Polityka obronna

Generał Reudowicz zastępcą szefa BBN

Fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP
Fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP

Na nowym stanowisku gen. Reudowicz zastąpił Dariusza Gwizdałę, który przeszedł na stanowisko członka zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej - o sprawie tej jako pierwszy informował portal Defence24.pl.

Gen. Reudowicz dotychczas pełnił w BBN funkcję dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi.

Gen. Reudowicz urodził się w 1961 r.; jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych oraz Akademii Obrony Narodowej. 15 sierpnia 2016 r. z rąk Prezydenta Andrzeja Dudy otrzymał awans na stopień generała dywizji.

We wrześniu ubiegłego roku objął stanowisko dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Przed objęciem tego stanowiska, od lipca 2016 do lipca 2019 r., pełnił funkcję dowódcy Połączonego Centrum Przygotowania Bojowego (Joint Warfare Centre, JWC) w Stavanger w Norwegii, które tworzą reprezentanci 15 państw NATO. Jednostka ta jest odpowiedzialna za planowanie i prowadzenie ćwiczeń o charakterze połączonym na poziomie operacyjnym.

W latach 2015-2016 zajmował stanowisko dowódcy 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Od kwietnia 2014 r. był szefem Zarządu Wojsk Aeromobilnych i Zmotoryzowanych w Inspektoracie Wojsk Lądowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

W latach 2011-2013 był szefem Centrum Dowodzenia Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Od 2013 r. szefem grupy projektowej w Zespole do Spraw Nowego Systemu Kierowania i Dowodzenia Sił Zbrojnych RP oraz szefem Zespołu w grupie organizacyjnej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Od 1 sierpnia 2008 r. do 1 lipca 2011 r. był dowódcą 10. Brygady Kawalerii Pancernej. W okresie od października 2010 r. do kwietnia 2011 r. dowodził VIII zmianą Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

Wcześniej pełnił służbę m.in. jako: główny specjalista w Zarządzie Operacji Lądowych Dowództwa Wojsk Lądowych, asystent w Polskich Kontyngencie Wojskowym w Składzie Międzynarodowych Sił Stabilizacyjnych w Republice Iraku, zastępca dowódcy 15. Brygady Zmechanizowanej, starszy specjalista Oddziału Planowania Operacyjnego Dowództwa Wojsk Lądowych, szef sztabu – zastępca dowódcy 13. Brygady Zmechanizowanej, dowódca batalionu piechoty w 33. pułku zmechanizowanym.

Od 2011 r. generał Andrzej Reudowicz pełni funkcję Kanclerza Orderu Krzyża Wojskowego.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.