Reklama

Polityka obronna

NATO wzywa Rosję do transparentności ws. Iskanderów w Kaliningradzie

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał w środę Rosję do zachowania przejrzystości w sprawie rozmieszczania na stałe rakiet Iskander w obwodzie kaliningradzkim. 

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite poinformowała w poniedziałek, że Rosja rozmieściła tego dnia na stałe systemy Iskander w obwodzie kaliningradzkim. Minister obrony Litwy Raimundas Karoblis powiedział następnie, że Rosja dotąd przerzucała Iskandery do obwodu na czas manewrów wojskowych, a tym razem rakiety pozostaną tam na stałe.

"Rosja oświadczyła wiele lat temu, że ma plany rozmieszczenia rakiet Iskander na stałe w obwodzie kaliningradzkim. (...) Obserwowaliśmy, że inwestuje w infrastrukturę i wzmacnia obecność militarną w Kaliningradzie, ale tego, czy teraz rozmieściła Iskandery, nie będę komentował; to informacje wywiadowcze. Chciałbym wezwać jednak Rosję, aby była transparentna w tej sprawie" - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli Stoltenberg.

Jak tłumaczył, właśnie z tego powodu rada NATO-Rosja jest użyteczna, bo jest wykorzystywana do przekazywania informacji o ćwiczeniach wojskowych, ale też o obecności militarnej. "Wzywamy Rosję do przejrzystości" - zaapelował sekretarz generalny Sojuszu.

W zeszłym tygodniu prasa rosyjska podała, że w obwodzie kaliningradzkim została przygotowana infrastruktura do rozmieszczenia systemów rakietowych Iskander-M. Wcześniej media informowały, że w Iskandery wyposażana jest 152. brygada rakietowa i systemy wejdą do służby na początku 2018 roku.

Iskandery (w kodzie NATO - SS-26 Stone) to lądowe pociski balistyczne na mobilnej platformie samochodowej. W wersji Iskander-M rozmieszczonej w Kaliningradzie dysponują pociskami 9M723 o oficjalnym zasięgu 415 km (być może są wstanie razić cele na dłuższym dystansie do 700 km). Do tego wyrzutnia może być uzbrojona także w rakiety manewrujące R-500, których zasięg ma wynosić nie mniej niż 500 km. Rosjanie pracują też nad systemem Iskander-K uzbrojonym w rakietę manewrująca 9M729 czyli lądową wersję odpalanego z morza pocisku Kalibr używanego bojowo w Syrii. Wszystkie wspomniane typy uzbrojenia mogą przenosić głowice konwencjonalne lub jądrowe. 

To właśnie wprowadzenie do służby Iskanderów uzbrojonych w pociski naruszające traktat o likwidacji rakiet średniego i pośredniego zasięgu (INF) z 1987 roku było jednym z czynników, który skłonił Amerykanów  do modyfikacji doktryny nuklearnej. W dokumencie "Nuclear Posture Review" wskazano, że Stany Zjednoczone powinny rozwinąć dwa nowe typy uzbrojenia nuklearnego by zachować możliwość adekwatnego reagowania na zagrożenie stwarzane przez Iskandery. 

Reklama

Komentarze (13)

 1. Sailor

  Rosjanie deklarują, że Iskandery mają zasięg do 500 km i ani milimetra dalej. Wiki podaje 499 km, a posunę się dalej czyli 499,99 km. Śmiechu warte, a tak na marginesie takie pytanko do rusofilów. Czy Rosja kiedykolwiek w swojej historii na dłuższą metę dotrzymała jakiegokolwiek układu?

  1. Davien

   Akurat tak, do tej pory dotrzymuje jakims cudem MTCR ale to chyba dlatego że jest to za wazne dla niej

  2. prawieanonim

   Dotrzymuje go tylko dlatego że dzięki temu wiąże on ręce innym.

  3. Davien

   jak pisałęm, bo jest to wazne i wygodne dla Rosji.

 2. Sceptyk

  Wprowadzenie rakiet manewrujących do arsenału NATO (USA) zwolniło Rosję z przestrzegania kryterium zasięgu w systemach ISKANDER.

  1. WARS

   Rosja juz dawno \"zwolniona\" z listy normalnych krajow

  2. Davien

   Doprawdy?? A to ciekawe bo włąśnie pociski gryphon i Pershingi II były powodem dla którego ZSRR naciskał na potege by podpisać INF doskonale wiedząc ze nie ma przeciwko nim obrony. Było to w latach 80-tych. Jakoś Tomahawki istniały jeszcze wczesniej a Iskandery pojawił się w 2006r. USA nie ma ani jednego pocisku manewrującego ani balistycznego bazowania ladowego o zasięgu 501-5500km w swojej armii a INF dotyczy wyłacznie USA i Rosji więc NATO mogło sobie wprowadzać tysiące manewrujących o tym zasięgu o ile nie były to pociski amerykańskie a Rosja tylko zaczynając prace złamała układ. Jak jej nie odpowiadał mogła go wypowiedziec jak USA zrobiły z ABM treaty, ale doskonale wiedzą że przegraliby wyscig w tej dziedzinie.

 3. Naiwny

  Pewnie Rosjanie juź się biorą za dokładne sprawozdanie z dyslokacji ilości itp Iskanderów w Kaliningradzie dla NATO:) Pan Sekretarz powinien poprosić o pełne dane nie tylko w Kaliningradzie ale i w calej Rosji. Jak nie powiedzą to sankcjami w Nich.

  1. Pozdrawiam

   Chodzi o to aby brakiem potwierdzenia lub kłamstwem mieć w przyszłości argument, że Rosjanie złamali umowy a to wszystko kosztuje. Zapłacą Rosjanie. Tak jak zapłaci Polska za chęć powrotu do jądra UE. To polityka dla dużych chłopców a nie romantyków.

  2. Alejaja

   \"powrotu do jądra UE\"? A kiedy myśmy w tym \"jądrze\" byli?

 4. Olo

  Jak narusza traktat, skoro oficjalnie lata na 415 km? Rosjanie twierdzą, ze to amerykańskie pro narusza traktat, bo można tam załadować rakietę ofensywna i ze Iskandery właśnie są po to, żeby zlikwidować to zagrożenie.

  1. Davien

   Panie Olo USA moze ustawic i 1000 VLS 41 wzdłuż granic i nie złąmie INF który dotyczy RAKIET a nie wyrzutni. Rosja złamała INF samymi pracami nad RS-26 Rubież( testy z głowica na 2000km maks) i pociskami Iskander-K (9M729 ) i 3M14 na podwoziu Iskandera. PS Jak sądzisz zakończy się atak na bazę ABM??

  2. Sailor

   Nawet na 499,99 km:))))

 5. Jarek

  Kraje NATO ok 800mln ludnosci, Rosja 150mln ludnosci. Natomiast PKB to okolo 26:1 na korzysc krajow NATO. O co w tym chodzi???

  1. rob ercik

   PKB Polski jest wysokie, zadluzenie juz ogromne,

  2. Polanski

   O to że maja broń jądrową co zaburza nieco ten obraz. Gdyby nie to to Rosji już by nie było.

  3. Sailor

   Kraje NATO muszą brać pod uwagę opinię społeczną, która może się nie zgodzić na zbyt duże wydatki na zbrojenia i rządy chcąc wydawać więcej na wojsko muszą to kompensować wydatkami na inne cele społeczne aby zadowolić obywateli. Natomiast w Rosji Putin i spółka ma w głębokim poważaniu społeczeństwo i jego potrzeby i mogą wydawać na zbrojenia wedle swej woli.

 6. Zbys

  Oczywiscie Rosjanie sa w transparentnosci ekspertami, juz od wiekow. Zgodnie z zadaniami NATO i NACO wywiesza tysiace transparentow w Krolewcu i w Ciesninie Suwalskiej.

 7. Umpapa

  Jeden jest wniosek, podstawa modernizacji to przystąpienie do programu współdzielenia broni jądrowej, my nie musimy mieć bardzo nowoczesnych systemów wystarczy by były skuteczne i siały strach.

 8. Fun funów USA

  Siły zbrojne Rosji posiadają obecnie 12 brygad \"rakietowych\" (a podobno w planie mają sformowanie nowej - trzynastej). Wszystkie one przed wprowadzeniem do służby systemu 9K720 posiadały na wyposażeniu rakiety \"Toczka-U\". Stare systemy zostają aktualnie systematycznie wymieniane na nowe i tak wymieniono sprzęt dla 10 brygad. Logicznym było, że prędzej czy później nowe rakiety trafią do 152 Gwardyjskiej Brygady Rakietowej z Czerniachowska w obwodzie kaliningradzkim. Przecież to \"przedostania\" jednostka w armii rosyjskiej jaka się \"przezbraja\" (ze \"starymi rakietami\" została już tylko brygada z Kurska). W tym kontekście nie rozumiem wypowiedzi Stoltenberga, tym bardziej, że Rosjanie sami oficjalnie potwierdzili ten fakt.

  1. Davien

   Ano taka jest róznica że Toczka nie łamała INF w przeciwieństwie do Iskanderów -K (9M729 i 3M14) więc...

 9. MAZU

  Odnoszę wrażenie, że chyba powinniśmy zainicjować nową świecką tradycję -budowę polskich rakiet. Od małych przez średnie po te naprawdę wielkie... Trąbię o tym od 20 lat. Jeśli się na tym znacie, ja się znam, to dołączajcie chłopaki. Czołem!

  1. Realista

   tylko jest jeden mały problem mamy brać krechę od USA na Amerykańskie a na inne nam wywiad USA Izraela i nasz nie pozwoli tu nie chodzi o bezpieczeństwo koloni a o zysk z koloni

  2. Polanski

   A to proste jest? Czego potrzebujemy poza szmalem?

  3. Nieździwiony

   Pozwoleń i zgody ?

 10. Made in Poland

  Co tam iskandery jak my w Polsce mamy Langustę :) Śmiechu warte,mamy takiego sąsiada a nie mamy artylerii rakietowej dalekiego zasięgu ani nawet porządnej OPL.I politycy od lat nic z tym nie robią to w razie W politycy będą bronić tego kraju a obywatele będą mieli to gdzieś

 11. chateaux

  INF jest juz fikcja.

  1. serio?

   A to kiedykolwiek obowiązywało? Nie mówcie, że ktokolwiek w to wierzył :)

 12. Elbrus

  Jeśli było jakiekolwiek przeciwwskazanie aby Polska była suwerennym użytkownikiem Homara i artylerii rakietowej z rakietami taktycznymi to ono właśnie zniknęło

 13. fernando

  Ufffffff! USA - NATO , 28 państw i ciągle obkładana sankcjami Rosja - Czy mam odebrać że ta Rosja ma broń zagrażająca nam Polakom i innym krajom ? Przecież szeryf - obiecał nam ochronę , i to tanio ! Jeśli 28 państw widzi zagrożenie jednego państwa ( Rosja ) - To jak to się ma do Chin ? stoltenberg - uświadamia nam że NATO - to fikcja i nic więcej ? A Rosja i jej moderka oraz nowości - coraz bardziej nam zagraża ? Czy aby na pewno damy odpór - jeśli tak to w którym roku ??????????

Reklama