Polityka obronna

Czwartkowy przegląd mediów z Defence24.pl; Rosja obojętna wobec ogromu strat; Ukraina pokonała Rosję w bitwie pancernej

Fot. Sztab Generalny Ukrainy/ Facebook

Codzienny przegląd mediów z Defence24.pl

Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, „Rekordowe straty rosyjskiej armii": Dane dowództwa w Kijowie są szacunkowe na podstawie raportów z linii frontu. „Według Kijowa zginęło już 150 tys. żołnierzy Kremla. Jednak rosyjskie społeczeństwo pozostaje obojętne na ogrom ofiar. \[...\] Od początku wojny niezależny rosyjski portal Mediazona wraz z dziennikarzami BBC wyszukuje w sieciach społecznościowych informacje o zabitych rosyjskich żołnierzach. Doliczyli się ponad 15 tys. takich, których można zidentyfikować z nazwiska, ale zastrzegają, że prawdziwe straty rosyjskiej armii są znacznie wyższe."

Rzeczpospolita, „Partia premiera popiera wnioski Finlandii i Szwecji o przyjęcie do NATO": Węgierska partia Fidesz premiera Viktora Orbana poprze ratyfikację wniosku Finlandii i Szwecji o przystąpienie do NATO. „Partia Fidesz premiera Węgier Viktora Orbana poprze ratyfikację wniosku Finlandii i Szwecji o przystąpienie do NATO, poinformowała w środę grupa parlamentarna tej partii. Ogłoszenie nastąpiło po wezwaniu prezydenta Węgier do szybkiego poparcia rozszerzenia sojuszu obronnego w odpowiedzi na trwającą od roku inwazję Rosji na sąsiednią Ukrainę."

Sebastian Przybył, Interia, „Ukraińcy wygrali największą bitwę pancerną wojny. 'Byliśmy na to gotowi': Bitwa pancerna pod Wuhłedarem wygrana przez Ukraińców. „Ukraina pokonała Rosję w największej dotychczas wojnie pancernej tej wojny - donosi amerykański 'The New York Times'. W trwającej przez ponad trzy tygodnie batalii strona rosyjska straciła co najmniej 130 czołgów i transporterów opancerzonych. \[...\] Ukraińcy zastawiali zasadzki: Gdy Rosjanie poruszali się rozminowanymi drogami, ustawieni wśród drzew ukraińscy żołnierze strzelali w pierwszy w kolumnie czołg lub wóz opancerzony z broni przeciwpancernej, artylerii bądź drona"

Violetta Baran, Wirtualna Polska, „Słowacja odpowiada na prośby Ukrainy. Ważna zapowiedź": W ubiegłym roku siły powietrzne Słowacji przestały użytkować MiG-29 ze względu na brak części zamiennych i specjalistów od konserwacji „Słowacja rozważa przekazanie Ukrainie 10 myśliwców MiG-29 produkcji radzieckiej - poinformował w środę słowacki minister obrony Jaroslav Nad' w wywiadzie dla agencji Associated Press.\[...\] Dotychczas Słowacja przekazała Ukrainie uzbrojenie o wartości ok. 168 mln euro. W głównej mierze jest to broń ciężka z czasów komunistycznej Czechosłowacji. Wysłany do Ukrainy sprzęt obejmuje systemy obrony przeciwlotniczej S-300, helikoptery, amunicję do wyrzutni wieloprowadnicowych Grad, a także pojazdy opancerzone."

Jan Przemyłski, Gazeta Polska Codziennie, „Musimy być czujni, Rosja chce podzielić Polaków": Wywiad z Marcinem Przydaczem, szefem Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP. „Sytuacja w tym rejonie jasno wskazuje, że agresywne zamiary Rosji sięgają dalej niż tylko Ukrainy. Kreml stara się kontynuować działania destabilizacyjne w różnych częściach świata. Część z nich odbywa się poprzez operacje hybrydowe. Podobne zdarzenia mogą mieć miejsce właśnie w Republice Mołdawii. Trudna sytuacja gospodarcza i energetyczna kraju może być wykorzystywana przez różnego rodzaju środowiska polityczne, aby zdyskredytować obecnie funkcjonujący tam rząd i panią prezydent Maię Sandu. Z tej przyczyny pan prezydent Andrzej Duda w ostatnim czasie spotkał się z panią prezydent Maią Sandu w Belwederze w Warszawie.\[...\]"

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Rosjanie trafiają w makiety HIMARS-ów": Ukraińcy zwodzą rosyjskiego agresora. Jakie mają Sposoby na rosyjskie drony i artylerię? „Podczas trwającej od ponad roku rosyjskiej agresji na Ukrainę wojsko ukraińskie z powodzeniem korzysta z makiet sprzętu wojskowego, aby zmylić przeciwnika. Uderzenia kosztownych dronów kamikadze oraz amunicji precyzyjnej powodują zużywanie tego cennego rosyjskiego uzbrojenia na wabiki symulujące m.in. HIMARS -y.\[...\] Wabiki stanowią ważny element wyposażenia Sił Zbrojnych Ukrainy. Za pomocą tych atrap możliwe jest zarówno dezorientowanie rosyjskich napastników, jak i zmuszenie agresora do wykorzystania pocisków i rakiet kosztujących tysiące dolarów."

Komentarze (1)

  1. andys

    Brawo! Umieszczenie na tej stronie fotografii Poli Raksy swiadczy o szacunku dla sanitariuszek z czasów wojny.