Reklama

Polityka obronna

Europa bierze się za wojskowe wsparcie Ukrainy [ANALIZA]

Fot. Mirosław Mróz

Od myśliwców, przez zestawy przeciwlotnicze, po pociski manewrujące – ostatnie decyzje państw Starego Kontynentu wyraźnie wskazują, że chcą one wziąć większą odpowiedzialność za wsparcie Ukrainy. Nie ulega wątpliwości, że są to kroki w dobrym kierunku, ale powinny zostać jeszcze rozszerzone, a do tego realizowane równolegle z odbudową kluczowych zdolności bojowych państw europejskich.

Reklama

Choć państwa europejskie od początku pełnoskalowej wojny angażują się w pomoc wojskową dla Ukrainy, to zdecydowany prym w tym zakresie – na dziś – Stany Zjednoczone. Obecnie USA przekazują około dwóch trzecich całej pomocy, jaka jest deklarowana Ukrainie. Jej wartość jest oceniana na ponad 35 mld dolarów, czyli około 32 mld euro. To między innymi 10 tys. pocisków Javelin, setki transporterów opancerzonych, przeciwlotnicze Patriot i NASAMS, kilkadziesiąt HIMARS-ów z tysiącami rakiet, oraz łącznie miliony sztuk amunicji moździerzowej, artyleryjskiej i czołgowej, nie mówiąc już o tej do broni strzeleckiej.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.