Reklama

Polityka obronna

Czwartkowy przegląd mediów z Defence24.pl; Polska oczekuje nowych planów bezpieczeństwa od NATO; Rosja rzuca na Ukrainę większość swojej armii

Autor. Jacek Raubo/ Defence24.pl

Codzienny przegląd mediów z Defence24.pl

Reklama

Anna Słojewska, Rzeczpospolita, „NATO: potrzebne plany i magazyny": Polska oferuje maksymalne zaangażowanie we wzmacnianie bezpieczeństwa NATO. „Polska chce od NATO nowych planów bezpieczeństwa na wypadek inwazji Rosji. Zaapelował o to w Brukseli Andrzej Duda. \[...\] Duda nie ukrywał, że Polska i państwa regionu mają bardzo konkretne oczekiwania wobec NATO. - Oczekujemy nowych planów bezpieczeństwa dla flanki wschodniej. Planów gotowości, które będą gwarancją, że w razie napaści na któryś z naszych krajów reakcja NATO będzie natychmiastowa - powiedział prezydent w Brukseli. Chciałby też, żeby liczebność oddziałów szybko zmierzających do miejsca zagrożenia była zwiększona. \[...\]"

Reklama

Paulina Szewioła, Rzeczpospolita, „Odprawa terytorialsów oskładkowana": ZUS uznał, że świadczenie pieniężne wypłacane przez pracodawcę osobom powołanym do Wojsk Obrony Terytorialnej wlicza się do podstawy wymiaru składek. „Świadczenie pieniężne wypłacane przez pracodawcę osobom powołanym do Wojsk Obrony Terytorialnej wlicza się do podstawy wymiaru składek - uznał ZUS. \[...\] Jeżeli chodzi o odprawy pieniężne, to z reguły są one kojarzone ze świadczeniami przysługującymi w razie przejścia na emeryturę albo w przypadku zwolnień grupowych. Jednak to nie do końca prawda. Przykładowo obowiązująca do 23 kwietnia 2022 r. ustawa o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej przewidywała prawo do odprawy pieniężnej w przypadku powołania do zasadniczej, okresowej lub terytorialnej służby wojskowej."

Rzeczpospolita, „Brytyjski wywiad: 97 proc. rosyjskiej armii znajduje się teraz w Ukrainie": Nie jest jasne, ile łącznie żołnierzy Rosja ma w Ukrainie - zastrzega BBC. Czy masowa mobilizacja w Rosji zmieni sytuację na froncie? „Brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace powiedział w środę BBC, że Rosja nie była w stanie zgromadzić ani jednej siły, która mogłaby 'przebić się' przez ukraińską obronę.\[...\] Minister obrony Wielkiej Brytanii przekazał szacunki wywiadu, według którego 97 proc. rosyjskiej armii zaangażowane jest obecnie w walki w Ukrainie, co uniemożliwia Rosji posiadanie wystarczającej liczby wyszkolonych żołnierzy, aby pomóc odwrócić straty wojenne"

Reklama

Mateusz Roszak, Dziennik Gazeta Prawna, „Powrót Trójkąta Weimarskiego": Prezydent Andrzej Duda spotka się w piątek wieczorem ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. „Sytuacja na wschodniej flance NATO zdominuje rozmowy prezydentów Polski i Francji oraz kanclerza Niemiec, którzy pierwszy raz od roku spotkają się w Monachium w takim formacie. \[...\] Liderzy państw NATO mają rozmawiać nie tylko o wydatkach na obronność, lecz także o wzmocnieniu zbiorowej obrony, w tym na wschodniej flance, oraz zwiększeniu wsparcia wysyłanego Ukrainie. Należące do Sojuszu państwa Unii Europejskiej oczekują, że po raz pierwszy w szczycie wezmą udział przedstawiciele Finlandii i Szwecji - już w roli pełnoprawnych członków, choć proces akcesji obu państw nie został wciąż ukończony ze względu na obstrukcję Turcji i Węgier."

Jan Przemyłski, Gazeta Polska Codziennie, „Więcej magazynów NATO u nas": Prezydent Andrzej Duda w swoim przemówieniu zaznaczył, że nasz kraj oczekuje nowych planów bezpieczeństwa dla wschodniej flanki NATO. „Chcielibyśmy, żeby na wschodniej flance NATO powstało jak najwięcej magazynów uzbrojenia na wypadek jakiejkolwiek napaści - zaapelował prezydent Andrzej Duda podczas wspólnego wystąpienia z Jensem Stoltenbergiem, szefem NATO. Prof. Paweł Soroka, ekspert ds. międzynarodowych, powiedział w rozmowie z 'Codzienną', że istnieje obawa, że konflikt na Ukrainie rozleje się na państwa sąsiednie. - Magazyny, o których wspomniał pan prezydent, są bardzo istotną rzeczą realnie wpływającą na nasze bezpieczeństwo - ocenia prof. Soroka."

Jan Przemyłski, Gazeta Polska Codziennie, „Pancerna pięść Ukrainy rośnie dzięki Polsce": Udało się skompletować batalion czołgów Leopard 2A4, do koalicji dołączyły Norwegia, Kanada i Hiszpania, a także Finlandia. „Rośnie liczba państw, które wraz z Polską chcą przekazać Ukrainie nowoczesne czołgi. - Udało się skompletować batalion czołgów Leopard 2A4, do koalicji dołączyły Norwegia, Kanada i Hiszpania, a także Finlandia - powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak po środowym spotkaniu ministrów obrony NATO w Brukseli. Z kolei przewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej, poseł Michał Jach w rozmowie z 'Codzienną' podkreślił, że wierzy, że 'również w sprawie myśliwców dla Ukrainy partnerzy z NATO dojdą do porozumienia'."

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Podniesienie bandery na ORP Mewa": ORP Mewa nie jest ostatnim niszczycielem min projektu 258, który zasili Marynarkę Wojenną.  „W tym tygodniu w porcie wojennym Gdynia miała miejsce ceremonia podniesienia bandery trzeciego niszczyciela min projektu 258 (Kormoran II) noszącego nazwę ORP 'Mewa', który rozpoczął służbę w 13. Dywizjonie Trałowców. Podczas uroczystości pojawili się m.in. inspektor Marynarki Wojennej, wiceadmirał Jarosław Ziemiański, a także dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. broni Wiesław Kukuła. Docelowo w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża (8 FOW), której podlega m.in. 13. Dywizjon Trałowców, wejdzie aż sześć okrętów projektu 258 typu Kormoran II."

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Ukraińcy potrzebują więcej czołgów": Rosjanie kontynuują ofensywę w kierunku Kupiańska i wzdłuż linii Swatowe - Kreminna. „Obecnie może martwić uszczerbek w parku maszynowym po stronie ukraińskiej. Słyszymy m.in. ze strony ministra obrony Ołeksija Reznikowa desperackie prośby o zaopatrzenie w czołgi i bojowe wozy piechoty. Broniący się na trzech kierunkach, którymi są linie Swatowe-Kreminna, okolice Bachmutu oraz Wuhłedar, nie mają wystarczającej ilości sprzętu, aby móc przeprowadzić jeszcze większą kontrofensywę."

Reklama

Komentarze (2)

 1. Spinoza

  Z krajów NATO można ufać tylko armii USA. Dopóki w Polsce stacjonują wojska amerykańskie, wojny nie będzie. Jeśli siły amerykańskie się wycofają... sytuacja stanie się poważna, gdy nadejdzie ten czas.

  1. Vanquish

   Tacy wlasnie z was geniusze strategii. Wszystko na jedna karte. Oczywiscie ta odlegla, pod kazdym wzgledem. Skluceni i dzialajacy na szkode sasiadow i europy. Praktycznie w stanie wojny z ruskimi. Rozbrojeni hahaha GENIUSZE !!!

  2. wert

   Vanquish@ hahaha a słyszałes cokolwiek o interesach państw? Są dwa głowne rodzaje: zbieżne i rozbieżne. Infantylne "gieniusze" myślą że stosunki nawiązuje się na podstawie sympati i antypatii. HAHAHA Wracaj do przedszkola, tam wiedzą więcej

 2. PPPM

  W co grają Niemcy w przedmiocie czołgów? Minister Błaszczak mówi, że udało się nam skompletować batalion, a niemiec twierdzi, że tylko Niemcy są wiarygodni w przedmiocie czołgów, a Polska ma problemy. Zapominają przy tym, że Polska dała Ukrainie 2x więcej czołgów niż sami posiadają. Szkoda, że Polacy strzelili focha. mogli brać te 20 Leopardów w zamian, za T-72. Teraz prezentu dla Ukrainy nawet byśmy nie odczuli.

Reklama