Reklama

Polityka obronna

Duda: utworzenie "Fort Trump" w interesie Polski i USA

Fot. Jakub Szymczyk/KPRP
Fot. Jakub Szymczyk/KPRP

Mam nadzieję, że prezydent USA Donald Trump podejmie decyzję o skierowaniu kolejnych jednostek wojsk do Polski - mówił prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z Trumpem w Waszyngtonie. Przypomniał także swoją wypowiedź z rozpoczęcia spotkania, w której odniósł się do utworzenia w Polsce bazy „Fort Trump” i stwierdził, że jest to możliwe. 

Prezydent Duda podkreślił na wspólnej z Trumpem konferencji prasowej, że cieszy się z obecności wojsk amerykańskich w Polsce oraz postanowień szczytu NATO w Warszawie. "Cieszę się również z tego, że na terytorium Polski przebywają teraz amerykańscy żołnierze w ramach naszych porozumień bilateralnych, ale zapraszam pana prezydenta do tego, żeby do Polski skierować więcej oddziałów amerykańskich" - mówił Andrzej Duda.

Jak dodał, według Polski obecność amerykańskich wojsk, gwarantuje bezpieczeństwo w naszej części Europy. Przypomniał również zakup przez Polskę amerykańskiego systemu rakietowego Patriot.

"Chcemy realizować kolejne zakupy sprzętu. Chcemy także współpracować w zakresie badań i rozwoju, jeśli chodzi o technikę wojskową, jestem przekonany, że ta współpraca między Polską a USA będzie się dobrze układała. Mam nadzieję, że pan prezydent podejmie decyzję o skierowaniu do Polski kolejnych jednostek amerykańskich wraz z wyposażeniem" - powiedział polski prezydent.

Przypomniał swoją wypowiedź z rozpoczęcia spotkania, w której odniósł się do utworzenia w Polsce bazy "Fort Trump". "Wierzę w to głęboko, że jest to możliwe i jestem przekonany, że taka decyzja jest zarówno w polskim interesie, jak i w interesie USA" - stwierdził Andrzej Duda.

Podkreślił, że współpraca wojskowa USA z Polską - ze względu na strategiczne położenie Polski w Europie - jest ważna także dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych. "Obecność armii Stanów Zjednoczonych u nas jest istotna, także po to, żeby chronić amerykańskie interesy" - powiedział Andrzej Duda.

Pytany o swój postulat stałej obecności armii amerykańskiej w Polsce przekonywał, że stałe bazy amerykańskie w Polsce nie spowodują, że pogorszy się bezpieczeństwo w tym regionie i zwiększy jego militaryzacja przez Rosję. Według Dudy, obecność Stanów Zjednoczonych to gwarancja bezpieczeństwa i możliwości obrony, a kraje Europy Środkowo-Wschodniej mówią w tej sprawie jednym głosem. "Obecność armii Stanów Zjednoczonych na tym obszarze jest dzisiaj absolutnie uzasadniona, także z uwagi na ochronę samych Stanów Zjednoczonych" - podkreślił Andrzej Duda.

"Jestem przekonany, że nie ma skuteczniejszej metody zapobiegania wojnie, niż zdecydowana postawa, pokazująca, że jesteśmy w każdej chwili gotowi do tego, aby odeprzeć atak" - ocenił Duda.

Prezydent Trump podkreślił natomiast rolę wzajemnych stosunków dyplomatycznych, które - jak dodał - liczą około 100 lat. "W tym roku Polska i Stany Zjednoczone obchodzą 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę i bez mała 100 lat więzów dyplomatycznych między Polską i USA. To długi okres, zatem jestem bardzo szczęśliwy, że sojusz między naszymi krajami nie był nigdy tak mocny" - mówił Trump, zwracając się do prezydenta Dudy.

Podziękował również Polsce za spełnianie zobowiązań NATO odnośnie przeznaczania 2 proc. PKB na obronność oraz za wkład we wsparcie NATO w misje w Afganistanie i w koalicję przeciwko ISIS.

Trump odniósł się także do udziału Polski w tworzeniu stałych baz amerykańskich na swoim terytorium. "Polska jest gotowa uruchomić ogromne nakłady na stworzenie stałych baz wojsk amerykańskich w Polsce, idące w miliardy dolarów. I jesteśmy zainteresowani udzieleniem pomocy w zakresie obronności tym krajom, które dokonują wielkich wysiłków, żeby zwiększyć własne zdolności obronne" - mówił Trump.

"Myślę, że to jest odmienna sytuacja, niż w przypadku wielu innych krajów, które wykorzystują tylko Stany Zjednoczone i mówią tylko +płaćcie, płaćcie+. To dotyczy również NATO" - mówił Trump.

Według Trumpa, utworzenie stałych baz wojsk amerykańskich w Polsce kosztowałoby ok. 2 miliardów dolarów. "Myślę, że to mogłoby być coś przydatnego dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa naszych krajów" - powiedział amerykański prezydent.

Prezydent USA zwracał również uwagę na agresywne działania Rosji. Na pytanie, czy podziela opinię Dudy o zagrożeniu ze strony Rosji ocenił, że Rosjanie "szanują siłę, jak nikt inny". "Podzielam zdanie prezydenta, myślę, że ma rację" - dodał.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (9)

 1. werwetr

  >>Może zamiast Ford Trump od razu zaproponujemy że chcemy być kolejnym stanem USA. Jestem za, może wreszcie będziemy bogaci jak USA, albo Japonia, albo Niemcy. No ibedziemy tam eksportowac bez ceł, bo miedzy stanami ceł nie może ustanowić nawet Trump.

 2. Rex

  @Cezar Baza w Redzikowie to jest praktycznie jeden budynek + koszary dla 250 żołnierzy. Natomiast stworzenie bazy dla całej dywizji, która może liczyć 15-25 tysięcy ludzi + masę sprzętu to jest naprawdę ogromny wydatek. Z naszej perspektywy to byłby ogromny skok w zakresie bezpieczeństwa narodowego wiec zachęcanie USA przez partycypacje w kosztach jest jak najbardziej słuszne.

 3. Rex

  @Księgowy Polska musiała by zwiększyć budżet obronny 8 razy aby dorównać wydatkom Rosji. Dodatkowo koszty ludzkie w Rosji jak i samych technologi są zdecydowanie niższe więc pewnie nasze wydatki musiały by wzrosnąć 10-15 razy aby w pełni zrównoważyć wydatki rosyjskie. Na takie wzrosty nie ma szans. Jak każde inne państwo w europie w pojedynkę nie mamy szansy z Rosją - naszą, a także innych, szansa jest sojusz. Patrząc na to jak chętnie Niemcy goszczą US Army na swoim terenie to ich stała obecność jest jednak najlepszym gwarantem bezpieczeństwa.

 4. Cezar

  W 2008 roku Sikorski podpisał z Panią Rice deklarację o ustanowieniu w Polsce stałej bazy wojsk USA. Na koszt USA. W 2018 Duda podpisał z Trumpem deklarację o ustanowieniu w Polsce stałej bazy wojsk USA. Na koszt Polski. Teraz to pewnie sprawa ruszy z kopyta.

 5. Księgowy

  Jak uczy historia opieranie bezpieczeństwa Polski głównie na sojuszach nie jest najlepszym pomysłem. Zamiast łożyć na utrzymanie obcych wojsk w Polsce, może lepiej ograniczyć zagraniczne misje i tak zaoszczędzone środki zainwestować w Wojsko Polskie.

 6. bender

  Trump to narcyz. Sprytny manewr z podsunięciem mu nazwy bazy \"Fort Trump\" może zadziałać. To tak samo jak z noszącymi jego nazwisko wieżowcami w Nowym Jorku, Chicago czy Vegas. Pokazać mu grafikę ze święcącą nazwą Trump nad koszarami i powstanie bazy jest przesądzone ;-)

 7. men

  Ciekawe że w ogóle nie poruszył (pan Duda) sprawy coraz większych opóżnień w oddaniu bazy w Redzikowie, przynajmniej nic w oficjalnych info na ten temat nie ma. A tak na marginesie, mam rodzinę w USA od ponad 40 lat, nieżle prosperującą , ciekawe jest ich spojrzenie na US-Vip - \" Amerykanin jak ci da 1 dolca to z takim wyliczeniem że odzyska 3\", a te wszystkie pierdolety że ich obecność tutaj to gwarant, straszak, przed \"Ruskimi\" itp.,itd. - byłem tu i tam i widziałem ich możliwości logistyczne, śmiem twierdzić że jeśli nie będą mieć interesu , to ewakuują się z najjaśniejszej (Dywizja) co najwyżej w 1 tydzień - kończąc te miliardy można spożytkować znacząco lepiej - np. inwestując w rozwój naszego potencjału naukowego militarnego i gospodarczego - no ale trochę na wyniki to trzeba poczekać - a wybory blisko.

 8. Cynik

  Może zamiast Ford Trump od razu zaproponujemy że chcemy być kolejnym stanem USA. Nasi politycy to geniusze. Była armia Czerwona teraz Jankesi. I to za grube miliardy.

 9. dekka

  dobra nazwa. bedzie pchac trumpa zeby to byla solida baza pod jego imieniem.

Reklama