinformował w czwartek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. „Departament Stanu USA wyraził zgodę na zakup przez Polskę 800 rakiet Hellfire - poinformował w czwartek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Jak przekazał szef MON, w pociski wyposażone zostaną polskie śmigłowce wsparcia AW149. \[...\] Informację potwierdziła także należąca do Pentagonu Defense Security Cooperation Agency (DSCA). W komunikacie przekazano, że szacowany koszt 800 pocisków Hellfire to 150 mln dolarów, czyli ok. 660 mln zł."

Barbara Kwiatkowska, Wirtualna Polska, „Piloci NATO w Ukrainie? Ekspert z USA ostrzega 'to może być katastrofa'": Rozszerzenia się wojennych działań na obszar państw ościennych Ukrainy obawia się amerykański ekspert. „Pojawienie się na wojennym froncie amerykańskich myśliwców F-16 w barwach Ukrainy, ale wciąż z zasiadającymi za sterami maszyn pilotami z USA, przewiduje Stephen Bryen, amerykański ekspert wojskowy. Przewiduje też większe zaangażowanie w wojnę ze strony sąsiadujących z Ukrainą państw. 'Możemy być świadkami katastrofy w Europie' - pisze analityk. \[...\] Ekspert przewiduje, że ze wsparciem może w pewnym momencie wyruszyć 101. Dywizja Powietrznodesantowa armii USA, przebywająca w Rumunii. Dowodzący jednostką pułkownik Ed Mataides wielokrotnie powtarzał, że "jeśli nadejdzie wezwanie", jego żołnierze wkroczą na Ukrainę."

Przemysław Juraszek, Wirtualna Polska, „Oto, co Rosjanie przemycają do Rosji. FSB ma pełne ręce roboty": Rosyjscy obywatele okradają swoją własną armię. „Okazuje się, że jednym z powodów niedoboru uzbrojenia na rosyjskim froncie może być okradanie tamtejszych składów przez żołnierzy, którzy następnie próbują przemycić broń do Rosji. \[...\] Dokładniej FSB zarekwirowało od pary Rosjan 14 ppk, 67 granatników, 77 granatów wraz z zapalnikami, 66 bloków trotylu ważących pomiędzy 200 g, a 3 kg oraz ponad 15 tysięcy sztuk amunicji strzeleckiej różnego kalibru. Wartość takiego transportu na czarnym rynku to już mln dolarów."

Jan Przemyłski, Gazeta Polska Codziennie, „Szpiedzy Putina rozbici przez polskie służby": Waldemar Andzel - szef sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych - wypowiedział się na temat ostatnich zatrzymań osób podejrzanych o szpiegostwo na rzecz Rosji. „Raczej dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem, że rosyjscy agenci są obecni na terytorium Polski i będą próbowali przeprowadzać jakieś operacje. Jesteśmy państwem przyfrontowym, przez które z wielu innych krajów płynie pomoc dla Ukrainy. Odgrywamy ważną rolę i Kreml doskonale o tym wie. Ujęcie tych osób pokazuje, że polskie służby też doskonale zdają sobie sprawę z zagrożenia i odpowiednio rozpracowują rosyjską agenturę - powiedział Andzel."

Gazeta Polska Codziennie, „Finlandia jedną nogą w NATO": Bez zmian pozostaje jednak postawa Ankary wobec wniosku Szwecji. „W najbliższym czasie władze w Ankarze mają wydać zgodę na przystąpienie Finlandii do NATO. W czwartek z dwudniową wizytą nad Bosfor przybył fiński prezydent Sauli Niinistó. \[...\] Agencja Reutera podała, że turecki parlament najprawdopodobniej w ciągu najbliższego miesiąca ratyfikuje akcesję Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Doniesienia pochodzą od dwóch tureckich urzędników, którzy zgodnie twierdzą, że decyzja zostanie podjęta w połowie kwietnia br., na miesiąc przed wyborami parlamentarnymi i prezydenckimi."

Komentarze (3)

 1. Szwejk85/87

  Jestem pod wrażeniem, jednocześnie nie helikoptery i uzbrojenie ? Jak nigdy dotąd. Ciekawe, czy może na helikopterach będzie jakaś polska optoelektronika ?

  1. szczebelek

   To jest partia rakiet dla AW149, a co do samych helikopterów to udziałem polskich zakładów jest montaż oraz zintegrowanie z rakietami Hellfire jak dobrze zrozumiałem.

 2. PGR

  Moze Predatory pozyskaja dla Hellfire"ów

  1. szczebelek

   Przecież są sztuki wzięte w leasing w starszej wersji i dopiero w tym roku AU ma się zabrać za zakup najnowszego wariantu.

 3. MiP

  Pierwsze przeciwpancerne Hellfire powinni dostarczyć do komendy głównej na testy gabinetowe 🤣🤣

  1. szczebelek

   Chcesz być zabawny? S