Reklama

Polityka obronna

Kryzys i "siły pokojowe" w Kazachstanie: sytuacja militarna

Autor. Fot. Mil.ru

Rada Bezpieczeństwa Zbiorowego czyli najwyższy organ Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ), która obejmuje Armenię, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Rosję i Tadżykistan, podjęła decyzję o wysłaniu tzw. „sił pokojowych” do Kazachstanu. Na razie nie są znane żadne oficjalne informacje dotyczące składu tych sił, terminu przegrupowania i docelowego miejsca stacjonowania. Określono jedynie, że ich pojawienie się w Kazachstanie ma odbywać się w określonym czasie. Wcześniej, rosyjskie komunikaty twierdziły, że forpocztą sił będą rosyjskie wojska powietrznodesantowe.

W czwartek rano na ogólnie dostępnym portalu internetowym fligthradar24 można było zobaczyć loty dwój rosyjskich samolotów transportowych. Z moskiewskiego lotniska Szeremietiewo do Kazachstanu poleciał samolot Ił-76TD o numerze rejestracyjnym RA-76638, a z podmoskiewskiego lotniska Czkałowskij samolot An-124 o numerze RA-82014. Tuż przed granicą z Kazachstanem oba samoloty wyłączyły transpondery dostępne dla cywilnych stron śledzących samoloty w czasie lotu. W związku z tym nie wiadomo na jakim lotnisku wylądowały. Nie wiadomo również jaki był ich ładunek. Można tylko się domyślać, iż zawiozły np. elementy wysuniętego stanowiska dowodzenia jednostek Wojsk Powietrzno-Desantowych.

Po południu An-124 wylatując z przestrzeni powietrznej Kazachstanu włączył transponder i ponownie pojawił się na stronie fligthrada24. Poleciał do Ulianowska na swoje macierzyste lotnisko 235.Pułku Lotnictwa Wojenno-Transportowego.

Agencja Interfax, powołując się na samą Organizację Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, wskazała, iż „Głównymi zadaniami Sił Pokojowych OUBZ będzie ochrona ważnych obiektów państwowych i wojskowych w Kazachstanie, a także pomoc siłom porządku publicznego Republiki Kazachstanu w ustabilizowaniu sytuacji i przywróceniu rządów prawa".

Białoruscy żołnierze sił pokojowych wsiedli do samolotu i przenoszą się do Kazachstanu - poinformowało również białoruskie ministerstwo obrony. Dokładniej ma to być kompania 103 Witebskiej Brygady Sił Specjalnych, jak poinformował w czwartek białoruski minister obrony Wiktor Chrenin.

Autor. www.flightradar24.com
Autor. www.flightradar24.com

Kazachstan jest powierzchniowo dużym i rozległym krajem, ale zamieszkałym przez tylko około 19 mln mieszkańców. Jego siły zbrojne są stosunkowo niewielkie i liczą około 39.000 żołnierzy. Oparte są nadal o pobór i 12-miesieczną zasadniczą służbę wojskową. Większość uzbrojenia kazachstańskiej armii pochodzi z czasów ZSRR, gdy była to jedna z republik związkowych. Wojska lądowe liczą około 20.000 żołnierzy i składają się brygady pancernej, trzech brygad zmechanizowanych, czterech aeromobilnych, trzech artylerii, jednej rakiet taktycznych i trzech inżynieryjno-saperskich. Ich podstawowe uzbrojenie to około 300 czołgów T-72, 500 BMP-2, 190 transporterów opancerzonych BTR-80, 110 BTR-80A, 150 MT-LB oraz 60 bojowych wozów rozpoznawczych BRM-1. Rozbudowana artyleria liczy ponad 600 egzemplarzy w tym około 126 haubic 2S1 Goździk, 120 haubic 2S3 Akacja, 100 wyrzutni BM-21 Grad. Brygada rakiet taktycznych dysponuje 12 wyrzutniami rakiet Toczka.

Siły powietrzne liczą około 12.000 żołnierzy i dysponują samolotami bojowymi MiG-29, MiG-31, MiG-27, Su-27, Su-30, Su-25. Park śmigłowców składa się z Mi-24W, Mi-35M, Mi-8/17, Mi-24, Bell 205 i H145. Kazachskie lotnictwo transportowe jest nieduże i łączy poradzieckie pojedyncze samoloty An-12, An-26, An-72, Tu-134, Tu-154 z nowoczesnymi Casa C-295M, których zakupiono 8 sztuk. Obrona przeciwlotnicza używa zestawów S-300, Wega, Krug, Wołchow, Kub i Newa. Niewielka MW liczy około 3.000 żołnierzy, ale dysponuje brygada piechoty morskiej wyposażoną w 70 transporterów BTR-82A. Poza siłami zbrojnymi w Kazachstanie istnieje gwardia narodowa (około 20.000 ludzi), wojska pograniczne (około 9.000 ludzi) i służba bezpieczeństwa państwowego (około 2.500 ludzi).

Rosja w Kazachstanie utrzymuje nieliczne siły wojskowe. Obsługują one dzierżawiony kosmodrom Bajkonur oraz rozlokowane są przede wszystkim na 10.Poligonie Testowym w miejscowości Sary-Szagań oraz w stacji radiolokacyjnej ostrzegania o ataku rakietowym (48.Samodzielny Węzeł Radiotechniczny ze stacją typu Dniepr) w miejscowości Bałchasz-9.

Jako, iż Rosjanie nie dysponują w Kazachstanie bojowymi jednostkami zmechanizowanymi jeśli będą chcieli włączyć się do działań muszą przerzucić tam inne jednostki z własnego terytorium. Najbardziej predysponowanym to takiej akcji są jednostki Wojsk Powietrzno-Desantowych (WDW). W działaniach na terenie sojuszniczego państwa i bez konieczności zdobywania lotnisk (niektóre są nadal w rękach wojska kazachskich) prawdopodobnie pierwszymi przerzuconymi siłami mogą być pododdziały 38.Gwardyjskiej Brygady Dowodzenia (w celu utworzenia wysuniętych stanowisk dowodzenia) oraz 45.Samodzilenej Gwardyjskiej Brygady Specjalnego Przeznaczenia (w celu rozpoczęcia operacji specjalnej). W ślad za pododdziałami z tych brygad mogą zostać przerzucone bataliony powietrzno-desantowe lub desantowo-szturmowe.

Również przywódca Białorusi po konsultacjach z Moskwą zapewnił, iż kontyngent żołnierzy Białoruskich zostanie przetransportowany do Kazachstanu.

Reklama

Komentarze (11)

 1. Holub

  Białorusini będą umierać za Rosjan w Kazachstanie tak jak kiedyś w Afganistanie ; ]

  1. Sidematic

   Kompania żandarmów raczej nie będzie umierać. Obsadzą jakiś obiekt i będą go pilnować.

  2. Ech

   W Afgastanie Polacy za amerkanow umierali. Bialrusini Afgastanu nie zaatakwali.

  3. Bryxx

   To nie żandarmów wysłały poszczególne kraje, a raczej specjalsów.

 2. Hrabia Monte Christo

  c.d. ale USA, NATO i UE pomimo głoszenia demokratycznych i humanitarnych zasad z powodu jednego człowieka nie zmienią przecież swoich relacji z tak ważnym "sojusznikiem" w regionie jak Arabia Saudyjska. Kolejny przypadek obłudy w czystej postaci. A co najbardziej tragiczne w tej sytuacji to ciągła działalność dzieciaków postrzegających świat z poziomu pantofelka i ich systematyczne wklejanie wynurzeń typu ... "obecnie bardak w Libii to robota Rosji, w Syrii to prorosyjscy terrorysci z al Nusry mordowali cywili, a ISIS to twór prorosyjskeij partii BAAS" ittd. itd, że już o innych wytryskach intelektualnych nie wspomnę ze zwykłej litości.

 3. Hrabia Monte Christo

  @polski chrzan: zgadzam się z tobą, że jeżeli informacje o "obcinaniu głów" policjantom w Kazachstanie w trakcie opisywanych zamieszek się potwierdzą to będzie "barbarzyństwo" ale tylko ....kolejne. Czyje to są "metody" ( amerykańskie, chińskie, irackie, irańskie, izraelskie, rosyjskie, syryjskie, tureckie itd. itd.) to inna sprawa-wbrew panującej medialnej hipokryzji wszyscy w/w akceptują je w całości jeżeli tylko korzyści przykryją zyski i utratę "medialnego wizerunku". Choć z drugiej strony chyba nic nie jest w stanie przykryć nagrania na którym "demokratyczny syryjski opozycjonista" popierany przez tzw. "wolny demokratyczny zachodni świat" wykrawa ze zwłok żołnierza SAA wątrobę i zaczyna ją "konsumować". Z kolei saudyjski następca tronu wydaje rozkaz zabicia niepokornego dziennikarza i to się dzieje i to nawet nie w Arabii ale w ambasadzie AS na terenie Turcji. Chaszukdżi ginie a poćwiartowane zwłoki wyniesione z budynku ambasady w walizkach "znikają" bezpowrotnie ...c.d.n.

 4. Sailor

  Coś kołchoz Putina sypie się na wszystkich frontach. Chyba puki co Ukraińcy mogą na chwilę odsapnąć i się lepiej przygotować.

 5. KrzysiekS

  Jakimś dziwnym trafem wszędzie w krajach byłego ZSRR (które się odłączyły od Rosji) wybuchają zamieszki na których korzysta głównie Rosja.

 6. Bryxx

  Kluczem tutaj jest uran. Należy wiedzieć że Kazachstan to obok Australii kraj z drugimi największymi złożami uranu i kraj z największym wydobyciem rud uranu. Wykorzystanie kryzysu(wzrost cen) i wykorzystanie ekstremistów islamskich, dość mocno wskazuje gdzie można szukać inspiracji zdarzeń. Taka "kazachska zima" w odróżnieniu do arabskiej wiosny ale sponsor ten sam.

  1. Laky

   Chodzi ci oczywiście o Chiny?😂😁😉

  2. Valdore

   Bryxxiu, Arabska Wiosna to spontaniczny zrym, w kazachstanie podobnie, choc tu się wmieszali Rosjanie ze swoimi metodami rodem z III rzeszy.. Ale taki specjalista od AIM-120 w 1972r jak ty chyba to wie?:)

  3. Rus (dałn)ol

   Dziwne. Ukraina, Białoruś, Kazachstan wszędzie przewrót robi USA a wszędzie wchodzi i zajmuje tereny czy korzysta z tego Rosja? Jak w to wierzysz to gratuluję. Ewidentnie Rosja macza we wszystkim palce i wraca do granic ZSRR . Będą to ukrywać za tym że ratują wszystkich przed złym zachodem . Ja tego nie kupuje. Przedkedz jak Rosja załatwiła Białoruś . Przed protestami Białoruś zaczęła kupować ropę z zachodu ćwiczyć z brytyjskim wojskiem, nagle protesty maile z Moskwy że polska chce zająć Brześć, zakręcenia kurka z gazem i rzadanie spłaty długu którego Łukaszenka się wypiera.. aresztowanie w Moskwie hahaha zamachowców na Łukaszenkę a później Białoruś staje się najlepszym sługa Rosji i wręcz prosi o integrację.

 7. Wania

  Kolejny kraj, który ma dosyć czerwonej bandy. Retoryka Rosji jest taka, jak w czasie najazdu na Czechy czy Węgry. Obce zachodnie siły wywołały niepokoje wśród ludności. Bo przecież wpływy Rosji to mleko i miód dla społeczeństwa tylko ono nie potrafi tego docenić. A prawda jest taka, że kolejny kraj ma dosyć okradania przez Rosję i oligarchów. Na początku zamieszek wszystkie prywatne samoloty z oligarchami uciekły z tego kraju do Moskwy. Miejmy nadzieję, że Rosja skończy jak ZSRR.

 8. ito

  Ciekawe, czy PI już się u nich zainstalowało, czy dopiero się przymierza? A siły są, póki nie okaże się inaczej, pokojowe, nie "pokojowe".

  1. Gracz

   Zakładam że właśnie w tym momencie pi i talibowie mocno pracują nad zwiększeniem swoich siatek w Kazachstanie. to najlepszy możliwy moment żeby zdobyć trochę więcej broni ludzi pieniędzy i informacji. Zamachy w tym momencie to trochę strzał w stopę i raczej ich nie będzie chociaż ich nie można wykluczyć.

  2. Laky

   Oj za parę lat będą mieli tam bajzel😉

  3. Valdore

   Ito, Rosja i siły pokojowe to największy żart swiata:)) A PI to przecież twór prorosyjskiej partii BAAS , w kazachstanie chyba itej partii nie było by Rosja mogła to wykorzystać

 9. KrzysiekS

  Im więcej zamieszania na wszystkich granicach Rosji tym większy spokój dla Polski. Podobnie upadła dawna Rzeczypospolita.

  1. Sidematic

   Tym razem - jak zwykle - na zamieszaniu skorzysta Rosja a nie Polska. Polska zwyczajowo wsadziła palce między drzwi

  2. Monkey

   @Sidematic: Gdzie w tym wypadku wsadzilismy palce między drzwi?

  3. Laky

   Wątpię😉😁

 10. polski chrzan

  Ci "protestujący cywile" odcięli głowy kilku policjantom, demolują miasto i są uzbrojeni - widać tutaj bandyckie metody amerykańskie rodem z Syrii, te same metody które stosowali amerykańscy terroryści z państwa islamskiego. Ale tutaj Rosja szybko zareagowała i zrobi tam porządek. Kazachstan to zbyt ważny kraj i nie może być tam amerykańskiego bardaku na wzór libijski.

  1. Valdore

   Obecnie bardak w Libii to robota Rosji, w Syrii to prorosyjscy terrorysci z al Nusry mordowali cywili, a ISIS to twór prorosyjskeij partii BAAS, wiec jak widac kiepsko wrózy to kazachstanowi. Bedziemy mieli druga Syrie jak rosyjscy bandyci tam się pojawia.

  2. Сhyżwar

   Nie mów hop póki nie przeskoczysz. U nas też jest skrajnie podzielone społeczeństwo i nie będę zaskoczony jeśli za kilka lat dojdzie do agresji i pogromów. Antyszczepionkowcy będą chcieli wykonać wyrok kary śmierci na lekarzach. Zwykli ludzie będą chcieli zamordować informatyków za to, że dobrze zarabiają. Mieszkańcy biednych jak mysz kościelna wsi i wymierających miast powiatowych będą chcieli zlikwidować dzieci "klasy średniej" mieszkające w miastach wojewódzkich za to, że stać je na najnowszy telefon, rower albo gre telewizyjną.

  3. pragmatyk

   Rosjanie zrobią tan nową Czeczenię.

 11. Szop85

  To w Afganistanie zostało miliony sztuk broni. A w Kazachstanie dominującą religją jest Islam. Afganistan i Kazachstan to chyba niedaleko. Ciekawe gdzie ta broń trafi??

Reklama