Reklama

Polityka obronna

MSW: Poradnik jak reagować w sytuacji zagrożenia

fot. Policja/KWP Poznań
fot. Policja/KWP Poznań

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało informatory zawierające wskazówki, jak zachować się w przypadku wystąpienia zagrożeń o charakterze terrorystycznym. Wzmocnienie wiedzy społeczeństwa o zagrożeniach terrorystycznych to jedno z głównych założeń „Narodowego Programu Antyterrorystycznego na lata 2015-2019”.

Jak podaje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oprócz poradników władze miasta stołecznego Warszawa oraz Komenda Stołeczna Policji przygotowały film pt. "Wtargnięcie napastnika do szkoły". Zawiera on wskazówki dla pracowników placówek oświatowych, jak zachować się w sytuacji wystąpienia tego rodzaju zagrożenia oraz zasady alarmowania o takim zdarzeniu.

Głównym celem Programu jest wzmocnienie systemu antyterrorystycznego, a także zwiększenie świadomości Polaków o zagrożeniach. MSW przygotowało broszury zawierające wskazówki, jak zachować się w przypadku wystąpienia takiego zagrożenia.

Poradnik dla mieszkańców jest zbiorem podstawowych zasad dotyczących właściwych zachowań w konkretnych sytuacjach, np. jakie działania należy podjąć w przypadku alarmu bombowego, zarówno jeśli informacja została przekazana osobiście, jak i telefonicznie lub za pomocą poczty e-mail. Dodatkowo w informatorze znajdują się wskazówki, jak zachować się, gdy staniemy się zakładnikami oraz w momencie, gdy do akcji wkroczą już antyterroryści.

Broszura dla administratorów zawiera natomiast praktyczne wytyczne postępowania dla instytucji, m.in. jak działać, gdy dowiemy się o podłożeniu ładunku wybuchowego oraz jak rozpoznać, że przesyłka, którą otrzymała instytucja, może być niebezpieczna.

Specjalne materiały trafią również do dyrektorów szkół i nauczycieli na terenie całego kraju. Oprócz ww. poradników dot. ogólnych zasad zachowania w sytuacji wystąpienia zagrożenia terrorystycznego, dystrybuowana będzie także broszura informacyjna dot. zasad postępowania w sytuacji wtargnięcia napastnika na teren placówki oświatowej oraz film pt. „Wtargnięcie napastnika do szkoły”.

Zawiera on wskazówki dla pracowników placówek oświatowych, jak zachować się w sytuacji wystąpienia tego rodzaju zagrożenia oraz zasady alarmowania o takim zdarzeniu.

W celu wzmocnienia przygotowania społeczeństwa oraz służb na możliwość wystąpienia zdarzeń o charakterze terrorystycznym w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych przygotowany został „Narodowy Program Antyterrorystyczny na lata 2015-2019”.

Jednym z głównych celów dokumentu jest także wzmocnienie systemu antyterrorystycznego, w szczególności poprzez wzmocnienie przygotowania służb i instytucji, zwiększenie skuteczności reagowania oraz doskonalenie procedur postępowania w kontekście zagrożeń o charakterze terrorystycznym. Dokument podkreśla także znaczenie działań profilaktycznych, w tym podnoszenie świadomości społecznej na temat zagrożeń terrorystycznych - podaje MSW.

Reklama

Komentarze (5)

 1. Rico

  Ciekawe czy policjanci wiedzą jak reagować w sytuacji Active Shooter bo ja nie słyszałem aby były tom organizowane tego typu cwiczenia chocby na szczeblu lokalnym (współpraca szkoły miejscowe - policja)

 2. wok51

  Nie wiadomo czy śmiać się czy płakać . Brak profesjonalizmu zastępuje się poradnikami. Wszystkie polskie służby nie są rozsądnie finansowane.Wiele środków wydaje się na rzeczy drugorzędne. Służby państwowe mają walczyć w cyberprzestrzeni bez informatyków, programistów z prawdziwego zdarzenia. Służby specjalne nie mają analityków monitorujących zagrożenia np.ze strony tzw państwa islamskiego. Wszędzie jest prowizorka i łatanie dziur niewiedzy niedoinwestowania i indolencji kierownictw struktur siłowych - garstką bardziej ambitnych funkcjonariuszy ,którym się coś chce.To za mało. Albo zrezygnujemy z "orkiestr , parad, asyst " i innych dupereli medialnych a damy najzdolniejszym (jak np.w W.Brytanii) absolwentom uczelni szansę samorealizacji w służbach państwowych na rzecz bezpieczeństwa RP - będziemy w innym miejscu. Nie będzie nas kręcić fakt kobiety generała policji ale zneutralizownie realnego zagrożenia terrorystycznego czy wskazania kto stoi za torpedowaniem polskiej energetyki jądrowej .Na razie mamy służby - ale specjalnej troski.

 3. ja

  Brawo! Gdzie można się z tym zapoznać?

  1. mcpik

   http://www.antyterroryzm.gov.pl/CAT/antyterroryzm/poradniki/555,Poradniki.html

  2. lip

   Dzięki. Szkoda, że linku nie ma w treści artykułu.

 4. ury51d

  czysty idiotyzm....odrobine profesjonalizu panowie i panie ....szkoda sie kompromitowac tak do konca

 5. Uczeń

  Film totalnie bez sensu. Ani nie uczy, ani nie ostrzega...

Reklama