Polityka obronna

Marynarka Wojenna otrzyma trzy okręty Miecznik w latach 2022-2026

Podczas wtorkowego posiedzenia Sejmowej Komisji Obrony Narodowej wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz zapowiedział, że Marynarka Wojenna RP pozyska w latach 2022-2026 trzy okręty obrony wybrzeża kr. Miecznik. 

Jak poinformował wiceszef MON w pierwszej dekadzie lutego br. Inspektorat Uzbrojenia zamierza wystąpić do ministra obrony narodowej z kolejnym wnioskiem o ocenę konieczności zastosowamia offsetu w tym programie, która warunkuje dalszę procedurę pozyskania. 

Skurkiewicz przypomniał również w Sejmie dotychczasową historię postepowania w programie Miecznik. 

W programie okrętów obrony wybrzeża Miecznik w lipcu 2016 roku unieważniono postępowanie wszczęte w 2015 roku ze względu na konieczność weryfikacji oceny występowania podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa. Ocenę jego występowania zakończono w styczniu 2017 roku, a w kwietniu 2017 roku uruchomiono procedurę oceny koniczności zastosowania offsetu i skierowano stosowny wniosek do ministra obrony narodowej z powiadomieniem dyrektora biura ds. offsetowych. Wniosek nie został rozpatrzony.

wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz

Z informacji przedstawionej przez Inspektorat Uzbrojenia w Sejmie w październiku 2017 roku wynikało natomiast, że programy okrętów Miecznik i Czapla nie będą realizowane w najbliższych latach.

Co warto nadmienić podczas wtorkowego SKON przedstawiciel MON ani słowem nie wspomniał o programie okrętów patrolowych Czapla pomimo, że zapytanie w tym temacie znalazło się we wniosku opozycji o zwołanie posiedzenia komisji. 

Komentarze (30)

 1. PRS

  ,,Co warto nadmienić podczas wtorkowego SKON przedstawiciel MON ani słowem nie wspomniał o programie okrętów patrolowych Czapla pomimo, że zapytanie w tym temacie znalazło się we wniosku opozycji o zwołanie posiedzenia komisji. \" Trzeba to pisać za każdym razem do znudzenia... Z kwitów IU na które dał mi namiar Boczek jasno wynika, że Czapla i Miecznik to praktycznie takie same okręty. Różnice są niewielkie, a na podstawie tych ,,specyfikacji\" (sporo błędów merytorycznych, całe fragmenty na zasadzie Ctrl+C ---> Ctrl +V, widać brak kompetencji redagujących to osób i indolencję podpisującego) widać, że to Czapla miała być okrętem lepiej uzbrojonym i lepiej wyposażonym. Na pewno gdyby nieznacznie powiększyć wymiary (10-15% długości) ,,obiektu pozyskania\" to na obu typach zmieściło by się wszystko, było by 6 takich samych okrętów a więc cena jednostkowa by spadła. Dlaczego pan Minister milczał? Albo nikt go nie poinformował (bo niby kto???) a sam jeszcze takowej wiedzy nie posiada albo dlatego, że Czapla była by okrętem droższym... Więc jeżeli już coś MONowcy mielibyśmy ,,rzeźbić\" w tym temacie to tak by powstał kolejny ,,kastrat\" i potencjalny półbezbronny cel. Powiększone nieznacznie Czaple miały by jeszcze jakiś sens bo czas trałowców 206/207 też się powoli kończy i trzeba będzie je zastąpić. Więc dlaczego nie okrętami o trochę większych możliwościach i do tego uzbrojonymi. Miecznik w ujęciu IU to całkowite nieporozumienie i kolejna próba puszczenia w finansowe maliny podatników. Jak dla mnie sabotaż i tyle. Może ukończmy na razie jeden patrolowiec i basta.

 2. tomm

  Ile mozna debatowac ,co potrzeba polskiej armi.Mija druga dekada debatowania,i wyglada to dosc kiepsko.Pamietam jednego z naszych przywodcow ,ktory mowil ze instalacja przeciwrakietowa w Redzikowie da nam poczucie bezpieczenstwa..Czysty absurd.Instalacja amerykanska zapewnia bezpieczenstwo USA.

  1. chateaux

   To nie jest zadnym absurdem. Instalacja w Redzikowie ani nie zapewnia bezpieczeństwa USA, ani Polski. Ta instalacja zwiększa natomiast szansę na podwójne zastanowienie się Rosji przed uderzeniem na Polskę.

  2. ito

   Raczej nie. Jest natomiast priorytetowym celem. Biedne Redzikowo- baza obronę PLOT ma (będzie miała?), wieś nie.

 3. evo

  Nie narzekajcie. Przez ostatnie lata MW nie dostała żadnego nowego okrętu (dostali tylko NDR) . Jest pierwszy Kormoran II, będą następne. Może za 2 lata Ślązak będzie. Czy będą Mieczniki to się okaże. Budżet MON nie jest z gumy. Czy będą OP też nie wiadomo.

  1. chateaux

   Więc jak mamy nie narzekać i nie pomstować?

 4. polak mały

  Wiecie nad czym się zastanawiam? Otóż jak to możliwe, że Grecja - europejski bantustan, gdzie poza oliwkami i winem nie produkuje się niczego, ta śmieszna Grecja w latach największej świetności miała budżet obronny na poziomie naszego (ok. 10 mld usd). Teraz ma ponad dwa razy niższy. I z tego budżetu potrafili sfinansować zakupy i utrzymanie 150 szt. F16 (nie licząc innych), kilkanaście fregat, ponad 1 tys. czołgów ORAZ 180 tys. żołnierzy w służbie czynnej. Nie pojmuję, jak oni to zrobili i robią. Mam niejasne podejrzenia, że zamiast oglądać się na krajowy przemysł, którego jak wspomniałem nie mają, po prostu kupują potrzebne wyposażenie. Zagadką jest jak udawało im się to utrzymywać w ruchu (teraz są z tym problemy). Jeżeli jest, jak myślę, to pytam się - ile miejsc pracy jest w polskiej zbrojeniówce, które utrzymujemy, żeby armia mogła otrzymać kolejne przestarzałe najczęściej uzbrojenie? Czy warto? Może skupić się na tym, co nam wychodzi, czyli broń strzelecka, radary, radiostacje, dodać to, co musimy produkować, czyli amunicja, wyposażenie osobiste, a resztę po prostu kupić bez chrzanienia o offsetach?

  1. Marek

   Jak wiadomo ELVO, w których robiło się HMMWV dla greckiej armii i wyklepano 140 Leo-2 HEL jest nie w Salonikach, tylko gdzieś na Marsie. Nie bój się. Grecy swoją zbrojeniówkę mają.

  2. dropik

   jak się skonczyło kupowanie f16 i leopardów to wiadomo. 200% długu do pkb. jak powiekszymy nasz do 100% to tez bedziemy mieli 150 f16 i 500 nowych leo. Zadziwiające jest tylko, że ich wydatki na uzbrojenie nie bardzo spadają. Inna sprawa , że u nich armia nadal z poboru no i nie mają tylu emerytów ilu ma była druga armia układu warszawskiego

  3. dropik

   do do przemyslu to wlasnie w grecji jest jedyna czynna linia produkcyjna leopardów . To tam wyprodukowana kadluby i wieże dla katarskich leopardów

 5. syntax error

  i dobrze, że nie będzie Czapli. Kormorany wystarczą do zwalczania min. Nam potrzebne okręty zdolne do OPL, ZOP i przeciw okrętom nawodnym. A jak to wygląda w tej chwili? Zdolnych do OPL mniej więcej jeden, a i to w sposób ograniczony, zdolnych do ZOP około trzech a do zwalczania okrętów ok. czterech. Wystarczy jeden nalot eskadry lotnictwa by zniszczyć naszą flotę, a ona nawet nie będzie w stanie odpowiedzieć. Ręcznie sterowane 2x23mm już w momencie wprowadzania nadawał się do zwalczania piratów, ale do niczego więcej. Stelaż pod Striełę/Groma to tez jest symboliczne uzbrojenie. Żeby to był choć Poprad. Tryton sprzężony z radarem byłby jakimś rozwiązaniem, ale coś ten temat ugrzązł.

  1. Boczek

   Kormorany nie nadąża za Miecznikami. To wszystko to była cala spójna koncepcja.

 6. dropik

  a czemu tak się dziwisz ? to słaba instytucja. najlepsi odeszli po przyjściu ministra Macierewicza ,a że nigdy tam nie było kokosów finansowych to to i tak nie byli oni jacyś super. Teraz zostały tam najsłabsi, a nawet jesli nie to i tak się boją bo wszędzie podejrzenia o korupcję

 7. Dyktatorek

  Gatka szmatka dla \"ciemnego ludu\"...a efektów zero !!!... jedynym programem co zrobił Pis to zakup samolotów dla Vip..i to też z naruszeniem prawa

  1. KOSA

   PAPUGUJESZ NIESPRAWDZONE ARGUMENTY I MIESZASZ POLITYKE DO ... Z jakim naruszeniem? Na granicy prawa to po pierwsze . po drugie po normalnych pieniądzach ... po trzecie mieli czekając na oprotestowanie przez spółkę krzak. ? by znowu wszystko zablokować na lata? Ktoś odważny podjął w końcu decyzję i dobrze !!! A HEJT bo to PiS ? A gdyby to zrobiła inna partia wcześniej to było by oki.? a co do reszty zgoda obiecanki cacanki i zero efektów .

 8. Waldi77

  Za każdym razem gdy zmienia się minister w MON to zaczyna się od zmiany systemu dowodzenia, zmiany strategii, nowych Analiz!I na tym się kończy do końca kadencji ministra!Natomiast nic się nie robi w modernizacji technicznej!W jakim my kraju żyjemy? Od dekad nie modernizujemy się wojska za to nie bawem będziemy słono płacić znowu przez kolejne 123 na utrzymanie armii okupanta....Pozdrawiam Patriotów

 9. roxkick

  Bierzmy wreszcie efektor do Narwi + Mk41 na Ślązaka. Będzie OPL z prawdziwego zdarzenia. Nie wiadomo co z radarem kierowania ogniem, szwedzka żyrafa powinna wystarczyć a BMS podobno jest już gotowy. To idealna broń przeciwko pociskom przeciwokrętowym jak na razie mamy tylko pół Trytona na Kormoranie. Budujemy okręty za miliardy a są kompletnie bezbronne. Poza Trytonem zamiast Wróbka przydałaby się morska wersja Poprada.

 10. dropik

  serio ? nowe ministerstwo zaczyna od obietnic ? Czyli znowu to samo . niestety termin jest nierealny. Jedną sztukę może zdążą wybudować ale nie 3

  1. Wawiak

   To jest wieloletnia tradycja. Pokaż mi Ministra ON, który nie obiecywał.

 11. Boczek

  Nie otrzyma, bo w 4 lata nie da się zdefiniować, stworzyć umowy CBS i komercyjnej, zaprojektować, skonstruować, zbudować, zintegrować i przeprowadzić prób okrętu. Chyba, że coś przeoczyłem w ostatnim półroczu.

  1. Szymon

   W cztery lata da się dostać durną Adeleide i nazwać ją Miecznik... I pewnie jakoś tak się skończy cała zabawa w modernizację- wstęgi przecięte , kamery sfilmowały, sukces odtrąbiono...

  2. Boczek

   A to ja się nie goliłem dzisiaj rano którąś Adelajdą?

  3. Wypalony Koksu

   Może kupią gotowe okręty tak jak Egipt kupił fregatę typ FREMM od Francji.

 12. nie wojskowy

  Smutna prawda jest taka, że PSZ potrzebują wszystkiego i to natychmiast. Zaczynając od podniesienia liczebności(część BOJOWA PSZ nie wypełni nawet stadionu narodowego) poprzez lotnictwo, OPL, nowe czołgi i broń przeciwpancerną. Do realizacji brakuje nam dwóch czynników: pieniędzy i koncepcji jakie PSZ mają być. Opowieści o okrętach po 2022 roku możemy włożyć między bajki- rządzić będzie ktoś inny i nikt ze słów rozliczony nie będzie. Największa bolączka PSZ to brak jasnej koncepcji i definicji jakiej armii, floty i lotnictwa potrzebujemy i jakie cele mają te komponenty spełniać (np: wojska ekspedycyjne wypełniające misje w Afganistanie czy Iraku czy mają to być wojska przeznaczone do obrony terytorium kraju i walki w jego najbliższym sąsiedztwie). Następna przeszkoda to beton trepowo/urzędniczy, który na trwaniu obecnego układu zarabia gigantyczne pieniądze i za nic nie odpowiada. Podejdźmy więc do sprawy spokojnie, wypijmy kawę i zajmijmy się pracą. Takie zapowiedzi już były i usłyszymy je jeszcze wiele razy. Okrętów nie będzie jak i nie będzie w najbliższych latach zmian w PSZ. Organizacyjnie i liczebnie PSZ stoją gorzej niż w 20-leciu międzywojennym nie wspominając już o czasach LWP. Pozdrawiam.

 13. DYZIO

  Mówie wam mówie cza znaleźć prywatnego sponsora co nam zbuduje okręty klasy ZMORy i najlepiej byłoby wejść z umową ze stocznią z Górnego Śląska lub z Mazur albo Żuław i zrobią nam pół tuzina śmigaczy w dwa lata wyposażonych w Polskie systemy i efektory tylko od spraw odsunąć zespoły specjalnej troski z MON

  1. wqq

   To jest poważna sprawa więc trzeba podejść poważnie na zasadzie umów międzyrządowych . Wstępnie trzeba zaprosić kilu wykonawców z Austrii, Szwajcarii , Czech , Słowacji ( ma być blisko) i metodą dialogu konkurencyjnego wyłonić wykonawcę naszych krążowników .

  2. dropik

   zmory nie mają już żadnego sensu są za małe żeby bronić się przed atakiem z powietrza. Zresztą prawie zawsze tak było

 14. Tg

  Powinniśmy dogadać siez dcns i kupić trzy orki z rakietami oraz trzy fregaty fremm dwie w wersji opl i jedną uniwersalną.

  1. Kozi

   Powinniśmy kupić uboga od Niemców i 2 Fremm od Francuzów chociaż lepiej brzmi twoja propozycja z trzema

  2. PadaWanwi

   Raczej dwie fegaty FREMM i dwie korwety Govind. Doposażyć normalnie ORP Ślązak na trzecią korwetę bojową , dwa standardowe okręty podwodne ( najlepiej w wersji norwesko-niemieckiej) zamiast trzech. To jest wykonalne,ale potrzebne są decyzje.

  3. Myśliciel

   A nie kasa ?

 15. WPpłłk

  Oby wreszcie tego Miecznika rozpoczęto i zbudowano w realu a nie ciągłe analizy, dialogi i koncepcje! Dość już tych ton niepotrzebnych papierków, zredukować to do minimum, nowe proste prawo potrzebne na wczoraj. O ile pamiętam to mamy licencję na okręty typu Meko jak Ślazak a miało być o ile dobrze pamiętam 6 lub 7 korwet tego typu dawno temu zbudowane dla MW. Przypilnować wreszcie ten projekt porządnie po realnych kosztach i budować a stary zarząd SMW odpowiedzialny za opóźnienia Ślązaka wymienić całkowicie!

 16. strażak

  Jeśli się nie skończy era tylko analiz i zapowiedzi to faktycznie szlak mnie trafi interesuje się od lat polskim uzbrojeniem ,służyłem w armii ale co teraz się dzieje z niby zakupami dla naszego MON to jest kpina opadaja nie tylko ręce

 17. ryszard56

  a gdzie niszczyciele rakietowe ,opl ,i korwety??

 18. KOSA

  Gadania analizy wnioski .. ZABAWY CD ... jak mnie to wnerwia, Mają licencje na kolejne meko a 100 takie jak ślążak. Tylko do cholery dopilnujcie tego dlaczego niemieckie korwety na tym samym projekcie kosztują zupełnie inne pieniądze i to działa. Kupują teraz kolejne 5 . A my się sramy z analizami etc . Ten sam projekt, inna grupa zarządzająca. skopiować i wdrożyć z elementami racjnalnej budowy a nie wodogłowia i pustasłowia, gdzie kolejne 300 mln pln poszło w błoto a okrętu nie ma bo ... Ten sam projekt z opcją KORWETA A ORP. ŚLĄŻAK NIECH BYDZIE PATROLOWCEM ... ale dopilnować by te OKRĘTY Powstały szybko i za racjonalne pieniądze i koszty, Liczyć . KOMU DO CHOLERY ZALEŻY ŻEBY NASZA ARMIA NIE MIAŁA NORMALNYCH KORWET ? KOMU ? Czy nikomu w MON nie zależy na tym byśmy mieli flotę? jakąkolwiek? Czemu taki brak myślenia? Zbudowali by na tym samym projekcie 3 Kokręty uzbrojone jak korwety dwa kolejne dla MOSG Jak patrlowce - patrz Ślązak z opcja dozbrojenia i kolene dwa patrolowce już dla MW. Jeden projekt jedno szkolenie dla załóg interoperacyujnośc zastepowanie kadr. ten sam sprzet .. ekonomika ekonomika .. po co te zabawy okręt obrony wybrzeża czapla miecznik .... KORWETA OKRĘT PATROLOWY I BASTA. Polecam Wszystkim zobaczyć pierwotne plany uzbrojenia Gawrona. A NA ZŁÓŚĆ WSZYSTKIM , KTÓRZY ROBIĄ WSZYSTKO BY UTOPIĆ TEN PROJEKT KORWETY NAZWABYM KRUK WRONA GAWRON !!! TRZY CZARNE PTAKI

 19. Emeryt

  PGZ targuje się za ile wybuduje statek, czy jeżdżące działo? ! Tu powinno być zlecenie i produkcja bez targów! Po co nam PGZ, które się targuje?

 20. Kozi

  Za te 3 okręty wybrzerza zamawiając w zagranicznej firmie dostaniemy znacznie szybciej 3 uzbrojone Korwety. Tylko kto wtedy zarobi na dialogach i analizach

 21. Księgowy

  A w 2032 roku nastąpi trzecie wodowanie \'Ślązaka\"... Plany,zapowiedzi i wszystko, tak na wszelki wypadek, w terminach, które mogą już nie dotyczyć obecnej władzy.

  1. Kozi

   A za raz pp wodowaniu, został zaplanowany remont generalny

 22. Grześ

  Mają 4 gotowe projekty . Wystarczy dokonać wyboru. W tym Polską propozycję. Jak zechcą do grudnia się wyrobią.

  1. matbosman

   przepraszam, ale tu chodzi o prawdziwe okręty a nie o modele w skali 1:43

 23. Gello

  ha ha ha uśmiałem się jak norka może nawet motorówkę tzn. Ślązaka dokończą

  1. bobo

   Podejrzewam, że za kilka lat uzbroją po cichu ślązaka w nsm-y i kupią norweskie ule przystosowane do strzelania nsm-ami z wyrzutni torpedowych. I z taką armadą będziemy płynąc przez lata dwudzieste XXI w. Pół biedy jeżeli zamiast nowych okrętów kupimy ze dwie eskadry nowych samolotów wielozadaniowych, artylerię rakietową większego zasięgu i unowocześnimy obronę przed atakiem z powietrza.

 24. sony

  Żenada i tyle. Wieczne dialogi debaty, oceny, weryfikacje a na koniec wszystko do kosza. Biedna ta Polska. Gen. Skrzypczak wróć !

 25. ppp

  chyba że odkupimy od tajlandii albo egiptu (i to wcale nie za 1$) bo w polsce trzy okręty w takim czasie to tylko z balsy :)