Reklama

Polityka obronna

Leopardy dla Czechów zamówione

Leopard 2A4
Fot. Piotr Miedziński/Defence24

W Pradze zostało podpisane porozumienie między przedstawicielami Ministerstwa Obrony Republiki Czeskiej, a niemieckimi partnerami, na podstawie którego Niemcy dostarczą Czechom niezbędny sprzęt wojskowy. W ramach porozumienia podpisano cztery umowy, dzięki którym czeskie wojsko zostanie zasilone 14 czołgami Leopard 2A4 oraz jednym pojazdem ratowniczym Bergepanzer 3 Büffel.

Reklama

Pierwszy z czołgów zostanie dostarczony Czechom już w grudniu br.

Reklama

Porozumienie w sprawie dostawy sprzętu wojskowego dla czeskich sił zbrojnych przez firmę Rheinmetall zostało zorganizowane w ramach niemieckiego rządowego programu wymiany sprzętu o nazwie "Ringtausch". Niemiecki rząd poprzez podpisanie czterech umów zobowiązał się do przekazania Czechom 14 czołgów (po remontach, być może modyfikacjach) oraz jednego wozu zabezpieczenia technicznego Bpz3 Büffel. Zamówienie obejmuje także amunicję i pakiet serwisowy obejmujący szkolenia i części zamienne.

Zgodnie z komunikatem opublikowanym przez firmę Rheinmetall, pierwszy Leopard 2A4 ma zostać wysłany Republice Czeskiej w grudniu 2022 r., a pełna dostawa czołgów ma zakończyć się do końca 2023 r. Koszt realizacji umowy pokryje niemiecki rząd.

Reklama

Czytaj też

Porozumienie zostało oficjalnie zatwierdzone 11 października 2022 r. w Ministerstwie Obrony w Pradze.

W przyszłym tygodniu w ośrodku szkoleniowym niemieckiej armii w Monastyrze rozpocznie się pierwszy kurs dla czeskich obsług technicznych. Na poligonach zlokalizowanych na terenie RepublikCzeskiej, pod kierunkiem niemieckich instruktorów, szkolone będą też załogi czołgów Leopard. Równolegle szkolenie odbędą także instruktorzy.

Rządowy program wymiany sprzętu o nazwie "Ringtausch" to koncepcja polegająca na współpracy zbrojeniowej z sojusznikami NATO, w ramach której Niemcy przekazują sprzęt zachodni starszych typów państwom sojuszniczym w zamian za ich wsparcie wojskowe dla Ukrainy podczas trwającej agresji militarnej na jej terytorium. W zamian za 14 Leopardów 2A4 i pojedynczy wóz zabezpieczenia technicznego, pochodzące od firmy Rheinmetall, Czesi przekazali Ukrainie 20 czołgów T-72 z rezerw. W dyspozycji Czechów pozostaje 30 zmodernizowanych T-72M4Cz, które mają być zastąpione przez nowe wozy. Na razie zostanie dopiero określone, czy będą to nowo produkowane Leopardy 2A7, do czego zachęcają Niemcy, czy inne pojazdy. Na podobnych założeniach oparto porozumienie zawarte ze Słowacją, która przekazała Ukrainie 30 BMP-1 z rezerw w zamian za 15 Leopardów 2A4. Bratysława chciała przekazać Ukrainie posiadane czołgi T-72 w zamian za Leopardy 2A4, na zasadzie "jeden za jeden", na co jednak nie zgodzili się Niemcy.

Oferta "pancernej wymiany" została złożona także Polsce, jednak Warszawie zaproponowano jedynie 20 Leopardów 2A4, 100 starych Leopardów 1A5 lub zakup nowych wozów, podczas gdy Polska w zamian za już przekazane Ukrainie czołgi oczekiwała co najmniej 44 Leopardów 2A4, by wyposażyć co najmniej jeden batalion. Niemcy wzbraniają się od zaoferowania bezpośrednio Ukrainie własnych czołgów (nawet Leopardów 1A5 z zapasów przemysłu), obawiając się "eskalacji"...

Komentarze (9)

 1. rwd

  Nasze Leopardy należałoby przekazać Ukrainie, żeby się Helmuty wściekły.

 2. Paweł P.

  Słownie czternaście szt.

  1. Bren2

   W zamian za dwadzieścia T72M1 to według mnie bardzo dobry interes. Ponadto BzP 3 Büffel będzie zupełnie nowy.

  2. LOUT

   To bardzo dobry interes w zamian za 20 stareńkich i do niczego nie nadających się T72 z rezerwy czeskiej! Czego oczekują tutaj niektórzy komentujący - 3 Leopardów za każdy oddany T72 czy może jeszcze więcej?

  3. sebaa

   @LOUT Te stareńkie nie nadające się do niczego T-72 leja ruskich w Ukrainie no i Te T-72 i Leo2a4 to 40 letnie konstrukcie tak tak wiekowo niewiele je dzieli :)

 3. szczebelek

  Czechom 14 sztuk za 20 sztuk T72 czyli takie 0,75 Leo 2a4 za sztukę , Słowacji stosunek 1:2 za 30 bmp1 z rezerw , a Polsce za batalion PT91 chcieli dać 22 sztuki, a te maszyny są lepsze niż to co dały Czechy i Słowacja... Zgoda na umowę w takiej formie to idealnie by się wpasowało w cykl janusze biznesu... Na szczęście są USA i dostajemy lepszy czołg w stosunku 1:2 za 232 T72. Ogólnie rzecz mówiąc gdybyśmy chcieli oddać twarde do zera to znowu trzeba gadać z wujem samem o kolejne 116 MiA1 SA. Tak przy okazji dlaczego Niemcy nie chcieli dać Słowacji za T72 w stosunku 1:1?

  1. Shev

   szczebelek,te M1A1SA co dostajemy z USA to tak poziom coś ponad Leo2A6 wiec są znacznie lepsze od leo2A4 czy naszych leo2A5/PL.

  2. VIS

   Batalion na T-72 i PT-91 to 31 czołgów, batalion na Leopardach i Abramsach to 42 maszyny.

  3. sebaa

   @VIS Akurat się troszkę mylisz :) etatowo batalion pancerny w Polsce to 58 czołgów :) To co opisujesz czyli te 30 + i 40 + to rosyjskie/ukraińskie i niemieckie bataliony pancerne

 4. LMed

  No cóż, 14 Leo2A4 + WZT za 20 T-72 przedpotopowych i gładkie przejście na nowoczesną platformę sprzętową, nieźle. Wiadomo Czesi. Ugruntowany pragmatyzm nie pozwolił im na szukanie rozwiązań azjatyckich na przykład.

  1. RAF

   LMED@ "Wiadomo Czesi. Ugruntowany pragmatyzm nie pozwolił im na szukanie rozwiązań azjatyckich na przykład.". Co za bzdury.. Polski wybór jest bez porównania lepszy. Jeszcze tego nie zauważyłeś?. Za chwilę Czesi będą musieli te stare Leo modernizować za równowartość nowych czołgów. Pewnie jeszcze się zobowiązali do zakupu Leo2a7. Niemcy od wieków robią Czechow w bambuko.

  2. Shev

   RAF Czesi do niczego sie nie zobowiazali, Leo2A7 jest lepszym czołgiem od K2 a Czesi chca je modernizowac do tej wersji.

  3. LMed

   To że Państwo Czeskie nie podziela twoich poglądów RAF, nie daje ci do myślenia???

 5. Booboo1234

  Trzeba by było Leopardy 2A4 modernizowac do wersji PL , chyba juz nie warto, Czesi tez dostana zuzyte wozy i oby nie musieli sie prosić o remont w Bumarze bo części z Niemiec brakuje, a nie wiadomo czy Niemcy pozwolą na modernizacje czeskich czołgów w Polsce -bo juz to mamy przemysłowo opracowane, Czechom na dwadzieścia czołgów nie opłaci sie uruchamiać całego procesu. remontu i modernizacji od podstaw.

  1. Bren2

   Dlaczego Czesi mieliby modernizować swoje czołgi w Polsce? Zwłaszcza, gdy mają niemieckiego producenta kilka kilometrów od granicy? Poza tym w planach jest z czasem modernizacja 2A4 do 2A7, a Bumar nie może tego zrobić, nie ma know-how, a w ACR po wszystkich gorzkich doświadczeniach z polskimi produktami jest coś w rodzaju nieoficjalnego zakazu na kupowanie czegokolwiek z Polski.

  2. Shev

   Booboo, Czesi nie maja zamiaru modernizować swoich Leo2A4 do PL ale do Leo2A7, co mogą zrobić wyłacznei u producenta

  3. thorshammer

   Zgadzam się z Bren2, wersja PL jest niewystarczająca, a Czesi negocjują z Niemcami współpracę produkcyjną i transfer technologii. Nie ma powodu, dla którego czeskie czołgi miałyby być modernizowane w Polsce.

 6. wert

  nadchodzą czasy że tylko siła ma znaczenie. Nasze liberalne lewactwo jeszcze się łudzi że zasady (ich), moralność (ich) sprawiedliwość (ich) to kotwice sPOłeczeństwa. Goła siła kacapów wywraca im swiat do góry nogami mimo to trzymaja się starego. gebelsy zrobia wszystko aby WP nie urosło w siłę i bezwstydnie realizują SWÓJ interes. Ich celem jest lewarowanie siebie opanowaną Europą. Przemówienie scholza w ONZ jasno tego dowodzi. Najważniejsze jest dołączenie ich na szóstego członka RB nie jakaś tam UKR. Polska jako naturalny lider naszej strefy jest ŻYWOTNYM zagrożeniem ich planów dlatego jest jak jest

  1. Prawdziwy

   Nie żebym się czepiał,ale gebelsy to tak z lat 70?.Teraz to Helmuty, smakosze Ja-gut,czy zwyczajowo Szwaby.( ukłony dla Instruktora - Emeryta?)

  2. Bren2

   A jaki kraj toczy z Polską grę „naturalnego lidera regionu”? Który? Bo Berlin zawsze będzie dla tego regionu czymś więcej niż Warszawą.

  3. VIS

   Przydał by się jakiś audyt z USA w TVNie bo ostro promują POlszewizm. Czy oni nie zdają sobie sprawy że jak Tusek wygra to zmienią się priorytety i wiele kontraktów może zostać anulowanych. Discovery strzela rządowi USA w stopę.

 7. piotr04

  Sztuka za sztukę powinna być Niemcy powinni się wstydzić lecz oni nie wiedzą co to wstyd

  1. LOUT

   Tak powiadasz? Masz np. Golfa 6 a sąsiad Seicento i ty tak... zamieniasz się sztuka za sztukę, już to widzę!

  2. piotr04

   LOUT,takie porównania to sobie możesz wiesz gdzie wsadzić Prosty przekaz Wymiana sprzętu za sprzęt przekazany Sami to zaoferowali Ale widać tego nie zrozumiesz Po drugie to że niby Polska chciała najnowsze leopardy jest kłamstwem wymyślonym przez stronę niemiecką,także schowaj się ze swoim golfem 6 ,jak już za Seicento,golf 4 :)

  3. LMed

   W zasadzie Piotrze, do dotowania polskich sierot to widzę, że masz stosunek pozytywny..

 8. Kong

  Gdybyśmy kupili nowe Leopardy 2 A7, to nagle Niemcy mieliby też 44 stare A4.

  1. LOUT

   Oczywiście i wcale nie dziwi :)

 9. lekko zaawansowany

  W tym tempie to nas Putler dawno by rozjechał, dlatego słuszny kierunek koreański oraz szybkie zakupy z półki.