Reklama

Polityka obronna

Pancerna baza US Army w Powidzu otwarta już w przyszłym roku?

Wizualizacja APS-2 w Powidzu. US Army dodaje, że dachy będą zielone / Rys. 405 Brygada Wsparcia Polowego US Army
Wizualizacja APS-2 w Powidzu. US Army dodaje, że dachy będą zielone / Rys. 405 Brygada Wsparcia Polowego US Army

W dniach 10-12 października br. w Waszyngtonie odbyło się doroczne spotkanie Stowarzyszenia Armii Stanów Zjednoczonych (Association of the U.S. Army), podczas którego zostały omówione planowane modernizacje, w tym nowe miejsce składnicy sprzętu dla amerykańskiej brygady pancernej w Powidzu oraz osiągnięcie wyższej niż kiedykolwiek postawy gotowości armii USA.

Reklama

Dowódca V Korpusu gen. broni John Kolasheski powiedział, że U.S. Army Europe and Africa jest na dobrej drodze do otwarcia nowego składu wojskowego Army Prepositioned Stock (APS-2), który będzie zlokalizowany w sąsiedztwie 33. Bazy Lotnictwa Transportowego polskich sił powietrznych znajdującej się w pobliżu Powidza. Zapowiedziano, że otwarcie tegoż obiektu ma nastąpić już późną wiosną lub wczesnym latem przyszłego roku.

Reklama

Opisywana składnica U.S. Army będzie zdolna do przechowywania i utrzymywania całego wyposażenia pancernej brygady bojowej oraz dodatkowych pojazdów, sprzętu i amunicji. Wartym podkreślania jest fakt, iż gen. broni John Kolasheski oznajmił podczas spotkania, że sprzęt brygady składowany w Powidzu będzie najnowszej generacji, a więc m.in. M1A2 SEPv3. Jak oznajmił 13. Sekretarz Generalny NATO, Jensa Stoltenberg, obiekt ten jest największym, pojedynczym projektem infrastrukturalnym finansowanym przez NATO w ciągu ostatnich 30 lat, gdyż szacunki dotyczące kosztów projektu i budowy nowego obiektu APS-2 wynoszą ponad 360 mln USD.

Czytaj też

W składach ma się znaleźć 85 czołgów, 190 bojowych wozów piechoty, 35 sztuk artylerii (prawdopodobnie samobieżnych haubic i wozów amunicyjnych) i cztery mosty samobieżne. U.S. Army informuje, że nowy obiekt APS-2 będzie w stanie skrócić czas przemieszczania sprzętu wojskowego z USA do Europy z ok. półtora miesiąca do zaledwie kilku dni podczas operacji bądź ćwiczeń, co w dużym stopniu zwiększa możliwości amerykańskiej armii do szybkiego reagowania w momencie zagrożenia. Jest to także kolejny dowód na zaangażowane Stanów Zjednoczonych w zapewnienie bezpieczeństwa Europy.

Reklama

Obecnie zestaw wyposażenia, jaki będzie przechowywany w Powidzu, jest składowany w Niemczech. Został użyty na przełomie lutego i marca, gdy jedna z amerykańskich brygad pancernych została alarmowo przerzucona do Europy, by wzmocnić Siły Odpowiedzi NATO. Jednostka ta - 1st Armoured Brigade Combat Team (ABCT) 3rd Infantry Division - ćwiczyła m.in. we współpracy z 18. Dywizją Zmechanizowaną w Niemczech. Kolejna brygada, która przybyła by ją zastąpić, 3. Brygada 1. Dywizji Kawalerii U.S. Army, przywiozła ze sobą własny sprzęt, a ten magazynowany (i przeznaczony dla Powidza) wrócił do baz sprzętowych w celu konserwacji.

Ukończenie budowy będzie ważnym krokiem w procesie wzmocnienia obecności wojsk USA i NATO w Europie. W kolejnych latach niezbędne będzie jednak utrzymywanie gotowości całego systemu Army Prepositioned Stock.

Reklama

Komentarze (8)

 1. Allah|1435

  Oni są świadomi tego co się dzieje i dlatego prowadzą wojnę na wyniszczenie, chcą przeczekać zachodnią pomoc i wtedy pokonać zmęczoną Ukrainę. Pytanie czy kryzys gospodarczy nie okaże się i tym razem zabójczy.

 2. rwd

  Sielski obrazek aż korci wysłać kilka Kalibrów.

  1. Borzysław

   @rwd. To nic Moskalom nie pomoże, tylko przyspieszy ich klęskę. Rosjanie już tę wojnę przegrali, tylko Putin naiwnie łudzi się i swym uporem tylko pogłębia klęskę Rosji. Rosję czeka wielki upadek. Wielu wieszczów przepowiedziało koniec panowania Rosji w Europie. Nie przywołując już słynnych proroctw Wernyhory, wspomnę tu tylko o powszechnie znanych i badanych na całym świecie proroctwach św. Malachiasza (biskup w Irlandii, 1094-1148). Prorok widział Polskę jako jedno z mocarstw Europy, a jednocześnie Rosja stanie się maleńkim państewkiem, gdyż wszystkie inne narody stanowiące zlep dzisiejszego kolosa – usamodzielnią się.

  2. rwd

   Borzysław. Może i przegrali ale na razie nic o tym nie wiedzą. i w tej nieświadomości mogą walczyć przez następne 10 lat. Czy USA będą pomagały Ukrainie tak długo, nie sądzę. Dla Amerykanów ważniejsza jest rywalizacja z Chinami i gdy tam coś się ruszy, to stracą zainteresowanie Europą. A z przepowiednią Malachiasza to jakaś ściema.

  3. Borzysław

   @rwd. 1. Z Amerykanami sprawa jest dużo bardziej skomplikowana. 2. Proroctwa. Od wielu lat w towarzystwie ludzi wykształconych spotykam się z tematem proroctw. Ponieważ lubię zgłębiać temat, czytałem książki ww. temacie. Są one równie tajemnicze i nieprawdopodobne, co fascynujące. Naukowcy na świecie badają i analizują różne proroctwa. Rozumiem ludzi, którzy je negują, bo to się nie mieści w ludzkim rozumie. Jednak bardzo wiele proroctw sprzed wieków sprawdziło się, niektóre za mojego życia. Nie przekonuję i nie rozwijam tematu – zbyt wiele osób traktuje to jako bajki. Namawiam natomiast do czytania wielu dobrych i ciekawych książek.

 3. Valdi

  Przypomnijmy Die welt donosi że Janek Kolaszweski czyli szef 5go korpusu 🇺🇲🇺🇲🇺🇲w Poznaniu zaproponował 2 dalsze bazy w Polsce dla swoich 4 brygad w Niemczech 😱😱😱😱😱 Niemcy nie mogą uwierzyć

 4. Jaszczur

  USA powinny cały swoj albo prawie cały sprzęt trzymać w Europie bo jak coś to jest jedyne miejsce gdzie im się przyda w czasie III WŚ. Ludzi u siebie , sprzęt u nas . Trzeba zakładać czarny scenariusz że jak chińczyki pogonią ich ze swojego rewiru to będą w stanie też ich rakiety ganiać ich po Atlantyku więc posiłki mogą być zaburzone albo wogule nie dopłynąć -wiec wyszkolić naszych ludzi w użytkowaniu tego sprzętu . Po ataku Chin na Tajwan zachód nałoży sankcje na Chiny - więc i tak pożytku z pokoju z Europa mieć nie będą więc by czerpać z nas korzyści finansowe nas po prostu będą chcieli zająć

  1. Chyżwar

   Z pogonieniem Amerykanów Chiny będą miały taki problem, że dziś mają do tego za chude uszy a do pogonienia jest jeszcze kilku sojuszników USA. Poza tym w amerykańskiej doktrynie sporo się dzieje. Kolejną sprawą, nad którą pracują jest amfibia na bazie Herculesa. Na razie nie wiadomo jeszcze jak ten samolot będzie wyglądał, ale chyba go zrobią, bo wykalkulowali sobie że będzie on bardzo potrzebny na Pacyfiku.

  2. TFX

   Jaszczur, a niby jak Chiny maja pogonić USA? Ale ciekawa politicql fiction z naciskiem na fiction.

 5. szczebelek

  Biorąc pod uwagę, że drugi zestaw będzie się znajdował w Niemczech to dwie takie brygady pancerne to duże wzmocnienie wschodniej flanki NATO wystarczy dopowiedzieć, że 170 czołgów to więcej niż połowa tego co posiada Bundeswehra...

  1. Jaszczur

   Bubdeswehra - podobnie jak nasza armia to atrapa armi . Trzymana dla oka bo tak wypada z założeniem że wojen już nie będzie 🤦

 6. LMed

  No cóż, piękny widok. Pełna kultura.

  1. GEN65

   A czego ten widok dotyczy ? Podpis zdjęcia: "Wizualizacja APS-2 w Powidzu."

 7. Valdi

  Przypomnijmy budżet MON wydatki infrastruktury wojskowej bazy itd 300 mln PLN rocznie, 2,1mld w 7 lat 😱😱😱😱😱

 8. Marcyk

  I bardzo dobrze.

Reklama