Reklama

Polityka obronna

Kownacki: w ciągu jednej kadencji nie da się podpisać wszystkich programów [Defence24 TV]

”Trzeba sobie jasno powiedzieć, że to nie jest tak, że można w przeciągu jednego roku czy nawet w przeciągu jednej kadencji podpisać kontrakty na wszystkie programy modernizacyjne, które pozwolą polskiej marynarce wrócić do takiego stanu minimum przyzwoitości” - mówi w rozmowie z Defence24 TV Bartosz Kownacki, b. sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. 

Bartosz Kownacki w rozmowie z Defence24 TV zwrócił uwagę na ogromne zapóźnienia programów modernizacji polskiej Marynarki Wojennej, a także na to, że nie da się ich nadrobić w ciągu jednej kadencji parlamentarnej. 

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że to nie jest tak, że można w przeciągu jednego roku czy nawet w przeciągu jednej kadencji podpisać kontrakty na wszystkie programy modernizacyjne, które pozwolą polskiej marynarce wrócić do stanu minimum przyzwoitości. I tak zrobiono bardzo wiele ale te zapóźnienia, które sięgają 25-30 lat nie mogą być naprawione w tak krótkim okresie czasu z wielu względów np. szczupłości zaplecza kadrowego, finansów. To trzeba robić systematycznie.

Bartosz Kownacki, poseł PiS, Sekretarz Stanu w MON w latach 2015-2018

Kownacki wypowiedział się też na temat przyczyn opóźnień w programie Orka związanych ze zmianą kierownictwa MON. Jednocześnie jednak były minister obrony zdecydowanie stwierdził, że Mariusz Błaszczak ma świadomość znaczenia tego programu, a także, że Orka z całą pewnością będzie realizowana. 

Rozumiem obecnego ministra obrony narodowej bo to jest jeden z największych kontraktów, jeden z najdroższych kontraktów dla polskich sił zbrojnych. To jest kwota powyżej 10 mld złotych. To jest też ogromna szansa dla polskiego przemysłu.

Wydaję mi się, że w takiej sytuacji nowy minister musi się zapoznać, musi przeanalizować i być może ocenić kierunek rozwoju swojej perspektywy modernizacji w programie Orka. Nie byłoby to profesjonalne, gdyby minister przychodząc natychmiast podpisywał tak ważki kontrakt. Rozumiem, że czas jest potrzebny. Być może też dodanie nowych kryteriów i nowych elementów.

Bartosz Kownacki, poseł PiS, Sekretarz Stanu w MON w latach 2015-2018

 Zobacz też: Raport specjalny Defence24.pl z targów Balt Military Expo 2018

Reklama

Komentarze (36)

 1. Dumi

  Ten polityk mówi do rzeczy i nie owija w bawełnę. Szkoda Go... Bo teraz zaś będą mydlić oczy i obiecywać złote góry przemilczająć terminy zakupów i faktyczny stan budżetu PMT naszej armii. Ot dyplomacja i propaganda pełną parą. Za jedno pochwalę Błaszczaka. Nie obiecuje bajek i nie kreuje sztucznej rzeczywistości. Ale co z tego jak pan Morawiecki zamiast zwiększać budżet na armię PMT to go odwleka w czasie i pozoruje zwiększanie budżetu. Owszem, budżet wzrósł, ale nie na miarę oczekiwań Polaków i obietnic jakie dawaliściie przed wyborami. Przecież wzrost PKB z 2.0 tak naprawdę na 2,1% następuje dopiero w 2020... A wasza kadencja kończy się w 2019... Czyli nie wzieliście na własne plecy potrzeb armii. Niestety. Ok. w tym roku budżet naszej armii wzrósł o 3,792 mld złotych. Pytanie: JAK TO SIĘ MA DO WASZYCH PRZEDYBORCZYCH OBIETNIC??? Pytam się bo sama ORKA będzie kosztować ponad 10 mld zł??? Więc proszę już przestać mamić Polaków bajdurzeniem. TEMPO ZBROJENIA NASZEJ ARMII JEST PRZECIĘTNE, żeby nie powiedzieć słabe. A ambicje??? Większe niż Niemcy i Włosi, którzy mają większe budżety niż nasza armia a są silniejsze od nas... Ok. miejmy ambicje, ale POPARTE REALNIE WYSOKIM BUDŻETEM. Bo to co robicie jest po prostu śmieszne i żenujące momentami. A wybory parlamentarne coraz bliżej...

 2. deMONter

  Dlaczego wielokrotnie skompromitowany człowiek zabiera głos w sprawach w których wielokrotnie poległ! Szczyt amatorszczyzny!

 3. AAK

  Nie jednokrotnie wyrażałem swoją opinię o zasłyszane lub przeczytane artykuły - ale jeden fakt utkwił mi w pamięci PO 89r. zrobiono wiele by zlikwidować wojsko Polskie tak samo jak przemysł i innowacyjność naszych zakładów - poprzez rzekomą prywatyzację czy wręcz fizyczną likwidację - jednostek oraz brak modernizacji już posiadanego sprzętu . Fakt iż to PO Radziecki ale na nasze Europejskie warunki gabarytowo dostosowany do ciasnych uliczek miast występujących w naszym kraju - do tonażu naszych mostów oraz przeprawy przez nasze rzeki .... Gdyż doktryna Radziecka zakładała na prostotę i mobilność przemieszczania się całych zagonów w dużej ilości - nie narażając się na utknięcie w jakimś miejscu bez celu ! Dziś po prawie 30 latach - ZANIEDBANIE oraz brak modernizacji starego uzbrojenia czy wręcz brak zakupu NOWEGO - doprowadziło do stanu jaki obecnie mamy .... Priorytet się zmienił i staliśmy się flanką z drugiej strony - czyli jesteśmy rozgrywani przez następne mocarstwo , które oferuje nam uzbrojenie na które nas jako Naród Polski nie stać ? A jeśli to przynajmniej potrzebujemy następne 30 lat aby coś reprezentować w formacie WOJSKO ??? A teraz wieszanie obecnego rządu jako - fajtułapy , jest nie na miejscu !!!

 4. Willgraf

  Nigdy wiecej PIS nie dojdzie do wladzy w Polsce.... drugiej czy też trzeciej szansy nie będzie

 5. Luke

  Ale zato da sie zniszczyc MW, Armie i SP!

 6. realista

  Ale można za to bez sensu rozwalić wszystko to, co pozaczynali poprzednicy.

 7. Okręcik

  W ciągu jednej kadencji nie da się podpisać? Da, da, gorzej tylko z realizacją. Wg was miały być śmigłowce, ale nie francuskie bo to złom, a teraz mówicie że są nie potrzebne, to samo za rok powiecie o marynarce? Polskę obroni sam WOT, armie zlikwidować, czołgi zlikwidować, rosomaki na złom, wystarczy różaniec, modlitwa, kropidła i patriotyczne ławeczki. Dobrze że chociaż jesteśmy w NATO, ale i to chyba z ta władzą to juz nie długo?

 8. MI6

  Oczywiście ze w rok się nie da tyle ze ta ekipa przez prawie trzy lata podpisała jedynie gotowy program Leo2pl i patriota którego także wskazała poprzednia ekipa. Tu nie chodzi o rok a o trzy lata nie podejmowania decyzji.

 9. CCC

  Nieszczęście wzięło się od przekazania kontroli nad armią cywilom chociaż wielu specjalistów wojskowych w stopniu płk łączą z wojskiem tylko spodnie. Wszystkie programy rozgrzebane. Niestety postępuje stopniowa degradacja. \"Wojtek\" w tej sytuacji jawi się jak wzór do naśladowania.

 10. Bla bla bla

  Wszystkiego się nie da ale da się dużo zrobić trzeba tylko chcieć i mieć kompetencje. A nie tylko od pierwszego do pierwszego i jakoś to będzie. I tak funkcjonuje też nasza armia. Większość pracujących tam ludzi też czeka tylko do pierwszego z generlicja i admiralicja na czele. Nie wszyscy ale większość. Takie są realia. I jak to mówią że jakoś to będzie może kiedyś nam coś kupią. A szkoda gadać. Nikt za nic nie odpowiada.

 11. Kermit

  Jak się nie da podpisać kontraktów to napewno się da zwolnić z pracy tych co nówią że się nie da. Następnie zatrudnić tych co dadzą radę podpisać.

 12. Mietek

  \"Wydaję mi się, że w takiej sytuacji nowy minister musi się zapoznać, musi przeanalizować\" Czyli jako partia nie zapewniacie ciągłości. To wasza odpowiedzialność?

 13. Marek

  \"No jak to, zapoznawać i ponownie analizować? To nie jesteście panowie z tego samego obozu rządzącego? Co wy w ogóle podpisaliście po za Kormoranem, który był na blacie? Wow! Holowniki i okręt ratowniczy. Brawo! \" @Fred Bardzo nie podoba mi się to, co jest w marynarce. Ale pozwól, że zapytam o to, co koledzy rządzący przed nimi podpisali wcześniej? O ile sobie przypominam, \"szczytem\" ich osiągnięć było beznakładowe budowanie Gawrono/Ślązaka. Ja oczywiście wiem, że było bajdurzenie o Czaplach i Miecznikach. Z tym tylko, że to bajdurzenie nie zaowocowało niczym konkretnym. A rządzili chłopaki przez dwie kadencje.

 14. Polowic

  No, tośmy się pośmiali.

 15. szymon

  \"I dlatego właśnie urżnęliśmy wszystkie programy morskie odziedziczone po PO.\" Tego zdania mi zabrakło w monologu byłego wiceministra obrony.

 16. zły

  W ciągu jednej kadencji nie da się podpisać kontraktów na wszystkie programy ale wszystkie można obiecać z nierealnym terminem. Ważne, że ministra pokaże się w wiadomościach jak zapowiada modernizację, ciemny lud łyknie i dalej już nie śledzi tematu.

 17. Troll i to wredny

  Tu nie chodzi o Marynarkę Wojenną...Filary wojsk lądowych to BRDM-2 (te wszystkie Żbiki i Szakale) od 1963 r., BWP-1 od 1966 r., MT-LB od też lata \'60, KTO SKOT (Ryś) od 64 r., 2S1 Goździk od 71 r.,AH wz. 77 Dana również lata 70, T-72 dużo starszy niż ojciec czołgisty, ZU-23-2 pltka z 1960 r. wciągnięta na Stara 266 i tak powstał Hibneryt, ZSU-23-4 Szyłka 1961r. (częściowo modernizowane w 2000 ), Jeśli czołgista dysponuje (optymistycznie) nocnym peryskopem obserwacyjnym TWNO-2 o zasięgu 60 m, TKN-1T ,który bez podświetlenia reflektorem podczerwieni PG-125 nie widzi nic, a po podświetleniu widzi na 200 m... a łączność zapewnia radziecka UKFka R-123... Dzisiaj amatorzy bawiący się w łowiectwo, czy obserwowanie sowy nocą mają dużo lepszy sprzęt...Zawsze można liczyć na wsparcie z powietrza, nic tak szybko nie dostarczy rezerw jak śmigłowce...Mi-2 od 1968 r. (w czasach Jaruzelskiego uznany za nieperspektywiczny), Mi-4 od 58 r., Mi-8 od 68 r., Mi-24 relatywnie nowy bo od 78 r., ale bez pocisków ppk, Pozostaje Mi-17 (od 88r.), i SW-3 (od 89r.) , oraz Sw-4 o ładowności 800 kg... Powiecie....mamy Rosomaki. Mamy, ale są za wysokie na nasz teatr działań, mają mały przedział desantowy (zbyt słaba osłona pojazdu) i nie posiadają ppk (nie nadają się nawet do spowalniania formacji pancernych), PT-91 część z nich ma gorsze patametry ogniowe niż T-72 (przed modernizacją), nie mają nowoczesnej amunicji, a w nocy raczej nie ostrzelają celu z 2000 m, Są jeszcze Leopardy...fizycznie faktycznie są, tyle, że coś z tego będzie wynikało dopiero po ich modernizacji (a na taką jak na razie się nie zanosi ględzenia sporo, konkretów mało). Dochodzi brak nowoczesnej amunicji... Chcesz dyskutować o artylerii, to najpierw zestaw jej parametry z możliwościami npla...czyli temat uważam za omówiony. Lotnictwo...Suczki, to obiekty muzealne, Migi jeszcze latają, eFy mają zapas uzbrojenia jaki mają, a najbliższy serwis niestety nie mieści się pod Warszawą... Polska armia w pigułce.

 18. clash

  \" If there is a will ,there is a way...\" Nie da sie w Polsce, nic sie nigdy nie da. Polacy nic sie nie stalo...ble ble ble ble......

 19. ragnarok

  Nie za bardzo rozumiem. Czyli wyboru okrętu podwodnego lub innego sprzętu dokonuje osobiście Minister?? \"Specjaliści\" z Marynarki lub ministerstwa ON przynoszą oferty producentów, nieprzeanalizowane, niesprawdzone pod kątem przydatności dla Polski, przysłane mailem lub ściągnięte z internetu, kładą mu na biurko a Największy Specjalista od spraw Militarnych Błaszczak ( w tym przypadku) analizuje, oblicza, testuje i Decyduje!? Nosz, kurłaa.. !

 20. Mirek

  Jak to sie nie da przecież dwa lata gadacie ze sie da i wszystkie projekty i plany gotowe a armia sie modernizuje :) Tak wszyscy wyzywali na poprzedników a wychodzi ze jako jedyni pchali rozwój wojska do przodu z błędami ale do przodu tutaj mamy skok do tyłu i rozwałkę wszystkiego co tylko można

 21. er

  Karuzela chęci trwa w najlepsze: HOMAR a może ORKA, za dwa dni...NAREW...albo...KRUK....nie...pewnie jednak ORKA.....skończy się na ławkach śpiewających i modlących się.....

 22. WERA

  Po pierwsze PANIE WIELKI BYŁY SEKRETARZU podpisanie umowy na sprzet nie jest gwarantem jej otrzymania za tydzień czy dwa. Ten sprżet zostanie wyprodukowany i dostarczony za dobrych kilka lat. Nie płacicie tez od razu całej kwoty zamówienia a ją zaliczkujecie. To w jakim stanie jest armia i czego potrzebuje wie każde dziecko w tym kraju a już na pewno wiecie WY PO WYBITNYM AUDYCIE NIEJAKIGO PANA AM....przed trzy lata uwaliliscie wszystki programy modernizacyjne a kontynuowane sa tylko te których uwalić się nie dąło: holowniki. Wisła, te dwie śmieszne baterie za gigantyczne pieniądze blokują nam całkowita modernizacje. Nie ma kasy na nic. Tu jest problem. Zamiast wzmocnienia armii tę kase jaką macie wydajecie na bzdury i samoloty VIP. TO JEST KRYMINAŁ A TE PANSKIE TŁUMACZENIA TO JUZ SZCZYT GŁUPOTY.

 23. Boczek

  No jakie odkrywcze. Wystarczy nie zrywać tego co przegotowali poprzednicy. A jak się już zerwało to zrobić to samo swoje, ale lepiej i szybciej. ... i nie zastępować tego pospolitym ruszeniem.

 24. Ok bajdur

  A wystarczyło nie przeszkadzać. .. Polsce potrzebne okręty i przynajmniej dwie uniwersalne fregaty. Możemy to zamówić w pakiecie za dobre pieniądze i budować przez 10 lat lub dalej analizować i pogrzebać całkowicie Marynarkę Wojenną. Trzy op budowane we Francji remont wraz z modernizacją ORP Orzeł i budowa fregat w Polsce. To można osiągnąć. Narew z Brytyjczykami a programy pancerne z Niemcami i będziemy w łańcuchach dostaw głównych nie tylko europejskich graczy.

 25. Fred

  No jak to, zapoznawać i ponownie analizować? To nie jesteście panowie z tego samego obozu rządzącego? Co wy w ogóle podpisaliście po za Kormoranem, który był na blacie? Wow! Holowniki i okręt ratowniczy. Brawo!

Reklama