Polityka obronna

Kryzys i "siły pokojowe" w Kazachstanie: sytuacja militarna

Fot. Fot. Mil.ru

Rada Bezpieczeństwa Zbiorowego czyli najwyższy organ Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ), która obejmuje Armenię, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Rosję i Tadżykistan, podjęła decyzję o wysłaniu tzw. „sił pokojowych" do Kazachstanu. Na razie nie są znane żadne oficjalne informacje dotyczące składu tych sił, terminu przegrupowania i docelowego miejsca stacjonowania. Określono jedynie, że ich pojawienie się w Kazachstanie ma odbywać się w określonym czasie. Wcześniej, rosyjskie komunikaty twierdziły, że forpocztą sił będą rosyjskie wojska powietrznodesantowe.

W czwartek rano na ogólnie dostępnym portalu internetowym fligthradar24 można było zobaczyć loty dwój rosyjskich samolotów transportowych. Z moskiewskiego lotniska Szeremietiewo do Kazachstanu poleciał samolot Ił-76TD o numerze rejestracyjnym RA-76638, a z podmoskiewskiego lotniska Czkałowskij samolot An-124 o numerze RA-82014. Tuż przed granicą z Kazachstanem oba samoloty wyłączyły transpondery dostępne dla cywilnych stron śledzących samoloty w czasie lotu. W związku z tym nie wiadomo na jakim lotnisku wylądowały. Nie wiadomo również jaki był ich ładunek. Można tylko się domyślać, iż zawiozły np. elementy wysuniętego stanowiska dowodzenia jednostek Wojsk Powietrzno-Desantowych.

Po południu An-124 wylatując z przestrzeni powietrznej Kazachstanu włączył transponder i ponownie pojawił się na stronie fligthrada24. Poleciał do Ulianowska na swoje macierzyste lotnisko 235.Pułku Lotnictwa Wojenno-Transportowego.

Agencja Interfax, powołując się na samą Organizację Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, wskazała, iż „Głównymi zadaniami Sił Pokojowych OUBZ będzie ochrona ważnych obiektów państwowych i wojskowych w Kazachstanie, a także pomoc siłom porządku publicznego Republiki Kazachstanu w ustabilizowaniu sytuacji i przywróceniu rządów prawa".

Białoruscy żołnierze sił pokojowych wsiedli do samolotu i przenoszą się do Kazachstanu - poinformowało również białoruskie ministerstwo obrony. Dokładniej ma to być kompania 103 Witebskiej Brygady Sił Specjalnych, jak poinformował w czwartek białoruski minister obrony Wiktor Chrenin.

Fot. www.flightradar24.com
Fot. www.flightradar24.com

Kazachstan jest powierzchniowo dużym i rozległym krajem, ale zamieszkałym przez tylko około 19 mln mieszkańców. Jego siły zbrojne są stosunkowo niewielkie i liczą około 39.000 żołnierzy. Oparte są nadal o pobór i 12-miesieczną zasadniczą służbę wojskową. Większość uzbrojenia kazachstańskiej armii pochodzi z czasów ZSRR, gdy była to jedna z republik związkowych. Wojska lądowe liczą około 20.000 żołnierzy i składają się brygady pancernej, trzech brygad zmechanizowanych, czterech aeromobilnych, trzech artylerii, jednej rakiet taktycznych i trzech inżynieryjno-saperskich. Ich podstawowe uzbrojenie to około 300 czołgów T-72, 500 BMP-2, 190 transporterów opancerzonych BTR-80, 110 BTR-80A, 150 MT-LB oraz 60 bojowych wozów rozpoznawczych BRM-1. Rozbudowana artyleria liczy ponad 600 egzemplarzy w tym około 126 haubic 2S1 Goździk, 120 haubic 2S3 Akacja, 100 wyrzutni BM-21 Grad. Brygada rakiet taktycznych dysponuje 12 wyrzutniami rakiet Toczka.

Siły powietrzne liczą około 12.000 żołnierzy i dysponują samolotami bojowymi MiG-29, MiG-31, MiG-27, Su-27, Su-30, Su-25. Park śmigłowców składa się z Mi-24W, Mi-35M, Mi-8/17, Mi-24, Bell 205 i H145. Kazachskie lotnictwo transportowe jest nieduże i łączy poradzieckie pojedyncze samoloty An-12, An-26, An-72, Tu-134, Tu-154 z nowoczesnymi Casa C-295M, których zakupiono 8 sztuk. Obrona przeciwlotnicza używa zestawów S-300, Wega, Krug, Wołchow, Kub i Newa. Niewielka MW liczy około 3.000 żołnierzy, ale dysponuje brygada piechoty morskiej wyposażoną w 70 transporterów BTR-82A. Poza siłami zbrojnymi w Kazachstanie istnieje gwardia narodowa (około 20.000 ludzi), wojska pograniczne (około 9.000 ludzi) i służba bezpieczeństwa państwowego (około 2.500 ludzi).

Rosja w Kazachstanie utrzymuje nieliczne siły wojskowe. Obsługują one dzierżawiony kosmodrom Bajkonur oraz rozlokowane są przede wszystkim na 10.Poligonie Testowym w miejscowości Sary-Szagań oraz w stacji radiolokacyjnej ostrzegania o ataku rakietowym (48.Samodzielny Węzeł Radiotechniczny ze stacją typu Dniepr) w miejscowości Bałchasz-9.

Jako, iż Rosjanie nie dysponują w Kazachstanie bojowymi jednostkami zmechanizowanymi jeśli będą chcieli włączyć się do działań muszą przerzucić tam inne jednostki z własnego terytorium. Najbardziej predysponowanym to takiej akcji są jednostki Wojsk Powietrzno-Desantowych (WDW). W działaniach na terenie sojuszniczego państwa i bez konieczności zdobywania lotnisk (niektóre są nadal w rękach wojska kazachskich) prawdopodobnie pierwszymi przerzuconymi siłami mogą być pododdziały 38.Gwardyjskiej Brygady Dowodzenia (w celu utworzenia wysuniętych stanowisk dowodzenia) oraz 45.Samodzilenej Gwardyjskiej Brygady Specjalnego Przeznaczenia (w celu rozpoczęcia operacji specjalnej). W ślad za pododdziałami z tych brygad mogą zostać przerzucone bataliony powietrzno-desantowe lub desantowo-szturmowe.

Również przywódca Białorusi po konsultacjach z Moskwą zapewnił, iż kontyngent żołnierzy Białoruskich zostanie przetransportowany do Kazachstanu.

Komentarze