Reklama

Polityka obronna

Czwartkowy przegląd mediów z Defence24.pl; Pierwszy batalion Leopardów dla Kijowa będzie gotowy na wiosnę; HiMARSy dla Polski

Autor. Bundeswehr

Codzienny przegląd mediów z Defence24.pl

Reklama

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Nie będzie 500 HIMARS-ów, czyli granaty PR-owskie ministrów": Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce prawie 500 wyrzutni Himars, jednakże czy naprawdę dojdzie do tej transakcji? „Ale komunikaty ministra i resortu obrony warto czytać ze zrozumieniem, będąc uzbrojonym w narzędzia do deszyfracji. To, że administracja amerykańska wyraziła zgodę na sprzedaż nam sprzętu, wcale nie oznacza jego zakupu. W uproszczeniu procedura Foreign Military Sales, zgodnie z którą działamy, wygląda tak: polska strona mówi: 'chcemy kupić tyle tego i tego', Amerykanie odpowiadają: 'to kosztuje x mln czy mld dol.', a wtedy polski MON mówi: 'ojej, strasznie dużo, no to poprosimy to i to'. I dopiero wówczas podpisujemy wiążącą umowę. To, że Amerykanie teraz ogłosili, że za 10 mld dol. mogą nam sprzedać prawie 500 wyrzutni i tysiące pocisków mogących razić przeciwnika na odległość od kilkudziesięciu do 300 km, nie oznacza, że my je kupimy. \[...\]"

Reklama

Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Sundragon naprawia wyrzutnie i czołgi": Wielkopolska spółka planuje również zdobyć zamówienia na trudno wykrywalne drony podwójnego przeznaczenia. „Notowana na NewConnect wielkopolska spółka, spec od farm słonecznych, zarabia na... wojsku. \[...\] To zasługa należącego do Sundragona iławskiego zakładu RSY remontującego dieslowskie silniki do bojowych wozów piechoty, czołgów, samobieżnych wyrzutni czy pomocniczego sprzętu pływającego Marynarki Wojennej i Straży Granicznej \[...\]"

Paulina Szewioła, Rzeczpospolita, „Doba na spakowanie i pojawienie się w wojsku": Jest nowy projekt resortu obrony narodowej. Od 2 do 16 dni mają trwać krótkotrwałe ćwiczenia rezerwistów. Mogą oni liczyć na rekompensatę utraconych w cywilu zarobków. „Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra obrony narodowej w sprawie ćwiczeń wojskowych żołnierzy pasywnej rezerwy, który trafił właśnie do uzgodnień. Potrzeba jego wydania wynika z ustawy o obronie Ojczyzny (DzU 2022 r., poz. 2305). Projekt określa m.in. okres trwania oraz rodzaj ćwiczeń wojskowych żołnierzy pasywnej rezerwy, a także sposób i kategorie osób na nie powoływanych."

Reklama

Rzeczpospolita, „Pierwszy batalion niemieckich leopardów wiosną trafi na front": Nowy niemiecki minister obrony zapowiedział, że pierwszy batalion czołgów Leopard 2 dostarczony przez zachodnich sojuszników może dotrzeć na Ukrainę w marcu lub kwietniu tego roku. „Pierwsze niemieckie czołgi mogą dotrzeć do Ukrainy w marcu lub kwietniu - powiedział minister obrony Niemiec Boris Pistorius, który w środę spotkał się z szefem polskiego MON w Warszawie."

Polskie Radio, „Estoński wywiad: Rosja wciąż ma siłę by wywierać presję w krajach bałtyckich": Służby specjalne Estonii przewidują, że zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju może w przyszłości wzrosnąć ze względu na ambicje militarne i prowadzoną przez Rosję politykę zagraniczną. „Rosja wciąż ma siłę, by wywierać presję militarną w regionie krajów bałtyckich - podał estoński wywiad. Służby w corocznym raporcie o stanie bezpieczeństwa państwa wskazują, że rosyjska agresja militarna na Ukrainie spowodowała wzrost zagrożenia dla Estonii. \[...\] Estończycy wskazują, że w przypadku sukcesu na Ukrainie Rosja może wzmocnić presję wojskową i polityczną na państwa bałtyckie w połowie tej dekady."

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Zielone światło na sprzedaż HIMARS-ów do Polski": Pakiet o wartości 10 mld dolarów poza 18 wyrzutniami HIMARS (montowanymi na podwoziu OSHKOSH M1140) zakłada również możliwość sprzedaży do Polski aż 486 modułów do wyrzutni startowych Launcher-Loader Module Kit zintegrowany z podwoziami Jelcza. „W tym tygodniu amerykański Departament Stanu w ramach procedury Foreign Military Sale zgodził się na sprzedaż zestawów HIMARS wraz z amunicją. Aby kontrakt wart maksymalnie 10 mld dol. mógł zostać zrealizowany, potrzeba jeszcze notyfikacji Kongresu Stanów Zjednoczonych, który otrzymał w tym tygodniu stosowne dokumenty od agencji amerykańskiego Departamentu Obrony ds. współpracy wojskowej DS GA (Defense Security Cooperation Agency)"

Reklama

Komentarze (2)

 1. Tomasz

  Oczywiście jako pierwsze streszczenie z Gazety Prawnej i czytając to mam wrażenie, że to jakiś komentarz trolla z internetu. Przebijająca "inteligencja" autora jest po prostu fenomenalna i skrojona na miary półgłówka, do którego ma to chyba trafić. Tytuł brzmi jak wyrok, a treść streszczenia choć temu przeczy, ale wciąż próbuje to na siłę uzasadniać. Poziom tekstu tragiczny.

  1. mf303

   Zgadza się. To jest tekst na poziome stwierdzenia, że z tego, że dotąd słońce wschodziło to nie znaczy, że wzejdzie jutro. Ale tak się manipuluje i zasiewa zwątpienie w prawidłowość przebiegu tego procesu.

  2. RGB

   Tomasz@ po przeczytaniu niektórych komentarzy do artykułu "Zielone światło na HIMARS dla Polski." nie dziwie się takiej łopatologii.

 2. szczebelek

  Oczywiście, że nie będzie 500 sztuk, bo USA się spóźniło tym bardziej, że LM przez długi czas obstawało, że 200 to maks tego co mogą wyprodukować dla Polski, więc zamówiono 288 K239.

Reklama