Reklama

Polityka obronna

Ociepa: potrzebujemy państwa silnego siłą swoich obywateli i takie państwo będziemy budować

Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa. Fot. MON
Marcin Ociepa, Sekretarz Stanu w MON
Fot. Fot. MON

Potrzebujemy państwa silnego siłą swoich obywateli i takie państwo będziemy budować - mówił lider stowarzyszenia OdNowa RP, wiceszef MON Marcin Ociepa na I Zjeździe Krajowym stowarzyszenia. Gośćmi zjazdu są m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, wicepremier Jacek Sasin i szef MON Mariusz Błaszczak.

Reklama

I Zjazd Krajowy wchodzącego w skład Zjednoczonej Prawicy stowarzyszenia OdNowa RP ma charakter wydarzenia programowego skupionego wokół tematu bezpieczeństwa i obronności państwa oraz polityki zagranicznej wobec zmieniającej się sytuacji w regionie

Reklama

Podczas otwierającego zjazd przemówienia Ociepa podkreślał, że dla jego formacji bezpieczeństwo jest pierwszym z filarów.

Przedstawił też pakiet dla bezpieczeństwa, na który składają się m.in. utworzenie agencji ds. walki z dezinformacją, powrót przeszkolenia wojskowego, w tym strzeleckiego, do szkół, utworzenie sieci centrów szkoleń w każdym województwie i możliwość odpisu 1 procenta podatku na rzecz organizacji proobronnych.

Reklama

Lider stowarzyszenia OdNowa podkreślał także synergię i współdziałanie rządów, samorządów, organizacji pozarządowych i społeczeństwa obywatelskiego, pomagających w przyjmowaniu uchodźców wojennych z Ukrainy.

"Chcemy być jako OdNowa tym środowiskiem politycznym, tym koalicjantem Zjednoczonej Prawicy, który będzie bardzo mocno podkreślał konieczność synergii wysiłków tych wszystkich wspólnot lokalnych, które się składają na silne państwo" - mówił Ociepa. "Potrzebujemy silnego państwa - państwa silnego siłą swoich obywateli i takie państwo będziemy budować" - podkreślał.

W części zamkniętej zjazdu przeprowadzone zostaną wybory organów statutowych stowarzyszenia.

Źródło:PAP

Komentarze (7)

 1. Mireq

  potrzebujemy państwa silnego siłą swoich obywateli - chyba tylko teoretycznie.

 2. Escargot

  przestańcie prać mózgi dzieciakom, szkoła ma inne zadania i cele! żadnego odpisywania 1% podatku na organizacje proobronne! decyzja o przeszkoleniach wojskowych powinna być w pełni świadoma, podejmowana po zakończeniu edukacji gdy będzie się pełnoletnią i niezależną osobą. Przestańcie na fali budować czegoś, czego nie zbudowaliście przez ostatnie 30 lat! Stare pomysły które wiją się jako nowe! BEZSENS

  1. "Pułkownik" Michał

   Ten 1% podatku byłby dobrowolny, więc czemu Panu przeszkadza? Przeszkolenie wojskowe swoją drogą, ale przysposobienie obronne powinno wrócić do szkół, by budować odpowiedzialne podejście do życia i broni.

  2. Escargot

   1% na organizacje proobronne? i będą kupować sobie namioty, mundury, strzelać na strzelnicy i uczyć się musztry z pierwszą pomocą. Może zaczną budować bunkry lub inwestować w rozwój jakiejś ideologi w lesie przy ognisku pod ścisłą komendą "swój" "obcy". Nie widzę tego tak samo jak nauczania w szkole, lepiej dołożyć lekcji historii obrazująca skutki współczesnych wojen dla ludzi, architektury i sztuki. Mówić należy o panujących ideologiach aby każdy wiedział co czym jest, było i być może, jej ogłupianiu. Jak ktoś przez to przejdzie i będzie chciał służyć dla obrony obecnego porządku i wartości to chwała mu, takiemu świadomemu rekrutowi.

  3. Super Glue

   albo obywatelski dostep do broni albo kpina z ludzi

 3. Fencer

  @pułkownik Michał......Zgodnie z konwencją genewską, formacje Obrony Cywilnej nie mogą posiadać żadnej broni za wyjątkiem pistoletów sygnałowych.....

  1. k7

   Musisz to powiedzieć rosyjskim żołnierzom, oglądając działania na Ukrainie to wniosek jest taki że wszystkie konwencje mają w bardzo ciemnym miejscu. Według oficjalnej doktryny działania "Czerwonego krzyża" mogą służyć do transportu broni, więc mogą być atakowane.

 4. Jato

  Tu chciałoby się pana Ociepy zapytać, a co do tej pory budowaliście i jacy MY? Kto jest tym budowniczym, bo jeśli ci co do tej pory Polskę budowali, to czas najwyższy im za tę budowę podziękować.

  1. RAF

   Jakbyś nie zauważył to np. powiększyli armię prawie o 50%...

 5. Mireq

  Państwa silnego siłą swoich obywateli? A więc wolny dostęp do posiadania broni dla wszystkich polaków!

  1. Fencer

   Siła obronna państwa, to nie jest liczba żołnierzy, czołgów czy samolotów!....Siła obronna państwa, to jest zdolność jego przemysłu do szybkiej konwersji na czas "W", zasoby jego rezerw materialowych i zdolność ich uzupełniania, jego zasoby rezerwistów i ich regularne przeszkalanie oraz motywacja do obrony własnego kraju!.....Siła obronna państwa, to także świadomość jego obywateli na wypadek agresji oraz rozbudowane schrony, ukrycia, zasoby wody pitnej i ciągłe ich uzupełnianie, konserwacja i naprawa!.....Siła obronna państwa, to również Zakładowe Formacje Obrony Cywilnej, Zakładowe Przedsiębiorstwa Produkcji Specjalnej......itp.....Ukraińcy od roku 2014 odrobili zadanie i dlatego najsilniejsza armia lądowa na Ziemi.....przegrywa wojnę z Ukrainą......I dobrze!!

  2. Extern.

   Nawet otwarte groźby Rosji i bomby spadające kilka kilometrów od naszych granic nie są w stanie zmienić anty obywatelskiego nastawienia naszych rządzących, którzy w temacie broni dla Polaków od miesiąca dziwnie nabrali wody w usta. Mimo że nacisk społeczny na zmiany w UOBiA znacznie się zwiększył. Tak więc ja już straciłem nadzieję. Może jakichś zmian w przepisach doczekamy jak Rosjanie w marszu na Warszawę wkroczą do Siedlec. Ale znając zapisy historyczne, jak Sanacja tuż przed i już w czasie II wojny, potraktowała i tak nielicznych właścicieli pozwoleń w Polsce, to nawet i w to wątpię.

  3. "Pułkownik" Michał

   A jednak Fencer sam piszesz o wadze obrony cywilnej, choć pod moim komentarzem zanegowałem ten temat.

 6. "Pułkownik" Michał

  To czas odbudować Obronę Cywilną! Proponuję nie pisać na kolanie pogmatwanych ustaw tylko zwrócić się do Polskiego Towarzystwa Geostrategicznego. Oni od kilku miesięcy pracują nad ciekawym projektem w tym zakresie.

  1. Fencer

   Obrona Cywilna nie jest formacją zmilitaryzowaną!.....To są formacje Straży Pożarnej, Medycznej, Budowlańczej, Elektrycznej, Hydrotechnicznej, ......Pomyliło ci się z formacją Obrony Terytorialnej, uzbrojonej w lekką broń piechoty i ppanc!

  2. Fencer

   "Obrona Cywilna" nie jest formacją zmilitaryzowaną i nigdy nie była!!....To nie jest Gwardia Narodowa czy Obrona Terytorialna!!.....OC, to Straż Pożarna, Ratownictwo Medyczne, Ratownictwo Budowlane, Energetyczne, Wodne......i sanitarne!!

  3. "Pułkownik" Michał

   W dobie wojen hybrydowych i operacji psychologicznych obrona cywilną jest równie ważna jak wyrzutnie ppanc. Bez obrony cywilnej i schronów ludność cywilną jest skazana na rzeź.

 7. Fencer

  W roku 1989, nasza armia miała "imponujące" rozmiary ale technicznie była bardziej zacofana niż Czechosłowacka, Enerdowska czy Węgierska.....Liczebność SZ PRL wynosiła w tym czasie 347 000 żołnierzy, 3400 czołgów, 650 samolotów, 4500 bwp i TO i ok. 150 okrętów bojowych i pomocniczych.....Jednak w jakości ustępowaliśmy innym krajom UW......Np. Czechosłowacja posiadała już w latach 80-tych 142 samoloty MiG-23 ML/MF/BN/UB, gdy My tylko 42 szt. ....Czesi produkowali już T-62 i MiG-21...gdy my tymczasem dopiero T-55 i LiM-5/6 (MiG-17).....W roku 1989 Czesi posiadali już 22 MiG-29, gdy my dopiero 7 szt.....Podobnie było z Węgrami< Bułgarią i NRD.....Sowieci zawsze "rzeźbili" nas na sprzęcie, ponieważ nie ufali Polakom....i slusznie!