Reklama

Polityka obronna

Piątkowy przegląd mediów z Defence24.pl; Budapeszt blokuje rozmowy Ukrainy z UE i NATO; Nowe plany obronne dla Flanki Wschodniej

Autor. kremlin.ru

Codzienny przegląd mediów z Defence24.pl

Reklama

Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, „Co Kreml może zrobić na froncie": Do połowy lutego Rosja miała ruszyć do wielkiej ofensywy w Ukrainie. Ale czy ma na to jeszcze siły? „Cytowani przez telewizję CNN eksperci i wojskowi zachodni, ale i ukraińscy sądzą jednak, że rosyjska armia ruszy w końcu do ataku. Tyle że będzie do niego gotowa nie wcześniej niż w maju. W najbliższych tygodniach nie zdążą przed wiosennymi roztopami, które zamienią stepy na południu Ukrainy w rozległe grzęzawiska. Jednak do tego czasu również ukraińska armia gotowa będzie do działań zaczepnych. Przybędzie już bowiem większość obiecanych zachodnich wozów bojowych oraz czołgów. \[...\] Ale Kreml domaga się jakiegokolwiek zwycięstwa w pierwszą rocznicę inwazji."

Reklama

Rzeczpospolita, „USA myślą o broni, którą Ukraina odstraszy Rosję w przyszłości": Stanu ds. Politycznych Victoria Nuland powiedziała, że Stany Zjednoczone mają na uwadze nie tylko broń, którą teraz zapewnią Ukrainie na polu bitwy, ale także tę, której Ukraińcy będą potrzebować do dalszego odstraszania Rosji po zakończeniu wojny. „Zapytana przez CNN, czy Stany Zjednoczone zapewnią Ukrainie w najbliższym czasie odrzutowce lub wojskowe taktyczne systemy rakietowe (ATACMS), nie chciała mówić o konkretnych zdolnościach, które USA mogą zapewnić Kijowowi w najbliższej przyszłości lub w dłuższej perspektywie \[...\] Będą musieli mieć znacznie silniejszą obronę granic i takie zdolności militarne, by Rosja nie mogła ich ponownie najechać. Będą musieli mieć lepsze radary i system wczesnego ostrzegania."

Rzeczpospolita, „Prigożyn przewiduje, że Bachmut padnie do kwietnia": Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał w swoim wieczornym raporcie, że Rosjanie ostrzelali w ciągu doby ponad 20 miejscowości na wschodzie i południu Ukrainy. „Jewgienij Prigożyn, założyciel Grupy Wagnera, prywatnej organizacji wojskowej, która ściśle współpracuje z rosyjską armią, w rozmowie z jednym z prowojennych blogerów wojskowych przewiduje, że Bachmut, o który od miesięcy toczą się ciężkie walki, zostanie zajęty przez Rosjan do kwietnia. \[...\] Prigożyn twierdzi, że to, jak szybko zostanie zajęty Bachmut zależy od tego jak wielu żołnierzy rzuci do obrony Ukraina i jak dobrze będą zaopatrywani jego najemnicy, którzy biorą udział w walce o miasto."

Reklama

Dominik Hejj, Dziennik Gazeta Prawna, „Orban gotowy na wszelkie scenariusze": Postawa Węgier w wojnie ukraińsko – rosyjskiej pokazuje, że Węgrzy chcieliby odzyskać Ruś Zakarpacką. „Jak można - z wojną u bram przeprowadzać czystki w armii? Węgrzy pokazali, że można. Budapeszt ostentacyjnie odwraca się od Zachodu, karmiąc się mitem Wielkich Węgier. \[...\] Węgierska dyplomacja tłumaczy spotkania z urzędnikami rosyjskimi (głównie Sergiejem Ławrowem) czy białoruskimi (jak poniedziałkowa wizyta w Mińsku) pozostawieniem otwartych kanałów komunikacyjnych. Szef MSZ Peter Szijjartó idzie zupełnie pod prąd zachodniej polityce wobec regionu. Próbuje prowadzić politykę państwa neutralnego, jednakże zapominając, że takim nie jest. \[...\] wybrał Ławrowa i ówczesnego szefa białoruskiej dyplomacji Uładzimira Makieja. Budapeszt blokuje też rozmowy Ukrainy z UE i NATO."

Przemysław Mazur, Onet, „Chiny testują USA. Czy w 2025 r. dojdzie do wojny?": Czy dojdzie do otwartego konfliktu amerykański – chińskiego? „Świat obiegła informacja, że generał Sił Powietrznych USA Mike Minihan nakazał podległym służbom przegląd zdolności na wypadek wojny z Chinami, która miałaby wybuchnąć w 2025 r. Data jest nieprzypadkowa, wynika z wyborów w USA i na Tajwanie. \[...\] Amerykanie może i grają szaleńca, ale też zdają sobie sprawę ze skali problemu. Wydaje się mało prawdopodobne, by zaangażowali się otwarcie w konflikt, raczej będą szukali tzw. wojny zastępczej, pewnie dostarczą broń, amunicję, doradców, ale nie zaryzykują otwartego konfliktu z Pekinem. Możliwe, że Chińczycy, jak w pokerze, powiedzą 'sprawdzam' i jeśli okaże się, że Tajwan nie jest sam, to jak to Chiny, poczekają..."

Karina Strzelińska, Wirtualna Polska, „Głównodowodzący Bundeswehry: Polska robi ogromne postępy": W ocenie Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych Niemiec Ukraińcy obrali całkiem skuteczną taktykę. Chwalił również Polskę i jej Siły Zbrojne. „Generalny Inspektor Sił Zbrojnych Niemiec udzielił wywiadu dziennikowi Die Welt. Eberhard Zorn przyznał, że polska armia rozwija się i 'robi ogromne postępy'. \[...\] Polacy rzeczywiście robią ogromne postępy. Kiedy słyszy się, w co inwestują, to sumy są ogromne. Polska jest w trakcie budowy nowoczesnych sił NATO. Ale nie widzę tam żadnej konkurencji, oba kraje należą do sojuszu NATO: jeśli spojrzymy na Polskę i Niemcy jako wspólnotę, to razem z innymi sojusznikami zapewniamy imponujący potencjał odstraszania - podkreślił Eberhard Zorn."

Wirtualna Polska, „Alarmujące ustalenia. Plan Putina na rocznicę": Michajło Podolak wyjaśnił, że Kijów ma świadomość taktyki Rosjan i przygotowań do pierwszej rocznicy ataku na Ukrainę. „Czego spodziewać się po Rosjanach w rocznicę inwazji? Szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Michajło Podolak przekazał nową ocenę Kijowa: armia Putina próbuje zgromadzić wystarczającą liczbę pocisków, aby przeprowadzić potężną kaskadę trzech fal. \[...\] - Chcą w ten sposób pokazać w rocznicę 24 lutego, że wciąż mają coś w 'beczce prochu' - stwierdził Podolak w rozmowie z ukraińską stacją Kanał24."

Tomasz Teluk, Gazeta Polska Codziennie, „Rosja rozpycha się na Północy": Rywalizacja Rosji z Zachodem w Arktyce i na Morzu Północnym o surowce strategiczne. „Morze Północne może stać się istotnym polem ewentualnego konfliktu Rosji z Zachodem. Ostatni raport norweskich służb stawia sprawę jasno: Rosja może zaatakować Norwegię, jeśli dojdzie do wojny z NATO. \[...\] Według służb norweskich wejście do Sojuszu Północnoatlantyckiego Szwecji i Finlandii zwiększy napięcia w Skandynawii. To, czego obawiają się Norwegowie, to szybki atak na infrastrukturę krytyczną, która jest bardzo trudna do odbudowania. Wywiad twierdzi także, że na Morzu Bałtyckim, po raz pierwszy od 30 lat, operują okręty uzbrojone w broń atomową.\[...\]"

Rafał Stefaniuk, Nasz Dziennik, „Sprawdzian dla NATO": Najprawdopodobniej już w lipcu Sojusz Północnoatlantycki zaakceptuje nowe plany obronne Polski. „Trwają prace NATO nad opracowaniem nowej strategii obronnej, która zagwarantuje bezpieczeństwo Polsce, krajom bałtyckim, a także innym państwom tzw. flanki wschodniej. W grę wchodzi m.in. budowa nowej infrastruktury. Kluczowe będzie także odpowiednie zwiększenie obecności żołnierzy wojsk Paktu, aby operacja obronna na wschodnich rubieżach Europy mogła być skuteczna."

Reklama

Komentarze (4)

 1. Macorr

  Wywalić Węgry z NATO i UE. To jest jakis wschodni naród, niech dołączą do swoich na wschodzie...

  1. eddy

   Pewnie chcą putinlandii niech idą do moskwy ich miejsce jest na wschodzie ich wybór nie można czerpać z dorobku zachodu mętalnością pozostając na wschodzie

  2. Chyżwar

   Orban dziś jest, jutro może go nie być. Ale nawet i dziś Orban, tak samo jak kot w wojsku być może i chętnie zjadłby whiskas ale i tak zeżre to, co mu dadzą, bo w NATO nie ma nic do gadania. Dlatego z wyrzucaniem Węgier nie rozpędzaj się waść za bardzo.

  3. Szympans

   Popieram odpowiedz kolegi Chyżwar. Orban jest a później go może nie być. Wyrzucenie Węgier to tak jakby dać putlerowi prezent. Nie jest w interesie NATO ani Polski aby na Węgrzech stacjonowały Iskandery i armia sowieckich wyzwolicieli..

 2. Herflik

  Prigożyn mówi, że do kwietnia zdobędą Bachmut. To ma być dobra, czy zła wiadomość dla rosjan? Taka zdobycz, prawie zrównane z ziemią małe miasteczko. Czy ktoś może mnie poinformować, czy Bachmut to jest jakieś strategiczne miejsce dla rosjan? Jestem pewien, że bez względu na wszytsko, rosja obruci to w wielkie zwycięstwo, jednak czy to coś zmieni? Następną miejscowosć lub linie obrony poza Bachmutem też będą zdobywać kolejne parę miesięcy?

  1. Komi

   Bachmut to punkt na mapie, żaden strategiczny bastion, sukces jedynie dla zrytych łbów ruskich propagandystów. Od końca sierpnia walą tam głową w mur, tracąc kilkadziesiąt tysięcy ludzi, nie wiadomo ile sprzętu... wielki sukces 2 armii świata

  2. Pseudomyśliciel

   Bachmut to ważne miejsce w kontekście wydobycia soli kamiennej (ogromne złoża, kopalnie), a może i innych surowców - stąd motywacja Prigożyna.

 3. xiomy

  Dominik Hejj, Dziennik Gazeta Prawna, „Orban gotowy na wszelkie scenariusze" - komentarz tego dziennikarza jego o tyle wartościowy, że on jest Węgrem mieszkającym w Polsce więc wie o kim i o czym mówi. Ja dodam tylko to, że Węgry w kilku decydujących momentach dziejów nie potrafiły dobrze wybierać sojuszników, albo zmienić front w dużych konfliktach i płaciły za to dużą cenę. Czy nauczeni złymi doświadczeniami są teraz mądrzejsi? No nie wiem.

 4. Golf

  Jak długo UE i NATO będą tolerować wybryki tego putinowskiego pachołka ?? Przecież przynależność do obu tych organizacji nie jest obowiązkowa !!! Osobiście nie życzę sobie, aby przedstawiciel promoskiewskich Węgier brał udział w spotkaniu z Bidenem w przyszłym tygodniu w Polsce. Putin będzie miał przecież przekaz na zywo z tego spotkania !!

  1. Komi

   Całkowicie się z Tobą zgadzam Golf. Zresztą płaczu by wielkiego nie było. Kilka miesięcy temu było spotkanie Min. Spr. Zagr. krajów Unii i dosłownie wyglądało to jak jakaś komedia, jak się ustawiali do zdjęcia końcowego. Ten pajac Szijjarto stał z boku i widać było bardzo wyraźnie, że każdy z pozostałych ministrów kombinuje jak tu się ustawić, żeby nie stać koło niego na zdjęciu. W kontekście Węgier jak słyszę o jakichś rozmowach z akcesją Serbii do Unii (co na szczęście pewnie nie nastąpi) to mnie coś trafia, bo wpuszczanie kolejnej 5 kolumny do Unii, to jakaś pomyłka.

Reklama