Reklama

Polityka obronna

Mroczek: Stan finansów publicznych jest opłakany. Wydatki wyprowadzone poza budżet

Autor. WOT/twitter

W programie „Skaner” gościliśmy Czesława Mroczka, posła KO oraz byłego wiceszefa Ministerstwa Obrony Narodowej. Rozmawialiśmy o nowelizacji ustawy o obronie Ojczyzny, modernizacji Sił Zbrojnych RP, zakupie nowego sprzętu oraz budżecie na Wojsko Polskie.

Reklama
Reklama

Komentarze (23)

 1. Tytan

  Pis objęli władzę i trafili na koniunkturę gospodarcza. PO nie miało tyle szczęścia.

 2. komik

  Osoby krytykujące poprzedników PiS za niewłaściwy rozwój polskiej armii napiszę tylko 2 słowa: Antoni Macierewicz... i już powinno wystarczyć.

  1. stary Polak

   no i ...? oświeć nas.

  2. Był czas_3 dekady

   To był właściwy człowiek na łaściwym miejscu. Preferował naszą zbrojeniówkę i chciał offsetów, licencji byśmy mogli produkować najlepszy sprzęt, a nie kupować go z półki. Podano go na tacy czyli… odsunięto od wojska bo był niewygodny.

 3. zbigtramp

  Dobrobyt państwa buduje się zwiększając inwestycje, szczególnie prywatne, a nie rozdając zasiłki na prawo i lewo. Za czasów PiS inwestycje są najniższe w historii. Idzie bieda. Tyle w temacie. Tak robili Koreańczycy z Południa.

  1. Wilhelm

   Wzrost gospodarczy Korei Południowej to przede wszystkim państwowe czebole, a nie mityczny wolny ryneczek xD.

  2. Był czas_3 dekady

   To jakiś żart z "Za czasów PiS inwestycje są najniższe w historii" O jakiej biedzie Piszesz? O tych samochodach gdzie w każdej rodzinie jest co najmniej jeden samochód, a przed blokami nie można znaleźć miejsca do parkowania? O tych setkach i tysiącach zł pochowanych w skarpetach i ulokowanych w bankach? O tych samochodach gdzie w każdej rodzinie jest co najmniej jeden samochód, a przed blokami nie można znaleźć miejsca do parkowania? O tych setkach i tysiącach zł pochowanych w skarpetach i ulokowanych w bankach? Chcesz zwiększać inwestycje prywatne? Nie znasz prywaciarzy? Ładują w siebie ile się da, a z państwowych masz budowane drogi, utrzymywaną całą budżetówkę, policję, armię itd. Myśl to nie boli.

 4. Lukas

  pieniądze nie rosną na drzewach, wbijcie sobie to w końcu do głów, nie można sobie drukować papierki w nieskończoność

  1. stary Polak

   długi PRL? jak nie cierpię komuny to z "bulem" stwierdzam - moja pamięć (a dobra jest) podpowiada że tych długów było ok 25 mld $. długi to mamy teraz i akurat nie ekipy PiS za to odpowiadają. Tak., masz rację - trzeba oszczędzać. Ale to NIE DOTYCZY ARMII. Chcę mieć te 500 (PLUS ;-) Himarsów na linii Wisły z rakietami o zasięgu 300 km. Bo kupiłem nową pralkę i nie chcę żeby mi jakiś ..... jarzysz? Nie chcę też żeby moje dzieci zostały z kredytem mieszkaniowym i zburzonymi budynkami.

  2. Pucin:)

   @staryPolak - ale marzysz o drugiej Grecji - czytaj tej wyspiarskiej a nie kontynentalnej!!!!!! :0 Ta wyspiarska jest już we własności banksterów z francusko-niemieckich tylko flaga Grecka i Policja Grecka, bo ktoś musi ich własności pilnować!!!!!! :)

  3. Był czas_3 dekady

   Do budżetu państwa wpłynęło 820miliardów zł więcej niż za poprzedników. Polska pięknieje, rozwija się, a ludziom mimo wszystko, żyje się lepiej. Banknoty drukuje się i wymienia stare, zniszczone na nowe.. Gdyby nie było Covida i wojny na Ukrainie, byłoby jeszcze lepiej.

 5. OptySceptyk

  Trzeba wytłumaczyć jaka jest różnica pomiędzy finansami publicznymi a budżetem. Z poziomu komentarzy jasno wynika brak wiedzy w temacie. Budżet to to, co znajduje się ustawie budżetowej. I tutaj wszystko jest fajnie - deficyt jest niski, inflacji w zasadzie nie ma, wzrost jest, bo tak uchwalili posłowie koalicji rządzącej. Równolegle, dziesiątki i setki miliardów są produkowane z powietrza i wydawane na cele, które akurat pasują rządzącym. Do tej produkcji i obsługi tych celów wykorzystuje się BGK i NBP. Wydatki te obciążają społeczeństwo, ponieważ są tylko długiem, który trzeba będzie spłacić, a to przecież nie politycy będą spłacać długi, które zaciągnęli. I tego pozabudżetowego długu narosło już absurdalnie dużo, a przecież dopiero co powstał kolejny fundusz pozabudżetowy na uzbrojenie wojska.

  1. ginawa

   OptySceptyk, dzięki za wyjasnienia!

 6. stary Polak

  w tym serwisie w artykule "Nadchodzi niszczyciel czołgów" następująca informacja:w chwili upadku PRL i powstania RP3 mieliśmy 5 dywizji pancernych i 8 dywizji zmechanizowanych. Odtwarzana dziś 18 Dywizja jest naszą 4!!! dywizją. Panie Mroczek - gdzie są pieniądze jakie "zaoszczędziliście" likwidując polską armię?

  1. wert

   na POlskich kontach Seszele Kajmany. Szwajcaria niezbyt bezpieczna. Tak to wspominał Witold Kieżun pracujący na tzw "przełomie" w Banku Światowym w Afryce: nagle wszyscy wyjechali z Afryki do Polski bo szła fama: TAM się otworzyło ELDORADO

  2. Pucin:)

   @stary Polak - Oj chyba nie taki stary - zapomniałeś czym się zakończył PRL - lata 80 XX wieku i jakie długi pozostawił po sobie oraz kiedy ostatnie spłacono a ile umorzono!!!! :) Nietrafione inwestycje a takie były Gierkowskie to też długi!!!!! Długi się spłaca jak nie to się siedzi!!!!! :0

  3. ginawa

   W gładkich drogach, równych chodnikach, pełnych sklepach, w kartkach na wajchę których już nie ma (pamietasz?) Są w świetnych wynikach kompetencji edukacyjnych młodzieży. Ale i w Krabach, Rakach, i innych Kormoranach. I w mniejszej śmiertelności niemowląt o dłuższym życiu starych Polaków nie wspomnę. BTW cały czas ponosimy koszty "tamtej wspaniałej Armii". To min uprawnienia emerytalne po zawodowach z tamtego czasu.

 7. wert

  balcerkowe POmioty nie jarzą że duszenie inflacji to duszenie gospodarki i odpieranie ludziom kasy. Tych geszefciarzy najmniej to dotknie: synekury zaklepane a POwizje jeszcze większe bo "kryzys". Inflacja uderza w najbiedniejszych ale daleko mocniej uderzy zwolnienie z pracy bo przecież popyt(podaż pieniądza) trzeba zdusić. Ta ekipa za priorytet uznała PRACĘ I DOCHODY SZARACZKÓW którzy do tej pory ponosili główne koszty "reform". Bezrobocie z balcerkowego duszenia zlikwidowała dopiero emigracja Tak ma być???. Skutek inflacji to osłabienie pieniądza, konkurencyjny eksport. Chiny wygrały sztucznym zaniżaniem wartości juana

  1. iunctim

   Wywiozą was na taczkach jak w Sri Lance jak wypłata będzie po 100usd i tak to się skonczy

  2. ginawa

   inflacja dotyka przedewszystkim najuboższych. ci ktorzy maja srodki moga je inwestowac, chocby w dobra ktorych pozbywac beda sie Twaoje szaraczki. rzad ociagajac sie ze zwalczaniem inflacj zapewne robi dobrze ale traca na tym szaraczki. niestety to w polaczeniu z brakiem systemu opieki spolecznej, zapasci sluzby zdrowia -> nie wrozy nic dobrego

  3. wert

   ginawa@ nie musisz być lemingiem. balcerek na tzw "przełomie" zwalczył szybko inflację. KTO ZAPŁACIŁ cenę największą? Ile mln Polaków wypędzono bezrobociem z kraju? Widzę że pojęcia o ekonomii nie masz żadnego. Polityka gospodarcza to nie tylko ograniczanie płac, duszenie popytu i produkcji. Prześledź na czym polegały różnice w rozwoju Polski i Korei Płd od roku 1990 bo +- w tym czasie gospodarcza nas DOGONILI. A dzisiaj? Oni "pomocy" UE nie mieli. "Dziwne" iunctim! Was - miłośników Malediwów Capri czy innego Bali jest zbyt mało. Nawet nie wiecie jak się taczkę obsługuje.

 8. Galiciusz

  Wiem - ekonomia, zadłużenie,,koszty spłaty długów to terminy i wiedza magiczna dla ... dla tych co to myślą że pieniądze rosną na drzewach - ewentualnie dowoża je Marsjanie - proponuję internet i hasła _ deficyt pozabudżetowy i zadłużenie pozabudżetowe ... dla mających trudności z obsługą komputera - deficyt budżetu wg PiS na ten rok to około 40 mld zł - deficyt łączny wg dokumentów przesłanych do UE to około 120 MLD ZŁ !!! jakieś wnioski wyznawcy z PiS-u - czy wasze mózgi są niezdolne do takich 'procedur' ??

  1. mc.

   Strefy wpływów gospodarczych i militarnych, podporządkowanie duetowi niemiecko-rosyjskiemu, zależność od gospodarki niemieckiej a tym samym i rosyjskiej, zależność od chorych dyrektyw UE - to dla Ciebie "wiedza magiczna". Żyjemy w czasach ogromnego przesilenia polityczno-gospodarczego. Albo będziemy parobem berlińsko-moskiewskim, albo strażnikiem wschodu i częścią kultury anglosaskiej. WYBIERAJ.

  2. Pucin:)

   @mc. - przypomnę Ci, że anglo-sasi tylko kolonizują (Hong Kong 1997 r. zwrot Chińczykom-ChRL - definitywny upadek Imperium - którego nie popieram ze względów tam panujących zasad gospodarczych którym RP daleko obecnie - popieram za to działania w tym kierunku WB) więc co z tą kulturą? :) Nie kumamm? :)

  3. stary Polak

   TYLKO 40 mld?! W czasach pokoju i bez covida rządy PO-WSI-PSL mogły marzyć o tak małym deficycie.

 9. mc.

  Wyobraźmy sobie taką sytuację: pod wpływem ludzi takich jak Pan M. (i nie tylko), Polska wycofuje poparcie dla Ukrainy i czeka na decyzje co do dalszych działań z Niemiec i Francji. Ukraina po maksymalnie 30 dniach musiałaby zawrzeć upokarzający tzw. Pokój z Rosją. Bez nas rozsypuje się wschodnia ściana NATO (i wcale nie musimy się wycofywać z NATO. wystarczy nasza bierność). Rosja z Berlinem i Paryżem na nowo ustanawiają zasady geopolityczne w Europie Środkowo- Wschodniej. Rosja dzięki temu szybko odbudowuje potencjał militarny i gospodarczy. Stajemy się biernym uczestnikiem i wykonawcą poleceń trójkąta: Moskwa-Berlin-Paryż.

 10. Grażewicz

  Czy Pan Mroczek tak samo jak Pan Lis uważa, że ludzie nie są głupi tylko SKRAJNIE bezrozumni z pamięcią złotej rybki?

 11. Anahu Yamito

  A kto, majacy jakie takie pojecie o sytuacji na swiecie, bierze pod uwage slowa jakiegos tam Czesia Mroczka?

 12. Grzech

  Po co pytać kogoś kto wiadomo ze będzie tylko krytykował niech pochwali bo nie stać Go na obiektywizm, a się co oni zrobili np ile pieniędzy zabrali z budżetu MON (tzw. niewykorzystane fundusze) ile jednostek zlikwidowali (to również kosztuje a teraz trzeba zapłacić za ich odbudowę/sformowanie od nowa). Mam wrażenie że zwolennicy PO krytykują wszystko żeby stworzyć jakieś poczucie beznadziei ale beznadziejnie to było za ich rządów nie jestem zwolennikiem PIS i uważam że robią masę błędów ale przynajmniej próbują cos robić a nie pieniędzy nie ma, przycisków "niskie ceny" nie ma, gdzie są pieniądze zakopane nie wiem A do Pana Bobo kiedy wystartowały programy o których piszesz jako osiągnieciach PO i skąd wziąłeś 150 Leo 2a5 :-)

 13. bANIA

  Ale jaki jest sens rozmowy z kimś, gdzie z góry wiadomo, że będzie nieobiektywny?

  1. Grzech

   Bobo zapytam przewrotnie ile mld ekipa zabrała z budżetu MON (tzw. niewykorzystane środki) kiedy zaczęły się programy które opisujesz jako to co zrobiła "ekipa" Tuska jakie były koszty likwidacji jednostek które rozwiązali i ile teraz będzie kosztowało ich odtworzenie/sformowanie nowych (nie wspominając ile czasu to zajmie) i na koniec skąd wzięło ci się 150 Leo 2a5 nie wiem czemu zwolennicy PO krytykują wszystko co robi PIS chyba chodzi żeby wytworzyć poczucie beznadziei na koniec nie jestem zwolennikiem PIS (ani tzw. elektoratem socjalnym) i chociaż widzę u nich wiele błędów to przynajmniej coś robią i starają się dotrzymywać obietnic a nie jak P Tusk (nie podniosę podatków i co podniósł, 2 filar zabrał do zus, wiek emerytalny podniósł i co najśmieszniejsze teraz mówi o 4 dniowym tygodniu pracy (chyba po 16 h znając jego obietnice)

 14. Facetoface

  Na szczęście tabliczki nie wrócą a i jednostki nie będą stacjonowały z lewej strony Wisły tak jakby reszt była spisana na straty. Co do finansów panie Mroczek to jeśli jest tak źle to dlaczego UE razem z Eurostatem nie bije na alarm albo naczelny finansista Balcerowicz nie wywiesi licznika długu w Warszawie tak jak to odliczał przed 2015 rokiem?!

  1. Patryk.

   Nie wiem czy wisi czy nie wisi licznik długu w Warszawie, ale znam stronę internetową z takim licznikiem Balcerowicza. Wg tej strony dług publiczny wynosi: 1 495 360 349 125 PLN (stan na 19.07.2021 godz. 07:51). Jest też licznik długu poza kontrolą obywatelską i jego stan: 339 713 118 891 PLN (na 19.07.2022 godz. 07:53). I oba liczniki zapi....ją jak odrzutowce.

  2. andrzejto

   Może najpierw sprawdź w jaki sposób jest liczony dług publiczny?? Podobno wiedza nie boli. A jak chcesz zostawiać po sobie długi które będą spłacały twoje prawnuki, to kup sobie na raty przyczłapy do bulbulatora.

 15. ProArte

  Nie rozumiem idei takich wywiadów. Przecież to jest były wiceminister w rządzie PO i wiadomo ze luldzie z tej partii będą krytykować wszystko co robi ten rząd bo są w opozycji. A prawda jest taka ze poprzedni rząd zwiększał mozliwości obronne Polski po aneksji Krymu w 2014r. poprzez likwidację jednostek wojska polskiego na wschodzie kraju wpisując się tym samym w politykę Rosji. Politykę pozbawienia Polski jakichkolwiek mozliwosci obronnych. Warto wspomnieć tez o tym ze Tusk oraz Komorowski byli przeciwko budowie tarczy antyrakietowej USA w Redzikowie aby nie pogarszac relacji z Rosją. Dobre relacje z Rosją były dla nich wazniejsze od bezpieczeństwa Polski. Czy o uzależnieniu Polski od dostaw ropy i gazu z Rosji co skutkowało tym ze Polska straciła suwerenność energetyczną.

  1. Bobo

   Bzdura,do Krymu wszyscy nawet USA zmniejszyło armię i budżetu, nie tylko Tusk,sprawdź i doucz się. Na szybko z głowy za tuska- 150 Leo2 2a5, 2 ndr, 350 sztuk rosomak, bieżniki, pierwsze kraby+ zakup licencji na podwozia, fabryka broni w Radomiu, rakiety dalekiego zasięgu dla f16, rak ,Poprad praktycznie opracowany za tuska. Normalnie agent ruski i niemiecki( tak mówią w telewizji partyjnej) ,a no i gazoport zbudował, nie wiem po co jak agentura obca to na sznurku prowadziła

  2. ProArte

   Poczytaj sobie "Bobo" ile jednostek wojska Polskiego w latach 2008-2015 zostało zlikwidowanych m.in. 1 Warszwska Dywizja Zmechanizowana. Tak PO modernizowało armię i zwiększało zdolności obronne, poprzez likwidację armii. bo było to w interesie Rosji I Niemiec. Poczytaj sobie co Komorowski i Tusk mówili o bazie rakietowej USA w Redzikowie, ze nie jest to w interesie Polski bo nie chcemy pogarszac stosunków z Rosją. Tacy ludzie rządzili Polską.

  3. jendrysz

   @Bobo Odnośnie Gazoportu to Tuk raczej budował niż zbudował i budował tak długo, aż pisory uruchomiły. Odnośnie Baltic Pipe to budowano podobnie, bo zaczęło sie w w 2007 r., w umowie pomiędzy polskim PGNiG, duńskim Energinet.dk, oraz operatorem gazociągów Gaz-System. Inwestycja została w 2009 r. przekazana firmie Gaz-System i przypomniano sobie o tym w 2016. W sierpniu 2017 premierzy Polski i Danii podpisali memorandum w sprawie budowy gazociągu.

 16. Tomsi

  Po co tracicie czas na tych, którzy nic nie mogli lub nie chcieli zrobić, tylko wychodziło im zwijanie stanów osobowych i jednostek. Dzięki za likwidację kilkunastu garnizonów i rozformowanie np.. 1 dywizji, przecież ich guru Donek, chciał łykać Rosję jaka jest. Po inwazji na Gruzję i Ukrainę dalej nie robili nic dla wzmocnienia sił zbrojnych. Im już dziękujemy!

  1. ginawa

   a jak tam od '15 idzie rozwijanie stanow osobowych? bo kolega mocny z historii, a my tu o teraxniejszosci

 17. hermanaryk

  Ależ niech pan się nie martwi, panie Mroczek. Gdy w końcu wygracie wybory i wprowadzicie czterodniowy tydzień pracy, stan finansów publicznych szybko się poprawi :)

 18. Cyber Will

  Kilka danych o gospodarowaniu FINANSAMI państwa dla p. Mroczka i ii nnych siewców FAŁSZYWJ RZECZYWISTOŚCI 1. uszczelnienie systemu VAT (z luki 25% do 9,9%) = dodatkowe 52 mld PLN (2015-2018) – 2. zwalczenie mafii paliwowej = 900% wzrost zysku Orlenu tj. 26,2 mld (2016-2020) vs. 2,8 mld (2008-2015) 3. odkupienie Banku Pekao S.A. (2016) i 2 innych = wzrost kontroli państwa (do 56%) nad sektorem bankowym w Polsce (z ok. 35 % w 2015) 4. dokupienie 100 ton złota przez NBP = wzrost zasobów z 125,7 ton, do 228,6 ton.  5. rekordowe rezerwy walutowe $160 miliardów (2021) z ok. $100 mld (w 2019) w 2020 pierwszy od 30 lat budżet bez deficytu, dlatego znalaży siepieniądze na tarcze coidove i NAJWAŻNIEJSZE nie ma BEZROBOCIA. Duże inwestycje: Baltic Pipe, 3. magazyn w Gazoporcie, Mierzeja, instalacja Olefiny, i ogromne zakupy militarne.

 19. Ja

  I jak słucham tego gościa to wiem że trzeba zrobić wszystko żeby Pisiory wygrały. Inaczej to będzie h.... d..... i kamieni kupa

 20. maks

  W 2011 roku, 3 lata po ataku Rosji na Gruzję, pan minister Klich likwiduje 1 Dywizję Zmechanizowaną broniącą wschodniej granicy na odcinku Białorusi. W 2012 r. premier Donald Tusk ogłasza przerwanie programu Gawron, „najdroższej motorówki świata”, nic nie proponując w zamian. W latach 2008-2013 – MON oddaje do budżetu ponad 10 mld zł niewydanych na programy modernizacyjne. To wystarczająco dużo, żeby siedzieć cicho.

 21. Jac

  Dziś sprzedałem euro za prawie 4,80 . Co to znaczy ? Że zakupy za granicą stają się jeszcze droższe, obsługa długu z 20 miliardów rośnie do 80- 100 miliardów złotych w przyszłym roku. Tak więc całe te zakupy Błaszczaka to wszystko na kredyt, ukryty dług, a i ponadto wszystko z półki z pominięciem polskiego przemysłu. Smutne

 22. Al.S.

  Stan finansów publicznych opłakany? Obecny deficyt budżetowy to 1.,9% PKB, rok po COVID-zie. Za waszej kadencji było średnio minus 4%, wiele lat po kryzysie 2008-09, bo w roku 2015 było minus 2,6% PKB, a rok wcześniej - minus3,6%.. Jeśli stan finansów teraz jest opłakany, a za was był tragiczny. Zadłużenie do PKB też nie wygląda w tak czarnych barwach - na koniec 2021 było 53..8%, co po zadłużeniu "covidowym" 57,1 z roku 2020, pokazuje wyraźną tendencję spadkową. Przypomnę, że tuż przed "Akcją OFE" mieliście na koniec 2013fr 56.5% PKB długu. I nie było na nic "piniendzy", Do tego bezrobocie - 5,1%. Porównajmy z bezrobociem w 2015r - 12%. Jeśli chodzi o bezrobocie wśród młodzieży to jest już przepaść - spadło z 30% do 8,8% - niemal cztery razy! Inflacja? Wyższa jest w bogatszych od nas Czechach i Litwie, na Słowacji nieco mniejsza, ale tam od dawna panowała drożyzna. Liczby nie kłamią, zaś politycy.. cóż, czasem głoszą post-prawdy.

  1. Lycantrophee

   No tak, jak u kogoś jest gorzej to oznacza, że u nas nie jest źle.

  2. OptySceptyk

   Jest kompletnie nieistotne ile jest napisane w budżecie, jeśli obok budżetu są zupełnie absurdalne kwoty. W miarę realny deficyt jest podawany Brukseli, bo dla społeczeństwa, czyli bandy frajerów, jest ustawa budżetowa.

  3. Bobo

   Ponad 350 mld zadłużenie przez różne fundusze( Nie liczą się do oficjalnego deficytu),będzie więcej bo te zakupy MONu też przez kolejny fundusz, w czasie pandemią dodruk pieniądza na duza skale teraz odbija się czkawką inflacja.To jest fenomen PIS. Fakt dziura vat zalatana w dużym stopniu,cieszą zakupy dla WP ale ogólnie to Gierek Bis

 23. Swojak

  Ten Pan maił szansę w MON i dzięki losowi nie musimy patrzeć na jego poczynania.... wschodnia flanka bez wojska, stała redukcja, brak zamówień ...Dziękuje !

Reklama