Reklama

Polityka obronna

Gen. Dymanowski obejmie ważne stanowisko w NATO

Fot. Defence24.pl.
Fot. Defence24.pl.

Generał Karol Dymanowski, awansowany przez prezydenta Andrzeja Dudę na stopień generała dywizji, obejmie stanowisko zastępcy szefa sztabu kwatery głównej dowództwa NATO odpowiedzialnego za prowadzenie operacji (SHAPE) – poinformował prezydent.

SHAPE to kwatera główna jednego z dwóch strategicznych dowództw NATO (ACO) – Allied Command Operations. Dowódcą SHAPE jest amerykański czterogwiazdkowy generał Tod Wolters, najwyższy dowódca sił USA i NATO w Europie.

Od stycznia 2017 roku generał Dymanowski Dymanowski był dyrektorem Departamentu Polityki Zbrojeniowej MON (wcześniej był zastępcą dyrektora DPZ), stopień generała brygady otrzymał w 2018 roku. Przed przejściem do MON gen. Dymanowski był krótko szefem zarządu działań niekinetycznych w DGRSZ, natomiast przez około trzy lata szefował sekretariatowi Dowódcy Sił Powietrznych i Dowódcy Generalnego RSZ (w czasie, gdy funkcje te pełnił gen. broni pil. Lech Majewski).

Służył też w 1 Ośrodku Radioelektronicznym i w Zarządzie Rozpoznania i Walki Elektronicznej DSP. W 2010 r. jako jedyny oficer polskich Sił Powietrznych został wybrany na przewodniczącego eksperckiej grupy roboczej podległej Konferencji Krajowych Dyrektorów ds. Uzbrojenia.

 

Reklama

Komentarze

    Reklama