Reklama

Polityka obronna

Piątkowy przegląd mediów: Polskie zbrojenia i chiński balon nad USA

Autor. kpr. Wojciech Król/CO MON

Codzienny przegląd mediów z Defence24.pl

Reklama

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Niemieckie patrioty chronią już polskie niebo": Zestawy niemieckich patriotów zostały ustawione na poligonie wojskowym znajdującym się w kierunku północnym od Zamościa. „Zestawy obrony powietrznej i przeciwrakietowej, które zostały przeniesione z Niemiec do Polski osiągnęły już gotowość operacyjną, to oznacza, że pełnią już dyżury. \[...\] Jak podała niemiecka armia, do Polski wraz z Patriotami trafiło 350 żołnierzy, ale w razie potrzeby ich stan może zostać zwiększony, nawet do 650 żołnierzy. Niemieckie media podały, że żołnierze Bundeswehry będą przebywali w Polsce co najmniej pół roku, ale czas misji – ewentualne jej przedłużenie, ma być uzgodniony z Polską."

Reklama

Anna Widzyk, Rzeczpospolita, „Die Welt: Polska zbroi się najszybciej w NATO": Ambitna polityka zbrojeniowa Polski została zauważona przez niemieckich komentatorów. „'Faktycznie Polska już od dłuższego cieszy się opinią wzorowego ucznia NATO. Bez problemu kraj ten przekracza wyznaczony przez sojusz wojskowy cel 2 procent (wydatków na obronność – red.). W tym roku dzięki kolejnym wydatkom obronnym w wysokości 21 mld euro Polska ma właściwie dojść do 3 procent PKB. A premier Mateusz Morawiecki zapowiedział nawet zwiększenie wydatków obronnych do 4 procent (PKB) jeszcze w 2023 roku' – relacjonuje warszawski korespondent dziennika 'Die Welt' Philipp Fritz."

Rzeczpospolita, „Senatorowie: F-16 dla Turcji po ratyfikacji wniosków Szwecji i Finlandii do NATO": Szwecja i Finlandia czekają na zgodę Turcji na ich przyjęcie do NATO. „Senatorowie wzywają prezydenta Joe Bidena do opóźnienia sprzedaży Turcji odrzutowca F-16, dopóki Finlandia i Szwecja nie staną się członkami NATO, \[...\] Źródła w Kongresie poinformowały CNN, że administracja Bidena przygotowuje się do zwrócenia się do kongresmenów o zatwierdzenie sprzedaży F-16 do Turcji, co byłoby jedną z największych sprzedaży broni od lat."

Reklama

Rzeczpospolita, „Chiński balon szpiegowski lata nad USA": Chiński MSZ nie odpowiedział na prośbę o komentarz w sprawie balonu. „Przez kilka dni nad USA latał obiekt, który był prawdopodobnie chińskim balonem szpiegowskim - twierdzą przedstawiciele administracji USA. Do incydentu doszło na kilka dni przed wizytą szefa amerykańskiej dyplomacji, Antony'ego Blinkena, w Pekinie - zauważa Reuters \[...\] Dowódcy armii USA odradzili prezydentowi Joe Bidenowi zestrzelenie balonu, w obawie przed tym, by jego szczątki spadając na ziemię nie stworzyły zagrożenia. Prezydent USA zastosował się do tej rady - twierdzą przedstawiciele administracji USA \[...\]"

Marcin Kędzierski, Dziennik Gazeta Prawna, „Rozkład (nie)kontrolowany": Wojna na Ukrainie może mieć konsekwencje na inne kraje w Europie poprzez migracje grup przestępczych z azjatyckiej części Rosji, po możliwym rozpadzie imperium. „Przez kilka tygodni śledziliśmy serial o tym, czy Zachód, a zwłaszcza kunktatorski gabinet kanclerza Olafa Scholza, wyśle Ukrainie ciężkie uzbrojenie, które umożliwi jej odparcie spodziewanej wiosną ofensywy, a może i przeprowadzenie skutecznej kontrofensywy. \[...\] Politycznie Putin przegrał tę wojnę w momencie, w którym jego wojskom nie udało się dokonać zamachu stanu w Kijowie. Ma to daleko idące skutki: przekreśla projekt budowy rosyjskiego świata (russkij mir), którego Ukraina miała być kluczowym elementem, ale także stawia pod znakiem zapytania samo istnienie imperium z siedzibą w Moskwie"

Wolodymyr Buha, Olga Alehno, Gazeta Polska Codziennie, „Szef MSZ Ukrainy o przekazaniu leopardów: Pomogliście nam zburzyć kolejny mur": Wywiad z z Dmytro Kułebą, Ministrem Spraw Zagranicznych Ukrainy. „Osobno chciałbym zwrócić uwagę na mającą daleko idące skutki decyzję Rzeczypospolitej Polskiej o przekazaniu Ukrainie czołgów Leopard. Pomogliście nam zburzyć kolejny mur. Teraz tworzymy koalicję czołgów na rzecz wsparcia Ukrainy, do której dołączyły już dziesiątki odpowiedzialnych i proaktywnych państw. Im szybciej nasz kraj otrzyma czołgi, niezbędną broń ciężką i zaawansowaną technologicznie, tym szybciej zmusimy Rosję do powrotu do jej granic, przywrócimy pokój w Europie i będziemy mogli zapewnić naszym dzieciom odpowiednie bezpieczeństwo i dobrobyt."

Jakub Krzywiecki, Interia, „Nieoficjalnie: Ukraińcy rozpoczną szkolenie na Leopardach w przyszłym tygodniu": Żołnierze z Ukrainy mają uczyć się obsługi Leopardów przez około sześć tygodni. „Jak informuje 'Financial Times' - szkolenia ukraińskich żołnierzy na czołgach Leopard 2 rozpoczną się w przyszłym tygodniu. Szczegóły planu miały zostać opracowane w środę, na spotkaniu przedstawicieli resortów obrony państw zachodnich. \[...\] Jedynym ośrodkiem w Polsce, gdzie żołnierze przygotowują się do obsługi takich maszyn, jest Ośrodek Szkolenia Leopard w Świętoszowie. Znajdują się tam zarówno prawdziwe czołgi, jak i specjalne symulatory."

Reklama

Komentarze (4)

 1. Sorien

  Co do tego Balonu - USA nie strącając go tylko pompuje bicepsy Chinom ..... Pokazują że się boją czyli swoją spaboa

 2. wert

  sami sobie wybraliśmy 30-to letnią pauzę "Końca Historii". To nie wina rządzących, oni zaproponowali określony model a MY ich wybraliśmy abo go zrealizowali. Teraz płacz: TO ONI, TO ONI. Niestety: TO MY!!! swoimi wyborami i swoim brakiem wiedzy i odpowiedzialności. Jak można w dalszym ciągu popierać ludzi którzy mylili się w każdym punkcie? Od oceny sytuacji geostrategicznej PO realizację interesów możnych tego świata, nie Polski! Przezbrajanie wojska to proces. Produkcja sprzętu musi być STAŁA I CIĄGŁA, Można ją skumulować w okreslonym czasie ale co zakład ma robić do czasu wprowadzenia nowego modelu? LCC SpW to +- 30 lat i tak trzeba planować produkcję, czyli infrastrukturę, zaopatrzenie, siłę roboczą etc. Tania produkcja to długa seria robiona do momentu wejścia nowej konstrukcji. Bez podstaw ekonomii robimy sobie tylko kolejne Bumary. Lukę taniej i szybciej jest załatać zakupami za granicą jednocześnie mądrze organizując własną produkcję

 3. NAVY

  Najszybciej się zbroi ,bo najszybciej się rozbroiła ....

 4. ANDY

  polskie zbrojenia ... to powinno nazywać się transferem środków finansowych do zagranicznych koncernów ... z całkowitym ... pominięciem polskiego przemysłu ... te propagandowe zakupy czy to Borsuka 4 Sztuki czy kilkanaście Piratów przy skali zakupów półkowych z zagranicy to śmiech na sali ...- daliśmy sobie wmówić że zwiększenie mocy produkcyjnych w Polsce jest niemożliwe co skutkuje radosną twórczością zakupową MON i AU -a jak to się robi na świecie pokazuje np.Turcja czy chodź by Serbia dbająca o swój przemysł bo to tylko jest realnym zwiększeniem potencjału państwa ....

  1. DBA

   Co do polskiego przemysłu to wskaż proszę, polskiego producenta czołgów III generacji, samolotów bojowych Iv generacji , smigłowców szturmowych i rakiet kierowanych ziemia- ziemia o zasięgu np 200km?

  2. Monkey

   @ANDY: Problem w tym, że takie kraje jak Turcja, Serbia (jeszcze pod postacią Jugosławii) czy wręcz modelowa Korea Południowa rozwijają swój przemysł zbrojeniowy od lat 80-tych XX-go wieku. Czyli od 40 lat. My zaś swój zaczęliśmy zwijać od lat 90-tych. Nie produkujemy już żadnych silników, samolotów czy śmigłowców (poza firmami zagranicznymi oczywiście). Mówiąc o tym, ile firm w wymienionych przeze mnie powyżej krajach należy do właścicieli zagranicznych? Pytanie jest chyba retoryczne, niestety… Druga sprawa: ileż to przetargów przed wojną w Ukrainie było odwołanych? Niektóre kilkakrotnie. Orka, Czapla, Miecznik, przeprawy pontonowe, mosty samobieżne, modernizacje czołgów, nawet te dotyczące wyposażenia osobistego żołnierzy. Mógłbym wymienić wiele innych. Dlatego teraz wszystko robimy na łapu-capu.

  3. ANDY

   DBA - wskaż mi kraj który produkujący b. dobry sprzęt ( Krab) wygasza jego produkcję ... a mając opracowane swoje dobrze rokujące rozwiązania w dziedzinie BWP lansuje na siłę prototypowe kiepskie zagraniczne rozwiązania ... i nie wdraża gotowego do produkcji od 2021 r Pirata albo testuje do granic absurdu ZSSW -30 ...

Reklama