Reklama

Polityka obronna

Piątkowy przegląd mediów; Kreml utworzył dziewięć nowych pułków; Koniec pomocy wojskowej dla Ukrainy?

Su-35
Su-35
Autor. Mirosław Mróz/Defence24.pl

Codzienny przegląd mediów sektora bezpieczeństwa i obronności.

Reklama

Onet: „Kreml utworzył dziewięć nowych pułków. Zostaną wysłane na wojnę”

Reklama

„3 października, w czasie wideokonferencji z pracownikami resortu obrony, Szojgu stwierdził, że w 2023 r. ponad 335 tys. osób zgłosiło się do służby w ramach kontraktu i w formacjach ochotniczych. Tydzień wcześniej — 26 września — Dmitrij Miedwiediew, wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji, mówił o 325 tys. żołnierzy kontraktowych i ochotników.”

Bankier.pl: „Koniec pomocy wojskowej dla Ukrainy? Pierwszy kraj stawia sprzeciw”

Reklama

„Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova sprzeciwiła się planom Ministerstwa Obrony wysłania do Kijowa kolejnego pakietu pomocy wojskowej, napisał Dennik N. Rzecznik prezydent Martin Striżinec powiedział, że Czaputova uzasadniła to tym, iż partie, które negocjują utworzenie rządu, odrzucają taką formę pomocy.”

Wirtualna Polska: „Czesi przygotowują się do ataku Rosji. Podjęto kluczowe kroki”

„Według Černochovej priorytetem jest zbudowanie dobrze uzbrojonych, wyposażonych, wyszkolonych i zdolnych do walki sił zbrojnych, które będą mogły zostać wykorzystane w operacjach kolektywnej obrony. Wiąże się z tym modernizacja armii. – Kolejnym zadaniem strategii jest wszechstronne przygotowanie operacyjne terytorium Republiki Czeskiej oraz zabezpieczenie przyjęcia, przerzutu i wsparcia potencjalnie dużej liczby sił sojuszniczych – powiedział minister na konferencji prasowej.”

Interia.pl:O pokoju w Ukrainie przesądzi jeden czynnik. Włoski minister dostrzega szansę”

„- Mam wrażenie, że niektórzy mogą postrzegać zimę jako punktowe rozwiązanie konfliktu, który wydaje się nigdy nie kończyć. Po ukraińskiej ofensywie i rosyjskiej kontrofensywie, wiosna może być okresem, w którym broń zostanie wyczerpana po obu stronach i możliwe jest rozpoczęcie dialogu - stwierdził.”

Weronika Papiernik, Dziennik.pl: „Ćwiczenia obrony cywilnej w Rosji. Brytyjski MON: Oparto je na scenariuszu wojny światowej”

„W ostatnich dniach w Rosji przeprowadzono ćwiczenia obrony cywilnej w dużej części kraju, oparte na scenariuszu międzynarodowego konfliktu zbrojnego na dużą skalę – przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony. Jak wskazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, ćwiczenia te odbywają się corocznie od 2012 roku i zbiegają się z rosyjskim Dniem Obrony Cywilnej 4 października.”

Tomasz Czoik, Gazeta Wyborcza: „Bumar-Łabędy wyremontował pierwsze ukraińskie czołgi. Wkrótce trafią na front”

„Oficjalnie hub remontowy w Gliwicach zaczął działać w lipcu. Sprowadzono tu wówczas dwa pierwsze leopardy z Ukrainy. Kilka dni temu spółka Bumar-Łabędy poinformowała, że pojazdy te zostały już wyremontowane i przekazane ukraińskiemu wojsku. - Spółka w sposób kompleksowy zajęła się sprzętem, rozpoczynając od weryfikacji uszkodzeń i oceny stanu faktycznego pojazdów. Czołgi sprawnie zostały przywrócone do pełnej gotowości bojowej, przechodząc naprawy oraz ostateczne testy na zakładowym poligonie. Z uwagi na powagę sytuacji prace zostały wykonane w rekordowo krótkim - niespełna dwumiesięcznym okresie.”

Reklama

Komentarze (2)

 1. user_1049282

  9 pułkòw to 3 Dywizje lub jedna Armia. Może być Pancerna .

 2. DBA

  Nie wiem kto to liczy, ale te ruskie 9 pułków ni jak się ma do 300 tys nowych sołdatów ( podobnież)

  1. Marekk

   Uzupełnienie strat.

Reklama