- Przegląd prasy
- Wiadomości
Czwartkowy przegląd mediów; Sankcjami w partnerów Rosji; Amunicja wysadziła prezesa
Codzienny przegląd mediów sektora bezpieczeństwa i obronności.

Andrzej Kublik:Gazeta Wyborcza:„Miecz Damoklesa nad Rosją” „Amerykańscy senatorowie proponują nałożenie nawet 500 proc. ceł na towary z państw kupujących rosyjską ropę, gaz i uran, jeśli Moskwa nie podejmie uczciwych negocjacji pokojowych z Ukrainą. Projekt ustawy, wspierany przez 50 senatorów z obu partii, przewiduje surowe sankcje także dla handlowych partnerów Rosji. Równoległy projekt trafił do Izby Reprezentantów. Senatorowie podkreślają, że Rosja nie respektowała zobowiązań wynikających z Memorandum Budapesztańskiego i porozumień mińskich. Nowe sankcje mają zmusić Moskwę do zakończenia wojny i zapewnienia Ukrainie trwałego pokoju.”
wp.pl:„Gen. Kukuła ostrzega kiedy Polsce może grozić konflikt zbrojny” „Generał Wiesław Kukuła ostrzega, że Polska musi nadrobić 20-30 lat niedofinansowania sił zbrojnych, zwłaszcza w zakresie amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm. Podkreśla, że mimo rosnącego budżetu obronnego konieczne są większe nakłady i zwiększenie wydajności przemysłu zbrojeniowego. Szef Sztabu Generalnego WP ocenia, że Rosja może osiągnąć potencjał do wojny z NATO do 2030 roku, co stanowi poważne zagrożenie. Z raportów wywiadowczych wynika, że ryzyko konfliktu dla Polski może pojawić się w ciągu pięciu lat.”
Anders Fogh Rasmussen:Rzeczpospolita:„Chcemy Europy samodzielnej, nie osamotnionej” „Europa musi uniezależnić się od USA i Chin, inwestując w obronność i gospodarkę – pisze były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Podkreśla, że Polska, jako kraj sprawujący prezydencję w Radzie UE, powinna promować strategiczną współpracę z Wielką Brytanią, Kanadą, Australią, Japonią i Tajwanem. Kluczowe jest bezpieczeństwo gospodarcze, m.in. zmniejszenie zależności od surowców z Chin i USA oraz rozwój technologii cyfrowych. Równie ważna jest ochrona infrastruktury krytycznej przed sabotażem i cyberatakami. Polska ma szansę wpłynąć na bezpieczeństwo Europy – powinna ją wykorzystać.”
Jerzy Haszczyński:Rzeczpospolita:„Strefa Gazy coraz bardziej izraelska” „Od 18 marca trwa nowa faza wojny w Strefie Gazy, w której zginęło już ponad tysiąc Palestyńczyków. 2 kwietnia Izrael ogłosił intensyfikację operacji militarnej, zapowiadając przejęcie „rozległego terytorium” i wcielenie go do „stref bezpieczeństwa”. Walki koncentrują się na południu, głównie w Rafah i Chan Junis. Wciąż niejasne jest, jaka część Strefy Gazy znajdzie się pod bezpośrednią kontrolą Izraela. Tymczasem narastają protesty zarówno w Izraelu, jak i wśród Palestyńczyków, domagających się upadku Hamasu. Świat potępia działania armii izraelskiej, a Wielka Brytania wezwała do rozliczenia odpowiedzialnych za śmierć cywilów i medyków.”
Paweł Kryszczak: Gazeta Polska Codziennie:„Polska musi znacząco zwiększyć produkcję amunicji artyleryjskiej” „Wojna na Ukrainie ujawniła znaczenie przemysłu zbrojeniowego, w tym produkcji amunicji artyleryjskiej. Ukraina otworzyła nowe fabryki, zwiększając moce produkcyjne, podczas gdy Polska w 2024 roku wyprodukowała poniżej 20 tys. sztuk amunicji. Michał Dworczyk (PiS) podkreśla, że konieczne jest uproszczenie przepisów związanych z pozyskiwaniem amunicji oraz zdywersyfikowanie produkcji. Ukraina wytwarza 2,5 mln pocisków rocznie, a przemiany w jej przemyśle zbrojeniowym są rewolucyjne, z rosnącą liczbą firm produkujących broń. Dworczyk proponuje również inwestycje w krajowy przemysł zbrojeniowy, w tym w PGZ, oraz złożenie zamówień na dużą skalę z odroczonymi dostawami.”
pb.pl:„Krzysztof Trofiniak odchodzi z PGZ, zastąpić może go Adam Leszkiewicz” „Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), Krzysztof Trofiniak, złożył rezygnację 2 kwietnia 2025 r. Z informacji wynika, że decyzja może być związana z problemami w produkcji amunicji. W szczególności chodzi o opóźnienia w rozwoju możliwości produkcyjnych amunicji wielkokalibrowej, a także o brak wniosków niezbędnych do uruchomienia finansowania inwestycji w produkcję pocisków 155 mm. Rząd ma zamiar wesprzeć projekt z Funduszu Inwestycji Kapitałowych. Wśród potencjalnych kandydatów na nowego prezesa PGZ wymienia się Adama Leszkiewicza, szefa Grupy Azoty, która współpracuje z PGZ przy budowie fabryki produkującej nitrocelulozę i proch.”
WIDEO: Rakietowe strzelania w Ustce. Patriot, HOMAR, HIMARS