Reklama

Polityka obronna

Gen. Andrzejczak: Afganistan był dla wszystkich wielką lekcją

Fot. Defence24.pl.
Fot. Defence24.pl.

W rozmowie z Defence24 TV Szef Sztabu Generalnego generał Rajmund Andrzejczak mówił o doświadczeniach, jakie Wojsko Polskie zdobyło w czasie misji w Afganistanie.

Szef Sztabu Generalnego podkreślił, że nie powinno się oceniać misji przez pryzmat poniesionych kosztów finansowych czy liczby podpisanych kontraktów. Operacja w Afganistanie miała bowiem istotne znaczenie zarówno z politycznego, jak i wojskowego punktu widzenia. – Polska pokazała, że jest w stanie przejmować odpowiedzialność za bezpieczeństwo w różnych miejscach, gdzie jest to potrzebne. Pokazała, że jest wiarygodnym sojusznikiem. Na poziomie wojskowym musieliśmy się dokalibrować – mówił generał Andrzejczak. Podkreślił, że dziś Wojsko Polskie nie byłoby takie same, gdyby nie udział w misji.

Generał Andrzejczak zaznaczył też, że działania w trakcie misji wpłynęły również na kształtowanie jego świadomości jako oficera. Dodał, że pozostaje w kontakcie z rodzinami poległych w Afganistanie.

Reklama
Reklama

Szef Sztabu Generalnego mówił również o konieczności wdrażania zasady dowodzenia przez cele (tzw. mission command) i większej elastyczności w podejmowaniu decyzji na wszystkich szczeblach. Zaznaczył, że potrzebne są „rozwiązania systemowe, zmiana kultury”.

Reklama

Komentarze (3)

 1. mobilnyPL

  Zapomniał dodać o polskich ofiarach i rannych tej wspaniałej wyprawy krzyżowej....

 2. Smiechow

  Oby kiedyś jakiś rosyjski generał ,podobnie jak gen. Andrzejczak ,nie zachwalał korzyści misji w Polsce sojuszniczych oddziałów pod przywództwem Rosji :)

  1. Zdajesz sobie sprawę, że tym sposobem zrównałeś

 3. asd

  aaaaaa, to my pojechaliśmy się tam uczyć! Szkoda że kilkanaście lat wstecz o tym nie mówili

Reklama