Reklama

Polityka obronna

Gen. Różanski doradcą Szymona Hołowni

Generał Mirosław Różański będzie koordynował prace mojego zespołu ds. bezpieczeństwa narodowego i zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi - poinformował w poniedziałek Szymon Hołownia, który zamierza wystartować w wyborach prezydenckich. Panie generale, jestem dumny, że mogę z panem pracować - dodał.

"Jak już wiecie, moje związki z wojskiem są — można powiedzieć — rodzinne. Tym bardziej dumny jestem z tego, że zaproszenie do mojego zespołu przyjął znakomity żołnierz i — co w wojsku jest jednym z najważniejszych kryteriów — sprawdzony i ceniony dowódca, gen. broni Mirosław Różański" - poinformował Hołownia we wpisie na Facebooku.

Jak dodał, "generał Różański przeszedł całą ścieżkę wojskowej kariery od dowódcy plutonu w 42. Pułku Zmechanizowanym w Żarach, do Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych (w latach 2015 - 2016). Był na misji w Iraku, zrobił doktorat na Akademii Obrony Narodowej (obecnie: Akademia Sztuki Wojennej), był dyrektorem Departamentu Strategii i Planowania Obronnego MON".

Hołownia podkreślił, że Różański "to człowiek absolutnie wyjątkowy". "Specjalista ceniony i awansowany przez każdego kolejnego prezydenta, począwszy od śp. Lecha Kaczyńskiego. Za swoją ogromną wiedzę strategiczną i doświadczenie na polach walki, za oddanie Polsce, za skromność, ale i nieugiętość. Za żołnierski etos i honor" - zaznaczył.

Dodał, że z generałem od razu złapał wspólny język. "On nie tylko doskonale rozumie coś, czego ja doświadczam na co dzień jako mąż oficera Sił Zbrojnych i ojciec: jak cenne jest życie i jak realne poświęcenie każdego polskiego żołnierza. Zgadzamy się też co do tego, że Polska pilnie potrzebuje dziś wizji bezpieczeństwa adekwatnej do wyzwań XXI wieku, w której rozmawia się nie tylko o personalnych nominacjach, czy snuje coraz to nowe sprzętowe marzenia, ale — załatwiając pilnie i rozsądnie niezbędne sprawy w Siłach Zbrojnych — myśl się też o tym, jak zapewnić bezpieczeństwo Polakom w dobie, w której zagrożenie przenosi się przez internet, w której coraz bardziej realne stają się zagrożenia związane ze zmianami klimatu, czy gwałtownymi społecznymi zjawiskami" - podkreślił Hołownia.

Poinformował, że generał Różański będzie koordynował prace jego zespołu ds. bezpieczeństwa narodowego i zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi, w którego skład wejdą też inni znakomici generałowie, admirałowie, dyplomaci, specjaliści od cyberzagrożeń. "I nie, nie będziemy obawiali się regularnego zwoływania Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Bo to jest sprawa polska, a nie wewnętrzna tej czy innej partii. Panie Generale, jestem dumny, że mogę z Panem pracować. Bardzo się z tego cieszę" - dodał. 

Gen. broni Mirosław Różański był Dowódcą Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych od czerwca 2015 do grudnia 2016 roku. Od początku 2014 r. wykonywał zadania na stanowisku radcy koordynatora Sekretarza Stanu w MON i zajmował się procesem modernizacji SZ RP. Dowodził też Grupą Organizacyjną Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych (DG RSZ), stwarzając warunki do powstania DG RSZ od stycznia 2014 roku. W latach 2012-2013 był szefem Departamentu ds. Strategii i Planowania Obronnego MON. Wcześniej był m.in. dowódcą 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oraz 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, uczestniczył w VIII zmianie PKW Irak oraz w przygotowaniu grup bojowych kierowanych na misje w Iraku i Afganistanie.

Stopień generała brygady Różański otrzymał od prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w sierpniu 2005 roku. Drugą "gwiazdkę" nadał generałowi prezydent Lech Kaczyński w sierpniu 2009 roku, natomiast trzecią - prezydent Bronisław Komorowski w 2015 roku.

Obecnie gen. broni (rez.) Mirosław Różański jest prezesem zarządu fundacji Stratpoints.

PAP/Defence24.pl

Reklama

Komentarze (22)

 1. Polak

  Czy to ten trep Różanski którego tatuś ,zrywał paznokcie rtm Pileckiemu

 2. Zawisza_Zielony

  Właściwy człowiek na właściwym miejscu. A nie jak u niektótych prominentnych polityków Harry Poterr lub p. Miś jako wybitni eksperci od spraw obronności. Rozumiem ze mozna mieć inne przekonania/sympatie pokityczne ale zupełnie nie rozumiem obrzucania człowieka z autorytetem błotem wg. kanonów starej sowieckiej szkoły.

  1. bender

   Ależ partia Polaków patriotów będąca obecnie u władzy całymi garściami czerpie z kadr i technik PRL. Oni nie kumają i nie znoszą demokracji, dla nich liczą się tylko koterię i udany skok na kasę. Osoba rozumiejąca funkcję Prezydenta RP inaczej niż partyjnego notariusza byłby sporym utrudnieniem dla rządów tej formacji.

  2. kapiszon

   raczej ze WSI zielony

 3. Rkrkrrk

  Frytka

 4. Ghandi

  Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz. Czekam na wysyp trollowni.. Bo mamy jedna partie która podobnie jak Rosjanie bardzo mocno korzysta z ich usług...

  1. Z przekąsem

   Ghandi był wielki. Ty kim jesteś?! Pan generał zasłynął tekstem o "niedrażnieniu Rosji". Polski generał który bardziej się troszczy o Rosję?? Ukraina nie drazniła Rosji. Nawet oddali Gliwice atomowe. Opisz nam czym się to skończyło dla Ukrainy.

  2. Czukcz

   To Gliwice były ukraińskie a nie niemieckie?

 5. Rozanski na prezydenta RP Polska twirdza nowej sily

  Tak naprawde to Rozanski jest idealnym kandydatem na prezydenta. Tak jak Eisenhower w Ameryce zostal prezydentem. Ma wiedze, renome i dekladuje innych kandydatow opozycji.

  1. konsul

   przeczytaj sobie najpierw jego książkę - amatorskie analizy i wnioski … Pan generał stwierdził np.: że szkolenie operatora zestawu SPIKE trwa … słuchaj teraz … 24 miesiące !!!. Teraz sobie poszukaj oficjalnych informacji o szkoleniach w WP i programów szkolenia dla operatora i dowódcy … Kolejny fragment dotyczy oceny hełmów - szloch generała w tym temacie, brak odwagi podjęcia decyzji … czyta się to z zażenowaniem. generalnie jest taki trend jak podziękują za współprace jakiemuś wysoko postawionemu dowódcy - to zaraz leci do TV, radio i stwierdza jak to jest źle, beznadziejnie … katastrofa … Ci ludzie pracowali w tej armii, zarządzali ją więc są współodpowiedzialni

 6. mc.

  Panie Generale... Z wiki: W latach 2012–2013 kierował Departamentem Strategii i Planowania Obronnego MON, uczestniczył w pracach międzyresortowego Zespołu Koordynacyjnego przy Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Pełnił funkcję pełnomocnika MON ds. reformy systemu zarządzania, kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi. Kierowany Departament wydał zatwierdzoną przez Radę Ministrów Strategię Rozwoju Systemu Bezpieczeństwa Narodowego. Kierował pracami Zespołu przygotowującego Ustawę zmieniającą Ustawę o urzędzie MON, przyjęte przez Parlament i podpisaną przez Zwierzchnika Sił Zbrojnych Prezydenta RP 22 lipca 2013. Panie Generale - pańska praca od 2012 roku polegała na zniszczeniu systemu dowodzenia WP ("podwójne dowództwo"). Nigdy Pan nie złożył autokrytyki. A dziś marzy się Panu polityka...wstydu Pan nie masz.

  1. gz

   Jakiś konkret. Bo z tego cytatu absolutnie nie wychodzi mi,że Generał ma się czegoś wstydzić.

 7. Marek1

  "jako mąż oficera Sił Zbrojnych" - kiedy p. Hołownia ogłosił, że pełni w domu rolę MĘŻA ? Przegapiłem ?? ;)

  1. bender

   Ale co dokładnie chciałeś powiedzieć? Jego żona jest pilotem odrzutowca.

  2. Darek

   Aż dziw, że Hołownia ma zonę a nie partnerkę jak wielu w TVNie... a tak na marginesie i tak nic z jego prezydentury nie będzie.

 8. Fort

  Holownia chciał uchodzić za takiego świętego, a wystarczylo parę lat w tvnie i skończy jako pionek WSI

 9. Lord Godar

  To Hołowni też się boją ? To też już teraz wróg ?

  1. bender

   Na to wychodzi. Sam jestem nieco zdumiony, chociaż nie powinienem, bo gdzie partia rządząca znajdzie takiego sprawnego notariusza jak obecny prezydent?

 10. Sidematic

  Ludzie Kiszczaka ciągle walczą. Generał D. wydał polecenie więc wszystkie ręce na pokład.

 11. Macorr

  Jest artykuł o zasłuzonym żołnierzu, jest i obrzucanie błotem i zmienianie wątku w komentarzach. Zupełnie tak jak pod artykułami dotyczacymi wtop Rosji.....

 12. 123455

  Ja nie będę komentował, ale ta osoba nie ma szans na zostanie prezydentem RP.

  1. Kot

   Co to za strateg co sie najpierw sam wyrzucil ze stanowiska zamiast umijetnie manipowac i ogrywac aby na swoim stanac a teraz zlaczyl sie z jakims Wolowina ktory nie ma szans. General takigo stopnia to powinien byc mistrzem gier strategicznych i osiagnac swoje bez wzgledu kto jest jego zwierzchnikiem. To takich generalow w Polsce mamy. Rzadna modernizacja nic nie da bo tak naprawde to chodzi o mistrzow sztuki manipulacji przeciwnika.

  2. Marek1

   Ty lepiej zmodernizuj własną ortografię. Albo chociaż włącz sprawdzanie pisowni ...

 13. Z prawej flanki

  Bardzo szanuję pana generała Różańskiego, więc się zastanawiam- po co mu to?

  1. Patry

   jak to po co mu to ... taki rozkaz (podobnie jak wcześniej "apolityczne"spotkanie u ikonowego Jurasa ...)

  2. dropik

   młody , coś musi robić. A może robić co chce skoro wojsko się go "pozbyło".

 14. B-system

  Kogoś to dziwi? WSI robi swoje....

  1. nikt ważny

   Po ruchach które miały sens ćwierć wieku temu a dziś trącą przedszkolem widać robotę starych kadr. Ławka krótka a na pana H. są takie haki że specjalnie nie trzeba długo szukać bo za dużo już przeciekło do narracji publicznej. Facet już tydzień po lansie był spalony a teraz spekuluje się że jak mleko się rozleje to z Kodeksu Karnego może zaliczyć całkiem pokaźny wyrok bez możliwości odroczenia. Kiedy stare kadry zrozumieją że XXI wieku zupełnie inaczej się ustawia prezydenturę i każdy inny ważny i mniej ważny stołek.

  2. Olk

   W punkt

 15. Pikus

  No to wszystko widać jak na dłoni. Ja jednak myślałem że Gen. RÓŻAŃSKI nie miał motywacji politycznej. Wstyd.

 16. Maximus

  Takie szybkie pytania do Pana generala : Jak Pan rozpozna gangsterskie uklady w ktore moze umoczony zostac np P Holownia? Co Pan wie o ochronie osobistej, jakie ma Pan doswiadczenie z prowadzeniem doraznej ochrony osobistej, znajomoscia srodowiska przestepczego? To byly tylko pytania retoryczne... Lepiej niech ochrona takich ludzi zajma sie spece od ochrony a nie swiecace guziki.

  1. bender

   "Poinformował, że generał Różański będzie koordynował prace jego zespołu ds. bezpieczeństwa narodowego i zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi". Ma być szefem strategów, a nie szefem ochrony :-D

  2. Lord Godar

   Maximus ... dałeś ciała maxymalnie jak to tylko możliwe ... he , he ...

  3. hermanaryk

   A co on wie o strategii, skoro nawet sztuka operacyjna to dla niego czarna magia? :)

 17. Hxhxjx

  Zloty fundusz sie nie poddaje?

 18. Steve

  I koło się zamyka

 19. Pewny

  Jaki kandydat taki doradca :-)

 20. mat Eusz

  No i teraz to już wszystko jasne co do akcji prezydenckiej S. Hołowni.

 21. Paweł P.

  Jak mogłoby być inaczej ;)

 22. Ot co

  Jaki kandydat taki doradca.

Reklama